ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-50, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
_____________
УХВАЛА
"30" жовтня 2013 р. Справа № 922/1107/13
Вх. номер 38654
Суддя господарського суду Шарко Л.В.
при секретарі судового засідання Воронько В.В.
розглянувши заяву (вх. №38654 від 18.10.13р.) Ізюмського КП теплових мереж про відстрочку виконання рішення господарського суду Харківської області по справі за позовом: Публічного АТ "НАК "Нафтогаз України" м. Київ
до Ізюмського комунального підприємства теплових мереж, м. Ізюм
про стягнення 1700628,66грн.,
за участі представників:
боржника - Радигін Є.С., довіреність б/н від 27.09.13 р.,
стягувача - Букоємський Р.В., довіреність №14-325 від 16.03.12 р.,
ВСТАНОВИВ:
Рішенням суду від 23.05.2013 року позовні вимоги Публічного АТ "НАК "Нафтогаз України" м. Київ задоволено частково, стягнуто з Ізюмського комунального підприємства теплових мереж, м. Ізюм - 159496,79грн. пені, 14757,75грн. -7% штрафу, 12250,41грн. - інфляційні витрати, 3% річних у розмірі 63798,72грн. та 34013,00грн. судового збору.
18.10.2013 року до господарського суду Харківської області надійшла заява від Ізюмського комунального підприємства теплових мереж, м. Ізюм про відстрочку виконання рішення господарського суду Харківської області від 23.05.2013 року по справі №922/1107/13 до 01.03.2014 року.
Ухвалою суду від 21.09.13р. заяву відповідача про відстрочку виконання рішення призначено до розгляду в судовому засіданні.
29.10.13р. представник стягувача надав письмові заперечення проти заяви боржника про відстрочку виконання рішення, в яких проти задоволення заяви боржника заперечує та вважає її необгрунтованою.
Представник заявника (боржника) в судовому засіданні 30.10.13р. підтримав заяву про відстрочку виконання рішення та посить суд її задовольнити.
Представник стягувача в судовому засіданні 30.10.13р. заперечував проти надання боржнику відстрочки виконання рішення суду.
Вирішуючи питання щодо заяви (вх. №38654 від 18.10.13р.) Ізюмського КП теплових мереж про відстрочку виконання рішення господарського суду Харківської області суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 121 ГПК України при наявності обставин, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим, за заявою сторони, державного виконавця, прокурора або за своєю ініціативою господарський суд, який видав виконавчий документ, у десятиденний строк розглядає це питання у судовому засіданні з викликом сторін, прокурора і у виняткових випадках, залежно від обставин справи, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, ухвали, постанови, змінити спосіб та порядок їх виконання.
Пунктом 7 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України "Про деякі питання практики виконання рішень, ухвал, постанов господарських судів України" від 17.10.12р. №9 передбачено, що у застосуванні приписів статті 121 ГПК господарським судам необхідно мати на увазі таке. Господарський суд на підставі статті 121 ГПК має право за заявою сторони, державного виконавця, прокурора або за власною ініціативою у виняткових випадках залежно від обставин справи відстрочити, розстрочити виконання рішення, ухвали, постанови (далі - рішення), змінити спосіб та порядок їх виконання. Оскільки згадана стаття не обмежує відповідне право господарського суду певним строком, воно може бути реалізоване у будь-який час після набрання рішенням законної сили і до його фактичного повного виконання, в межах строку пред'явлення наказу до виконання. Також не обмежується право заявника на повторне звернення з відповідною заявою, якщо вона вже розглядалася судом. Застосовуючи заходи, передбачені статтею 121 ГПК, господарські суди повинні мати на увазі таке. Відстрочка - це відкладення чи перенесення виконання рішення на новий строк, який визначається господарським судом. Підставою для відстрочки, розстрочки, зміни способу та порядку виконання рішення можуть бути конкретні обставини, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим у визначений строк або встановленим господарським судом способом. При цьому слід мати на увазі, що згоди сторін на вжиття заходів, передбачених статтею 121 ГПК, ця стаття не вимагає, і господарський суд законодавчо не обмежений будь - якими конкретними термінами відстрочки чи розстрочки виконання рішення. Проте, вирішуючи питання про відстрочку чи розстрочку виконання рішення, зміну способу і порядку виконання рішення, господарський суд повинен враховувати матеріальні інтереси сторін, їх фінансовий стан, ступінь вини відповідача у виникненні спору, наявність інфляційних процесів у економіці держави та інші обставини справи, зокрема, щодо фізичної особи (громадянина) - тяжке захворювання її самої або членів її сім'ї, скрутний матеріальний стан, стосовно юридичної особи - наявну загрозу банкрутства, відсутність коштів на банківських рахунках і майна, на яке можливо було б звернути стягнення, щодо як фізичних, так і юридичних осіб - стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо. Заяву про надання відстрочки, розстрочки, зміну способу і порядку виконання рішення слід розглядати за правилами ГПК у межах розглянутої господарським судом справи. Дата судового засідання, в якому вирішуватиметься питання про відстрочку або розстрочку виконання рішення, ухвали, постанови, зміну способу та порядку їх виконання, має встановлюватися з урахуванням того, що передбачений частиною першою статті 121 ГПК десятиденний строк визначається з наступного дня після винесення ухвали про призначення відповідного судового засідання.
Слід зазначити, що при вирішенні питання про надання відстрочки виконання рішення суду мають значення майновий стан сторін, ступінь вини боржника у виникненні спору, наявна загроза банкрутства та соціальна значимість підприємства.
Так, відповідач є соціально значимим теплопостачальним підприємством, що забезпечує цетралізоване теплопостачання бюджетної сфери в м. Ізюм та Ізюмському районі Харківської області, зокрема дитячих дошкільних закладів, шкіл, об`єктів соцільної інфраструктури, лікарень та інших медичних установ, теплопостачання яких в опалювальний період може опинитися під загрозою припинення.
Заборгованість по бюджетним організаціям сплачується із затримкою - по факту виділення коштів із бюджетів і борг бюджетних установ перед заявником станом на 01.08.2013 року складає 123,3 тис. грн.
Однією із причин тяжкого фінансового стану боржника є дефіцит коштів, пов'язаний з неплатежами з боку населення за спожиті послуги. Так, станом на 01.08.2013 року борг населення складає 6077,7 тис. грн. В даний час із-за обставин, які не залежали від Ізюмського комунального підприємства теплових мереж та виникли не з його вини, дане підприємство опинилось на межі банкрутства.
Надання субвенцій державою на покриття різниці в тарифах залежить від строку виконання по перерахуванню закладених витрат в бюджеті. Обсяг заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію склав суму у розмірі 4970,40 тис.грн. Відповідно до листа Департаменту житлово-комунального господарства та розвитку інфраструктури Харківської обласної державної адміністрації № 05-16/2197/12 від 05.08.2013 року у 2013 році кошти відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 20.03.2013 року №167 з державного бюджету на погашення різниці в тарифах на послуги теплопостачання до області не надходили.
Фінансовий стан Ізюмського комунального підприємства теплових мереж є важким. Так, станом на початок 2012 року підприємство мало збитки 82777 тис. грн. на кінець 2012 року підприємство мало збитки 8168 тис. грн. Згідно звіту про фінансові результати підприємства за 2012 рік валовий збиток підприємства становив 7 300 грн.- різниця між виручкою реалізованої продукції та її собівартістю. Також за перше півріччя 2013 року підприємство має непокриті збитки 14 804 тис. грн. Різниця між собівартісю реалізованої продукції та доходом від реалізації має від`ємне значення, тобто підприємство має збиток у сумі 3 907 тис. грн. Загалом чистий фінансовий результат підприємтсва, як сукупний дохід має від`ємне значення - збиток в сумі 6 692 тис.грн., що підтверджується відповідними документами: копією балансу підприємства станом на 31.12.2012 року, копією звіту про фінансові результати підприємства за 2012 рік, копією балансу на 30 червня 2013 року, копією звіту про фінансові результати на 30 червня 2013 року, довідкою про стан розрахунків споживачів за отриману теплову енергію станом на 01.08.2013 року.
З врахуванням вищевикладеного, приймаючи до уваги скрутне фінансове становище заявника (боржника), яке сталося не з його вини, а також зважаючи на те, що боржник є комунальним підприємством, суд вважає за можливе заяву боржника про відстрочку виконання рішення задовольнити.
На підставі викладеного та керуючись статтями 86, 121 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
УХВАЛИВ:
1. Заяву (вх. №38654 від 18.10.13р.) Ізюмського КП теплових мереж про відстрочку виконання рішення господарського суду Харківської області від 23.05.13р. по справі №922/1107/13 задовольнити.
2. Відстрочити виконання судового рішення господарського суду Харківської області по справі №922/1107/13 до "01" березня 2014 року.
Суддя Шарко Л.В.