ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"28" жовтня 2013 р. м. Київ К-32735/10
Вищий адміністративний суд України в складі колегії суддів:
головуючого Ланченко Л.В.
суддів Пилипчук Н.Г.
Цвіркуна Ю.І.
розглянувши у попередньому судовому засіданні касаційну скаргу
Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м.Одесі
напостанову Одеського окружного адміністративного суду від 06.10.2009та ухвалуОдеськогоапеляційного адміністративного суду від 22.09.2010
у справі№2а-9194/09/1570
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Альянс-Жилстрой"
до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м.Одесі
про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -
ВСТАНОВИВ:
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 06.10.2009, залишеною без змін ухвалою Одеськогоапеляційного адміністративного суду від 22.09.2010, позов задоволено. Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Одесі від 02.06.2009 № 0000441630/1 про визначення податкового зобов'язання зі збору за спеціальне водокористування у загальній сумі 2099,23 грн.
У справі відкрито касаційне провадження за касаційною скаргою відповідача, у якій ставиться питання про скасування рішення суду першої та апеляційної інстанції та прийняття нового про відмову в позові, з підстав порушення норм матеріального та процесуального права.
Перевіривши під час попереднього судового засідання повноту встановлення обставин справи та правильність їх юридичної оцінки в судових рішеннях в межах доводів касаційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з такого.
Відповідачем проведена виїзна планова перевірка ТОВ "Альянс-Жилстрой" з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.04.2007 по 30.09.2008. За результатами перевірки складений акт № 109/16-3/32470359/9 від 12.03.2009. На підставі цього акту та рішення про результати розгляду первинної скарги від 29.05.2009 № 14374/10/25-021 винесено податкове повідомлення-рішення № 0000441630/1 від 02.06.2009, яким визначено податкове зобов'язання - збір за спеціальне водокористування загальнодержавного значення в сумі 2099,23 грн., у тому числі за основним платежем - 756,83 грн. та за штрафними (фінансовими) санкціями в сумі 1342,40 грн.
Перевіркою встановлено, що ТОВ "Альянс-Жилстрой" використовує воду у виробничих потребах та не веде облік використаної води, відповідно до Інструкції про порядок обчислення і справляння збору за спеціальне водокористування в частині використання води, затвердженої Наказом Міністерства фінансів України, Державної податкової адміністрації України, Міністерства економіки України, Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України від 01.10.1999 № 231/539/118/219. Отже, ТОВ "Альянс-Жилстрой"занизив збір за спеціальне використання водних ресурсів на суму 756,83 грн.
Відповідно до абз. 1 ст. 48 Водного кодексу України (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) спеціальне водокористування - це забір води з водних об'єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, використання води та скидання забруднюючих речовин у водні об'єкти, включаючи забір води та скидання забруднюючих речовин із зворотними водами із застосуванням каналів.
За приписами ст. 49 цього Кодексу спеціальне водокористування здійснюється на підставі дозволу. Дозвіл на спеціальне водокористування видається: державними органами охорони навколишнього природного середовища - у разі використання води водних об'єктів загальнодержавного значення; Верховною Радою Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими Радами за погодженням з державними органами охорони навколишнього природного середовища - у разі використання води водних об'єктів місцевого значення. Видача дозволу на спеціальне водокористування здійснюється за клопотанням водокористувача з обгрунтуванням потреби у воді, погодженим з державними органами водного господарства, - в разі використання поверхневих вод, державними органами геології - в разі використання підземних вод та державними органами охорони здоров'я - в разі використання водних об'єктів, віднесених до категорії лікувальних. Порядок погодження та видачі дозволів на спеціальне водокористування затверджується Кабінетом Міністрів України. У дозволі на спеціальне водокористування встановлюються ліміт забору води, ліміт використання води та ліміт скидання забруднюючих речовин. У разі настання маловоддя ці ліміти можуть бути зменшені спеціально уповноваженими державними органами без коригування дозволу на спеціальне водокористування. Спеціальне водокористування є платним.
Відповідно до абз. 7 ст. 30 Водного кодексу України платниками збору за спеціальне використання водних ресурсів є підприємства, установи та організації незалежно від форми власності, їх філії, відділення, інші відокремлені підрозділи, а також громадяни-підприємці, які використовують воду, отриману шляхом забору води (первинні водокористувачі) та/або з водозабірних споруд первинних водокористувачів (вторинні водокористувачі), та користуються водами для потреб гідроенергетики, водного транспорту і рибництва.
Згідно п. 2.1 Інструкції про порядок обчислення і справляння збору за спеціальне водокористування в частині використання води від 01.10.1999 платниками збору за спеціальне водокористування в частині використання води є підприємства, установи та організації незалежно від форми власності, їх філії, відділення, інші відокремлені підрозділи, а також громадяни -суб'єкти підприємницької діяльності, які використовують водні ресурси та користуються водами для потреб гідроенергетики і водного транспорту.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що між ТОВ "Альянс-Жилстрой"та філією "Інфоксводоканал" ТОВ "Інфокс"("Водоканал") були укладені тимчасові договори на послуги водопостачання та водовідведення, а саме: договір № 1689/3 від 14.02.2006 , договір № 2407/3 від 11.06.2007, договір № 2408/3 від 11.06.2007, договір № 2454/3 від 10.07.2007, договір № 2493/3 від 02.08.2007, згідно яких Філія "Інфоксводоканал" ТОВ "Інфокс" як первинний водокористувач надає для ТОВ "Альянс-Жилстрой" послуги з подачі води та прийому скидних вод у систему комунальної каналізації.
З огляду на те, що використання води, як різновид водокористування, в розумінні ст.ст.1, 48 Водного кодексу України не охоплює забору води з технічних систем, позивач не здійснював забору води з водних об'єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв та не здійснював скидання забруднюючих речовин у водні об'єкти, а отримував воду з водозабірних споруд Філія "Інфоксводоканал" ТОВ "Інфокс" та скидав стічні води у його систему на умовах договору, та не мав передбаченого законодавством дозволу на спеціальне водокористування, суди попередніх інстанцій дійшли вірного висновку, що позивач не здійснював спеціальне використання водних ресурсів, а тому не є платником збору за спеціальне використання, що свідчить про протиправність донарахування податкового зобов'язання зізбору за спеціальне використання водних ресурсів та застосування штрафних санкцій.
Вищенаведеним спростовуються доводи податкового органу, які наведені ним в касаційній скарзі, як підставу для скасування постановлених по справі рішень судів попередніх інстанцій.
Враховуючи наведене, висновки суду першої та апеляційної інстанції ґрунтуються на правильному застосуванні норм матеріального права, підстав для їх скасування, з мотивів викладених в касаційній скарзі, не вбачається.
Керуючись ст. ст. 220-1, 223, 224, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
УХВАЛИВ:
Касаційну скаргу Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Одесі відхилити, а постанову Одеського окружного адміністративного суду від 06.10.2009 та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 22.09.2010 залишити без змін.
Ухвала вступає в законну силу з моменту проголошення. Заява про перегляд судового рішення в адміністративній справі Верховним Судом України може бути подана з підстав, в порядку та у строки встановлені ст.ст.236-238 КАС України.
Головуючий Л.В.Ланченко
Судді Н.Г.Пилипчук
Ю.І.Цвіркун