Суддя 1 інстанції - Сенчишин Ф.М.
Суддя-доповідач - Ханова Р.Ф.
У К Р А Ї Н А
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 лютого 2009 року справа № 2-а-349/08/0549
Донецькій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
| головуючого: | Ханової Р.Ф. | Суддів | Василенко Л.А. Старосуда М.І. |
|
| при секретарі судового засідання: за участю сторін: від позивача: від відповідача: розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу на постанову | Кірсановій М.В. не з”явився не з”явився Управління праці та соціального захисту населення Торезької міської ради | Торезького міського суду Донецької області |
| від | 8 грудня 2008 року | по справі | №2-а-349/08/0549 (суддя Сенчишин Ф.М.) | за позовом | ОСОБА_1 | до | Управління праці та соціального захисту населення Торезької міської ради | про за участю третьої особи | зобов'язання суб'єкта владних повноважень до вчинення певних дій Головного управління Державного казначейства України в Донецькій області
В С Т А Н О В И Л А: Постановою Торезького міського суду Донецької області від 8 грудня 2008 року позовні вимоги ОСОБА_1 - задоволені частково, внаслідок чого визнані дії Управління праці та соціального захисту населення Торезької міської ради Донецької області при визначенні ОСОБА_1сум допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею 3 - річного віку за період з 27 жовтня 2007 року по 31 грудня 2007 року такими, що не відповідають вимогам Закону України „Про державну допомогу сім'ям з дітьми” №2811-ХІІ від 21 листопада 1992 року - протиправними, зобов'язано Управління праці та соціального захисту населення Торезької міської ради Донецької області (86600, Донецька область, м. Торез, вул. Сизранцева, буд. 76, ЄДРПОУ 25968041), здійснити ОСОБА_1, яка мешкає в АДРЕСА_1, іпн.НОМЕР_1, нарахування та виплату недоплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку за період з 27 жовтня 2007 року по 31 грудня 2007 року у розмірі 705 грн. У задоволенні інших позовних вимог - відмовлено. В апеляційній скарзі відповідач (арк. справи 51-52), посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нове рішення, яким відмовити позивачу у задоволенні позову. Сторони були повідомлені належним чином про дату, час та місце апеляційного розгляду, до судового засідання не з'явились, але їх неприбуття у судове засідання не перешкоджає судовому розгляду справи відповідно до частини 4 статті 196 Кодексу адміністративного судочинства України. Суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду апеляційної в інстанції в межах апеляційної скарги, відповідно до статті 195 Кодексу адміністративного судочинства України. Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, заперечення на скаргу, встановила наступне. Позивач, ОСОБА_1ІНФОРМАЦІЯ_1 року народила сина ОСОБА_2, що підтверджується свідоцтвом про народження виданого відділом реєстрації актів цивільного стану Торезького міського управління юстиції Донецької області НОМЕР_2 (арк. справи 10). Колегією суддів встановлено, що позивач знаходиться на обліку як отримувач допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею 3 років як застрахована особа з 7 червня 2007 року(арк. справи 7). Відповідно позивачу було сплачено, зокрема, за травень 2007 року - 12 грн. 49 коп., з 1 червеня 2007 року по 31 липня 2007 року - 129 грн. 03 коп., з 1 серпня 2007 року по 31 серпня 2007 року - 132 грн. 64 коп., з 1 вересня 2007 року по 30 вересня 2007 року - 134 грн 45 коп., з 1 жовтня 2007 року по 31 жовтня 2007 року - 136 грн 13 коп., з 1 листопада 2007 року по 30 листопада 2007 року - 140 грн. 05 коп., 1 грудня 2007 року по 1 січня 2008 року 144 грн. 10 коп. Згідно статті 2 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" від 18 січня 2001 року № 2240-III (в редакції станом на час виникнення спірних правовідносин) (далі за текстом - Закон № 2240-III) суб'єктами загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням є застрахована особа, страхувальник та страховик. При цьому, страховиком є Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (далі - Фонд). За частиною 3 статті 9 вказаного закону Фонд є некомерційною самоврядною організацією. Частиною 1 статті 19 Закону № 2240-III передбачено, що основним джерелом формування коштів загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням, є страхові внески страхувальників-роботодавців і застрахованих осіб, що сплачуються на умовах і в порядку, передбачених цим Законом. Статтею 42 Закону № 2240-III передбачено, що право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку має застрахована особа (один із батьків дитини, усиновитель, баба, дід, інший родич або опікун), яка фактично здійснює догляд за дитиною. Статтею 43 Закону № 2240-III передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом. Правління Фонду ні в 2007, ні в 2008 роках розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку не встановлювало. Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, починаючи з 1 січня 2007 року, не здійснює виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, страхувальники (суб'єкти господарювання) не мають права здійснювати призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за рахунок коштів Фонду та відображати ці витрати в звітності по коштах загальнообов'язкового державного соціального страхування з тимчасової втрати працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням. Відповідно до статті 56 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік» від 19 грудня 2006 року № 489-V та пунктів 23, 24, 25 розділу ІІ Закону України “Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” № 107-VI від 28 грудня 2007 року виплата допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку здійснюється у 2007 та 2008 роках за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам. Статтею 5 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» від 21 листопада 1992 року № 2811-XII (зі змінами та доповненнями) передбачено, що всі види державної допомоги сім'ям з дітьми, крім допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами жінкам, зазначеним у частині другій статті 4 цього Закону, призначають і виплачують органи соціального захисту населення за місцем проживання батьків (усиновителів, опікуна, піклувальника). Статтею 1 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» встановлено, що порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми та перелік документів, необхідних для призначення допомоги за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України. При цьому, колегія суддів зазначає, що за вказаною статтею функції щодо встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, Кабінету Міністрів України не делеговані. Постановою Кабінету Міністрів України від 11 січня 2007 року № 13 затверджений Порядок призначення і виплати допомоги при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку особам, застрахованим в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, який втратив чинність з 1 березня 2008 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 22 лютого 2008 року № 57. Згідно пункту 2 цього Порядку призначення і виплата цих догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 1 січня 2007 року здійснюється органами праці та соціального захисту населення за місцем проживання застрахованих осіб. З 1 березня 2008 року питання щодо порядку призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку регулюється постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року № 1751 "Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми" зі змінами внесеними, постановою Кабінету Міністрів України від 22 лютого 2008 року № 57. При цьому, обмежень щодо термінів звернення за призначенням допомоги зазначеними Порядками не встановлено. За Порядком фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету, затвердженим постанови Кабінету Міністрів України від 4 березня 2002 року № 256, виплата допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку здійснюється за рахунок субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам. Перерахування коштів допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку безпосередньо на рахунки населення здійснюють територіальні управління праці та соціального захисту населення з реєстраційних рахунків за кодом тимчасової функціональної класифікації видатків 090303 «Допомога на догляд за дитиною віком до 3 років». З огляду на вищевикладене, колегія суддів дійшла до висновку, що належним відповідачем у спорах щодо розміру виплати з 1 січня 2007 року допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку є територіальні управління праці та соціального захисту населення. Пунктом 1 частини 1 статті 92 Конституції України передбачено, що виключно законами України визначаються права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод, тому у 2007 та 2008 роках нарахування та виплата допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку повинна здійснюватися територіальними управліннями праці та соціального захисту населення на підставі статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» зі змінами та доповненнями внесеними законами про державні бюджети 2007 та 2008 років з врахуванням рішення Конституційного Суду України N 6-рп/2007 від 9 липня 2007 року у справі N 1-29/2007, яким визнанні неконституційними статті 56, 71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік". На виконання рішення Конституційного Суду України N 6-рп/2007 від 9 липня 2007 року у справі N 1-29/2007 з 9 липня 2007 року була відновлена дія статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» в частині виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років. Законом України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» встановлено розмір мінімального прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років: з 1 січня - 434 грн., з 1 квітня - 463 грн., з 1 жовтня - 470 грн. З урахуванням викладеного з 9 липня по 31 грудня 2007 року сума недоплаченої допомоги по догляду за дитиною складає 1896 грн. 42 коп. виходячи з наступного розрахунку: За 23 дні липня 2007 року : (463/31х23) - (129,03/31х23)=247 грн. 79 коп. Серпень 2007року: 463-132 грн. 64коп. =330 грн.36 коп.; Вересень 2007 року 463-134 грн. 45 коп. = 328 грн. 55 коп.; Жовтень 2007 року 470-136 грн. 13 коп. = 333 грн. 87 коп.; Листопад 2007 року 470-140 грн. 05 коп. = 329 грн. 95 коп.; Грудень 2007 року 470-144 грн. 10 коп. = 325 грн. 90 коп. Загальна сума несплаченої допомоги складає 1896 грн. 42 коп. Стосовно виплати допомоги за дитиною до досягнення нею трирічного віку за 2008 року. Відповідно до статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» від 21 листопада 1992 року № 2811-XII (в редакції Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 28 грудня 2007 року № 107-VI) допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень та ця норма не визнана неконституційною. Таким чином, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за 2008 рік виплачена відповідачем відповідно до діючого законодавства. Колегія суддів не приймає посилання скаржника на відсутність бюджетного фінансування для здійснення соціальних виплат, з огляду на те, що судові рішення ухвалюються в межах норм діючого законодавства в незалежності від причин ненадходження коштів з Державного бюджету України на виплату допомоги та згідно частини 2 статті 3 Конституції України права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, держава відповідає перед людиною за свою діяльність, утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави. З врахуванням того, що відповідачем були вчинені дії по виплаті певних коштів позивачу, проте в порядку, що суперечив чинному на момент проведення виплат законодавству, колегія суддів погоджує висновок суду першої інстанції про визнання протиправними дій відповідача щодо недоплати позивачу допомоги по догляду за дитиною до трирічного віку в розмірі, передбаченому Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» з 9 липня 2007 до 31 грудня 2007 року. За таких підстав, колегія суддів приходить до висновку, що порушення норм матеріального права судом першої інстанції призвело до неправильного вирішення справи, що є підставою для скасування судового рішення та ухвалення нового рішення про задоволення позовних вимог в частині стягнення з відповідача за рахунок коштів Державного бюджету допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею 3-х років у розмірі -1896 грн. 42 коп. за 2007 рік. Колегія суддів зазначає, що судом порушені норми матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи. Керуючись статтями 24, 167, 184, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, - ПОСТАНОВИЛА: Апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Торезької міської ради на постанову Торезького міського суду Донецької області від 8 грудня 2008 року у справі №2-а-349/08/0549- задовольнити частково. Постанову Торезького міського суду Донецької області від 8 грудня 2008 року у справі №2-а-349/08/0549 - скасувати. Прийняти нову постанову. Позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Торезької міської ради про стягнення допомоги по догляду за дитиною до трьох років за 2007, 2008 роки - задовольнити частково. Визнати неправомірними дії Управління праці та соціального захисту населення Пролетарської районної у м. Донецьку ради щодо відмови ОСОБА_1у виплаті допомоги за доглядом за дитиною в розмірі більшому, ніж встановлено Законом України „Про Державний бюджет на 2007 рік”.
Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Торезької міської ради здійснити виплату ОСОБА_1недоплаченої суми допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі 1896 грн. 42коп. за 2007 рік за рахунок коштів Державного бюджету України. Присудити з місцевого бюджету на користь ОСОБА_1 витрати по сплаті судового збору в розмірі 1 грн. 70 коп. Присудити з місцевого бюджету на користь ОСОБА_1витрати по сплаті судового збору у розмірі 18 грн. 96 коп. В іншій частині позовних вимог відмовити. Вступна та резолютивна частини постанови прийняті у нарадчій кімнаті та проголошені у судовому засіданні 26 лютого 2009 року. Постанова у повному обсязі складена у нарадчій кімнаті 26 лютого 2009 року. Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення. Постанова може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, а в разі складення в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі.
Головуючий: Р.Ф. Ханова Судді: Л.А. Василенко М.І. Старосуд
З оригіналом згідно Суддя Ханова Р.Ф.