Постанова № 3513651, 06.04.2009, Кіровоградський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.04.2009
Номер справи
2-а-1042/08/1170
Номер документу
3513651
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Копія Справа № 2-а-1042/08/1170

Категорія статобліку 6.14

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

06 квітня 2009 року

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Могилан С.В. розглянувши у судовому засіданні 06 квітня 2009 року об 11-42 год. адміністративну справу № 2-а-1042/08/1170

за позовом : Виконуючого обов’язки прокурора Ленінського району м. Кіровограда в інтересах держави, уповноваженим органом якої є Міністерство палива та енергетики України, якому підпорядковане Державне підприємство «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі Відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Дніпровському регіоні», 25009, м. Кіровоград, вул. 50 років Жовтня, 5 а

до відповідача : Комунального ремонтно-експлуатаційного підприємства №10, 25031, м. Кіровоград, вул. К. Попова, 9 корп. 1

про стягнення штрафу,

за участі

секретаря судового засідання – Канюки І.І.,

представників:

позивача – Мельник В.В. – посвідчення №662, Салюк Н.В. – довіреність №264 від 28.01.2009 р.,

відповідача – не з’явився;

Виконуючий обов’язки прокурора Ленінського району м. Кіровограда в інтересах держави, уповноваженим органом якої є Міністерство палива та енергетики України, якому підпорядковане Державне підприємство «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі Відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Дніпровському регіоні» звернулось до Кіровоградського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Комунального ремонтно-експлуатаційного підприємства №10 про стягнення штрафу.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що в період з 04.02.2008 року по 12.02.2008 року державним інспектором з енергетичного нагляду було проведено обстеження Комунального ремонтно-експлуатаційного підприємства №10 (відповідача по справі) – захід з державного енергонагляду на енергетичних об’єктах. За результатами обстеження було складено акт №69 від 12.02.2008 р., на підставі якого було видано припис №61 від 12.02.2008 р.

18.06.2008 р. державним інспектором з енергетичного нагляду проведено перевірку виконання припису №61 від 12.02.2008 р. за результатами якої було встановлено, що не виконано більшість пунктів припису, про що було складено акт №405 від 18.06.2008 р. на підставі якого був складений акт перевірки від цієї ж дати.

Як вказує позивач, за результатами перевірки дотримання законодавства про електроенергетику КРЕП №10 було встановлено, що КРЕП №10 не додержується вимог підпунктів 4, 5, 13 п. 10.2 Правил користування електричною енергією, затверджених постановою НКРЕ від 31.07.1996 р. №28, ч. ч. 2, 3 ст. 26 Закону України «Про електроенергетику» та ухиляється від виконання припису №61 від 12.02.2008 р., за що повинен нести відповідальність, що передбачена ч. 4 ст. 26 Закону «Про електроенергетику», а тому на відповідача у відповідності до ст. 27 Закону України «Про електроенергетику» та Положення про порядок накладення на суб’єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.1999 р. №1312, інспекцією Держенргонагляду в Кіровоградській області було накладено штраф у розмірі 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а саме 17 000,00 грн., які необхідно було сплатити до Державного бюджету України протягом 30 днів з дня прийняття постанови №106/08 від 15.07.2008 р.

Як зазначає відповідач, у встановлені строки відповідачем штраф сплачено не було.

Від відповідача до суду надійшло заперечення на позовну заяву в якому він позов не визнає з тих підстав, що КРЕП №10 є споживачем електричної енергії і проводить оплату за її фактичне використання, згідно з договором на отримання електроенергії, а покладання на нього як споживача обов’язку проводити утримання внутрішньобудинкових мереж електропостачання без закладення даної послуги до тарифу є недоречним, до того ж, кошти на утримання вказаних мереж із місцевого бюджету не виділяються. Відповідач також зазначив, що КРЕП №10 є балансоутримувачем будинків і займається лише їх обслуговуванням. Окрім того, відповідно до переліку послуг, що надаються КРЕП №10 і за які сплачується квартплата, відсутня послуга щодо утримання внутрішніх будинкових електричних мереж, а тому утримання мереж може призвести до нецільового використання коштів. Відповідач вказує, що відповідно до встановленого тарифу на постачання електричної енергії для населення передбачено, що витрати на утримання внутрішніх будинкових електричних мереж покладено на організацію, яка надає послуги з постачання електричної енергії населенню.

14.09.20089 р. попередній розгляд справи відкладався на 04.11.2008 р. у зв’язку з неявкою в судове засідання відповідача.

04.11.2008 р. у попередньому судовому засіданні оголошувалась перерва до 08.12.2009 р. для надання сторонами додаткових доказів.

08.12.2008 р. попередній розгляд справи було відкладено до 22.12.2008 р. у зв’язку із зайнятістю головуючого судді в іншому судовому засіданні.

22.12.2008 р. попередній розгляд справи було відкладено на 04.02.2009 р. у зв’язку з неявкою в судове засідання відповідача.

04.02.2009 р. закінчено підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду на 06.04.2009 р.

У зв’язку з відсутністю фінансування Кіровоградського окружного адміністративного суду на поштові відправлення, виклик відповідача в судове засідання здійснювався телефонограмою.

Представники прокурора та позивача, уповноважені на представництво інтересів відповідно посвідченням та довіреністю в судовому засіданні позов підтримали та просили його задовольнити з підстав зазначених в позовній заяві.

У судове засідання представник відповідача не з’явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, що підтверджується телефонограмою №152 від 30.03.2009 р. (а.с.110).

На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні 06.04.2009 р. проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Виготовлення постанови у повному обсязі відкладено на 13.04.2009 р., про що повідомлено після проголошення вступної та резолютивної частини постанови в судовому засіданні з урахуванням вимог ч.4 ст.167 КАС України.

Розглянувши подані позивачем та відповідачем документи і матеріали, заслухавши пояснення представників прокурора та позивача, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об’єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, адміністративний суд,

ВСТАНОВИВ:

В період з 04.02.2008 року по 12.02.2008 року державним інспектором з енергетичного нагляду було проведено обстеження Комунального ремонтно-експлуатаційного підприємства №10, як захід з державного енергонагляду на енергетичних об’єктах. За результатами обстеження було складено акт №69 від 12.02.2008 р. (а.с.11-14), на підставі якого було видано припис №61 від 12.02.2008 р. (а.с.15-20).

Акт і припис були вручені начальнику КРЕП №10 – Гресько С.Б. особисто, про що свідчить його підпис скріплений печаткою КРЕП №10. Про виконання припису відповідач повинен був повідомити Інспекцію держенергонагляду до 14.05.2008 року.

Листом № 87 від 14.02.2008 року КРЕП-10 повідомлено Державну інспекцію з енергетичного нагляду за режимами споживання енергетичної і теплової енергії в Кіровоградській області, що ним розроблено план заходів, щодо усунення порушень вимог законодавства у галузі електроенергетики, який також направлено разом з даним листом (а.с.29-32).

18.06.2008 р. державним інспектором з енергетичного нагляду проведено перевірку виконання припису №61 від 12.02.2008 р. за результатами якої було встановлено, що не виконано більшість пунктів припису, про що було складено акт №405 від 18.06.2008 р. (а.с.21-23) на підставі якого був складений акт перевірки від цього ж числа (а.с.24). Обидва акти були вручені начальнику КРЕП №10 про що свідчать підписи скріплені печаткою підприємства.

За результатами перевірки дотримання законодавства про електроенергетику КРЕП №10 було встановлено, що споживач не додержується вимог підпунктів 4, 5, 13 п. 10.2 Правил користування електричною енергією, затверджених постановою НКРЕ від 31.07.1996 р. №28, ч. ч. 2, 3 ст. 26 Закону України «Про електроенергетику» та ухиляється від виконання припису №61 від 12.02.2008 р., за що несе відповідальність, що передбачена ч. 4 ст. 26 Закону «Про електроенергетику».

03.07.2008 року відповідача письмово повідомлено про необхідність надання обґрунтованих пояснень щодо невиконання заходів, зазначених у приписі № 61 від 12.02.2008 року, який ним належно отримано 04.07.2008 року, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с.26).

У відповідності до ст. 27 Закону України «Про електроенергетику» та Положення про порядок накладення на суб’єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.1999 р. №1312, інспекцією Держенргонагляду в Кіровоградській області було накладено штраф у розмірі 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а саме 17000,00 грн., які необхідно було сплатити до Державного бюджету України протягом 30 днів з дня прийняття постанови №106/08 від 15.07.2008 р. (а.с.27). Вказана постанова була отримана відповідачем 21.07.2008 р., що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с.28). У встановлені строки відповідачем штраф сплачено не було.

Згідно абз. 16 ч. 1 ст. 1 вказаного Закону споживачі енергії – суб ’ єкти господарської діяльності та фізичні особи, що використовують енергію для власних потреб на підставі договору про її продаж та купівлю.

Відповідно до ч. 2 ст. 26 Закону України «Про електроенергетику» споживач енергії зобов’язаний додержуватись вимог нормативно-технічних документів та договору про постачання енергії. Згідно ч. 3 ст. 26 вищевказаного Закону безпечну експлуатацію енергетичних установок споживача та їх належний технічний стан забезпечує сам споживач. Відповідно до ч. 4 ст. 26 вказаного Закону споживач енергії несе відповідальність за порушення умов договору з енергопостачальником та правил користування електричною і тепловою енергією та виконання приписів державних інспекцій з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії згідно із законодавством України. Правила користування електричною і тепловою енергією для населення затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до договору №122 К про користування електричною енергією від 10.05.2002 р. (а.с.103-104), укладеного між ВАТ «Кіровоградобленерго» (постачальник) та Комунальним ремонтно-експлуатаційним підприємством №10 (споживач) постачальник постачає електричну енергію споживачу, а споживач оплачує постачальнику вартість використаної електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього Договору. Згідно п. 3.10 межа відповідальності за стан та обслуговування електроустановок визначається актом розмежування балансової належності електромереж і експлуатаційної відповідальності сторін.

На підставі п. 1.1 договору №10 про розрахунок енергопостачальної компанії з житловою організацією за обслуговування внутрішньо будинкових систем електропостачання від 15.12.2006 р. (а.с.113-114), укладеного між ВАТ «Кіровоградобленерго» (замовник) та Комунальним ремонтно-експлуатаційним підприємством №10 (виконавець), замовник доручає, а виконавець приймає на себе обов’язок на надійну передачу електричної енергії, яку постачає замовник у квартири та інші приміщення житлового фонду виконавця по його внутрішньобудинкових мережах від межі розподілу електромереж між ними до електролічильника споживача, та виконує комплекс робіт з технічного обслуговування внутрішньобудинкових електромереж і електрообладнання згідно з додатками №1 і №2 цього договору. Відповідно до п. 1.2 вказаного Договору технічне обслуговування внутрішньобудинкових електромереж та електрообладнання здійснюється виконавцем згідно з чинним законодавством і нормативними документами. Розділом 2 вказаного договору між сторонами обумовлено суму та порядок перерахування Замовником коштів виконавцю на обслуговування внутрішньобудинкових електромереж.

Відповідно до п. 2.1. Статуту Комунального ремонтно-експлуатаційного підприємства №10, зареєстрованого Реєстраційною палатою Виконавчого комітету Кіровоградської міської ради народних депутатів за №06496-КП-1 від 10.07.1998 р. (а.с.79- 84) підприємство створене для задоволення потреб населення в житлово-комунальних послугах, збереження житлового фонду, незалежно від його підпорядкованості та форм власності, утримання жилих будівель та прибудинкових територій, проведення ремонтних робіт.

На підставі викладеного, суд не бере до уваги посилання відповідача на те, що витрати на утримання внутрішньобудинкових електричних мереж покладено на організацію, яка надає послуги з постачання електричної енергії населенню та що у КРЕП №10 не передбачені кошти на утримання вказаних електромереж.

Відповідно до ст. 9 Закону України «Про електроенергетику» Інспекція Держенергонагляду здійснює нагляд за електричними установами споживачів і суб’єктів електроенергетики та має право давати їм обов’язкові для виконання приписи і застосовувати до них в установленому порядку санкції за порушення законодавства про електроенергетику, з питань що належать до їх компетенції.

Відповідно до п. 3 Положення про порядок накладення на суб’єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.1999 р. №1312 накладати на суб’єктів господарської діяльності штрафи мають право: Національна комісія регулювання електроенергетики; державні інспектори з експлуатації енергетичних станцій і мереж; державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії.

Згідно абз. 2 ч. 3 ст. 27 Закону України «Про електроенергетику» за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Національної комісії регулювання електроенергетики України, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій - штраф у розмірі до п’яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Таким чином, суд приходить до висновку, що начальником Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії в Кіровоградській області відносно Комунального ремонтно-експлуатаційного підприємства №10 правомірно застосовані штрафні санкції в розмірі 17 000,00 грн.

Відповідно до п. 10 Положення про порядок накладення на суб’єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.1999 р. №1312 суб’єкт господарської діяльності повинен сплатити штраф протягом 30 днів з дня винесення постанови про його накладення. Проте, в порушення вказаної норми відповідач у встановлені строки штраф не сплатив, а тому відповідно до абз. 2 п. 10 вказаного Положення у разі несплати штрафу у зазначений термін він стягується в судовому порядку.

На підставі викладеного, суд приходить до висновку, що факт наявності заборгованості відповідача в сумі 17 000,00 грн. знайшов своє підтвердження в судовому засіданні, а виконуючий обов’язки прокурора Ленінського району м. Кіровограда в інтересах держави, уповноваженим органом якої є Міністерство палива та енергетики України, якому підпорядковане Державне підприємство «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі Відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Дніпровському регіоні» має всі підстави передбачені законом, для звернення до суду з адміністративним позовом до Комунального ремонтно-експлуатаційного підприємства №10 про стягнення штрафу.

На підставі викладеного, суд приходить до висновку, що позов виконуючого обов’язки прокурора Ленінського району м. Кіровограда в інтересах держави, уповноваженим органом якої є Міністерство палива та енергетики України, якому підпорядковане Державне підприємство «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі Відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Дніпровському регіоні» до Комунального ремонтно-експлуатаційного підприємства №10 про стягнення штрафу підлягає задоволенню у повному обсязі.

Керуючись ст.ст. 86, 94, 159-163, 167 КАС України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити в повному обсязі.

2 Стягнути з Комунального ремонтно-експлуатаційного підприємства №10, код ЄДРПОУ 23224386 (25031, м. Кіровоград, вул. К. Попова, 9 корп. 1) на користь держави р/р №31112106700002. банк одержувача – ГУДК в Кіровоградській області, МФО 823016, код одержувача 24145329, одержувач – УДК у м. Кіровограді штраф в розмірі 17000,00 грн. (сімнадцять тисяч грн. 00 коп.) на підставі постанови про накладення штрафу за порушення законодавства про електроенергетику №106/08 від 15.07.2008 року.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, постанова суду набирає законної сили після закінчення цього строку.

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10- денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України – з дня складення постанови у повному обсязі, заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, або в порядку ч. 5 ст. 186 КАС України.

Дата виготовлення повного тексту постанови – 13 квітня 2009 року.

Суддя (підпис)

З оригіналом згідно:

Суддя

Кіровоградського окружного

адміністративного суду Могилан С.В.