ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"21" жовтня 2013 р. м. Київ К-41499/10
Вищий адміністративний суд України в складі колегії суддів:
головуючого судді Пилипчук Н.Г.
суддів Ланченко Л.В.
Цвіркуна Ю.І.
розглянувши у попередньому судовому засіданні
касаційну скаргу Дочірньої компанії «Укргазвидобування» Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України»
на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 04.10.2010
та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 23.11.2010
у справі № 2а-11880/10/2670
за позовом Дочірньої компанії «Укргазвидобування» Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України»
до Гадяцької міжрайонної державної податкової інспекції Полтавської області
про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, -
ВСТАНОВИВ:
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 04.10.2010, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 23.11.2010, у задоволенні позову відмовлено.
ДК «Укргазвидобування» Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України» подала касаційну скаргу, в якій просить скасувати вказані судові рішення та ухвалити нове рішення про задоволення позову. Посилається на порушення судами норм матеріального права: п. 1.5 ст. 1, ч. 8, ч. 10 ст. 1 Закону України «Про систему оподаткування», п. 18 Порядку справляння платежів за користування надрами для видобування корисних копалин, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.03.2008 № 264 «Про заходи щодо справляння платежів за користування надрами для видобування корисних копалин», ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000 № 2181-ІІІ, наголошуючи на тому, що плата за користування надрами загальнодержавного значення не є загальнодержавним податком, збором (обов'язковим платежем), а тому на нього не поширюються процедури, визначені у Законі України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».
Заслухавши доповідь судді-доповідача про обставини, необхідні для ухвалення судового рішення судом касаційної інстанції, дослідивши доводи касаційної скарги, матеріали справи, судові рішення, суд касаційної інстанції дійшов висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню.
Судами попередніх інстанцій встановлено такі обставини.
Підставою для застосування до позивача за податковим повідомленням-рішенням від 15.04.2010 № 0000211501/0 відповідно до п.п. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000 № 2181-ІІІ (далі Закону № 2181-ІІІ) штрафних санкцій в сумі 320047,92 грн., що становить 20 % від погашеної суми податкового боргу, слугували висновку перевірки, викладені в акті від 02.04.2010 № 0000191501/00153100, про порушення позивачем вимог п.п. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону, що полягало у сплаті узгодженого податкового зобов'язання з плати за користування надрами з порушенням граничного строку такої сплати із затримкою на 75 календарних днів.
Суд касаційної інстанції знаходить обґрунтованими висновки судів попередніх інстанцій щодо правомірного застосування до позивача штрафних санкцій на підставі п.п. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону № 2181-ІІІ та не може погодитися з позицією позивача, викладеною у касаційній скарзі, щодо неможливості притягнення відповідача до вказаної відповідальності, яка обґрунтована тим, що платіж за користування надрами загальнодержавного значення не належить до загальнодержавних податків, зборів та обов'язкових платежів.
Види податків і зборів (обов'язкових платежів) визначено ст. 14 та ст. 15 Закону України «Про систему оподаткування», перелік яких є вичерпним.
Згідно з п. 13 ст. 14 зазначеного Закону збір за спеціальне використання природних ресурсів віднесено до загальнодержавних податків і зборів (обов'язкових платежів).
Відповідно до ст.28 Кодексу України про надра - користування надрами є платним, плата за користування надрами справляється у вигляді платежів за користування надрами.
Порядок справляння і базові нормативи плати за користування надрами для видобування корисних копалин встановлено постановою Кабінету Міністрів України від 26.03.2008 № 264 «Про заходи щодо справляння платежів за користування надрами для видобування корисних копалин», якою затверджено Порядок справляння платежів за користування надрами для видобування корисних копалин.
З метою виконання вимог Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами», Закону України «Про державну податкову службу в Україні» та забезпечення оперативного обліку податків і зборів (обов'язкових платежів), надходження яких контролюється органами державної податкової служби і які передбачені бюджетною класифікацією України за доходами до Державного бюджету України, місцевих бюджетів та державних цільових фондів, надходжень на погашення простроченої заборгованості за кредитами, залученими державою або під державні гарантії, та бюджетними позичками, а також сум штрафних (фінансових) санкцій та пені, що застосовуються до платників податків відповідно до чинного законодавства спільним наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України, Міністерства праці та соціальної політики України, ДПА України, Державного комітету України по геології і використанню надр від 30.12.1997р. № 207/472/51/157, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 06.01.1998р. за № 20/2460) затверджено Інструкцію про порядок обчислений і справляння плати за користування надрами для видобування корисних копалин.
Документами, на підставі яких здійснюється нарахування платежів шляхом занесення інформації про податкові зобов'язання платників до бази даних є податкові декларації (розрахунки), розрахунки авансових платежів та інші документи, які подаються платниками податків до ДПІ в порядку та терміни, установлені податковим законодавством, на підставі яких здійснюються нарахування платежів, а також реєстр органу Державного казначейства, що підтверджує надходження коштів на бюджетні рахунки, виписки з рахунків у вигляді електронного реєстру розрахункових документів.
Враховуючи наведене, плата за користування надрами є однією з головних складових збору за спеціальне використання природних ресурсів.
Підстав для задоволення касаційної скарги та скасування оскаржуваних судових рішень не вбачається.
Керуючись ст. ст. 220, 2201, 223, 224, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, суд касаційної інстанції, -
УХВАЛИВ:
Касаційну скаргу Дочірньої компанії «Укргазвидобування» Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України» залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 04.10.2010 та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 23.11.2010 - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, передбачених статтею 237 Кодексу адміністративного судочинства України, за заявою, поданою через Вищий адміністративний суд України у порядку, встановленому статтями 236-2391 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя Н.Г. Пилипчук
Судді Л.В. Ланченко
Ю.І. Цвіркун