Ухвала суду № 34630714, 23.10.2013, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.10.2013
Номер справи
2а-16464/12/2670
Номер документу
34630714
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 2а-16464/12/2670 Головуючий у 1-й інстанції: Добрянська Я.І. Суддя-доповідач: Борисюк Л.П.

У Х В А Л А

Іменем України

23 жовтня 2013 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

Головуючого судді суддів при секретарі за участю: представника позивача представника відповідачаБорисюк Л.П., Ключковича В.Ю., Петрика І.Й. Гусак О.О. Цімейка Б.А. Мартинюк О.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за апеляційною скаргою Приватного підприємства «ВДК» Дім Вина «Скала» на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 22 січня 2013 року у справі за позовом Приватного підприємства «ВДК» Дім Вина «Скала» до УПМ ДПС України в м. Києві, Державної податкової служби у м. Києві про визнання протиправними дій щодо проведення перевірки, -

ВСТАНОВИВ:

В грудні 2012 року ПП «ВДК» Дім Вина «Скала» звернулося до Окружного адміністративного суду м. Києва із позовом до УПМ ДПС України в м. Києві в якому просило визнати протиправними дії відповідача щодо проведення 07.11.2012 фактичної перевірки без належних на те юридичних підстав.

Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 22 січня 2013 року в задоволенні позову відмовлено.

Позивач, не погоджуючись з прийнятим рішенням суду, звернувся з апеляційною скаргою, в якій зазначає, що оскаржувана постанова суду не відповідає вимогам матеріального та процесуального права, а саме, судом першої інстанції неповно з'ясовано та не доведено обставини, що мають значення для справи, висновки суду першої інстанції не відповідають обставинам справи, в зв'язку з чим просить скасувати постанову суду та прийняти нове рішення, яким позов задовольнити.

Згідно з Указом Президента України «Про деякі заходи з оптимізації системи центральних органів виконавчої влади» від 24.12.2012 № 726/2012 постановлено утворити Міністерство доходів і зборів України, реорганізувавши Державну митну службу України та Державну податкову службу України, а також поклавши на Міністерство, що утворюється, функцію з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Відповідно до п. 3 Постанови Кабінету Міністрів України «Про утворення територіальних органів Міністерства доходів і зборів» від 20.03.2012 № 229, територіальні органи Міністерства доходів і зборів є правонаступниками територіальних органів Державної податкової служби та Державної митної служби, що реорганізуються згідно з пунктом 2 цієї постанови.

Відповідно до ст. 55 КАС України, у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії адміністративного процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов'язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов'язкові для особи, яку він замінив.

Виходячи з вищевикладеного, колегія суддів вважає за необхідне задовольнити клопотання представника відповідача про необхідність здійснення в справі процесуального правонаступництва Державної податкової служби у м. Києві та замінити його на Головне управління Міндоходів у м. Києві.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення учасників процесу, які з'явилися в судове засідання, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ч. 1 ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, до УПМ ДПС у м. Києві надійшов лист РУ ДСАТ ДПС України у м. Києві від 31.10.2012 № 1059/8/21-211 «Про надання інформації», згідно з яким повідомлялось про винесення РУ ДСАТ ДПС України у м. Києві розпорядження від 11.10.2012 № 3034/10/21-213 про анулювання ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями серії АД № 901196, виданої ПП «ВДК «Дім Вина «Скала» (код ЄДРПОУ 36972343) терміном дії з 15.08.2012 по 14.08.2013, яке було відправлене 11.10.2012 на юридичну адресу позивача рекомендованим листом з повідомленням про вручення та отримане адресатом 17.10.2012.

Крім цього, повідомлялось про те, що станом на 01.11.2012 ПП «ВДК «Дім Вина «Скала» не отримувало ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями та про необхідність вжиття заходів задля недопущення порушення законодавства у сфері виробництва та обігу підакцизної продукції.

Листом від 01.11.2012 № 4074/8/074/10 ГВПМ ДПІ у Дніпровському районі м. Києва ДПС повідомив про не допуск керівництвом ПП «ВДК «Дім вина «Скала» до фактичної перевірки працівників ДПІ у Дніпровському районі м. Києва ДПС, про що було складено акт про відмову допуску до фактичної перевірки та ненадання документів від 25.10.2012 в магазині за адресою: м. Київ, вул. Луначарського, 24. В графі «Пояснення щодо причин не допуску до перевірки» генеральним директором ПП «ВДК «Дім Вина «Скала» Цімейком Б.А. було зазначено: «До перевірки не допускаю, оскільки вона проводиться на підставі корупційних дій».

За інформацією, зазначеною в листі РУ ДСАТ ДПС України у м. Києві від 31.10.2012 № 1059/8/21-211 «Про надання інформації», в діях службових осіб ПП «Виробничо-дистриб'юторська компанія «Дім вина «Скала», пов'язаних із продажем алкогольних напоїв, вбачались ознаки правопорушення, передбачених статтею 164 Кодексу України про адміністративні правопорушення, а саме: порушення порядку зайняття підприємницькою діяльністю (зайняття підприємницькою діяльністю без державної реєстрації чи без спеціального дозволу (ліцензії), якщо його отримання передбачено законодавством), а у відповідності до п.п. 350.1.1., 350.1.10 ст. 350 Податкового кодексу України, податкова міліція приймає і реєструє заяви, повідомлення та іншу інформацію про кримінальні та інші правопорушення, віднесені законом до компетенції податкової міліції, здійснює в установленому порядку їх перевірку і приймає щодо них передбачені законом рішення; складає протоколи та розглядає справи про адміністративні правопорушення.

Отже, з метою перевірки інформації, зазначеної в листі РУ ДСАТ ДПС України у м. Києві від 31.10.2012 № 1059/8/21-211 «Про надання інформації», в порядку ст. 97 КПК України та з метою недопущення проведення господарських операцій з ухиленням від сплати податків та запобіганню «тіньового» обігу підакцизних товарів, припинення незаконного їх обігу, отримані матеріали були зареєстровані у Книзі обліку інформації про злочини УПМ ДПС у м. Києві від 07.11.2012 за № 259 та 07.11.2012 о 13-00 год. та співробітниками управління ПНОПТ УПМ ДПС у м. Києві спільно з співробітниками РУ ДСАТ України в м. Києві та ДПІ у Дніпровському районі м. Києва ДПС був здійснений виїзд до приміщення магазину «Скала» за адресою: м. Київ, вул. Луначарського, 24.

Вважаючи такі дії відповідача 1 УПМ ДПС України в м. Києві (виїзд до приміщення магазину «Скала») саме діями щодо проведення фактичної перевірки ПП «ВДК» Дім Вина «Скала», яка на думку позивача була проведена протиправно (за відсутності прийняття та вручення під розписку наказу про проведення перевірки) позивач звернувся до суду з вищевказаним позовом.

Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що в даному випадку не здійснювалось проведення фактичної перевірки позивача, а було здійснено реагування на лист РУ ДСАТ ДПС України у м. Києві від 31.10.2012 № 1059/8/21-211 «Про надання інформації».

З таки висновком суду колегія суддів погоджується, виходячи з наступного.

РУ ДСАТ ДПС України у м. Києві є органом ДПС до компетенції якого віднесені функції - видачі, анулювання або продовження термінів дії ліцензій на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями суб'єктам господарської діяльності, також йому делеговані права по проведенню перевірочних заходів на предмет дотримання вимог чинного законодавства суб'єктами господарювання при здійснені торгівлі лікеро-горілчаними та тютюновими виробами і спиртом.

Згідно ст. 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», ліцензія анулюється та вважається недійсною з моменту одержання суб'єктом господарювання письмового розпорядження про її анулювання.

Єдиний для податкової міліції порядок приймання, реєстрації, обліку і розгляду заяв, повідомлень та іншої інформації про злочини, контролю за їх проходженням і обґрунтованістю прийнятих рішень визначає Інструкція порядок приймання, реєстрації, обліку та розгляду в підрозділах податкової міліції заяв, повідомлень та іншої інформації про злочини затверджена Наказом ДПА України від 24.06.1998 № 304 (зареєстрований в Міністерстві юстиції України 14.07.1998 року за № 444/2884).

Згідно п. 2.2 Інструкції, прийняття, документування такої інформації та негайне реагування на неї є обов'язком усіх осіб начальницького складу податкової міліції.

Відповідно до положень ч. 4 ст. 97 КПК України, коли необхідно перевірити заяву або повідомлення про злочин до порушення справи, така перевірка (викладеної в заяві інформації) здійснюється прокурором, слідчим або органом дізнання в строк не більше десяти днів шляхом відібрання пояснень від окремих громадян чи посадових осіб або витребування необхідних документів.

Положеннями ст. 164 Кодексу України про адміністративні правопорушення) передбачена конфіскація продукції, а тому, у відповідності до вимог ст.ст. 254-256, 265 КУпАП, необхідно проводити огляд речей (які є знаряддям або безпосереднім об'єктом правопорушення), в даному випадку перевірку наявності відповідної ліцензії при здійсненні торгівлі алкогольними напоями, що в свою чергу передбачає присутність працівників відповідних органів, в даному випадку - саме співробітників податкової міліції.

Згідно п. 7 пп. «а» п. 15 ч. 1 статті 11 Закону України «Про міліцію», міліції для виконання покладених на неї обов'язків надається право: у випадках, передбачених законом, складати протоколи про адміністративні правопорушення, провадити особистий огляд, огляд речей, вилучення речей і документів, застосовувати інші передбачені законом заходи забезпечення провадження у справах про адміністративні правопорушення; входити безперешкодно у будь-який час доби на територію і в приміщення підприємств, установ і організацій, в тому числі митниці, та оглядати їх з метою припинення злочинів, переслідування осіб, підозрюваних у вчиненні злочину, при стихійному лихові та інших надзвичайних обставинах.

Вивченням матеріалів справи, колегією суддів встановлено, що на виконання вищезазначених норм чинного законодавства України, а також з метою перевірки інформації, зазначеної в листі РУ ДСАТ ДПС України у м. Києві від 31.10.2012 № 1059/8/21-211 «Про надання інформації», УПМ ДПС України в м. Києві в порядку ст. 97 КПК України, для недопущення вчинення продажу ПП «ВДК» Дім Вина «Скала» алкогольних напоїв без наявності відповідної ліцензії на право здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями, яка була анульована розпорядженням РУ Департаменту САТ ДПС України у м. Києві від 11.10.2012 № 3034/10/21-213, спільно з співробітниками РУ ДСАТ України в м. Києві та ДПІ у Дніпровському районі м. Києва ДПС 07.11.2012 здійснив виїзд до приміщення магазину позивача «Скала» за адресою: м. Київ, вул. Луначарського, 24.

Генеральним Директором ПП «ВДК «Дім вина «Скала» Цімейком Б.А. були надані письмові пояснення з приводу відсутності ліцензії, а саме те, що така ліцензія на право здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями була анульована розпорядженням РУ ДСАТ ДПС України у м. Києві від 11.10.2012 № 3034/10/21-213.

Однак, вказане розпорядження було оскаржено позивачем в судовому порядку до Окружного адміністративного суду м. Києва.

Згідно з протоколом огляду місця події від 07.11.2012, з яким був ознайомлений гр. Цімейко Б.А., вилучення грошових коштів, продукції та документів співробітниками УПНОПТ УПМ ДПС у м. Києві не проводилось, заяв та зауважень на дії співробітників УПНОПТ УПМ ДПС у м. Києві з боку ПП «ВДК «Дім вина «Скала» не було.

Крім цього, 15 листопада 2012 року начальником ВПНОПТ ГВПМ ДПІ у Дніпровському районі м. Києва ДПС майором податкової міліції Білобровим Р.М. за результатами розгляду матеріалів КОЗП від 07.11.2012 № 259, було винесено постанову про відмову в порушенні кримінальної справи відносно директора ПП «ВДК «Дім вина «Скала» Цімейка Б.А.

Виходячи з вищевикладеного, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що відповідачем 1 не здійснювалось проведення фактичної перевірки позивача (порядок проведення якої регламентований ст. 80 Податкового кодексу України), а було здійснено саме реагування на в лист РУ ДСАТ ДПС України у м. Києві від 31.10.2012 № 1059/8/21-211 «Про надання інформації», в порядку ст. 97 КПК України, що відповідно передбачало виїзд до приміщення магазину позивача з метою недопущення вчинення продажу ПП «ВДК» Дім Вина «Скала» алкогольних напоїв без наявності відповідної ліцензії на право здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями, яка була анульована розпорядженням РУ Департаменту САТ ДПС України у м. Києві від 11.10.2012 № 3034/10/21-213.

З огляду на те, що попередження та виявлення правопорушень, передбачених ст. 164 КУпАП, віднесено до компетенції та обов'язків податкової міліції, суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що співробітники УПМ ДПС у м. Києві належним чином виконували свої посадові обов'язки відповідно до наданих законом повноважень та в межах закону шляхом реагування на лист РУ ДСАТ ДПС України у м. Києві від 31.10.2012 № 1059/8/21-211 «Про надання інформації», а відтак, порушення з боку відповідачів відсутні.

Згідно зі ст. 159 КАС України, судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права.

З підстав вищенаведеного, колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції вірно встановив фактичні обставини справи, дослідив наявні докази, надав їм належну оцінку та прийняв законне і обґрунтоване рішення, з дотриманням норм матеріального і процесуального права, а тому підстав для його скасування не вбачається.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 198 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду без змін.

Керуючись ст. ст. 160, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Приватного підприємства «ВДК» Дім Вина «Скала» на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 22 січня 2013 року - залишити без задоволення.

Постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 22 січня 2013 року - залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання в повному обсязі, шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя суддя суддя Л.П. Борисюк В.Ю. Ключкович І.Й. Петрик

Повний текст ухвали складено та підписано - 25.10.2013

Головуючий суддя Борисюк Л.П.

Судді: Ключкович В.Ю.

Петрик І.Й.