Ухвала суду № 35186068, 12.11.2013, Житомирський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.11.2013
Номер справи
275/193/13-а
Номер документу
35186068
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

____________

Головуючий у 1-й інстанції: Коваленко В.К.

Суддя-доповідач:Капустинський М.М.

УХВАЛА

іменем України

"12" листопада 2013 р. Справа № 275/193/13-а

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Капустинського М.М.

суддів: Мацького Є.М.

Шидловського В.Б.,

розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Брусилівської районної державної адміністрації Житомирської області на постанову Брусилівського районного суду Житомирської області від "27" травня 2013 р. у справі за позовом ОСОБА_4 до Управління праці та соціального захисту населення Брусилівської районної державної адміністрації Житомирської області про визнання дій неправомірними ,

ВСТАНОВИВ:

В березні 2011року ОСОБА_4 звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення Брусилівської районної державної адміністрації Житомирської області про визнання дій неправомірними та встановленні статусу інваліда війни.

Постановою Брусилівського районного суду Житомирської області від 27.05.2013 року позов задоволено.

Зобов"язано відповідача надати статус інваліда війни 3 групи ОСОБА_4, відповідно до п. 9 ст. 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".

Не погоджуючись з винесеною постановою, відповідач звернувся до суду з апеляційною скаргою, в якій просить постанову суду першої інстанції скасувати та прийняти нове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог.

Сторони, будучи належним чином повідомлені про дату, час та місце апеляційного розгляду справи, в судове засідання не з'явилися.

Враховуючи, що в матеріалах справи достатньо письмових доказів для правильного вирішення апеляційної скарги, а особиста участь сторін в судовому засіданні не обов'язкова, колегія суддів у відповідності до ч.4 ст.196 КАС України визнала можливим проводити апеляційний розгляд справи за відсутності представників сторін.

Перевіривши законність та обґрунтованість постанови суду першої інстанції, колегія суддів приходить до висновку про те, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_4 є учасником ліквідації наслідків катастрофи на ЧАЕС 1 категорії, інвалідом 3 групи захворювання, пов"язаного з роботами по ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи.

ОСОБА_4 звернувся до управління праці та соціального захисту населення Брусилівської районної державної адміністрації Житомирської області про зобов"язання визначити йому статус інваліда війни відповідно до вимог п.9 ст.7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".

Листом від 05.03.2013року відповідач відмовив в наданні йому статусу інваліда війни з посиланням на відсутність документального підтвердження залучення до формувань Цивільної оборони та відсутність необхідних для розгляду цього питання документів.

Відповідно до п.9 ч.2 ст.7 зазначеного Закону встановлено, що до інвалідів війни, крім інших категорій громадян, належать також особи, залучені до складу формувань Цивільної оборони, які стали інвалідами внаслідок захворювань, пов'язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи.

З копії трудової книжки вбачається, що ОСОБА_4, з квітня 1987 року працював на підприємстві об"єднання "Комбінат" Мінатоменерго СССР.

Так, у жовтні 1986 року з метою забезпечення єдиного керівництва роботами, що проводилися в 30-кілометровій зоні ЧАЕС, забезпечення виконання завдань державного плану виробництва електричної енергії, реалізації заходів щодо підвищення надійності і безпеки експлуатації енергоблоків, виконання функцій замовника під час спорудження об'єктів виробничого і невиробничого призначення наказом Мінатоменерго СРСР від 17.10.86 р. № 6с на основі постанови ЦК КПРС і Ради Міністрів СРСР від 02.10.86 р. було утворено виробниче об'єднання "Комбінат".

Організаційні структури виробничого об'єднання "Комбінат" дозволили спільно з підрядними організаціями, оперативною групою військ цивільної оборони СРСР, управлінням будівництва №605 і Комплексною експедицією Інституту атомної енергії ім. І. Курчатова виконати комплекс завдань з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Відповідно до статті 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (далі по тексту - Закон), до інвалідів війни належать особи з числа військовослужбовців діючої армії та флоту, партизанів, підпільників, працівників, які стали інвалідами внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, одержаних під час захисту Батьківщини, виконання обов'язків військової служби (службових обов'язків) чи пов'язаних з перебуванням на фронті, у партизанських загонах і з'єднаннях, підпільних організаціях і групах та інших формуваннях, визнаних такими законодавством України, в районі воєнних дій, на прифронтових дільницях залізниць, на спорудженні оборонних рубежів, військово-морських баз та аеродромів у період громадянської та Великої Вітчизняної воєн або з участю в бойових діях у мирний час.

Згідно з п.10 Положення про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранів війни, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 травня 1994 р. № 302 (далі по тексту - Положення №302), посвідчення інваліда війни видається на підставі довідки медико-соціальної експертної комісії про групу та причину інвалідності.

Необхідність надання будь-яких інших документів на підтвердження факту участі особи в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи законодавством не передбачено.

Відповідно пункту 2 Положення №302, посвідчення є документом, що підтверджує статус ветеранів війни та інших осіб, на яких поширюється чинність Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», на підставі якого надаються відповідні пільги і компенсації.

Пунктом 3 Положення №302 передбачено, що відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», до ветеранів війни належать: учасники бойових дій, інваліди війни, учасники війни.

Інвалідам війни, згідно статті 7 Закону № 3551-ХІІ, видаються посвідчення з написом «Посвідчення інваліда війни-інвалід».

Абзацом 2 пункту 7 Положення №302 встановлено, що «Посвідчення інваліда війни», «Посвідчення учасника війни» і відповідні нагрудні знаки, «Посвідчення члена сім'ї загиблого» видаються органами праці та соціального захисту населення за місцем реєстрації громадянина.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач на підтвердження підстав для встановлення статусу інваліда війни як особи, що брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у складі формувань цивільної оборони, надав копію посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році, копію вкладки НОМЕР_1 до посвідчення громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії НОМЕР_2, довідку МСЕК № 651247.

Також, ним були надані копії довідок Виробничого об"єднання "Комбінат" м.Чорнобиль, зі змісту яких випливає, що ОСОБА_4 був зайнятий на роботах, передбачених постановою ЦК КПРС, Ради Міністрів СРСР та ВПСПС від 29.12.1987 року №1497-378 і Постановою Ради Міністрів СРСР та ВПСПС від 05.04.1986 року №665-195, які надають право на державну пенсію на пільгових умовах у відповідності зі списком №1, затвердженим Постановою Ради Міністрів СРСР від 22.08.1956 року №1173 з 01.04.1987 року по 31.01.1990 року.

Час вказаної роботи до 1 січня 1988 року зараховується до стажу при призначенні пенсії в трьохкратному розмірі, а в 1988-1990 роках у півторакратному розмірі.

У суді першої інстанції були допитані свідки, які працювали разом з позивачем і мають статус інвалідів війни та якими підтверджено факт перебування позивача в складі формування Цивільної оборони.

Правильно встановивши указані обставини, суд першої інстанції помилково застосував до спірних відносин чинне законодавство, яким врегульовані питання соціального захисту ветеранів війни.

Відповідно до ст.4 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" до ветеранів війни належать: учасники бойових дій, інваліди війни, учасники війни.

До інвалідів війни відповідно до ст.7 цього Закону віднесено певне коло осіб, зокрема і осіб, включених до складу формувань Цивільної оборони, які стали інвалідами внаслідок захворювань, пов'язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи.

Разом з тим, статус учасника війни визначається відповідно до статей 8, 9 цього ж Закону.

Кабінетом Міністрів України постановою від 26.04.1996р. №458 передбачено створення республіканських, обласних, міських, районних у містах та відомчих комісій для розгляду питань, пов'язаних із встановленням статусу учасника війни відповідно до пункту 2 ст.9 цього Закону.

На виконання п.2 постанови КМУ від 26.04.1996р. №458 Міністерством соціального захисту населення України наказом від 30.05.96р. №79 затверджено Типове положення про комісії для розгляду питань, пов'язаних із встановленням статусу учасника війни відповідно до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту". Пунктами 1, 2 цього Типового положення визначено компетенцію комісії щодо питань, які є предметом її розгляду.

З указаних положень законодавчих актів вбачається, що компетенція указаної комісії щодо встановлення особі певного статусу обмежується лише встановленням статусу учасника війни і не може стосуватися питання про наявність у особи статусу інваліда війни.

Враховуючи положення ст.19 Конституції України, суб'єкт владних повноважень не може бути зобов'язаний вчиняти дії, щодо яких не має визначеної законом або іншим нормативно правовим актом компетенції.

Таким чином, правильне по суті рішення прийнято судом першої інстанції з помилковим застосуванням до спірних відносин наведених вище положень законодавства, а тому підлягає зміні на підставі ст.201 КАС України.

Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Брусилівської районної державної адміністрації Житомирської області задовольнити частково.

Постанову Брусилівського районного суду Житомирської області від "27" травня 2013 р. змінити.

Викласти абзац другий та третій резолютивної частини постанови від 27 травня 2013 року в наступній редакції:

"Визнати неправомірною бездіяльність Управління праці та соціального захисту населення Брусилівської районної державної адміністрації.

Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Брусилівської районної державної адміністрації розглянути заяву ОСОБА_4 щодо встановлення йому статусу учасника війни та видачи відповідного посвідчення - інваліда війни, відповідно до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя М.М. Капустинський

судді: Є.М. Мацький В.Б. Шидловський

З оригіналом згідно: суддя _______ М.М. Капустинський

Роздруковано та надіслано:

1- в справу

2 - позивачу ОСОБА_4 АДРЕСА_1

3- відповідачу Управління праці та соціального захисту населення Брусилівської районної державної адміністрації Житомирської області вул.Лермонтова, 9,смт.Брусилів,Житомирська область,12601