Постанова № 35167645, 24.10.2013, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.10.2013
Номер справи
806/6344/13-а
Номер документу
35167645
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

справа № 806/6344/13-a

категорія 8.2

24 жовтня 2013 р. м. Житомир

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Нагірняк М.Ф. ,

при секретарі - Степанов П.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Житомирі адміністративну справу

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Стартрейд" (представники: Зелененький М.М., Кизенко Д.О.)

до Коростенської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Житомирській області (представник:Дячек О.М.)

про визнання нечинним, протиправним та скасування рішення від 23.08.2013 р. №1857/18-01, визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії,-

встановив:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Стартрейд" звернулося з позовом до Коростенської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Житомирській області про:

- визнання нечинним, протиправним та скасування рішення від 23.08.2013 р. №1857/18-01 щодо неприйняття податкових декларацій з податку на додану вартість за липень та серпень 2010року з додатками 1,5 до них, та реєстром виданих та отриманих податкових накладних;

- визнання неправомірними дії, які полягають у визнанні недійсними даних, наведених у податкових декларацій з податку на додану вартість за липень та серпень 2010року про задекларовані податковий кредит та податкові зобов'язання;

- визнання неправомірними дії, що полягають у не включенні до електронної бази даних "Детальна інформація про платника ПДВ щодо результатів автоматичного співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розмірі контрагентів на рівні ДПА України" сум податкових зобов'язань з податку на додану вартість в розмірі 18775654,00 грн., які визначені товариством з обмеженою відповідальністю "Стартрейд" у податкових деклараціях з податку на додану вартість за період з 01липня 2010року по 31 серпня 2010 року;

- зобов'язання включити до електронної бази даних "Детальна інформація про платника ПДВ щодо результатів автоматичного співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розмірі контрагентів на рівні ДПА України" сум податкових зобов'язань з податку на додану вартість в розмірі 18775654,00 грн., які визначені товариством з обмеженою відповідальністю "Стартрейд" у податкових деклараціях з податку на додану вартість за період з 01липня 2010року по 31 серпня 2010 року.

Ухвалою суду від 22 жовтня 2013року закрито провадження в частині позовних вимог Позивача про визнання неправомірними дії Відповідача, які полягають у визнанні недійсними даних, наведених у податкових декларацій з податку на додану вартість за липень та серпень 2010року про задекларовані податковий кредит та податкові зобов'язання, у зв'язку із відмовою Позивача від цієї частини позовних вимог.

Заявою від 24.10.2013 року Позивач уточнив цифрове визначення сум податкових зобов'язань з податку на додану вартість, зазначених в позовних вимог, на 20608987,00грн.

В судовому засіданні представники Позивача підтримали свої позовні вимоги з урахуванням уточнень і зазначили, що 15.11.2010року була скасована реєстрація ТОВ "Стартрейд" платником податку на додану вартість. 23.11.2010року, як пояснили представники Позивача, платником до податкового органу були подані податкові декларації з податку на додану вартість за липень і серпень 2010року, які не були визнані відповідно до листа Відповідача від 25.11.2010року. 16.08.2013року Позивач повторно направив на адресу податкового органу вказану податкову звітність. Відповідно до оскаржуваного рішення Відповідача від 23.08.2013року було відмовлено у прийнятті вказаної податкової звітності.

На думку представників Позивача, таке рішення податкового органу є протиправним та підлягає скасуванню, так як вказана податкова звітність оформлена у відповідності до вимог податкового законодавства і підлягала обов'язковому прийняттю. Вважають, що Позивач, як платник податків, має право розраховувати на те, що задекларовані ним в податкових деклараціях показники податкового кредиту та податкових зобов'язань відповідають показникам з централізованої бази даних податкової звітності. Невідповідність показників податкових зобов'язань, що задекларовані ТОВ "Стартрейд" у деклараціях з ПДВ за період з 01.07.2010 по 31.08.2010 показникам з централізованої бази даних податкової звітності має безпосередній вплив на права та інтереси Позивача, так як така невідповідність має для Позивача та його контрагентів негативні наслідки.

Представник Відповідача позов не визнав, просив відмовити в його задоволенні. Пояснив, що ТОВ "Стартрейд" подавало двічі декларації з ПДВ за період з 01.07.2010 по 31.08.2010, однак двічі ці декларації не були визнані податковою звітністю, так як з 15.11.2010року скасовано реєстрацію Позивача як платника цього податку, про що було повідомлено Позивача. У зв'язку з цим податковий орган не включав в електронну базу даних суми податкових зобов'язань з податку на додану вартість, які визначені Позивачем у податкових деклараціях з податку на додану вартість за період липень - серпень 2010 року. Аналогічно, були відсутні підстави для визнання цієї ж податкової звітності, поданої 20.08.2013року, про що було повідомлено Позивача листом від 23.08.2013року. На думку представника Відповідача, вказані спірні відносини вже були предметом судового розгляду в інших адміністративних справах ( №806/767/13-а та №0670/5639/12).

Вислухавши представників сторін, перевіривши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд дійшов висновку про те, що позов не підлягає задоволенню з таких підстав.

Спірні відносини, що виникли між сторонами по даній справі в серпні 2013року і зумовлені поданням платником податків до контролюючого органу податкової звітності з податку на додану вартість, її обов'язкових реквізитів, регулюються правовими нормами Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" та Податкового кодексу України, що були чинні на день їх виникнення.

Суд не досліджує правомірність невизнання Відповідачем декларацій Позивача податковою звітністю, що мали місце в серпні 2010року і вересні 2010року, так як це не є предметом спору в даній справі.

В судовому засіданні встановлено та не заперечується сторонами, що ТОВ "Стартрейд" є юридичною особою, включене до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців за номером 36022893, на податковому обліку перебуває в Коростенській об'єднаній державній податковій інспекції Житомирської області Державної податкової служби. В липні та серпні 2010 року Позивач мав статус платника податку на додану вартість, але 15.11.2010року реєстрацію Позивача як платника цього податку було скасовано, про що було повідомлено Позивача.

16.08.2013року ТОВ "Стартрейд" листом з описом вкладення направило до Коростенської ОДПІ декларації з податку на додану вартість за липень 2010 року та серпень 2010 року, які Відповідач отримав 20.08.2013року.

Відповідно до оскаржуваного рішення Відповідача, Коростенської ОДПІ (від 23.08.2013р. №1857/18-010), було відмовлено в прийнятті зазначеної податкової звітності.

За приписами п.1.11 ст.1 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", що були чинні на момент виникнення спірних правовідносин, податкова декларація, розрахунок - це документ, що подається платником податків до контролюючого органу у строки, встановлені законодавством, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податку, збору (обов'язкового платежу).

Відповідно до пп. 7.2.8. п. 7.2 ст. 7 Закону України "Про податок на додану вартість", що були чинні на момент виникнення спірних правовідносин, платники податку зобов'язані вести окремий облік операцій з поставки та придбання товарів (послуг), які підлягають оподаткуванню цим податком, а також які не є об'єктами оподаткування згідно із статтею 3 та звільнених від оподаткування згідно із статтею 5 цього Закону. Зведені результати такого обліку відображаються у податкових деклараціях, форма і порядок заповнення яких визначаються відповідно до закону. Платник податку веде реєстр отриманих та виданих податкових накладних у документальному або електронному вигляді за його вибором, у якому зазначаються порядковий номер податкової накладної, дата її виписки (отримання), загальна сума та сума нарахованого податку, а також реєстраційний номер платника податку продавця, який надав податкову накладну такому платнику податку. Платники податку подають органу державної податкової служби на безоплатній основі разом з податковою декларацією за відповідний звітний період копії реєстрів виданих та отриманих податкових накладних за такий період в електронному вигляді.

Зазначене в розумінні вимог пп.4.1.4 п.4.1. ст.4 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" свідчить про обов'язковість подання Позивачем податкової звітності з податку на додану вартість за липень 2010року протягом 20 календарних днів серпня 2010року та податкової звітності з податку на додану вартість за серпень 2010року протягом 20 календарних днів серпня 2010року.

Крім цього, в судовому засіданні встановлено, що вказані граничні строки подання таких податкових декларації Позивачу відповідно до положень п.4.1.5 п.4.1 ст.4 цього ж Закону та за правилами і на підставах, які передбачені пунктом 15.4 статті 15 цього Закону, не збільшувалися.

Як зазначено в позові, декларації з податку на додану вартість за липень 2010 року та серпень 2010 року ТОВ "Стартрейд" направило до Коростенської ОДПІ 16.08.2013року листом з описом вкладення, які Відповідач отримав 20.08.2013року

У відповідності до п. 46.1 ст. 46 ПК України податкова декларація, розрахунок документ, що подається платником податків контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.

Форма податкової декларації, згідно п. 46.5 ст. 46 Податкового кодексу України, встановлюється центральним органом державної податкової служби за погодженням з Міністерством фінансів України.

Відповідно до п. п. 48.1 та 48.2 ст. 48 Податкового кодексу України податкова декларація повинна містити обов'язкові реквізити, тобто інформацію, за відсутності якої документ втрачає визначений цим Кодексом статус із настанням передбачених законом юридичних наслідків.

Перелік обов'язкових реквізитів, які повинна містити податкова декларація, наведений у п. 48.3 та п.48.4 ст. 48 Податкового кодексу України. До таких реквізитів податкової декларації з податку на додану вартість, зокрема, належить "індивідуальний податковий номер та номер свідоцтва про реєстрацію платника податку на додану вартість згідно з даними реєстру платників податку на додану вартість за звітний (податковий) період".

При дослідженні в судовому засіданні зазначених податкових декларації з податку на додану вартість за липень та серпень 2010року встановлено, що вони заповнені лише 12.08.2013 року. В рядках 05 вказаних декларацій зазначені індивідуальний податковий номер платника податку на додану вартість (360228906260) та номер свідоцтва про реєстрацію платника цього податку (100278964).

Разом з тим, вказані індивідуальний податковий номер та номер свідоцтва про реєстрацію платника податку на додану вартість виключені з реєстру платників податку на додану вартість ще 15.11.2010року у зв'язку із скасуванням реєстрації ТОВ "Стартрейд" платником податку на додану вартість.

Податковим кодексом України передбачені спеціальні наслідки подання платником податків податкової декларації, заповненої з порушенням вимог пунктів 48.3 та 48.4 статті 48 Податкового кодексу України. У такому разі на підставі пункту 49.11 статті 49 Податкового кодексу України орган державної податкової служби зобов'язаний надати платнику податків письмове повідомлення про відмову у прийнятті його податкової декларації із зазначенням причин такої відмови.

Зазначене свідчить про правомірність оскаржуваного рішення податкового органу від 23.08.2013 р. №1857/18-01 про відмову у прийнятті податкових декларацій Позивача з податку на додану вартість за липень та серпень 2010року у зв'язку із їх заповненням з порушенням вимог пункту 48.4 статті 48 Податкового кодексу України.

Суд не приймає до уваги доводи представників Позивача про наявність у платника права на подачу такої звітності протягом строків давності, визначених статтею 102 Податкового кодексу.

За приписами п.50.1 ст.50 цього Кодексу протягом таких строків давності платник наділений правом лише на внесення змін до раніше поданої та визнаної податкової звітності шляхом надіслання уточнюючого розрахунку до такої податкової декларації за формою чинного на час подання уточнюючого розрахунку.

Безспірно, складовою бази даних державної податкової служби електронному вигляді, створеної в органах державної податкової служби на основі показників звітних документів платників податків та призначена для централізованого накопичення та багаторазового використання в інформаційних системах органів ДПС є система автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України.

Алгоритм дій податкових органів щодо перенесення інформації з документів податкової звітності до електронних баз ОДПС, в тому числі до бази даних "Детальна інформація про платника ПДВ щодо результатів автоматичного співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розмірі контрагентів на рівні ДПА України", та формування зведеної інформації на підставі даних податкової звітності платників податків регулюється правовими нормами Методичних рекомендацій щодо приймання та комп'ютерної обробки податкової звітності платників податків в органах ДПС України, затверджених наказом ДПС України 14.06.2012 № 516.

В розумінні положень вказаних Методичних рекомендацій податковий орган лише за відсутності відмови у прийнятті податкової звітності зобов'язаний перенести інформацію з документів такої податкової звітності платника до електронних баз ОДПС, в тому числі до бази даних "Детальна інформація про платника ПДВ щодо результатів автоматичного співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розмірі контрагентів на рівні ДПА України".

Як встановлено судом, податковим органом правомірно 23.08.2013року була невизнана податковою звітністю податкові декларації Позивача з податку на додану вартість за липень і серпень 2010року, а тому були відсутні правові підстави для перенесення (включення) даних такої податкової звітності платника до бази даних "Детальна інформація про платника ПДВ щодо результатів автоматичного співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розмірі контрагентів на рівні ДПА України".

Наказ ДПА України від 18 квітня 2008 року N 266 "Про організацію взаємодії органів державної податкової служби при проведенні перевірок податкових декларацій з податку на додану вартість з урахуванням інформації розшифровок податкових зобов'язань та податкового кредиту з податку на додану вартість у розрізі контрагентів" яким обґрунтовуються позовні вимоги, втратив чинність згідно з наказом Міністерства доходів і зборів України від 14 червня 2013 року N 165, а тому не може регулювати відносини, що виникли між сторонами в серпні 2013року.

Безпідставними є також позовні вимоги Позивача стосовно зобов'язання Відповідача включити до електронної бази даних "Детальна інформація про платника ПДВ щодо результатів автоматичного співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розмірі контрагентів на рівні ДПА України" сум податкових зобов'язань з податку на додану вартість в розмірі 20608987,00грн., які визначені товариством з обмеженою відповідальністю "Стартрейд" у податкових деклараціях з податку на додану вартість за період з 01липня 2010року по 31 серпня 2010 року, з огляду на таке.

По-перше, відповідно до вимог п.48.7 ст.48 Податкового кодексу України податкова звітність, складена з порушенням норм цієї статті, не вважається податковою декларацією. Складені із порушенням вимог пункту 48.4 статті 48 Податкового кодексу України податкові декларації Позивача від 12.08.2013року з податку на додану вартість за липень та серпень 2010року не можуть слугувати підставою для включення зазначених в них сум податкових зобов'язань з податку на додану вартість до електронної бази даних "Детальна інформація про платника ПДВ щодо результатів автоматичного співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розмірі контрагентів на рівні ДПА України".

По-друге, зобов'язання Відповідача включити до електронної бази даних "Детальна інформація про платника ПДВ щодо результатів автоматичного співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розмірі контрагентів на рівні ДПА України" суми податкових зобов'язань з податку на додану вартість, які визначені товариством з обмеженою відповідальністю "Стартрейд" у податкових деклараціях з податку на додану вартість за період з 01липня 2010року по 31 серпня 2010 року були предметом судового розгляду в адміністративній справі № 806/767/13-а між цими ж сторонами, що перебувала у провадженні Житомирського окружного адміністративного суду.

Постановою суду від 12.06.2013року в даній адміністративній справі в задоволенні позову ТОВ "Стартрейд" було відмовлено. Вказане судове рішення набрало законної сили відповідно до Ухвали Житомирського апеляційного адміністративного суду від 08.08.2013року

При цьому слід зазначити, що сума таких зобов'язань з податку на додану вартість, які визначені товариством з обмеженою відповідальністю "Стартрейд" у податкових деклараціях з податку на додану вартість за період з 01липня 2010року по 31 серпня 2010 року відповідно до позовних вимог була зазначена в іншому розмірі, а саме - в розмірі 4842443,00грн.

По-третє, при дослідженні в судовому засіданні податкової декларації з податку на додану вартість за серпень 2010року встановлено, що суми таких зобов'язань, що зазначені в 5додатку "розшифровка податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів" в розмірі 11529653,00грн. (а.с.23), не відповідають сумі таких зобов'язань, що зазначені в реєстрі виданих податкових накладних (а.с.25) в розмірі 9696319,17грн. Така розбіжність складає майже 2 млн.грн.

Відповідно до частини першої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Зважаючи на встановлені у справі обставини, а також враховуючи приписи податкового законодавства, яке регулює спірні правовідносини, суд вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню в повному обсязі.

Відповідно до вимог ст.94 КАС України, судові витрати відшкодуванню не підлягають.

Керуючись ст.ст.2,86,94,158-163,167,186,254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

постановив:

В задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Стартрейд" до Коростенської об'єднаної державної податкової інспекції відмовити в повному обсязі.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги вказане судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова суду може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня отримання копії повного тексту постанови.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Житомирського апеляційного адміністративного суду.

Головуючий суддя М.Ф. Нагірняк

Повний текст постанови виготовлено: 29 жовтня 2013 р.