ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 жовтня 2013 р. Справа № 592/5441/13-аКолегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Мінаєвої О.М.
Суддів: Старостіна В.В. , Шевцової Н.В.
за участю секретаря судового засідання Шалаєвої І.Т.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Управління Пенсійного фонду України в м. Сумах на постанову Ковпаківського районного суду м. Суми від 02.07.2013р. по справі № 592/5441/13-а
за позовом ОСОБА_1
до Управління Пенсійного фонду України в м. Сумах
про визнання дій незаконними, зобов`язання здійснити перерахунок пенсії,
ВСТАНОВИЛА:
Позивач, ОСОБА_1, звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Сумах, в якому просив суд визнати незаконними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Сумах щодо перерахунку йому пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів № 505 від 31.05.2012 року "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури" відповідно до ч. 2 ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" в редакції Закону України № 3668-УІ від 08.07.2011 року та зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Сумах, з метою відновлення права на соціальний захист у повному передбаченому Законом обсязі, провести перерахунок йому пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України № 505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури» в порядку ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції Закону № 2663-ІІІ від 12.07.2001 року, в розмірі 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку, починаючи з 01 липня 2012 року, та здійснити відповідні виплати з урахуванням раніше виплачених сум.
Постановою Ковпаківського районного суду м. Суми від 02.07.2013р. по справі № 592/5441/13-а адміністративний позов задоволено частково. Визнано незаконними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Сумах щодо перерахунку ОСОБА_1 пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України №505 від 31.05.2012 року «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури» відповідно до ч.2 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції Закону України №3668-УІ від 08.07.2011 року. Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в м. Сумах провести перерахунок пенсії ОСОБА_1, починаючи з 23.11.2012 року, виходячи з розрахунку 90% від суми місячного заробітку згідно з ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції від 12.07.2001 року №2663-ІІІ та здійснити відповідні виплати з урахуванням виплачених сум. Позовну заяву ОСОБА_1 за період з 01 липня 2012 року по 22 листопада 2012 року - залишено без розгляду.
Відповідач, Управління Пенсійного фонду України в м. Сумах, не погодившись із постановою суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції при прийнятті оскаржуваної постанови норм матеріального права, просив суд апеляційної інстанції постанову Ковпаківського районного суду м. Суми від 02.07.2013р. по справі № 592/5441/13-а скасувати як незаконну та прийняти нове рішення, яким відмовити ОСОБА_1 в задоволенні позовних вимог. Апеляційна скарга мотивована тим, що при вирішенні справи судом першої інстанції не повністю з'ясовані обставини, що мають значення для справи та неправильно застосовані норми матеріального права у часі.
Позивач в судовому засіданні проти апеляційної скарги заперечував, просив суд апеляційної інстанції апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Сумах залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції без змін.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, заслухавши пояснення позивача, перевіривши в межах апеляційної скарги рішення суду першої інстанції, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом першої інстанції встановлено, що з 12.11.2007 року позивач перебуває на обліку в Управління Пенсійного фонду України в м. Сумах та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про прокуратуру». Згідно з ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» та розпорядженням Управління Пенсійного фонду України в Ковпаківському районі м. Суми позивачу було призначено пенсію за вислугу років в розмірі 90% від суми заробітної плати. Розпорядженням Управління Пенсійного фонду України в Ковпаківському районі м.Суми від 19.03.2008 року згідно з заявою позивача проведений перерахунок пенсії в розмірі 90% від суми заробітної плати станом на 01.02.2008 року. 07 квітня 2010 року ОСОБА_1 був звільнений з органів прокуратури у зв'язку з виходом на пенсію.
В зв'язку з набранням чинності постановою Кабінету міністрів України №505 від 31.05.2012 року «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури» позивач ОСОБА_1 в липні 2012 року звернувся з заявою про перерахунок пенсії.
Згідно з заявою позивача ОСОБА_1 від 20.07.2012 року та довідкою про заробітну плату, виданою прокуратурою Сумської області, проведений перерахунок пенсії позивача з 01.07.2012 року у розмірі 80% від заробітної плати згідно з нормами Закону України «Про прокуратуру» в редакції, чинній на час набрання чинності постановою Кабінету міністрів України від 31.05.2012 року №505 та з урахуванням п.2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи».
Задовольняючі частково позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з неправомірності дій відповідача щодо необхідності застосування до спірних правовідносин положень Закону України «Про прокуратуру» в редакції, чинній на час набрання чинності постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2012 року №505, яка на теперішній час звужує права позивача в частині розміру пенсії та передбачає, що перерахунок пенсії потрібно проводити, виходячи з 80 % суми заробітної плати, а не 90 %, як то було встановлено на підставі ст. 50-1 Закону України в редакції від 12.07.2001 року № 2663-ІІІ, яка діяла на час призначення пенсії позивача.
Колегія суддів не погоджується з вказаними висновками суду першої інстанції та вважає, що останні зроблені при неправильному застосуванні норм матеріального права, виходячи з наступного.
Колегією суддів встановлено, що на підставі заяви ОСОБА_1 та довідки Прокуратури Сумської області № 18-20-34 від 20.07.2012р., у зв'язку зі змінами відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури» № 505 від 31.05.2012 року, Управління Пенсійного фонду України в м. Сумах здійснено перерахунок пенсії позивача з 01.07.2012 року у розмірі 80% від середнього заробітку. При цьому, відповідач діяв у відповідності до Закону України «Про прокуратуру» в редакції на час набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 31 травня 2012 року №505, та з урахуванням Закону України №3668-УІ від 08 липня 2011 року «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи».
Постановою Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури" № 505 від 31.05.2012 року затверджено схеми посадових окладів працівників органів прокуратури згідно з додатками 1 - 5. Надано право керівникам органів прокуратури у межах затвердженого фонду оплати праці установлювати працівникам органів прокуратури посадові оклади відповідно до затверджених цією постановою схем посадових окладів.
Колегія суддів зазначає, що пенсійне забезпечення прокурорів і слідчих прокуратури, до яких законодавцем віднесено і позивача, встановлено приписами ст.51-1 Закону України «Про прокуратуру».
Згідно ч.1 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції Закону України від 12.07.2001 року, № 2663-ІІІ "Про внесення змін до Закону України «Про прокуратуру»", які залишилися без змін станом на 23.12.2010 року, прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку було встановлено.
Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08.07.2011 року, який набрав чинності з 01.10.2011 року, у статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" частину першу замінено двома частинами такого змісту: "Прокурори і слідчі мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку за наявності на день звернення вислуги років не менше: по 30 вересня 2011 року - 20 років, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років; з 1 жовтня 2011 року по 30 вересня 2012 року - 20 років 6 місяців, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років 6 місяців; з 1 жовтня 2012 року по 30 вересня 2013 року - 21 рік, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 11 років; з 1 жовтня 2013 року по 30 вересня 2014 року - 21 рік 6 місяців, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 11 років 6 місяців; з 1 жовтня 2014 року по 30 вересня 2015 року - 22 роки, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 12 років; з 1 жовтня 2015 року по 30 вересня 2016 року - 22 роки 6 місяців, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 12 років 6 місяців; з 1 жовтня 2016 року по 30 вересня 2017 року - 23 роки, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 13 років; з 1 жовтня 2017 року по 30 вересня 2018 року - 23 роки 6 місяців, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 13 років 6 місяців; з 1 жовтня 2018 року по 30 вересня 2019 року - 24 роки, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 14 років; з 1 жовтня 2019 року по 30 вересня 2020 року - 24 роки 6 місяців, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 14 років 6 місяців; з 1 жовтня 2020 року і пізніше - 25 років, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 15 років.
Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії".
Таким чином, положення частини 1 статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" в редакції Закону "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08.07.2011 р., є новими, порівняно з положеннями частини 1 статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" в редакції Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 20.01.2005р., і за загальним правилом дії норм права у часі саме вони підлягали пріоритетному застосуванню при визначенні розміру відсотків, з яких призначається пенсія прокурору.
Обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи (ч.18 ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру").
Положення цієї статті поширюються також на пенсіонерів з числа працівників прокуратури, яким до набрання чинності цим Законом призначена пенсія за віком, вислугою років або за інвалідністю безпосередньо з прокурорсько-слідчих посад і посад у науково-навчальних закладах, незалежно від часу виходу на пенсію, за умови наявності у них стажу роботи, передбаченого цією статтею.
Отже, перерахунок пенсії позивачу, при наявності права на такий перерахунок, повинно бути обчислено виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за перерахунком, тобто з 80 відсотків від суми її місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії", а не з 90 відсотків, як помилково вважає позивач.
З огляду на вищевикладене, та враховуючи, що положення частини 1 статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" в редакції Закону України від 08.07.2011 р. "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" неконституційними не визнавалися, доводи апеляційної скарги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Таким чином, колегія суддів дійшла висновку про відсутність підстав для задоволення позову.
Згідно ч.2 ст.205 КАС України суд апеляційної інстанції за наслідками розгляду апеляційної скарги може прийняти нову постанову, якою суд апеляційної інстанції задовольняє або не задовольняє позовні вимоги.
Враховуючи викладене, колегія суддів дійшла висновку, що постанова Ковпаківського районного суду м. Суми від 02.07.2013р. по справі № 592/5441/13-а через порушення ним норм матеріального права, невідповідність висновків обставинам справи, які призвели до ухвалення неправильного рішення, підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови про відмову в задоволенні позову.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п. 3 ст. 198, п. 4 ч.1 ст. 202, 205, 207, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства, колегія суддів, -
П О С Т А Н О В И Л А:
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Сумах задовольнити.
Постанову Ковпаківського районного суду м. Суми від 02.07.2013р. по справі № 592/5441/13-а скасувати.
Прийняти нову постанову, якою в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Сумах про визнання дій незаконними, зобов`язання здійснити перерахунок пенсії починаючи з 23.11.2012 року, виходячи з розрахунку 90% від суми місячного заробітку згідно з ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції від 12.07.2001 року №2663-ІІІ відмовити.
Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання постанови у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя Мінаєва О.М.Судді Старостін В.В. Шевцова Н.В.
Повний текст постанови виготовлений 14.10.2013 р.