Ухвала суду № 35295241, 24.02.2009, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.02.2009
Номер справи
101/09
Номер документу
35295241
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"24" лютого 2009 р.справа № А8/165-07 Колегія суддів Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду у складі: головуючого судді: Проценко О.А.

суддів: Коршуна А.О. Туркіної Л.П.

при секретарі судового засідання: Красоті А.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Марганецької об'єднаної державної податкової інспекції Дніпропетровської області

на постанову господарського суду Дніпропетровської області від 19.09.2007 року у справі №А8/165-07

за позовом: Марганецької об'єднаної державної податкової інспекції Дніпропетровської області

до Марганецької міської ради Дніпропетровської області

за участі третіх осіб: 1) Комунального підприємства «Марганецька тепломережа»та

2) Марганецького міського комунального підприємства «Міськкомунгосп»

про визнання нечинним акту,

в с т а н о в и л а:

В червні 2007 року Марганецька об'єднана державна податкова інспекція Дніпропетровської області звернулась до господарського суду Дніпропетровської області з позовом про визнання нечинним і таким, що виходить за межі компетенції та не відповідає правовим актам вищої юридичної сили рішення Марганецької міської ради від 30.11.2006 року №133-9/У «Про звільнення від сплати податку на прибуток».

В обґрунтування позовних вимог, посилаючись на ч.1 ст.140, ч.3 ст.142, ст.143 Конституції України, ст.69 Бюджетного Кодексу України, ст.47 Закону України «Про Державний бюджет України на 2006 рік»та Закон України «Про оподаткування прибутку підприємств», позивач зазначав, що оспорюване рішення відповідача про звільнення від сплати податку на прибуток третіх осіб по справі прийняте з порушенням вимог чинного законодавства України і порушує права та охоронювані законом інтереси позивача, як органу, уповноваженого здійснювати контроль за сплатою податків.

Ухвалою господарського суду від 19.07.2007 року первісного відповідача - Виконком Марганецької міської ради замінено належним відповідачем -Марганецькою міською радою.

Постановою від 19.09.2007 року господарський суд Дніпропетровської області відмовив Марганецькій об'єднаній державній податковій інспекції Дніпропетровської області у задоволенні позову. При цьому суд вказав, що позивач як суб'єкт владних повноважень при поданні цього позову перевищив свої повноваження, встановлені чинним законодавством України, оскільки Закон України «Про державну податкову службу в Україні»не передбачає відповідних повноважень позивача.

Не погодившись з висновками суду першої інстанції, позивач оскаржує дану постанову в апеляційному порядку, просить її скасувати та винести нове рішення, яким задовольнити позов. В обґрунтування апеляційних вимог позивач зазначає, що при винесені постанови судом першої інстанції невірно застосовані норми матеріального права. Апелянт вважає, що Марганецька міська рада, приймаючи рішення від 30.11.2006 року №133-9/V «Про звільнення від сплати податку на прибуток», вийшла за межі встановлених повноважень і порушила положення Конституції і Законів України, а саме: ч.2 ст.143 Конституції України, ст.1 Закону України «Про систему оподаткування», ст.15 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», що призвело до втрат місцевого бюджету. Крім того, апелянт вказує, що суд не взяв до уваги надану податковою інспекцією копію постанови Київського міжобласного апеляційного господарського суду від 17.07.2006 року по аналогічній справі №3/12, де позивачем виступає Кременчуцька об'єднана державна податкова інспекція.

Перевіривши законність та обґрунтованість постанови суду в межах доводів апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга Марганецької об'єднаної державної податкової інспекції Дніпропетровської області обґрунтована та підлягає задоволенню.

Так, матеріалами справи встановлено, що 30.11.2006 року відповідачем прийняте рішення за №133-9/V, яким у четвертому кварталі 2006 року звільнено від сплати податку на прибуток, що зараховується до місцевого бюджету у розмірі 100% Комунальне підприємство «Марганецьтепломережа»та Марганецьке міське комунальне підприємство «Міськкомунгосп»; зобов'язано керівників вказаних підприємств направити вивільнені ресурси на оплатку за використання енергоносіїв та погашення заборгованості по заробітній платі.

Згідно з реєстраційними документами, а саме:

за довідкою з єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (ЄДРПОУ) №333 26.02.2004 року виконавчим комітетом Марганецької міської ради проведено первинну реєстрацію Марганецького комунального підприємства «Міськкомунгосп» за адресою: Дніпропетровська область, м. Марганець, вул. Осипенко, 18. 23.06.2006 року підприємство внесено до ЄДРПОУ, форма власності комунальна, присвоєно ідентифікаційний код юридичної особи №32887218 та видано свідоцтво про державну реєстрацію серії АОО №684080, останню реєстраційну дію проведено 21.06.2006 року;

згідно з довідкою з єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (ЄДРПОУ) №447 05.11.2003 року виконавчим комітетом Марганецької міської ради проведено первинну реєстрацію Комунального підприємства «Марганецьтепломережа»за адресою: Дніпропетровська область, м. Марганець вул. Лесі Українки, 4а. 14.09.2006 року підприємство внесено до ЄДРПОУ, форма власності комунальна, присвоєно ідентифікаційний код юридичної особи №0218112 та видано свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи серії АОО №684074, останню реєстраційну дію проведено 13.09.2006 року.

Аналіз матеріалів справи та норм права, які регулюють спірні відносини показав наступне. Відповідно до ст.3 Закону України «Про державну податкову службу»органи державної податкової служби України у своїй діяльності керуються Конституцією України, законами України, іншими нормативно-правовими актами органів державної влади, а також рішеннями Верховної Ради Автономної Республіки Крим і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування з питань оподаткування, виданими у межах їх повноважень. За приписами ч.3 ст.12 Господарського кодексу України встановлення та скасування пільг і переваг у господарській діяльності окремих категорій суб'єктів господарювання здійснюються відповідно до цього Кодексу та інших законів.

За приписами ст.1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»територіальна громада - жителі, об'єднані постійним проживанням у межах села, селища, міста, що є самостійним адміністративно-територіальними одиницями; представницький орган місцевого самоврядування - виборний орган (рада), який складається з депутатів і відповідно до закону наділяється правом представляти інтереси територіальної громади і приймати від її імені рішення; посадова особа місцевого самоврядування - особа, яка працює в органах місцевого самоврядування, має відповідні посадові повноваження у здійсненні організаційно-розпорядчих та консультативно-дорадчих функцій і отримує заробітну плату за рахунок місцевого бюджету. Згідно з ч.1 ст.63 вказаного Закону доходи місцевих бюджетів формуються за рахунок власних, визначених законом, джерел та закріплених у встановленому законом порядку загальнодержавних податків, зборів та інших обов'язкових платежів. Частина 1 ст.16 цього ж Закону передбачає, що органи місцевого самоврядування є юридичними особами і наділяються цим та іншими законами власними повноваженнями, в межах яких діють самостійно і несуть відповідальність за свою діяльність відповідно до закону. Статтею 21 зазначеного Закону України передбачено, що обмеження прав територіальних громад на місцеве самоврядування згідно з Конституцією та законами України може бути застосоване лише в умовах воєнного чи надзвичайного стану.

Відповідно до ч.1 ст.1 Закону України «Про систему оподаткування»встановлення і скасування податків і зборів (обов'язкових платежів) до бюджетів та до державних цільових фондів, а також пільг їх платникам здійснюються Верховною Радою України, Верховною Радою Автономної Республіки Крим і сільськими, селищними, міськими радами відповідно до цього Закону, інших законів України про оподаткування. Частиною 2 вказаної статті Верховна Рада Автономної Республіки Крим і сільські, селищні, міські ради можуть встановлювати додаткові пільги щодо оподаткування у межах сум, що надходять до їх бюджетів. За правилами ч.3 цієї ж статті ставки, механізм справляння податків і зборів (обов'язкових платежів), за винятком особливих видів мита та збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на електричну та теплову енергію, збору у вигляді цільової надбавки до затвердженого тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності, і пільги щодо оподаткування не можуть встановлюватися або змінюватися іншими законами України, крім законів про оподаткування. Особливі види мита справляються на підставі рішень про застосування антидемпінгових, компенсаційних і спеціальних заходів, прийнятих відповідно до законів України. Статтею 14 вищевказаного Закону встановлено, що податок на прибуток підприємств, у тому числі дивіденди, що сплачуються до бюджету державними не корпоратизованими, казенними або комунальними підприємствами, як і державне мито та плата (податок на землю) і інші, є загальнодержавним податком. Порядок зарахування загальнодержавних податків і зборів (обов'язкових платежів) до Державного Бюджету України, бюджету Автономної Республіки Крим, місцевих бюджетів і державних цільових фондів визначається згідно з законами України.

За правилами ст.15 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»ставки податку на прибуток, пільги щодо податку, об'єкт оподаткування, порядок обчислення оподатковуваного прибутку, строки і порядок сплати та зарахування податку до бюджетів можуть встановлюватися та змінюватися лише шляхом внесення змін до цього Закону. Міська рада не є законодавчим органом і не має повноважень приймати чи змінювати закони України. До того ж, Законом України «Про систему оподаткування» органам місцевого самоврядування надано право встановлювати пільги лише по податках, які відносяться до місцевих податків і зборів. Таким чином, Законом України «Про оподаткування прибутку підприємств»органам місцевого самоврядування не надано повноважень встановлювати пільги та звільняти від сплати податку на прибуток підприємства комунальної форми власності, при цьому цей Закон встановлює спеціальні норми щодо оподаткування прибутку підприємств, які мають пріоритет над загальними, які визначені Законом України «Про систему оподаткування».

Отже, колегія суддів не погоджується з висновком суду першої інстанції. Позов заявлено обґрунтовано, спірне рішення відповідача про звільнення від сплати податку на прибуток третіх осіб прийняте з порушенням вимог чинного законодавства України і порушує права та охоронювані законом інтереси позивача, як органу, уповноваженого здійснювати контроль за сплатою податків.

Таким чином, позов Марганецької об'єднаної державної податкової інспекції Дніпропетровської області підлягає задоволенню.

Апеляційну скаргу Марганецької об'єднаної державної податкової інспекції Дніпропетровської області на постанову господарського суду Дніпропетровської області від 19.09.2007 року у справі №А8/165-07 слід задовольнити, постанову суду першої інстанції -скасувати.

Керуючись ст.ст.195,196,198,202,205,207 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів

п о с т а н о в и л а :

Апеляційну скаргу Марганецької об'єднаної державної податкової інспекції Дніпропетровської області на постанову господарського суду Дніпропетровської області від 19.09.2007 року у справі №А8/165-07 задовольнити.

Постанову господарського суду Дніпропетровської області від 19.09.2007 року у справі №А8/165-07 скасувати.

Задовольнити позов Марганецької об'єднаної державної податкової інспекції Дніпропетровської області. Визнати нечинним рішення Марганецької міської ради від 30.11.2006 року №133-9/У «Про звільнення від сплати податку на прибуток».

Постанова набирає законної сили у відповідності до ст.254 КАС України і може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст.212 КАС України.

Головуючий: О.А. Проценко

Судді: А.О. Коршун

Л.П. Туркіна