Постанова № 35346552, 12.11.2013, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.11.2013
Номер справи
2а-4841/10/1770
Номер документу
35346552
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 листопада 2013 року Справа № 17644/11/9104

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Попка Я.С.

суддів Онишкевича Т.В., Клюби В.В.

за участю секретаря судового засідання Саламахи О.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Львові апеляційну скаргу Іноземного підприємства «Транс-Кар'єр Україна» на постанову Рівненського окружного адміністративного суду від 19 листопада 2010 року у справі за позовом Іноземного підприємства «Транс-Кар'єр Україна» до Кузнецовської об'єднаної Державної податкової інспекції про визнання нечинними податкових повідомлень-рішень,-

В С Т А Н О В И В:

У жовтні 2010 року позивач - Іноземне підприємство «Транс-Кар'єр Україна» звернулося з позовом до Кузнецовської об'єднаної Державної податкової інспекції, в якому просить визнати нечинними податкові повідомлення-рішення відповідача № 0003751740/0 від 01.04.2010 року, № 0003751740/1-2516 від 30.04.2010 року, № 0003751740/2 від 13.07.2010 року про визначення податкового зобов'язання по податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів в сумі 300770,00 грн, в т.ч. 200400,00 грн. - основного платежу та 100370,00 грн. - штрафних (фінансових) санкцій.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначає, що транспортні засоби - автомобілі марки «БелАЗ», якими володіє ІП «Транс-Кар'єр Україна», не призначені для експлуатації на вулично-дорожній мережі загального користування, а тому у відповідності до ст.4 Закону України «Про дорожній рух», не зареєстровані в Державтоінспекції Міністерства внутрішніх справ України. При цьому, у відповідності до Правил державної реєстрації та обліку великотоннажних автомобілів та інших технологічних транспортних засобів, затверджених наказом Державного комітету України з нагляду за охороною праці № 163 від 01.07.2004 року, наявні в ІП «Транс-Кар'єр Україна» транспортні засоби «БелАЗ» перебувають на державній реєстрації в територіальних органах Держнаглядохоронпраці України.

Посилається на те, що у відповідності до преамбули Закону України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів» № 1963-ХІІ від 11.12.1991 року, податок власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів встановлюється, як джерело фінансування будівництва, реконструкції, ремонту та утримання автомобільних шляхів загального користування. При цьому, у відповідності до ст.2 вказаного Закону, не є об'єктом оподаткування транспортні засоби під кодом 8709 УКТЗЕД, що використовуються на заводах, складах, у портах та аеропортах для перевезення вантажів на короткі відстані.

Враховуючи той факт, що «БелАЗи» не використовуються на дорогах загального користування і призначенні виключно для переміщення гірничої маси на короткі відстані, такі транспортні засоби не є об'єктом оподаткування законом.

Постановою Рівненського окружного адміністративного суду від 19 листопада 2010 року в задоволенні позову відмовлено.

Постанова суду першої інстанції мотивована тим, що відповідно до листа Державної митної служби України від 11.04.2000 року № 11/3-3273, до товарної позиції 8704 «Автомобілі вантажні» включаються, зокрема, самоскиди, тобто, транспортні засоби міцної конструкції з перекидним кузовом або з днищем, що відкривається вниз, призначеним для перевезення ґрунту, породи або інших матеріалів. Ці автомашини, що можуть мати жорстке або шарнірне шасі, як правило, обладнані колесами для руху по бездоріжжю і можуть пересуватися по м'якому грунту. До цієї товарної позиції входять як важкі, так і легкі самоскиди; останні іноді відрізняються наявністю сидінням на два положення, двома сидіннями, спрямованими в протилежні боки, або двома кермами керування, для того, щоб цими транспортними засобами можна було управляти водію, що дивиться у напрямку до кузова під час розвантаження.

Таким чином, Кузнецовська об'єднана Державна податкова інспекція, з урахуванням інформації, наведеної в листі Державної митної служби України та технічних характеристик спірних транспортних засобів, обґрунтовано прийшла до висновку, що зазначені автомобілі «БелАЗ» належать до товарної позиції 8704 - «Автомобілі вантажні», оскільки є автомобілями-самоскидами і призначені для перевезення сипучих вантажів та гірничих порід по природнім або штучним шляхам з твердим покриттям.

Враховуючи вищенаведене, суд першої інстанції прийшов до висновку, що позивачем безпідставно не сплачувався податок з власників транспортних засобів та ним не доведено неправомірності прийняття відповідачем податкових повідомлень-рішень № 0003751740/0 від 01.04.2010 рроку, № 0003751740/1-2516 від 30.04.2010 року, № 0003751740/2 від 13.07.2010 року про визначення податкового зобов'язання по податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів.

Не погодившись з постановою суду першої інстанції, вважаючи її незаконною, винесеною з порушенням норм матеріального права, Іноземне підприємство «Транс-Кар'єр Україна» оскаржило її, подавши апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Рівненського окружного адміністративного суду від 19 листопада 2010 року та прийняти нову постанову, якою повністю задовольнити позовні вимоги.

Обґрунтовуючи доводи апеляційної скарги, апелянт вказує на те, що суд першої інстанції не звернув уваги і належним чином не дослідив тієї ставини, що транспортні засоби - автомобілі марки «БелАЗ», належні підприємству, є великотоннажними автомобілями та технологічними транспортними засобами і не підлягають експлуатації на вулично-дорожній мережі загального користування. Відповідно, вони і були зареєстровані, як великотоннажні автомобілі та відповідно, не сплачувався податок з власників транспортних засобів. Держгірпромнаглядом України видано відповідні свідоцтва про реєстрацію даних транспортних засобів.

Апелянт посилається на те, що згідно ч. 2 ст. 2 Закону України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів», під кодом 8709 визначені транспортні засоби вантажні, самохідні, що використовуються на заводах, складах, у портах та аеропортах для перевезення вантажів на короткі відстані. Спірні транспортні засоби не є об'єктами оподаткування, оскільки використовуються в межах кар'єру для перевезення гірничої маси, що підтверджується матеріалами справи, які залишились поза увагою суду. Нормативні акти відносять дані автомобілі до транспортних засобів, які класифікуються під кодом 8709 за УКТЗЕД (транспортні засоби вантажні, самохідні, що використовуються на заводах, складах, у портах та аеропортах для перевезення вантажів на короткі відстані).

Крім того, суд першої інстанції не врахував тієї обставини, що Законом України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів» обумовлено, що податок з власників транспортних іасобів є джерелом фінансування будівництва, реконструкції, ремонту та утримання автомобільних шляхів загального користування. Автомобілі «БелАЗ» не використуються на автомобільних дорогах загального користування і не виїжджають за межі території кар'єра, а тільки використовуються для перевезення гірничої маси на коротких відстанях (в межах території кар'єру). Аналіз Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності свідчить про неможливість застосування до спірних автомобілів товарної позиції 8704, на яку посилається відповідач.

Отже, великотоннажні автомобілі «БелАЗ» класифікуються під кодом 8709 Гармонізованої системи опису та кодування товарів, а тому не є об'єктами оподаткування. Відповідно, підприємство не сплачувало податку з власників транспортних засобів перед їх реєстрацією. Транспортні засоби зареєстровані як технологічні автомобілі, про що відповідним державним органом видано свідоцтва про реєстрацію. Таким чином, територіальне управління Держгірпромнагляду, проводячи реєстрацію автомобілів підприємства, також виходило з того, що вони не об'єктами оподаткування і не вимагало пред'явити платіжні документи про сплату транспортного податку.

Вислухавши суддю-доповідача, дослідивши обставини справи та доводи апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції приходить до висновку про те, що апеляційну скаргу належить задовольнити.

Із змісту ст. 19 Конституції України вбачається, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Судом встановлено, підтверджено матеріалами справи, що на підставі направлення на перевірку № 024 від 25.02.2010 року, виданого Кузнецовською ОДПІ, ст.11-1 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» та відповідно до плану-графіка проведення документальних перевірок, у березні 2010 року посадовими особами Кузнецовської ОДПІ проведена планова документальна перевірка Іноземного підприємства «Транс-кар'єр Україна» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.04.2008 року по 31.12.2009 рік, за результатами якої було складено акт № 332/23/33828897 «Про результати виїзної планової перевірки Іноземного підприємства «Транс-кар'єр Україна» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.04.2008 року по 31.12.2009 рік».

Як вбачається з висновків акту перевірки, позивач використовував три транспортні засоби марки «БелАЗ», які знаходилися в нього на балансі та у 02.11.2009 році були зареєстровані Територіальним управлінням Держгірпромнагляду по Рівненській області. Перевіряючими встановлено порушення ст.ст. 2, 5, 6 Закону України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів» № 1963-ХІІ від 11.12.1991 року, що призвело до заниження податку з власників транспортних засобів за 2009 рік на суму 200400,00 грн. На підставі акта перевірки Кузнецовською ОДПІ прийнято оспорюване податкове повідомлення-рішення № 0003751740/0 від 01.04.2010 року, яким ІП «Транс-Кар'єрУкраїна» визначено податкове зобов'язання по податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів в сумі 300 770,00 грн., в т.ч. 200400,00 грн. основного платежу та 100370,00 грн. штрафних ( фінансових) санкцій.

Позивач скористався правом на адміністративне оскарження вказаного податкового повідомлення-рішення і за результатами розгляду скарг позивача такі були залишенні без задоволення та прийнято податкові повідомлення-рішення № 0003751740/1-2516 від 30.04.2010 року, № 0003751740/2 від 13.07.2010 року на аналогічні суми.

Преамбулою Закону України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів» від 11 грудня 1991 року № 1963-XII ( знаступними змінами та доповненнями) визначено, що податок встановлюється з власників деяких наземних і водних транспортних засобів, самохідних машин і механізмів як джерело фінансування будівництва, реконструкції, ремонту та утримання автомобільних шляхів загального користування та проведення природоохоронних заходів на водоймищах. Статтею 2 Закону встановлено, що не є об'єктом оподаткування транспортні засоби вантажні, самохідні, що використовуються на заводах, складах, у портах та аеропортах для перевезення вантажів на короткі відстані.

Згідно ст. 34 Закону України «Про дорожній рух2 від 30 червня 1993 року № 3353-XII державній реєстрації та обліку підлягають призначені для експлуатації на вулично-дорожній мережі загального користування транспортні засоби усіх типів: автомобілі, автобуси, мотоцикли всіх типів, марок і моделей, самохідні машини, причепи та напівпричепи до них, мотоколяски, інші прирівняні до них транспортні засоби та мопеди, що використовуються на автомобільних дорогах державного значення. Державна реєстрація та облік зазначених транспорптних засобів здійснюється підрозділами Державтоінспекції Міністерства внутрішніх справ України.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 6 січня 2010 року № 8 «Про затвердження Порядку відомчої реєстрації та ведення обліку великотоннажних та інших технологічних транспортних засобів» - великотоннажний та інший технологічний транспортний засіб (далі - технологічний транспортний засіб) - великотоннажний автомобіль, який за своєю конструкцією та обладнанням призначений для перевезення вантажів, транспортування розкривних порід і корисних копалин на відкритих гірничих розробках чи ґрунту на будівництві, а також інший механічний транспортний засіб, у тому числі обладнаний спеціальними пристроями чи механізмами, або транспортний засіб, призначений для руху тільки у поєднанні з іншим транспортним засобом, який керується машиністом (оператором, водієм) і використовується власником для забезпечення виробничих процесів під час провадження ним господарської діяльності (виготовлення продукції, виконання робіт, надання послуг), а також для переміщення сировини (матеріалів), що обробляється, і відходів виробництва.

Наказом № 163 Державного комітету України з нагляду за охороною праці від 01.07.2004 року затверджено Правила державної реєстрації та обліку великотоннажних автомобілів та інших технологічних транспортних засобів, що не підлягають експлуатації на вулично-дорожній мережі загального користування, які зареєстровані в Міністерстві юстиції України за № 888/9487 від 15.07.2004 року (далі - по тексту Правила). Правилами встановлюється єдиний на території України порядок державної реєстрації обліку та видачі реєстраційних документів і номерних знаків на великотоннажні автомобілі та інші технологічні транспортні засоби, що не підлягають експлуатації на вулично-дорожній мережі загального користування. Цими Правилами встановлено, що державна реєстрація технологічних транспортних засобів здійснюється територіальними органами Держнаглядохоронпраці України з метою забезпечення додержання вимог законів та інших нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, підвищення безпеки при експлуатації технологічних транспортних засобів і попередження травматизму працівників. Додаток № 1 до даних Правил містить Перелік технологічних транспортних засобів, що підлягають реєстрації та обліку територіальними органами Держнаглядохоронпраці. У вказаний перелік під першим пунктом включені великотоннажні та інші технологічні автомобілі.

Автомобілі «БелАЗ», що належать ІП «Транс-Кар'єрУкраїна», є технологічними транспортними засобами - кар'єрними великотонажними автомобілями-самоскидами, що використовуються на підприємстві позивача для перевезення вантажів на короткі відстані, не придатні для використання на дорогах загального користування. Відповідно, вони і були зареєстровані, як великотоннажні автомобілі, Територіальним управлінням Держгірпромнаглялду по Рівненській області, яке і видало відповідні свідоцтва про реєстрацію даних транспортних засобів.

У відповідності до Порядку ведення Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 1863 від 12.12.2002 року, під кодом 8704 УКТЗЕД класифікуються «автомобілі вантажні» без зазначення будь-яких типів, моделей, назв та об'єктів застосування (експлуатації). Аналогічно визначає об'єкт оподаткування за кодом 8704 ч. 1 ст. 2 Закону України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів». Саме до коду 8704 Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТЗЕД) відповідач у своїх рішеннях відносить автомобілі «БелАЗ», вважаючи їх об'єктами оподаткування.

Товарна позиція 8704 встановлює загальні ознаки: «автомобілі вантажні». На відміну від неї, товарна позиція 8709 визначає спеціальні ознаки транспортного засобу: належність до заводу, використання на складах, аеропортах для транспортування вантажів на короткі відстані. Виходячи з викладеного, позиція 8709 УКТЗЕД, Гармонізованої системи в порівнянні з позицією 8704, дає більш спеціальне (конкретне) описання транспортного засобу. У даному випадку має застосовуватись товарна позиція 8709, як остання у цифровій послідовності серед спірних товарних угрупувань. Таким чином великотоннажні автомобілі «БелАЗ» класифікуються під кодом 8709 УКТЗЕД, Гармонізованої системи опису та кодування товарів, а тому не є об'єктами оподаткування.

Твердження і висновки ОДПІ про те, що вказані автомобілі повинні класифікуватись за кодом 8704 УКТЗЕД (автомобілі вантажні), є безпідставними та необґрунтованими. Тобто, аналіз Правил тлумачення Гармонізованої системи кодування товарів свідчить про неможливість застосування до автомобілів «БелАЗ» товарної позиції 8704, на яку посилається Відповідач.

Позивач використовує автомобілі «БелАЗ» виключно для перевезення гірничої маси для переробки в щебінь в закритому технологічному циклі; транспортні зхсоби експлуатуються виключно в кар 'єрі і не призначені для експлуатації на вулично-дорожній мережі загального користування, що підтверджується витягом з «Робочого проекту розробки і рекультивації Рафалівського родовища базальтів Володимирецького району Рівненської області», а відтак не є об'єктами оподаткування, згідно із вимогами Закону України "Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів" від 11 грудня 1991 року № 1963-XII.

З врахуванням вищевикладеного, апеляційний суд вважає рішення суду першої інстанції незаконним, прийнятим з порушенням норм матеріального права, в зв'язку з чим його слід скасувати та постановити нове рішення, яким позовні вимоги позивача задовольнити.

Згідно ст. 202 КАС України підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.

Керуючись ч.3 ст.160, ст.ст. 195, 196, 198, ч. 4 ст. 202, ст.ст. 205, 207, 254 КАС України, суд,-

П О С Т А Н О В И В:

Апеляційну скаргу Іноземного підприємства «Транс-Кар'єр Україна» задовольнити.

Постанову Рівненського окружного адміністративного суду від 19 листопада 2010 року у справі №2а-4841/10/1770 скасувати та прийняти нову постанову, якою позовні вимоги Іноземного підприємства «Транс-Кар'єр Україна» до Кузнецовської об'єднаної Державної податкової інспекції про визнання нечинними податкових повідомлень-рішень задовольнити.

Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення Кузнецовської ОДПІ за № 0003751740/0 від 01.04.2010 р., № 0003751740/1-2516 від 30.04.2010 р. та №0003751740/2 від 13.07.2010 р. про визначення податкового зобов'язання з податку з власників іранспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів в сумі 300 770,00 грн, в т.ч. за основним платежем - 200 400,00 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями - 100 370,00 грн.

Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складання у повному обсязі шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Головуючий суддя Я.С. Попко

Судді Т.В. Онишкевич

В.В. Клюба

Повний текст постанови виготовлено та підписано 14.11.2013 року.