Постанова № 35231651, 30.10.2013, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.10.2013
Номер справи
806/1980/13-а
Номер документу
35231651
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

справа № 806/1980/13-a

категорія 8.1.1

30 жовтня 2013 р. м. Житомир

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Шимоновича Р.М.,

за участю секретаря судового засідання - Талько А.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Житомирі адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Еліт Нафта" до Житомирської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Житомирській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,-

встановив:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Еліт Нафта" звернулось до суду з позовом, у якому просило визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення державної податкової інспекції у м. Житомирі Житомирської області Державної податкової служби від 18 січня 2013 р. №0000202204 про застосування фінансових (штрафних) санкцій в сумі 497856,40 грн. В обгрунтування позовних вимог зазначило, що на підтвердження ведення у встановленому законодавством порядку обліку товарних запасів (паливно-мастильних матеріалів)на АЗС № 6 позивачем, були надані змінний звіт по АЗС, який містить всі необхідні реквізити, журнал обліку нафтопродуктів на АЗС, книга обліку розрахункових операцій , товарно-транспортні накладні, тощо. Вважає, що висновки відповідача є безпідставними, оскільки чинним законодавством не передбачено відображення господарських операцій по бухгалтерському обліку чи за місцем реалізації по якісним характеристикам товару.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримала у повному обсязі та просила суд їх задовольнити.

Представник відповідача заперечила проти позову та просила відмовити у задоволенні позовних вимог з підстав, викладених у письмових запереченнях.

Заслухавши пояснення представника позивача та представника відповідача, дослідивши матеріали справи суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог з огляду на наступне.

Встановлено, що у період з 20 грудня 2012 р. по 29 грудня 2012 р. посадовими особами відповідача проведено фактичну перевірку господарського об"єкту АЗС № 6, що розташований за адресою: м. Житомир, проспект Миру, 54, платника податків ТОВ "Еліт Нафта" (код ЄДРПОУ 37151670).

В ході перевірки, ревізорами позивача було знято залишки паливно-мастильних матеріалів на АЗС №6 та відібрані з них проби. За результатами досліджень Центральним митним управлінням лабораторних досліджень та експертної роботи відібраних проб паливо-мастильних матеріалів складений висновок за №19/2-12.3/10068 від 28 грудня 2012 р., у якому відображено, що за показниками "концентрація фактичних смол", "сумарний вміст ароматичних вуглеводнів", "детонаційна стійкість" відібрані проби не відповідають вимогам ДСТУ 4063-2001 "Бензини автомобільні. Технічні умови".

На підставі висновку від 28 грудня 2012 р., ревізори податкового органу встановили, що наявні у залишку відповідача паливно-мастильні матеріали за своїми якісними характеристиками не відповідають якісним показникам, що були відображені у первинних документах (сертифікатах та паспортах якості), наданих позивачем в ході перевірки.

За результатами проведеної перевірки відповідачем у акті № 0001/06/30/22/37151570 від 29 грудня 2012 р. зафіксовано порушення п. 12 ст. 3, 6 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг".

За результатами розгляду акта, відповідачем прийнято податкове-повідомлення-рішення № 0000202204 від 18 січня 2013 р. про застосування до товариства з обмеженою відповідальністю "Еліт Нафта" штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 497856,40 грн.

Суд не погоджується з висновками відповідача з огляду на наступне.

Встановлено, що підставою для застосування до товариства з обмеженою відповідальністю "Еліт Нафта" штрафних (фінансових) санкцій став висновок відповідача про те, що паливно-иастильні матеріали не обліковані у встановленому законом порядку.

Згідно із пунктом 12 статті 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані: вести у порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснювати продаж лише тих товарів, які відображені в такому обліку, за винятком продажу товарів особами, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку обсягів реалізованих товарів (наданих послуг).

Відповідно до статті 6 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", облік товарних запасів фізичною особою - підприємцем ведеться у порядку, визначеному чинним законодавством, а юридичною особою (її філією, відділенням, іншим відокремленим підрозділом) - у порядку, визначеному відповідним національним положенням (стандартом) бухгалтерського обліку. Облік ведеться з урахуванням особливостей, встановлених для суб'єктів малого підприємництва. Обов'язок із ведення обліку товарних запасів не застосовується до осіб, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку придбаних або проданих товарів.

Частиною 1 статті 9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" втсановлено, що підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи.

Єдиний порядок організації та виконання робіт, пов'язаних з прийманням, транспортуванням, зберіганням, відпуском та обліком товарної нафти (далі - нафта) і нафтопродуктів встановлює Інструкція про порядок приймання, транспортування, зберігання та обліку нафти і нафтопродуктів на підприємствах і організаціях України, затверджена наказом Міністерства палива та енергетики України, Міністерства економіки України, Міністерства транспорту та зв'язку України, Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 20 травня 2008 р. № 281/171/578/155 та зареєстрована в Міністерстві юстиції України 2 вересня 2008 р. за № 805/15496 (далі - Інструкція № 281).

Відповідно до розділу 3 Інструкції № 281, облік нафти і нафтопродуктів - операція, яка проводиться на підприємстві під час технологічного процесу і яка полягає у визначенні об'єму і маси нафти або нафтопродуктів для подальших облікових операцій.

Пунктом 4.2.1 Інструкції № 281 визначено, що облік нафти і нафтопродуктів на НПЗ, підприємствах із забезпечення нафтопродуктами, підприємствах нафтопровідного і нафтопродуктопровідного транспорту, наливних пунктах ведеться в одиницях маси, а на АЗС - одиницях об'єму.

Згідно із абзацом 2 пункту 5.4.1 Інструкції № 281, з прибуттям нафтопродуктів до вантажоодержувача в автоцистерні перевіряється наявність і цілісність пломб, технічний стан автоцистерни, відповідність об'єму і густини нафтопродукту в автоцистерні об'єму і густині, зазначеним у товарно-транспортній накладній на відпуск нафтопродуктів (нафти) за формою N 1-ТТН (нафтопродукт) (далі ТТН) (додаток 3), відповідність найменування, марки і виду (залежно від масової частки сірки) нафтопродукту, зазначених у ТТН і паспорті якості на відвантажений нафтопродукт. Відповідність густини нафтопродукту під час відвантаження та приймання визначається після її приведення до температури 20°C відповідно до ГОСТ 3900.

Відповідно до пункту 10.2.1 Інструкції № 281, приймання нафтопродуктів, що надійшли автомобільним транспортом від постачальників, здійснюється працівниками автозаправної станції за марками та видами (дизельне паливо залежно від масової частки сірки) за даними товарно-транспортних накладних у разі наявності паспорта якості та копії сертифіката відповідності. Приймання нафтопродуктів здійснюється відповідно до вимог робочої інструкції оператора АЗС та інструкції з охорони праці, які повинні бути затверджені керівником підприємства, якому належить АЗС.

Згідно із пунктом 10.2.10 Інтрукції № 281, на підставі ТТН та акта приймання (у разі його наявності) оператор АЗС має оприбуткувати прийнятий нафтопродукт за марками та видами (дизельне паливо залежно від масової частки сірки), тобто зробити необхідні записи в журналі обліку надходження нафтопродуктів на АЗС за формою N 13-НП. Дані про оприбутковані нафтопродукти заносяться до змінного звіту АЗС за формою N 17-НП (додаток 14).

Пунктом 10.3.1.1 Інструкції встановлено, що розрахунки під час відпуску нафтопродукту власникам автотранспорту за готівку здійснюються на АЗС з використанням РРО, які відповідають технічним вимогам до їх застосування та внесені до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій згідно з Положенням про Державний реєстр реєстраторів розрахункових операцій, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 29 серпня 2002 року N 1315.

Згідно із пунктом 10.3.1.3 Інструкції № 281, облік реалізації нафтопродуктів ведеться через зареєстрований, опломбований у встановленому порядку та переведений до фіскального режиму роботи РРО з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій кожною АЗС, яка здійснює розрахунки із споживачами готівкою. Відпуск нафтопродуктів за готівку відображається у Змінному звіті АЗС за формою N 17-НП.

Відповідно до пункту 14.1 Інструкції № 281, під час приймання, зберігання та відпуску нафти і нафтопродуктів керівник підприємства та головний бухгалтер здійснюють контроль за дотриманням матеріально відповідальними особами вимог цієї Інструкції та забезпечують: своєчасне оформлення документів руху нафти та нафто-продуктів; збереження їх кількості і якості; відображення їх руху за бухгалтерським обліком; своєчасне вжиття заходів щодо попередження псування, втрат, нестач та розкрадання нафти та нафтопродуктів, а також створення необхідних умов для їх зберігання.

Пунктами 16.1 та 16.2 Інструкції № 281 встановлено, що матеріально відповідальні особи АЗС ведуть облік руху нафтопродуктів за марками і видами (для дизельного палива в залежності від масової частки сірки) нафтопродуктів у змінному звіті за формою N 17-НП, який складається у двох примірниках. Перший примірник разом з первинними документами здається до бухгалтерської служби, а другий - залишається у матеріально відповідальної особи.

Бухгалтерські служби підприємств перевіряють та приймають змінні звіти з доданими до них первинними документами (ТТН, талони, відомості встановленої форми, супровідні відомості за інкасацією готівки та інші), перевіряють правильність перенесення показників лічильників ПРК, ОРК з попередньої зміни, звіти про обсяг реалізації і форми оплати за РРО, визначення фактичних залишків нафтопродуктів у резервуарах АЗС за результатами вимірювання, відображених у формі N 17-НП, та надходження готівки. Зроблені під час перевірки змінних звітів виправлення засвідчуються підписами операторів АЗС, керівника АЗС та головного бухгалтера або за його дорученням іншим працівником бухгалтерської служби підприємства.

На підтвердження ведення у встановленому законодавством порядку обліку товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації оператором АЗС №6 були надані: змінний звіт по АЗС, який містить всі необхідні реквізити, журнал обліку нафтопродуктів на АЗС, книгу обліку розрахункових операцій, товарно-транспортні накладні, оборотно-сальдові відомості, розрахунки коригування, службові чеки, копії яких містяться в матеріалах справи.

Суд не приймає до уваги доводи представника відповідача, що якість паливно-мастильних матеріалів на АЗС № 6 не відповідає якісним показникам та вимогам ДСТУ, документів про їх походження немає, а тому власник паливно-мастильних матеріалів відсутній та товари не обліковані у встановленому законом порядку, з огляду на таке:

В ході перевірки позивачем були надані ревізорам податкового органу всі запитувані первинні документи на нафтопродукти, які знаходилися в резервуарах на АЗС №6: прибуткові документи, товарно-транспортні накладні, паспорта якості та сертифікати відповідності. Також, позитвачем додатково було надано податковому органу угоди з постачання нафтопродуктів, додаткові угоди, податкові та видаткові накладні, платіжні доручення, витяг із журналу обліку надходження нафтопродуктів, змінні звіти тощо.

Отже, в ході перевірки товариством з обмеженою відповідальністю "Еліт Нафта" було надано податковому органу первинні документи, з яких вбачається, що він є власником залишків нафтопродуктів, які знаходилися в резервуарах на АЗС №6. Копії первинних документів, що підтверджують право власності відповідача на ревізовані залишки нафтопродуктів містяться також і у матеріалах даної справи.

Паспорти якості згідно Інструкції з контролювання якості нафти і нафтопродуктів на підприємствах і організаціях України, затвердженої наказом Міністерства палива та енергетики України, Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики №271/121 від 04.06.2007р., зареєстрованої Міністерством юстиції України 04.07.2007р. за №762/14029 (надалі - Інструкція № 271), це документ, що містить дані для ідентифікації та фактичні значення показників якості нафти та/або нафтопродуктів, отримані в результаті лабораторних випробувань, і їх відповідність вимогам нормативних документів. Сертифікат відповідності - документ, який підтверджує, що продукція, системи якості, системи управління якістю, системи управління довкіллям, персонал відповідають установленим вимогам конкретного стандарту чи іншого нормативного документа, визначеного законодавством.

Так, ні паспорт якості, ні сертифікат відповідності не посвідчують перехід права власності та не закріплюють його за певною особою, а сумніви в їх неналежному оформленні чи невідповідності певних показників, не можуть бути доказом, який однозначно спростовує право власності на паливно-мастильні матеріали.

Суд вважає, що невідповідність якісних характеристик паливно-мастильних матеріалів якісним показникам, що були відображені у сертифікатах та паспортах якості не може свідчити про відсутність права власності на них у товариства з обмеженою відповідальністю "Еліт Нафта" та про те, що паливно-мастильні матеріали не обліковані у встановленому законом порядку.

Слід зазначити, що за реалізацію неякісних паливно-мастильних матеріалів рішеннями інспекції з питань захисту прав споживачів у Житомирській області від 15 січня 2013 р. притягнуто товариство з обмеженою відповідальністю "Еліт Нафта"до відповідальності, а саме:

- № 01 вжито обмежувальний (корегувальний) захід: заборонено надання на ринку (реалізацію) бензину автомобільного А-92, виробництва ПАТ "Укртатнафта" місто Кременчук, Полтавської області, який не відповідає вимогам ДСТУ 4063-2001 "Бензини автомобільні. Технічні умови";

- № 02 вжито обмежувальний (корегувальний) захід: заборонено надання на ринку (реалізацію) бензину неетильованого АИ-95 вид І клас В, виробництва ОАО "Мозырский нефтеперерабатывающий завод", Гомельська область, місто Мозирь-11, який не відповідає вимогам ДСТУ 4839:2007 "Бензини автомобільні підвищеної якості. Технічні умови";

- № 03 вжито обмежувальний (корегувальний) захід: вилучено з обігу бензин автомобільний А-92, виробництва ПАТ "Укртатнафта" місто Кременчук, Полтавської області, який не відповідає вимогам ДСТУ 4063-2001 "Бензини автомобільні. Технічні умови";

- № 04 вжито обмежувальний (корегувальний) захід: вилучено з обігу бензин неетильований АИ-95 вид І клас В, виробництва ОАО "Мозырский нефтеперерабатывающий завод", Гомельська область, місто Мозирь-11, який не відповідає вимогам ДСТУ 4839:2007 "Бензини автомобільні підвищеної якості. Технічні умови".

За наведених обставин суд дійшов висновку, що податкове повідомлення-рішення № 0000202204 від 18 січня 2013 р. про застосування до товариства з обмеженою відповідальністю "Еліт Нафта" штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 497856,40 грн. не ґрунтується на вимогах чинного законодавства, а також суперечить встановленим у справі обставинам, а тому підлягають скасуванню, що є правовою підставою для задоволення позовних вимог у повному обсязі.

Керуючись ст.ст. 86, 94, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд -

постановив:

Позов задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення державної податкової інспекції у м. Житомирі Житомирської області Державної податкової служби від 18 січня 2013 р. №0000202204.

Відшкодувати з Державного бюджету України на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Еліт Нафта" сплачений судовий збір у розмірі 2294,00 грн.

Постанова суду може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.

Головуючий суддя Р.М.Шимонович

Повний текст постанови виготовлено: 06 листопада 2013 р.