Постанова № 3480210, 12.03.2009, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.03.2009
Номер справи
2-а-31951/08/0570
Номер документу
3480210
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Суддя 1 інстанції - Христофоров А.Б.

Суддя - доповідач - Ханова Р.Ф.

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

 ПОСТАНОВА

Іменем України

12 березня 2009 року справа № 2-а-31951/08/0570

зал судового засідання №2 у приміщенні суду за адресою: м. Донецьк, бульвар Шевченка, 26

Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді: Ханової Р.Ф.

суддів: Василенко Л.А.

Старосуда М.І.

при секретарі судового засідання: Кірсановій М.В.

за участю представників сторін:

від позивача: ОСОБА_1. - за дов. 18 грудня 2008 року

від відповідача: ОСОБА_2. - за дов. від 11 березня 2009 року

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу

Державної податкової інспекції у м. Докучаєвську

на постанову Донецького окружного адміністративного суду

від

17 грудня 2008 року

по адміністративній справі

№ 2-а-31951/08/0570 (суддя Христофоров А.Б.)

за позовом

Відкритого акціонерного товариства «Донецькоблгаз»

До

Державної податкової інспекції у м.Докучаєвську

Про

визнання незаконним та скасування податкового повідомлення-рішення

ВСТАНОВИЛА:

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 17 грудня 2008 року (арк. справи 86-87) задоволений позов Відкритого акціонерного товариства «Донецькоблгаз» до Державної податкової інспекції у м.Докучаєвську, в наслідок чого визнано незаконним податкове повідомлення-рішення від 13 жовтня 2008 року № 0001641700/0 про донарахування податку з доходів фізичних осіб у сумі 1510,55 грн. та штрафної санкції у сумі 3021,1 грн.

В апеляційній скарзі відповідач (арк. справи 89-92) просить скасувати постанову суду першої інстанції, як прийняту з порушенням норм матеріального права та прийняти нову постанову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог.

Сторони були належним чином повідомлені про дату, час і місце апеляційного розгляду справи.

Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, встановила наступне.

Відповідачем проведена виїзна планова перевірка з питань дотримання вимог податкового законодавства Докучаєвським УГГ ВАТ „Донецькоблгаз", за результатами якої складено акт № 218/2300/20317012 від 3 жовтня 2008 року. При цьому у ході перевірки встановлено, зокрема, порушення пункту 7.3 статті 7 Закону України „Про податок з доходів фізичних осіб" (арк. справи 15-56). У ході перевірки було, зокрема, встановлено, що в Докучаєвському управлінні по газопостачанню та газифікації ВАТ по ГГ „Донецькоблгаз" працював ОСОБА_3, 02.05.1956 року народження, який є громадянином Республіки Узбекистан та мав посвідку на постійне проживання.

13 жовтня 2008 року відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення № 0001641700/0 про донарахування податку з доходів фізичних осіб у сумі 1510,55 грн. та застосування штрафних санкцій у сумі 3021,1 грн. (арк. справи 12). Правовою підставою прийняття спірного податкового повідомлення-рішення є норми пункту 7.3 статті 7 Закону України „Про податок з доходів фізичних осіб".

Пунктами 7.1., 7.3. статті 7 Закону України „Про податок з доходів фізичних осіб" (від 22 травня 2003 року № 889-IV із змінами та доповненнями) (надалі - Закон № 889) передбачено, що ставка податку становить 15% від об'єкта оподаткування, крім випадків, визначених у п.п 7.2-7.3 цієї статті. Ставка податку становить подвійний розмір ставки, визначеної пунктом 7.1 цієї статті, від об'єкта оподаткування, нарахованого як виграш чи приз (крім у державну лотерею у грошовому виразі) на користь резидентів або нерезидентів, та від будь-яких інших доходів, нарахованих на користь нерезидентів - фізичних осіб, за винятком доходів, визначених у підпункті 9.11.3 пункту 9.11 статті 9 цього Закону.

Відповідно до підпункту 9.11.1. пункту 9.1. статті 9 Закону № 889 доходи з джерелом їх походження з України, що нараховуються (виплачуються, надаються) на користь нерезидентів, підлягають оподаткуванню за правилами, встановленими для резидентів, з урахуванням особливостей, визначених окремими нормами цього Закону. Доходами з джерелом їх походження з України вважаються доходи, нараховані нерезидентам, які працюють на об'єктах, розташованих на території України, у тому числі у представництвах нерезидентів - юридичних осіб, незалежно від джерел виплати таких доходів.

Відповідно до пункту 1.3 статті 1 Закону № 889 дохід з джерелом його походження з України будь-який дохід, одержаний платником податку або нарахований на його користь від здійснення будь-яких видів діяльності на території України, у тому числі, але не виключно, у вигляді, зокрема, доходів у вигляді заробітної плати, нарахованих (виплачених, наданих) внаслідок здійснення платником податку трудової діяльності на території України, від працедавця, незалежно від того, чи є такий працедавець резидентом або нерезидентом (п.п. „д" п. 1.3 ст. 1 Закону).

Абзац восьмий підпункту 1.20.1 статті 1 Закону № 889 передбачає, що достатньою підставою для визначення особи резидентом є самостійне визначення нею основного місця проживання на території України у порядку, встановленому цим Законом, або її реєстрація як самозайнятої особи.

Однак ні Закон, ні інші законодавчі акти України не визначають термін "основне місце проживання" та не встановлюють порядок самостійного визначення фізичною особою основного місця проживання на території України.

Наказом Державної податкової адміністрації України від 29 січня 2004 року № 50 (далі - Наказ № 50) затверджено «Податкове роз'яснення щодо застосування окремих норм Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб" в частині оподаткування іноземців та нерезидентів» (далі - Роз'яснення).

Згідно з абзацем 14 пункту 1 цього Роз'яснення, фізична особа - іноземець може самостійно визначити власний резидентський статус у разі обрання основного місця проживання в Україні. Для цього фізичній особі - іноземцю необхідно подати письмову заяву до податкового органу за місцем проживання в Україні з проханням вважати її резидентом для цілей оподаткування податком з доходів фізичних осіб у поточному році (звітному податковому періоді). Заява складається власноручно із зазначенням таких відомостей: прізвище, ім'я та по батькові, ідентифікаційний номер з ДРФО, дата народження (число, місяць, рік), громадянство, підстава перебування в Україні, час перебування в Україні у звітному періоді, джерело отримання доходу в Україні (назва працедавця, його код згідно з ЄДРПОУ або ідентифікаційний номер фізичної особи - суб'єкта підприємницької діяльності, юридична адреса працедавця), місце проживання, а також інформація щодо документального підтвердження місця проживання фізичної особи - іноземця в Україні. Таким документальним підтвердженням може бути посвідка про постійне або тимчасове проживання в Україні. Про факт самостійного обрання (визначення) фізичною особою - іноземцем власного податкового статусу як резидента (на підставі письмової заяви) відповідний орган державної податкової служби письмово повідомляє працедавця (працедавців) рекомендованим листом.

Найманий робітник Позивача - іноземець (громадянин Узбекістану) ОСОБА_3відповідну заяву щодо визначення власного резидентського статусу до податкового органу не подавав, тому застосування загальної ставки податку з доходів фізичних осіб (15%), передбаченої пунктом 7.1 статті 7 Закону № 889 є неправомірним.

Згідно з пунктом 17.1. статті 17 Закону № 889 особою, відповідальною за нарахування, утримання та сплату (перерахування) до бюджету податку з доходів заробітної плати, є працедавець (самозайнята особа), який виплачує такі доходи на користь платника податку (такої самозайнятої особи).

Пунктом 1.17. статті 1 Закону передбачено, що працедавець - юридична особа (її філія, відділення, інший відокремлений підрозділ чи її представництво) або фізична особа - суб'єкт підприємницької діяльності (включаючи самозайнятих осіб), яка укладає трудові договори (контракти) з найманими особами та несе обов'язки із сплати їм заробітної плати, а також нарахування, утримання та сплати цього податку до бюджету, нарахувань на фонд оплати праці, інші обов'язки, передбачені законами.

Таким чином, найманий робітник позивача, іноземець (громадянин Узбекістану) ОСОБА_3не подав відповідну заяву до податкового органу та не визначив власний резидентський статус, тому його дохід з джерелом його походження з України, як нерезидента - фізичної особи, повинен оподатковуватися у подвійному розмірі ставки податку, визначеної пунктом 7.1 статті 7 Закону.

На підставі викладеного, колегія суддів зазначає, що відповідачем правомірно прийнято податкове повідомлення-рішення № 0001641700/0 про донарахування податку з доходів фізичних осіб у сумі 1510,55 грн. та застосування штрафних санкцій у сумі 3021,1 грн.

Керуючись статтями 24, 160, 167, 184, 195, 196, 198, 202, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м.Докучаєвську на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 17 грудня 2008 року у справі № 2-а-31951/08/0570 - задовольнити.

Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 17 грудня 2008 року у справі № 2-а-31951/08/0570 - скасувати.

Позов Відкритого акціонерного товариства „Донецькоблгаз” до Державної податкової інспекції у м.Докучаєвську про визнання незаконним та скасування податкового повідомлення-рішення від 13 жовтня 2008 року № 0001641700/0 - залишити без задоволення.

Вступна та резолютивна частини постанови складені у нарадій кімнаті 12 березня 2009 року. Постанова у повному обсязі складена у нарадчій кімнаті 12 березня 2009 року.

Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення.

Постанова може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, а в разі складення в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі.

Головуючий: Р.Ф. Ханова

Судді: Л.А. Василенко

М.І. Старосуд

З оригіналом згідно:

Суддя Р.Ф. Ханова