ВІННИЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа № 824/1258/13-а
Головуючий у 1-й інстанції: Ковтюк В.О.
Суддя-доповідач: Сапальова Т.В.
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 вересня 2013 року
м. Вінниця
Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого-судді: Сапальової Т.В.
суддів: Полотнянка Ю.П. Сушка О.О.
при секретарі: Швець А.І.
за участю представників сторін:
представника позивача: Кислова Ю.А.,
представника відповідача: Чорного О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Волошківської сільської ради Сокирянського району Чернівецької області на постанову Чернівецького окружного адміністративного суду від 03 липня 2013 року у справі за адміністративним позовом прокурора Сокирянського району Чернівецької області до Волошківської сільської ради Сокирянського району Чернівецької області про визнання незаконним та скасування рішення,
В С Т А Н О В И В :
в червні 2013 року прокурор Сокирянського району Чернівецької області звернувся до Чернівецького окружного адміністративного суду з позовом до Волошківської сільської ради Сокирянського району Чернівецької області про визнання незаконним та скасування рішення №84/9-12 від 28.02.2012 року "Про розміщення коштів сільського бюджету на депозит".
Чернівецький окружний адміністративний суд постановою від 03 липня 2013 року позов задовольнив.
Не погодившись з прийнятим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Чернівецького окружного адміністративного суду.
Представник позивача в судовому засіданні заперечив проти доводів апеляційної скарги, у зв'язку з чим просив залишити її без задоволення, а постанову суду першої інстанції - без змін.
Представник відповідача в судовому засіданні підтримав вимоги апеляційної скарги та просив її задовольнити.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення учасників процесу, дослідивши матеріали справи та перевіривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу слід задовольнити, постанову Чернівецького окружного адміністративного суду скасувати та прийняти нову, якою в задоволенні позовних вимог відмовити, виходячи з наступного.
Так, Чернівецьким окружним адміністративним судом встановлено, що 28 лютого 2012 року 9 сесією VI скликання Волошківської сільської ради Сокирянського району Чернівецької області прийнято рішення №84/9-12 "Про розміщення коштів сільського бюджету на депозит", відповідно до якого вирішено розмістити кошти спеціального фонду сільського бюджету від відшкодування втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва в сумі 752053,00 грн. на вклад (депозит) в філію - Чернівецького обласного управління Державний ощадний банк України ТВБВ №10025/0166; доручити сільському голові Чорному О.В. укласти із філією - Чернівецького обласного управління Державний ощадний банк України ТВБВ №10025/0166 відповідний договір; відсотки за користування вкладом спрямувати на видатки по загальному фонду сільського бюджету (а.с.8).
01 березня 2012 року на виконання Рішення між відповідачем та ПАТ "Державний ощадний банк України" в особі в.о. керуючого територіального відокремленого без балансового відділення №10025/0166 АТ "Ощадбанк" укладено договір №19 на строковий вклад "Оперативний місцевого бюджету", згідно із яким відповідач перерахував на депозитний рахунок банку - 752053,00 грн. (а.с.31-33).
01 березня 2012 року відповідно до платіжного доручення №1 відповідач перерахував кошти на депозитний рахунок згідно з договором №19 від 01.03.12р. та згідно з рішенням сесії сільської ради №84/9-12 від 28.02.12р. (а.с.28).
Відповідно до платіжних доручень від 20.06.12р. №3 та від 20 грудня 2012 року №4 кошти були повернуті з депозитного рахунку згідно з договором №19 від 01.03.12р. (а.с.29-30).
Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що відповідач не спрямував кошти, що надходять у порядку відшкодування втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, до спеціального сільського бюджету, а розмістив кошти на депозитний рахунок в комерційному банку з метою отримання прибутку, що є грубим порушенням вимог чинного законодавства, зокрема Земельного кодексу України.
Колегія суддів не погоджується з висновком суду першої інстанції по суті спору, виходячи з наступного.
Відповідно до п.п.9 та 13 ч.4 ст.42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільський, селищний, міський голова забезпечує підготовку на розгляд ради проектів програм соціально-економічного та культурного розвитку, цільових програм з інших питань самоврядування, місцевого бюджету та звіту про його виконання, рішень ради з інших питань, що належать до її відання; оприлюднює затверджені радою програми, бюджет та звіти про їх виконання; є розпорядником бюджетних коштів, використовує їх лише за призначенням, визначеним радою.
Ч. 9 ст. 13 Бюджетного кодексу України визначено, що відкриття позабюджетних рахунків для розміщення бюджетних коштів (включаючи власні надходження бюджетних установ) органами державної влади, органами влади Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування та іншими бюджетними установами забороняється, крім випадку, передбаченого частиною восьмою статті 16 цього Кодексу.
Згідно з ч. 8 ст. 16 Бюджетного кодексу України керівник місцевого фінансового органу має право за рішенням Верховної Ради Автономної Республіки Крим, відповідної місцевої ради в межах поточного бюджетного періоду здійснювати на конкурсних засадах розміщення тимчасово вільних коштів місцевих бюджетів на депозитах або шляхом придбання державних цінних паперів, цінних паперів, емітованих Автономною Республікою Крим, відповідною міською радою, з подальшим поверненням таких коштів до кінця поточного бюджетного періоду.
Відповідно до п. 2 Порядку розміщення тимчасово вільних коштів місцевих бюджетів на вкладних (депозитних) рахунках у банках, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 січня 2011 р. № 6, тимчасово вільні кошти місцевого бюджету (далі - тимчасово вільні кошти) - обсяг коштів місцевого бюджету, які обліковуються на рахунках загального та/або спеціального фондів на дату їх розміщення на вкладних (депозитних) рахунках і відволікання яких не призведе до втрати платоспроможності місцевого бюджету та виникнення заборгованості за відповідним фондом місцевого бюджету протягом періоду, на який передбачається здійснити розміщення таких коштів на вкладних (депозитних) рахунках у банках. Платоспроможність місцевого бюджету - спроможність місцевого бюджету своєчасно і в повному обсязі здійснювати платежі за всіма його зобов'язаннями.
З аналізу вказаних норм слідує, що органу місцевого самоврядування надано право розміщувати тимчасово вільні кошти місцевого бюджету на депозит за умови їх повернення до кінця бюджетного періоду, тобто оскаржене рішення прийнято в межах повноважень сільської ради.
Ч. 9 ст. 13 Бюджетного кодексу України встановлено заборону відкриття позабюджетних рахунків для розміщення бюджетних коштів органом місцевого самоврядування, однак вказана заборона стосується лише розрахункових рахунків на яких розміщуються кошти місцевого бюджету та не поширюється на відкриття депозитних рахунків.
В матеріалах справи міститься договір №19 від 01 березня 2012 року на строковий вклад "Оперативний місцевого бюджету", а також платіжні доручення №1, №2 від 01 березня 2012 року про перерахування коштів на депозитний рахунок згідно з договором №19 від 01.03.2012 року та згідно з рішенням сесії сільської ради №84/9-12 від 28.02.2012 року та платіжні доручення №3 від 20 червня 2012 року, №4 від 20 грудня 2012 року про повернення коштів з депозитного рахунку.
Вказаними платіжними дорученнями підтверджується те, що повернення коштів відбулось до закінчення бюджетного періоду.
Порядком розміщення тимчасово вільних коштів місцевих бюджетів на вкладних (депозитних) рахунках у банках передбачено можливість розміщувати на депозитних рахунках, в тому числі, і кошти, які обліковуються на рахунках спеціального фонду. При цьому, прокурором Сокирянського району Чернівецької області не наведено доводів на підтвердження того, що розміщення коштів спеціального фонду місцевого бюджету на депозит призвело до втрати платоспроможності місцевого бюджету, або завдало шкоду фінансовим інтересам територіальної громади.
Колегія суддів вважає помилковим висновок суду першої інстанції про порушення відповідачем при прийнятті оскаржуваного рішення вимог Земельного кодексу України.
Згідно з ч. 2 ст. 209 Земельного кодексу України кошти, що надходять у порядку відшкодування втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, використовуються на освоєння земель для сільськогосподарських і лісогосподарських потреб, поліпшення відповідних угідь, охорону земель відповідно до розроблених програм та проектів землеустрою, а також на проведення інвентаризації земель, проведення нормативної грошової оцінки землі. Використання цих коштів на інші цілі не допускається.
Розмістивши кошти спеціального фонду на депозитному рахунку, сільською радою не було порушено вимог зазначеної норми, оскільки вказані кошти не були використані не за призначенням, а залишились у розпорядженні сільської ради.
Таким чином, доводи прокурора Сокирянського району Чернівецької області щодо незаконності оскарженого рішення спростовуються доказами, що містяться в матеріалах справи.
Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що Волошківською сільською радою Сокирянського району Чернівецької області при прийнятті оскаржуваного рішення та його реалізації не було порушено вимог чинного законодавства, а відтак підстави для його скасування відсутні.
Згідно зі ст. 202 КАС України підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.
Оскільки судом першої інстанції при прийнятті оскаржуваного рішення порушено норми матеріального права, а також враховано не всі встановлені у справі обставини, що призвело до неправильного вирішення справи, оскаржувана постанова підлягає скасуванню з прийняттям нового рішення про відмову в задоволенні позову.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 212, 254 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В:
апеляційну скаргу Волошківської сільської ради Сокирянського району Чернівецької області задовольнити.
Постанову Чернівецького окружного адміністративного суду від 03 липня 2013 року у справі за адміністративним позовом прокурора Сокирянського району Чернівецької області до Волошківської сільської ради Сокирянського району Чернівецької області про визнання незаконним та скасування рішення скасувати.
Прийняти нову постанову, якою в задоволенні позовних вимог відмовити.
Постанова суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст. 212 КАС України.
Постанова суду складена в повному обсязі "25" вересня 2013 р. .
Головуючий Сапальова Т.В.
Судді Полотнянко Ю.П.
Сушко О.О.