u
ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90
_____________
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 лютого 2009 р.
11.00 год
Справа № 2-а-11164/08/2170
Кат. 2.11.17
Херсонський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Хом'якова В.В.,
при секретарі: Вуйцик О.Г.,
за участю: представника позивача –Васильєвої М.В.,
представників відповідача –Тосік Н.І., Басько Л.В. (30.01.2009),
розглянувши у відкритому судовому засіданні позов товариства з обмеженою відповідальністю "Херсонснабсбит" (далі - ТОВ "Херсонснабсбит") до державної податкової інспекції у м. Херсоні (далі –ДПІ у м. Херсоні) про визнання нечинним рішення ДПІ про анулювання реєстрації приватного підприємства "Херсонснабсбит" як платника податку на додану вартість, оформлене актом № 405/15-2 від 03.09.2008, зобов'язання державну податкову інспекцію у м.Херсоні провести перереєстрацію платника податку на додану вартість та видати товариству з обмеженою відповідальністю "Херсонснабсбит" свідоцтво платника податку на додану вартість з датою реєстрації 14.05.2003.,
встановив:
Приватне підприємство "Херсонснабсбит" було зареєстровано платником ПДВ з травня 2003 року, видано свідоцтво про реєстрацію платника ПДВ № 30563493 від 14 травня 2003 року. Товариство з обмеженою відповідальністю "Херсонснабсбит" (позивач) створено в червні 2008 року в результаті реорганізації приватного підприємства "Херсонснабсбит", зареєстрованого 25.04.03 Херсонським міськвиконкомом. Позивач (товариство з обмеженою відповідальністю "Херсонснабсбит'') є правонаступником всіх прав та обов'язків ПП "Херсонснабсбит", що підтверджується Свідоцтвами про державну реєстрацію ПП "Херсонснабсбит" та ТОВ "Херсонснабсбит", довідкою з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України ТОВ "Херсонснабсбит", Статутом ТОВ "Херсонснабсбит". Державний реєстратор провів державну реєстрацію товариства 23.06.08.
03.09.2008 відповідачем зареєстрована реєстраційна заява платника податку на додану вартість ТОВ "Херсонснабсбит" із позначкою "перереєстрація" для проведення перереєстрації платника ПДВ (заміни свідоцтва) у зв'язку з реорганізацією, але відповідачем було відмовлено в перереєстрації у зв'язку з анулюванням свідоцтва про реєстрацію платником ПДВ, та повідомлено про право реєстрації платником ПДВ на загальних підставах.
03.09.2008 державна податкова інспекція у м.Херсоні анулювала реєстрацію платника податку на додану вартість - приватного підприємства "Херсонснабсбит", про що відповідачем складено акт № 405/15-2 , затверджений керівником ДПІ у м. Херсоні. Згідно з актом № 405/15-2 реєстрація анульована на підставі пп. „ґ" п. 9.8 ст. 9 Закону України "Про податок на додану вартість", згідно з яким реєстрація осіб як платників податку на додану вартість діє до дати її анулювання, яка відбувається, якщо особа, зареєстрована як платник податку, не надає податковому органу декларації з цього податку протягом дванадцяти послідовних податкових місяців або подає таку декларацію (податковий розрахунок), яка (який) свідчить про відсутність оподатковуваних поставок протягом такого періоду. В пункті 1 акту № 405/15-2 від 03.09.2008 зазначено, що ПП "Херсонснабсбит" подавало податкові декларації по податку на додану вартість протягом періоду з 01.07.2007 по 31.07.2008 з показниками, які свідчать про відсутність оподатковуваних поставок та має за останні дванадцять поточних календарних місяців обсяги оподатковуваних операцій 0 грн., що підтверджено актом про результати перевірки про відсутність оподатковуваних поставок від 27.08.2008 р. № 2.82/15-2/32479456.
Позивач вказує в позовній заяві на те, що висновок ДПІ м.Херсона про відсутність оподатковуваних поставок є помилковим, тому що 21.07.2008 ПП "Херсонснабсбит" надало до ДПІ у м.Херсоні декларацію з податку на додану вартість за червень 2008 року, в якій в рядку 10.1 Розділу II "Податковий кредит" відобразило придбання з податком на додану вартість на митній території України послуг з оренди в розмірі 1000 грн.(без ПДВ), з метою їх використання у межах господарської діяльності для здійснення операцій, які підлягають оподаткуванню. В додатку 5 до цієї податкової декларації "Розшифровки податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів" в розділі II "Податковий кредит" надана розшифровка операцій з придбання послуг оренди з ПДВ, які надають право формування податкового кредиту. Послуги з оренди ПП "Херсонснабсбит" придбало за договорами оренди та суборенди нерухомого майна від 05.04.2007 р. та від 01.01.2008 р., укладених з ТОВ "Херсонський Бізнес-Центр Ветеранів МВС України". ПП "Херсонснабсбит" сплачувало податок на додану вартість у складі вартості послуг з оренди. Позивач також посилається на зазначення в податкових деклараціях за спірний період податкового кредиту в розмірі 9894381 грн. на підставі постанови Запорізького апеляційного господарського суду від 16.05.2007 по справі № 7/425-ПД-06. Крім того, позивач посилається на своєчасне повідомлення відповідача державним реєстратором про факт перереєстрації приватного підприємства "Херсонснабсбит" в товариство, отже, анулювати свідоцтво ПП "Херсонснабсбит" не було підстав, оскільки такої юридичної особи на день анулювання вже не було в наявності. ДПІ у м.Херсоні відліковує дванадцять послідовних податкових місяців з 01.07.2007 по З1.07.2008, а ПП "Херсонснабсбит" припинилось 25.06.2008. тобто, до спливу строку, який дорівнює дванадцяти послідовним податковим місяцям.
29.01.2008 позивач подав заяву про забезпечення позову шляхом зупинення дії рішення ДПІ про анулювання реєстрації приватного підприємства "Херсонснабсбит” як платника податку на додану вартість, мотивуючи тим, що декларації позивача з ПДВ з жовтня 2008 року приймаються податковою інспекцією до відома і не вважаються податковою звітністю. Оскільки підстав для негайного розгляду заяви суд не вбачає, заява прийнята до розгляду в судовому засіданні за участю представників сторін.
Представник позивача підтримав позовні вимоги в судовому засіданні.
Відповідач проти позову заперечує, вважає доведеним факт відсутності у позивача оподатковуваних поставок протягом 12 послідовних податкових місяців. Факт придбання позивачем послуг з оренди та факт сплати податку на додану вартість у складі вартості послуг з оренди податковою інспекцією не заперечується. Разом з тим, відповідач вважає, що наявність податкового кредиту не свідчить про здійснення позивачем оподатковуваних поставок. Органи державної податкової служби здійснюють постійний моніторинг платників податку на додану вартість, які включені до реєстру платників податку на додану вартість, та приймають рішення про анулювання реєстрації у разі існування підстав, визначених у пп. “б”–“ґ”п. 9.8 ст. 9 Закону про ПДВ. Позивачу запропоновано вдруге зареєструватися як платник податку на додану вартість шляхом надання нової реєстраційної заяви платника ПДВ за формою № 1-ПДВ. Представник відповідача заперечує проти позову та проти застосування заходів забезпечення позову.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши представників сторін в судових засіданнях 30 січня та 4 лютого 2009 року, суд вважає позов таким, що не підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Відповідно до ст.2 Закону України "Про податок на додану вартість" від 03.04.1997 №168/97-ВР платником податку на додану вартість є, зокрема, будь-яка особа, яка здійснює або планує здійснювати господарську діяльність та реєструється за своїм добровільним рішенням як платник цього податку, або підлягає обов'язковій реєстрації як платник податку. Особа підлягає обов'язковій реєстрації як платник податку у разі, коли загальна сума від здійснення операцій з поставки товарів (послуг), у тому числі з використанням локальної або глобальної комп'ютерної мережі, що підлягають оподаткуванню згідно з цим Законом, нарахована (сплачена, надана) такій особі або в рахунок зобов'язань третім особам, протягом останніх дванадцяти календарних місяців сукупно перевищує 300000 гривень (без урахування податку на додану вартість) та в інших випадках.
Порядок реєстрації як платника податку на додану вартість, видачі свідоцтва платника та його анулювання визначено ст. 9 Закону України від 03.04.97 р. № 168/97-ВР "Про податок на додану вартість" (зі змінами та доповненнями). Згідно з пп. “ґ”п. 9.8 ст. 9 Закону України "Про податок на додану вартість" реєстрація діє до дати її анулювання, яка відбувається у випадках, якщо особа, зареєстрована як платник податку, не надає податковому органу декларації з цього податку протягом дванадцяти послідовних податкових місяців або подає таку декларацію (податковий розрахунок), яка (який) свідчить про відсутність оподатковуваних поставок протягом такого періоду, а також у випадках, визначених законодавством стосовно порядку реєстрації суб'єктів господарювання. Анулювання реєстрації на зазначених підставах здійснюється за ініціативою відповідного податкового органу. У випадку, передбаченому пп. “ґ”, рішення може бути прийнято за наявності довідки про результати документальної невиїзної перевірки на підставі поданих податкових декларацій з податку на додану вартість, складеної підрозділом оподаткування юридичних або фізичних осіб, яка свідчить про відсутність у платника податку оподатковуваних поставок протягом дванадцяти послідовних податкових місяців. Рішення про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість за ініціативою податкового органу оформляється актом за формою № 6-ПДВ. Такий акт складається у двох примірниках спеціальною комісією та затверджується керівником податкового органу. В акті про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість обов'язково зазначається підстава для такого анулювання з посиланням на відповідні норми Закону. Дата затвердження акта про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість вважається днем прийняття такого рішення. Не пізніше наступного робочого дня після затвердження один примірник акта про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість надсилається податковим органом особі, реєстрацію якої анульовано.
Поняття терміну "оподатковувані поставки", який використовується в пп. “ґ”п. 9.8 ст. 9 Закону, законодавець не дає. Натомість в Законі "Про податок на додану вартість"застосований термін "обєкт оподаткування податком на додану вартість", яким визначаються операції з поставки товарів та послуг, місце надання яких знаходиться на митній території України (пп. 3.1.1 ст. 3 Закону про ПДВ). Пунктом 1.4 ст. 1 Закону України "Про податок на додану вартість" передбачено, що продаж послуг (робіт) –це будь-які операції цивільно-правового характеру з надання послуг (результатів робіт), надання права на користування або розпорядження товарами, у тому числі нематеріальними активами, а також з надання будь-яких інших, ніж товари, об'єктів власності за компенсацію, а також операції з безоплатного надання послуг (робіт). Продаж послуг (результатів робіт), зокрема, включає надання права на користування або розпорядження товарами у межах договорів оренди (лізингу), продаж, ліцензування або інші способи передачі права на патент, авторське право, торговий знак, інші об'єкти права інтелектуальної, в тому числі промислової,власності.
Термін "оподатковувані поставки"використовується в декларації з податку на додану вартість, форму якої затверджено наказом ДПА України від 30.05.97 р. № 166, зареєстрованим у Мін’юсті України 09.07.97 р. за № 250/2054. Порядком затвердження форми податкової декларації та Порядком її заповнення і подання передбачено, що: „у рядках 1 - 5 декларації вказуються загальні обсяги поставки, за якими у платника в даному звітному періоді виникло податкове зобов'язання (оподатковувані за ставкою 20 відсотків, нульовою ставкою, звільнені від оподаткування відповідно до статті 5 Закону та тимчасово звільнені від оподаткування відповідно до статті 11 Закону чи інших нормативно-правових актів), та обсяги поставки, що не є об'єктом оподаткування... При визначенні обсягу поставки за звітний (податковий) період платник зобов'язаний враховувати значення терміна "поставка товарів (послуг)" відповідно до вимог пункту 1.4 статті 1 Закону. ( п. 5.3.1 Порядку)... У рядку 2 "операції, що оподатковуються за ставкою 0 %" вказуються обсяги поставки, що оподатковуються за нульовою ставкою, окремо експортні, окремо інші операції (пп..5.3.3). Рядок 3 "операції, що не є об'єктом оподаткування" заповнюється платником у тому випадку, якщо платник здійснює такі операції як частину в загальному обсязі поставки та зареєстрований (або має бути зареєстрований) як платник податку на додану вартість відповідно до вимог Закону. До декларації платником додається довідка довільної форми, засвідчена підписом керівника чи головного бухгалтера та печаткою (чи підписом платника, якщо платник - фізична особа), із зазначенням виду операції та пункту Закону, відповідно до якого така операція не є об'єктом оподаткування. (5.3.4)”. Підпунктом 5.3.5. передбачено, що „рядок 4 "операції, які звільнені від оподаткування". Вказується обсяг операцій, звільнених від оподаткування відповідно до статті 5 Закону та тимчасово звільнених від оподаткування відповідно до статті 11 Закону чи інших нормативно-правових актів”, а в п 5.3.6. зазначено, що в рядку 5 декларації "загальний обсяг поставки" вказується загальний обсяг оподатковуваних та неоподатковуваних операцій; значення рядка дорівнює сумі рядків 1-4. Обсяг оподатковуваних операцій з продажу товарів (робіт, послуг) за відповідний період визначається в рядку 5.1 декларації без урахування сум ПДВ як загальна сума операцій, віднесених зазначеним Законом до об’єктів оподаткування, шляхом додавання сум задекларованих в рядках 1, 2.1, 2.2, 4. Таким чином, щоб мати за спірний період оподатковувані операції, позивач повинен був вказати про їх наявність в розділі "податкові зобов'язання", а не „податковий кредит”. Операції з придбання товарів, послуг, при здійсненні яких платник податків одержує право на віднесення сплачених сум ПДВ до податкового кредиту, не є об'єктом оподаткування і тим паче „оподатковуваною поставкою”. На підставі викладеного, суд вважає, що позивач неправильно тлумачить зміст терміну „оподатковувані поставки”, безпідставно поширюючи його на операції з придбання послуг. Суд не приймає до уваги як не підтверджене документально посилання позивача про подання 28.08.08 до ДПІ реєстраційної заяви платника податку на додану вартість із позначкою "перереєстрація" для проведення перереєстрації платника ПДВ (заміни свідоцтва) у зв'язку з реорганізацією згідно пунктом 21 Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України № 79 від 01.03.2000. Позивач надав суду тільки копію реєстраційної заяви платника податку на додану вартість з позначкою „перереєстрація”, яка зареєстрована податковою інспекцією 03.09.2008, доказів подання іншої заяви суду не надано.
Та обставина, що ДПІ у м.Херсоні на день анулювання реєстрації було відомо про факт реорганізації приватного підприємства в товариство, не позбавляє відповідача права приймати 03.09.2008 рішення про анулювання реєстрації ПП „Херсонснабсбит" як платника податку на додану вартість, при наявності правових підстав для цього. Факт реорганізації підприємства в товариство не перериває дванадцятимісячного строку, передбаченого пп. „ґ" п. 9.8 ст. 9 Закону України "Про податок на додану вартість".
Суд вважає, що відповідачем обґрунтовано було анульовано свідоцтво платника ПДВ приватного підприємства "Херсонснабсбит"позивача, підстав для скасування рішення ДПІ, оформленого актом від 03.09.08 № 405/15-2, немає.
З урахуванням відмови в задоволенні позову, немає підстав для застосування заходів забезпечення позову у вигляді зупинення дії рішення ДПІ про анулювання свідоцтва про реєстрацію платником ПДВ.
Судові витрати відносяться на позивача. В судовому засіданні оголошену вступну та резолютивну частини постанови, а також повідомлено день та час виготовлення повного тексту постанови.
Керуючись ст.ст. 94,117, 118, 158-163, 167 КАС України
постановив:
1. Відмовити в задоволенні позову.
2. Відмовити в задоволенні клопотання ТОВ "Херсонснабсбит"про зупинення дії рішення Державної податкової інспекції у м. Херсоні про анулювання реєстрації приватного підприємства "Херсонснабсбит"як платника ПДВ.
3. Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня складення постанови в повному обсязі заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копій відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги, якщо вони не були подані у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Хом'якова В.В.
Повний текст постанови виготовлено 09 лютого 2009 року.