ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 жовтня 2013 року 12:20Справа № 808/7095/13-а м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд
у складі: головуючого - судді Чернової Ж.М.
за участю секретаря судового засідання Батигіна О.В.
за участю представників:
від позивача: не з'явився
від відповідача: не з'явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Запоріжжя адміністративну справу
за позовом: Мелітопольського міського центру зайнятості
до: ОСОБА_1
про: стягнення незаконно отриманої допомоги,
ВСТАНОВИВ:
30.08.2013 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Мелітопольського міського центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення незаконно отриманої допомоги по безробіттю у розмірі 5840,43грн.
Позов обґрунтований тим, що відповідач на надав позивачу відомості про обставини, що впливають на умови реєстрації осіб в центрі зайнятості та призначення допомоги по безробіттю, а саме приховав відомості щодо його реєстрації як суб'єкта підприємницької діяльності, у зв'язку з чим, позивачем незаконно отримано допомогу по безробіттю.
Згідно з вимогами ч. 3 ст. 107 КАС України, судом був зроблений запит до адресно-довідкового підрозділу Управління державної міграційної служби України в Запорізькій області щодо надання інформації про місце проживання (перебування) фізичної особи ОСОБА_1.
Ухвалою суду від 17.09.2013 року, після отримання підтверджуючої інформації з адресно-довідкового підрозділу ГУДМС в Запорізькій області про місце проживання відповідача, було відкрито провадження в адміністративній справі.
Позивач у судове засідання не з'явився, про причини неявки суд не повідомив. Про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином.
Відповідач у судове засідання не з'явився, про причини неявки суд не повідомив. Про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином. Заперечень проти позову до суду не надходило.
Відповідно до приписів ч.4 ст.128 КАС України, у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
Згідно з ч. 1 ст.41 КАС України суд під час судового розгляду адміністративної справи здійснює повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу. У разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Проаналізувавши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд приходить до наступного.
19.04.2013 відповідач звернувся до Мелітопольського міського центру зайнятості за сприянням у працевлаштуванні та надання йому статусу безробітного. У своїй заяві відповідач зазначив, що не зареєстрований як суб'єкт підприємницької діяльності.
Наказом Мелітопольського МЦЗ від 23.04.2013 №НТ130423 відповідачу наданий статус безробітного, як застрахованій особі, а Наказом від 26.04.2013 №НТ130426 відповідачу призначена допомога по безробіттю.
Відповідно до Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення безробітним, затвердженим наказом Міністерства праці та соціальної політики України №60/62 від 13.02.2009 Мелітопольським міським центром зайнятості був зроблений запит до відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців Виконавчого комітету Мелітопольської міської ради та проведена звірка інформації наданої особою з відомостями Державного реєстратора.
В результаті звірки виявлено, що ОСОБА_1 зареєстрований як суб'єкт підприємницької діяльності - фізична особа-підприємець з 02.07.2009 по теперішній час.
По факту незаконного перебування на обліку в центрі зайнятості та отримання допомоги по безробіттю спеціалістами центру зайнятості складений акт від 16.07.2013 №634.
За період з 19.04.2013 по 16.07.2013, відповідач отримав від Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття допомогу у розмірі 5840,43 грн.
Таким чином, позивач, посилаючись на ст. 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» №1533-ІІІ вважає, що відповідач повинен повернути суму виплаченої допомоги по безробіттю.
17.07.2013 відповідачу вручений лист-повідомлення за № 2402/12 з пропозицією про повернення неправомірно отриманої допомоги по безробіттю в добровільному порядку у 15-ти денний строк з моменту отримання листа.
Зважаючи на несплату у добровільному порядку коштів, позивач звернувся до суду.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі з наступних підстав.
З 01.01.2013 набрав чинності Закон України «Про зайнятість населення» N5067-VI, який визначає правові, економічні та організаційні засади реалізації державної політики у сфері зайнятості населення, гарантії держави щодо захисту прав громадян на працю та реалізації їхніх прав на соціальний захист від безробіття.
Статею1 цього Закону визначений термін «безробітний», це особа віком від 15 до 70 років, яка через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів як джерела існування, готова та здатна приступити до роботи.
Згідно із п.1 ст. 4 цього Закону, в Україні до зайнятого населення належать зокрема особи які забезпечують себе роботою самостійно. Зайнятість населення забезпечується шляхом встановлення відносин, що регламентуються трудовими договорами (контрактами), провадження підприємницької та інших видів діяльності, не заборонених законом (п.3 ст.3 Закону).
Приписами п.8 ч.1. ст.45 зазначеного Закону передбачено, що реєстрація безробітного в територіальному органі центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, припиняється у разі: встановлення факту подання особою недостовірних даних та документів, на підставі яких було прийнято рішення про надання їй статусу безробітного, призначення (виплати) матеріального забезпечення на випадок безробіття та надання соціальних послуг.
В матеріалах справи міститься витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців від 08.08.2013 №16967608, із змісту якого встановлено, що ОСОБА_1 зареєстрований 02.07.2009 (номер запису 21010000000014916) як фізична особа-підприємець, місце проживання: 72312, АДРЕСА_1. Відомості щодо державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичною особою підприємцем, а також підстави для її внесення - відсутні.
Відповідно до ст. 7 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» №1533-ІІІ , видами забезпечення є, зокрема, допомога по безробіттю, у тому числі одноразова її виплата для організації безробітним підприємницької діяльності.
Положенням п. 2 ст. 36 Закону передбачено, що застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.
У відповідності пп. 6.14 п. 6 Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 20.11.2000 №307, якщо під час одержання допомоги по безробіттю безробітний своєчасно не подав відомості про обставини, що впливають на умови її виплати, у тому числі встановлені під час розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення, з безробітного стягується сума виплаченої допомоги по безробіттю з моменту виникнення цих обставин. Якщо безробітний відмовився добровільно повернути зазначені кошти, то питання щодо їх повернення вирішується у судовому порядку. Сума виплаченої допомоги по безробіттю підтверджується відповідною довідкою центру зайнятості, що підписується керівником, головним бухгалтером та скріплюється печаткою.
Відповідно до довідки Мелітопольського міського центру зайнятості від 22.08.2013 №872 ОСОБА_1 під час перебування на обліку як безробітний отримав в Мелітопольському ЦЗ в період з 19.04.2013 по 15.07 2013 5840,43 грн.
Згідно п. 3 ст. 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» №1533-ІІІ, сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
За таких обставин, матеріалами справи підтверджено, що відповідач згідно п.1 ст.4 Закону України «Про зайнятість населення», відноситься до категорії зайнятого населення.
Враховуючи вищевикладене, та з урахуванням того, що відповідачем не надано заперечень проти позову, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до ч.4 ст. 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійсненні позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст. ст. 158, 160, 162, 163, 167 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Мелітопольського міського центру зайнятості допомогу по безробіттю в сумі 5840,43 (п'ять тисяч вісімсот сорок) гривень 43 коп., на р/р 37171300901168, банк ГУДКСУ у Запорізькій області, МФО 813015, ЄДРПОУ 20524107.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя Ж.М.Чернова