ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
ПОСТАНОВА
Іменем України
31 жовтня 2013 р. (об 11:47) Справа №801/7019/13-а
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Кірєєва Д.В., за участю секретаря Цатурян С.О.,за участю представників сторін:
від позивача - ОСОБА_1, посвідчення НОМЕР_5, довіреність № 2140 від 05.07.2013, свідоцтво НОМЕР_6 від 28.03.2011 р.;
від відповідача - не з'явився;
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом ОСОБА_2
до Державної податкової інспекції у м. Ялта АРК ДПС
про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення № 0000691703 від 11.03.2013 року.
Суть спору: ОСОБА_2 (далі-позивач) звернулась до Окружного адміністративного суду АР Крим з позовною заявою до Державної податкової інспекції у м. Ялта АРК ДПС (далі-відповідач) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення від 11.03.2013 року № 0000691703, яким визначено суму податкового зобов'язання з орендної плати з фізичних осіб у розмірі 190 779,97
Представник позивача у судовому засіданні 31.10.2013 року позовні вимоги підтримав у повному обсязі, надав пояснення по суті справи.
Представник відповідача у судове засідання 31.10.2013 року не з'явився, про день, час та місце слухання справи був сповіщений належним чином, відповідач надіслав до суду заперечення на позовну заяву.
Приймаючи до уваги, що в матеріалах справи достатньо доказів для з'ясування обставин по справі, суд вважає можливим, на підставі ст. 128 КАС України, розглянути справу за наявними матеріалами, за відсутністю представника відповідача.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, заслухавши представника позивача, суд
ВСТАНОВИВ:
30.04.2013 року Державною податковою інспекцією в м. Ялта АРК ДПС винесено податкове повідомлення-рішення № 0046241703, яким згідно з п.п. 54.3.3 п. 54.3 ст. 54, п. 286.5 ст. 286 ПК України ОСОБА_2 визначено суму податкового зобов'язання з орендної плати з фізичних осіб у розмірі 190 779,97 грн.
15.04.2013 року ОСОБА_2 звернулась до Державної податкової адміністрації АР Крим зі скаргою на податкове повідомлення-рішення від 11.03.2013 року № 0000691703.
Рішенням Головного управління Міндоходів в АР Крим про результати розгляду первинної скарги від 12.06.2013 року № Е/22/10.2-15 податкове повідомлення-рішення від 11.03.2013 року № 0000691703 залишено без змін, а первинна скарга залишена без задоволення.
Не погодившись із зазначеним податковим повідомленням-рішенням від 11.03.2013 року № 0000691703 позивач оскаржив його до суду.
З матеріалів справи вбачається, що 22.09.2006 р. між Сімеїзеькою селищною радою та ОСОБА_2 укладений договір оренди земельної ділянки загальною площею 1,1198 га, у тому числі ділянки № 1 площею 1,0568 га та ділянки № 2 площею 0,0630 га для реконструкції та обслуговування рекреаційного комплексу, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 буд.НОМЕР_7, НОМЕР_8. Відповідно до п. 9 зазначеного договору орендна плата встановлена у сумі 19 920,75 грн. на рік (а.с.57-64).
04.10.2006 р. договір було зареєстровано в Ялтинському відділі КРФ ДП Центр державного земельного кадастру при Держкомземі України, про що вчинено запис за № 040602100015, про що свідчить відповідна відмітка на договорі.
Згідно листа Сімеїзської селищної ради від 04.08.2010р. позивачу було запропоновано підписати додаткову угоду до договору згідно рішення 43 сесії 5-го скликання Сімеїзської селищної Ради № 37 від 28.05.2009р. "Про встановлення ставок орендної плати на землю юридичним та фізичним особам на території Сімеїзської селищної ради". Відповідно до вказаного рішення були затверджені коефіцієнти для розрахунку орендної плати за земельні ділянки для рекреаційного призначення в розмірі 7%. Після застосування даного коефіцієнта розмір орендної плати за земельну ділянку визначено у сумі 190 779,97 грн. (а.с. 79-80).
Зазначена додаткова угода позивачем не була підписана.
05.08.2010 р. ОСОБА_2 надіслала на адресу Сімеїзської селищної ради лист з пропозицією підписати додаткову угоду у власній редакції, згідно з якою орендна плата за земельну ділянку встановлюється з розрахунку 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що еквівалентно 81 743,95 грн.
Постановою Окружного адміністративного суду АР Крим від 29.08.2011 року у справі № 5166/11/0170/21 за позовом ОСОБА_2 до Державної податкової інспекції в м. Ялта АР Крим про визнання протиправним та скасування податкових вимог, рішення про опис майна у податкову заставу, яка набрала законної сили, позов задоволено повністю, визнано протиправним та скасовано першу податкову вимогу Державної податкової інспекції в м. Ялта АР Крим від 19.09.2010 р. № 1/655 та від 19.11.2010 р. № 1/977, визнано протиправним та скасовано рішення Державної податкової інспекції в м. Ялта АР Крим від 11.04.2011 р. № 4331/24-0 про опис майна у податкову заставу.
В ході розгляду зазначеної справи суд дійшов висновку, що позивачем були дотримані усі передбачені діючим податковим законодавством необхідні умови сплати оренди земельної ділянки у повному обсязі, щорічний розмір орендної плати відповідно до пункту 9 Договору оренди земельної ділянки складав 19 920,75 грн., у тому числі за 2010 рік, отже прийняття Державною податковою інспекцією в м. Ялта АР Крим першої податкової вимоги від 19.09.2010 р. № 1\655 та від 19.11.2010 р. № 1/977, рішення Державної податкової інспекції в м. Ялта АР Крим від 11.04.2011 р. № 4331/24-0 про опис майна у податкову заставу є безпідставним.
Постановою Окружного адміністративного суду АР Крим від 10.10.2011 року у справі № 2а-10836/11/0170/3 за позовом ОСОБА_2 до Державної податкової інспекції в м. Ялта АР Крим про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції в м. Ялта АР Крим від № 0172881701 від 29.04.2011 року про визначення суми податкового зобов'язання за платежем з орендної плати за землю з фізичних осіб у сумі 190 779,97 грн.
Підставою для прийняття вищевказаної постанови Окружним адміністративним судом АР Крим був той факт, що у порушення положень ст. 626 ЦК України, ст. 30 Закону України «Про оренду землі», зміни умов договору оренди земельної ділянки щодо розміру орендної плати у сумі 190 779,97 грн. не оформлені належним чином (а.с. 9-10).
Ухвалою Окружного адміністративного суду АР Крим від 16.04.2013 р. у справі № 2а-10836/11/0170 за позовом ОСОБА_2 до Державної податкової інспекції в м. Ялта АР Крим про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення залишено без задоволення заяву державної податкової інспекції у м. Ялта АР Крим ДПС про перегляд постанови Окружного адміністративного суду АР Крим від 10.10.2011 р. у адміністративній справі № 2а-10836/11/0170/3 за нововиявленими обставинами (а.с. 11-12).
Відповідно до ч. 1 ст. 72 КАС України, обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Відповідно до п.п. 54.3.3 п. 54.3 ст. 54 Податкового кодексу України контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо згідно з податковим та іншим законодавством особою, відповідальною за нарахування сум податкових зобов'язань з окремого податку або збору, застосування штрафних (фінансових) санкцій та пені, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, є контролюючий орган.
Відповідно до п. 286.5 ст. 286 Податкового кодексу України нарахування фізичним особам сум податку проводиться органами державної податкової служби, які видають платникові до 1 липня поточного року податкове повідомлення-рішення про внесення податку за формою, встановленою у порядку визначеному статтею 58 цього Кодексу.
Закон України "Про плату за землю" від 03.07.1992 року №2535-ХІІ (далі - Закон № 2535), в редакції на час виникнення спірних правовідносин визначає розміри та порядок плати за використання земельних ресурсів, а також напрями використання коштів, що надійшли від плати за землю, відповідальність платників та контроль за правильністю обчислення і справляння земельного податку.
Відповідно до ст. 2 Закону № 2535 використання землі в Україні є платним. Плата за землю здійснюється у вигляді земельного податку чи орендної плати, що визначаються в залежності від грошової оцінки земель.
Згідно зі ст. 5 Закону № 2535 об'єктом плати за землю є земельна ділянка, а також земельна частка (пай), яка перебуває у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди. Суб'єктом плати за землю (платником) є власник земельної ділянки, земельної частки (паю) і землекористувач, у тому числі орендар.
Підставою для нарахування земельного податку відповідно до ст. 13 Закону № 2535 є дані державного земельного кадастру, а орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває у державній або комунальній власності - договір оренди такоє земельної ділянки.
Частина 3 ст. 14 Закону № 2535 передбачає, що нарахування громадянам сум земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності проводиться органами державної податкової служби, які видають платникові до 15 липня поточного року платіжне повідомлення про внесення платежу.
Згідно до ст. 15 Закону № 2535 власники землі та землекористувачі сплачують земельний податок, а також орендну плату за земельні ділянки державної та комунальної власності з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.
Частина 3 ст. 17 зазначеного Закону передбачає, що земельний податок, а також орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності громадянами сплачується рівними частками до 15 серпня і 15 листопада.
Відповідно до ст. 19 Закону України № 2535 розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за угодою сторін у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності).
Статтею 30 Закону № 2535 встановлено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Орендні відносини в Україні регулюються Законом України "Про оренду землі" від 06.10.1998р. № 161-XIV (далі - Закон № 161) із змінами і доповненнями в редакції на час виникнення спірних правовідносин.
У статті 1 Закону № 161 зазначено, що оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Статтею 2 Закону № 161 зазначено, що відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
Відповідно до ст. 21 вищевказаного Закону орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди.
Згідно із ст. 651 Цивільного кодексу України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом, договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Посилання відповідача на рішення № 37 43 сесії 5 скликання Сімеїзської селищної ради не відповідають вимогам чинного законодавства з огляду на те, що відповідно до положень ст. 626 ЦК України, ст. 30 Закону України "Про оренду землі", зміни умов договору оренди земельної ділянки щодо розміру орендної плати у сумі 190 779,97 грн. не оформлені.
Сплата податкових зобов'язань з орендної плати за земельну ділянку підтверджується платіжними дорученнями № 62 від 13.11.2008; № 72 від 26.12.2008; № 16 від 20.03.2009; №39 від 20.07.2009; №43 від 13.08.2009; № 44 від 13.08.2009; № 84 від 05.10.09р.; №50 від 30.11.2009; №46 від 18.11.2009; банківськими виписками №2 та № 3 від 13.08.2009; платіжними дорученнями №18 від 06.08.2010 p.; №21 від 17.08.2010 p.; №38 від 30.11.2010 p.; №10 від 28.02.2011 p.; квитанцією № 2971/364 від 31.03.2011 р.
Таким чином, на 01.08.2013 року за договором оренди земельної ділянки від 22.09.2006 року ОСОБА_2 сплачено податкових зобов'язань з орендної плати за землю за адресою: АДРЕСА_1, НОМЕР_7, НОМЕР_8.
Більш того, суд зазначає, що Верховний суд України у своїй постанові від 11.06.2013 року у справі за позовом Закритого акціонерного товариства «Кримвтормет» до Державної податкової інспекції у Балаклавському районі м. Севастополя про скасування податкового повідомлення-рішення зазначив, що хоча зміна розміру земельного податку згідно із Законом України № 161 є підставою для перегляду встановленого розміру орендної плати шляхом внесення відповідних змін до договору оренди землі його учасниками, зазначене не тягне автоматичні зміни орендної плати та, відповідно, донарахування суми податкового зобов'язання з орендної плати із застосуванням штрафних санкцій за податковими повідомленнями-рішеннями.
Таким чином, без внесення змін до договору оренди земельної ділянки щодо розміру орендної плати відсутні правові підстави для донарахування орендної плати.
Враховуючи наявність доказів щодо сплати позивачем податкових зобов'язань та наявність вищевказаних судових рішень, а також відсутність змін умов договору оренди земельної ділянки щодо розміру орендної плати у сумі 190 779,97 грн. нарахування ДПІ у м. Ялта АР Крим ДПС податкового зобов'язання зі сплати орендної плати за землю у сумі 190 779,97 грн. не відповідає вимогам чинного законодавства.
За таких обставин, податкове повідомлення-рішення № № 0046241703 від 30.04.2013 року є таким, що прийнято Державною податковою інспекцією в м. Ялта АРК ДПС протиправно та підлягає скасуванню.
Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.
Під час судового засідання, яке відбулось 31.10.2013 р. були оголошені вступна та резолютивна частини постанови. Відповідно до ст.ст.160 КАСУ постанову складено в повному обсязі 05.11.2013 року.
Керуючись ст.ст. 94,158-163,167 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у м. Ялта Автономної Республіки Крим № 0000691703 від 11.03.2013.
3. Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_2 (ІПН НОМЕР_4) витрати зі сплати судового збору у сумі 1 907,81 грн. (одна тисяча дев'ятсот сім грн. вісімдесят одна коп.).
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя підпис Кірєєв Д.В.