Постанова № 34590528, 23.10.2013, Касаційний адміністративний суд Верховного Суду (до 15.12.2027 - Вищий адміністративний суд України)

Дата ухвалення
23.10.2013
Номер справи
а4/175-08/20/6
Номер документу
34590528
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"23" жовтня 2013 р. м. Київ К-21799/10

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:

Головуючого Бившевої Л.І.,

суддів: Лосєва А.М., Шипуліної Т.М.,

секретар судового засідання Кіт О.С.,

за участю:

представника позивача - Богомола А.В., Євсевєва Г.А., Костогриз Л.В.,

представника відповідача - Харченка Р.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Тетіївської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Київській області

на постанову Господарського суду Київської області від 20 листопада 2008 року

та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 06 травня 2010 року

у справі № А4/175-08/20/6 (№22-а-2556/09)

за позовом Закритого акціонерного товариства «АМС-ГАЗ»

до Сквирської міжрайонної державної податкової інспекції в Київській області

про скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій, -

В С Т А Н О В И Л А :

Закрите акціонерне товариство «АМС-ГАЗ» (далі - позивач) звернулось до суду з позовом до Сквирської об'єднаної державної податкової інспекції в Київській області (далі - відповідач) про скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 17 жовтня 2007 року № 0000382301.

Постановою Господарського суду Київської області від 20 листопада 2008 року позов задоволено повністю. Скасовано рішення Сквирської МДПІ в Київській області (Володарське відділення) № 0000382301 від 17 жовтня 2007 року. Стягнуто з Державного бюджету України на користь ЗАТ «АМС-ГАЗ» 3,40 грн. судового збору.

Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 06 травня 2010 року постанову Господарського суду Київської області від 20 листопада 2008 року залишено без змін.

В касаційній скарзі Сквирська МДПІ в Київській області, посилаючись на порушення судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального права, просить скасувати постанову Господарського суду Київської області від 20 листопада 2008 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 06 травня 2010 року і ухвалити нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити.

У запереченні на касаційну скаргу ЗАТ «АМС-ГАЗ», посилаючись на те, що рішення судів першої та апеляційної інстанції є законними та обґрунтованими, а положення касаційної скарги жодним чином це не спростовують, просить відмовити в задоволенні касаційної скарги та залишити без змін постанову Господарського суду Київської області від 20 листопада 2008 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 06 травня 2010 року.

Відповідно до частини 1 статті 55 Кодексу адміністративного судочинства України у справі здійснено заміну відповідача Сквирську міжрайонну державну податкову інспекцію в Київській області її правонаступником - Тетіївською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління Міндоходів у Київській області.

Заслухавши доповідь судді - доповідача, пояснення присутніх у судовому засіданні представників сторін, перевіривши доводи касаційної скарги щодо дотримання правильності застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального права, правової оцінки обставин у справі, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судами попередніх інстанцій встановлено наступне.

Сквирська МДПІ в Київській області провела виїзну планову перевірку ЗАТ «АМС-ГАЗ» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 21 вересня 2004 року по 30 червня 2007 року, за результатами якої був складений акт від 10 жовтня 2007 року № 284-2301-33154217.

За висновками акта перевірки, позивачем були порушені, зокрема, вимоги пунктів 1, 2 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», які полягали у здійсненні розрахункових операцій без застосування реєстратора розрахункових операцій та без видачі особі, що отримує товар, розрахункового документа встановленої форми на загальну суму 41164,93 грн.

Зокрема, в акті перевірки було встановлено, що ЗАТ «АМС-ГАЗ» при реалізації пального за безготівковою формою оплати (із застосуванням при відпуску відомостей та пластикових магнітних ідентифікаційних карток системи «РТЦ «Нафтогазкард») з тих же ємностей і через ті ж паливно-роздавальні колонки, з яких здійснювалась реалізація пального і за готівковою формою оплати, здійснювало розрахункові операції без застосування реєстратора розрахункових операцій та без видачі особі, що отримує товар, розрахункового документа встановленої форми на загальну суму 41164,93 грн., а саме: протягом січня 2007 року реалізовано через АГНКС стисненого природного газу за безготівковою формою оплати із застосуванням при відпуску пластикових магнітних ідентифікаційних карток системи «РТЦ «Нафтогазкард» в кількості 329 м3 на загальну суму 532,98 грн.; протягом лютого 2007 року реалізовано через АГНКС стисненого природного газу за безготівковою формою оплати із застосуванням при відпуску пластикових магнітних ідентифікаційних карток системи «РТЦ «Нафтогазкард» в кількості 1291 м3 на загальну суму 2091,42 грн.; протягом березня 2007 року реалізовано через АГНКС стисненого природного газу за безготівковою формою оплати із застосуванням при відпуску пластикових магнітних ідентифікаційних карток системи «РТЦ «Нафтогазкард» в кількості 3214 м3 на загальну суму 5206,68 грн.; протягом квітня 2007 року реалізовано через АГНКС стисненого природного газу за безготівковою формою оплати із застосуванням при відпуску пластикових магнітних ідентифікаційних карток системи «РТЦ «Нафтогазкард» в кількості 4157 м3 на загальну суму 6734,34 грн.; протягом квітня 2007 року реалізовано через АГНКС Комунальному підприємству «Володаркатепловодопостачання» скрапленого газу за безготівковою формою оплати із застосуванням при відпуску відомостей в кількості 0,223 тони на загальну суму 709,19 грн.; протягом травня 2007 року реалізовано через АГНКС стисненого природного газу за безготівковою формою оплати із застосуванням при відпуску пластикових магнітних ідентифікаційних карток системи «РТЦ «Нафтогазкард» в кількості 5187 м3 на загальну суму 8402,94 грн.; протягом травня 2007 року реалізовано через АГНКС Комунальному підприємству «Володаркатепловодопостачання» скрапленого газу за безготівковою формою оплати із застосуванням при відпуску відомостей в кількості 681,27 літрів на загальну суму 1566,92 грн.; протягом червня 2007 року реалізовано через АГНКС стисненого природного газу за безготівковою формою оплати із застосуванням при відпуску пластикових магнітних ідентифікаційних карток системи «РТЦ «Нафтогазкард» в кількості 5293 м3 на загальну суму 8574,66 грн.; протягом червня 2007 року реалізовано через АГНКС Комунальному підприємству «Володаркатепловодопостачання» скрапленого газу за безготівковою формою оплати із застосуванням при відпуску відомостей в кількості 579,63 літрів на загальну суму 1333,15 грн.; протягом червня 2007 року реалізовано через АГНКС Філії «Сир» ДП «Аромат» скрапленого газу за безготівковою формою оплати із застосуванням при відпуску відомостей в кількості 95,00 літрів на загальну суму 232,75 грн.; протягом червня 2007 року реалізовано через АГНКС Філії «Сир» ДП «Аромат»стисненого природного газу за безготівковою формою оплати із застосуванням при відпуску відомостей в кількості 5293 м3 літрів на загальну суму 5779,90 грн.

17 жовтня 2007 року Сквирська МДПІ в Київській області (Володарське відділення) на підставі вказаного акту перевірки прийняла рішення № 0000382301, яким на підставі пункту 1 статті 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» застосувала до ЗАТ «АМС-ГАЗ» штрафні (фінансові) санкції у сумі 205824,65 грн.

Суд першої інстанції, задовольняючи позовні вимоги, з висновками якого погодився суд апеляційної інстанції, виходив з того, що при здійснення відпуску палива (стисненого природного газу та скрапленого газу) за пластиковими магнітними ідентифікаційними картками системи «РТЦ «Нафтогазкард» та відомостями розрахункові операції у розумінні статті 2 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» позивачем не здійснювались, а мало місце лише отримання товару за розпорядчими документами, оскільки фактичні розрахунки за отримане паливо були здійснені раніше на підставі договорів про відпуск нафтопродуктів в безготівковій формі.

Однак з такими висновками судів попередніх інстанцій колегія суддів повністю погодитись не може, з огляду на наступне.

Згідно з пунктами 1, 2 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані: проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок; видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції.

Пунктом 1 статті 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) встановлено, що за порушення вимог цього Закону до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у п'ятикратному розмірі вартості проданих товарів (наданих послуг), на які виявлено невідповідність, - у разі проведення розрахункових операцій на неповну суму вартості проданих товарів (наданих - послуг), у разі непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій, у разі нероздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) реєстратори розрахункових операцій застосовуються фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності або юридичними особами (їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами) (далі - суб'єкти підприємницької діяльності), які здійснюють операції з розрахунків в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також уповноваженими банками та суб'єктами підприємницької діяльності, які виконують операції купівлі-продажу іноземної валюти. Встановлення норм щодо застосування або незастосування реєстраторів розрахункових операцій в інших законах не допускається.

За визначеннями, наведеними у статті 2 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), розрахункова операція - це приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг), видача готівкових коштів за повернутий покупцем товар (ненадану послугу), а у разі застосування банківської платіжної картки - оформлення відповідного розрахункового документа щодо оплати в безготівковій формі товару (послуги) банком покупця або, у разі повернення товару (відмови від послуги), оформлення розрахункових документів щодо перерахування коштів у банк покупця; електронний контрольно-касовий апарат - це реєстратор розрахункових операцій, який додатково забезпечує попереднє програмування найменування і ціни товарів (послуг) та облік їх кількості, друкування розрахункових та інших звітних документів. У цьому Законі до електронних контрольно-касових апаратів відносяться також торговельні автомати або інше подібне устаткування, що призначене для операцій з продажу товарів (послуг) без видачі покупцю чека, іншого звітного документа за готівкові кошти чи їх замінники - жетони, картки платіжних систем або інші замінники грошей, без участі фізичної особи, яка контролює здійснення оплати таких товарів (послуг).

Протокольним рішенням Державної комісії з питань впровадження електронних систем від 27 червня 2002 року № 13 були затверджені Технічні вимоги до спеціалізованих електронних контрольно-касових апаратів для автозаправних станцій, які встановлюють перелік додаткових вимог щодо реалізації фіскальних функцій реєстраторами розрахункових операцій - спеціалізованими електронними контрольно-касовими апаратами (далі - ЕККА), що призначені для реєстрації на автозаправних станціях (далі - АЗС) продажу пального (бензину, дизельного пального, скрапленого газу тощо), супутніх товарів і послуг.

Відповідно до пункту 15 Технічних вимог до спеціалізованих електронних контрольно-касових апаратів для автозаправних станцій, затверджених Протокольним рішенням Державної комісії з питань впровадження електронних систем від 27 червня 2002 року № 13, у режимі реєстрації відпускання пального ЕККА повинен забезпечувати у єдиному нерозривному технологічному циклі: управління відпусканням пального; реєстрацію об'єму (в літрах) та вартості (у гривнях) відпущеного пального кожного найменування окремо за готівковою та кожною безготівковою формами оплати; відображення на індикаторі оператора стану кожного роздавального крана паливороздавальної колонки (робочий, аварійний), а також для кожної замовленої дози - поточної інформації про об'єм відпущеного пального (у літрах) через цей роздавальний кран: дебетування платіжних карток; друкування чеків установленої форми, які додатково містять номери паливороздавальної колонки, через які здійснювалося відпускання пального, об'єм (в літрах) і вартість (у гривнях) фактично відпущеного пального.

Пунктом 16 Технічних вимог до спеціалізованих електронних контрольно-касових апаратів для автозаправних станцій, затверджених Протокольним рішенням Державної комісії з питань впровадження електронних систем від 27 червня 2002 року № 13, встановлено, що при попередній оплаті друкування чека повинно здійснюватися до початку відпускання пального, при оплаті за фактично відпущене пальне - після закінчення його відпускання (встановлення роздавального крана в паливороздавальній колонці). У разі якщо при відпусканні пального за попередньою оплатою з будь-яких причин пальне було отримано не в повному обсязі, ЕККА повинен забезпечувати обов'язкове друкування видаткового чека встановленої форми. При цьому об'єм фактично недоотриманого пального повинен визначатися як різниця об'ємів попередньо сплаченого і фактично відпущеного пального через даний роздавальний кран паливороздавальної колонки.

Згідно з пунктом 17 Технічних вимог до спеціалізованих електронних контрольно-касових апаратів для автозаправних станцій, затверджених Протокольним рішенням Державної комісії з питань впровадження електронних систем від 27 червня 2002 року № 13, ЕККА при відпусканні пального через кожний роздавальний кран паливороздавальної колонки (від початку і до завершення видачі цим краном кожної замовленої дози пального) повинен забезпечувати занесення інформації про об'єм відпущеного пального (у літрах) до оперативної пам'яті фіскального блока з дискретністю, яка не перевищує 1 літр (максимальну ціну поділки покажчика сумарного обліку паливороздавальної колонки згідно з ГОСТ 9018-89).

За приписами пункту 18 Технічних вимог до спеціалізованих електронних контрольно-касових апаратів для автозаправних станцій, затверджених Протокольним рішенням Державної комісії з питань впровадження електронних систем від 27 червня 2002 року № 13, у режимі звітування здійснюється формування та друкування звітів установленої форми. При цьому чеки періодичних звітів за певний період повинні додатково містити дані про об'єм (у літрах) і вартість (у гривнях) пального кожного найменування за кожною формою оплати окремо та загальну вартість відпущеного пального (у гривнях), а чеки X- і Z-звітів ЕККА повинні додатково містити такі дані: фактичний об'єм (у літрах) пального кожного найменування, прийнятого в розхідні резервуари АЗС протягом звітного періоду; загальні об'єм (у літрах) і вартість (у гривнях) пального кожного найменування, відпущеного за готівковою та кожною безготівковою формою оплати протягом звітного періоду; фактичні залишки пального (у літрах) кожного найменування (у кожному з розхідних резервуарів) на момент формування звітів; загальний об'єм (у літрах) пального кожного найменування, відпущеного протягом звітного періоду в процесі повірки паливороздавальної колонки на точність відпускання пального; конфігурацію обладнання АЗС (номери паливороздавальної колонки і підключених до них розхідних резервуарів, а також найменування пального у кожному з них).

За визначенням, наведеним у пункту 3 Технічних вимог до спеціалізованих електронних контрольно-касових апаратів для автозаправних станцій, затверджених Протокольним рішенням Державної комісії з питань впровадження електронних систем від 27 червня 2002 року № 13, видатковий чек - це сформований ЕККА без втручання оператора чек повернення коштів за недоотримане пальне, який, крім обов'язкових реквізитів касового чека, містить інформацію про номер чека попередньої оплати замовленої дози пального та форму оплати за ним, номер паливороздавальної колонки, найменування, об'єм (у літрах), ціну (у гривнях) та вартість (у гривнях) фактично недоотриманого пального.

Відповідно до пункту 3.2 Положення про форму та зміст розрахункових документів, затвердженого наказом ДПА України від 01 грудня 2000 року № 614 (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), касовий чек повинен містити такі обов'язкові реквізити, зокрема, позначення форми оплати (готівкою, карткою, у кредит, чеками тощо) та суму коштів за даною формою оплати.

З аналізу наведених вище правових норм слідує, що суб'єкти підприємницької діяльності, які при продажу товарів здійснюють розрахункові операції в безготівковій формі (на підставі платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо), зобов'язані проводити такі операції через реєстратор розрахункових операцій.

Відповідно до статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції має право скасувати судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій та ухвалити нове рішення, якщо обставини справи встановлені повно і правильно, але суди першої та апеляційної інстанцій порушили норми матеріального чи процесуального права, що призвело до ухвалення незаконного судового рішення.

З урахуванням вищевикладеного, а також зважаючи на те, що обставини справи встановлені повно і правильно, але суди попередніх інстанцій порушили норми матеріального права, що призвело до ухвалення незаконного судового рішення, суд касаційної інстанції дійшов висновку про скасування постанови Господарського суду Київської області від 20 листопада 2008 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 06 травня 2010 року та ухвалення нового рішення про відмову у задоволенні позовних вимог.

Керуючись ст. ст. 55, 160, 167, 210, 220, 221, 223, 229, 230, 232, ч. 5 ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

П О С Т А Н О В И Л А :

Касаційну скаргу Тетіївської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Київській області задовольнити.

Постанову Господарського суду Київської області від 20 листопада 2008 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 06 травня 2010 року скасувати та прийняти нове рішення про відмову у задоволенні позовних вимог.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення і може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строк та у порядку, визначеному статтями 237, 238, 2391 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий: ______ Л.І. Бившева

Судді: ______ А.М. Лосєв

______ Т.М. Шипуліна