ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 жовтня 2013 р. Справа № 876/5809/13
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого судді - Носа С. П.,
суддів - Дяковича В. П., Рибачука А. І.;
за участю секретаря судового засідання - Дяківнич Г.Й.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційні скарги Львівської обласної державної адміністрації та Релігійної громади Української православної церкви - Київський патріархат м. Мостиська на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 12 березня 2013 року в справі за позовом Релігійної громади Української автокефальної православної церкви м. Мостиська Львівської області до Львівської обласної державної адміністрації, третя особа - Релігійна громада Української православної церкви - Київський патріархат м. Мостиська про визнання протиправним розпорядження, -
ВСТАНОВИВ:
29 жовтня 2012 року Львівським окружним адміністративним судом зареєстровано позовну заяву Релігійної громади Української автокефальної православної церкви м. Мостиська Львівської області (далі - РГ УАПЦ м. Мостиська Львівської області) до Львівської обласної державної адміністрації (далі - Львівської ОДА), третя особа - Релігійна громада Української православної церкви - Київський патріархат м. Мостиська (далі - РГ УПЦ-КП м. Мостиська Львівської області, код ЄДРПОУ 23957456) про визнання протиправним розпорядження.
В обґрунтування вимог позовної заяви зазначено, що статутом РГ УАПЦ м. Мостиська, зареєстрованим рішенням виконавчого комітету Львівської обласної ради народних депутатів від 17.09.1991 р. № 495, визначено право вносити зміни до Статуту РГ УАПЦ м. Мостиська Львівської області виключно Парафіяльними зборами РГ УАПЦ в м. Мостиська Львівської області. Однак, всупереч вказаному, рішення про внесення змін до Статуту РГ УАПЦ м. Мостиська Львівської області, який зареєстрований рішенням виконавчого комітету Львівської обласної ради від 17.09.1991 року № 495, було прийнято зборами іншої релігійної громади - РГ УПЦ-КП м. Мостиська Львівської області. Дані зміни були внесені за ініціативою отця ОСОБА_2, який Указом Архієпископа Львівського Української Автокефальної Православної Церкви Макарія № 21 від 30.01.2009 р. звільнений від обов'язків настоятеля та керівника РГ УАПЦ в м. Мостиська Львівської області у зв'язку із зміною конфесії на УПЦ-КП. Тим самим, отець ОСОБА_2 не міг представляти інтереси РГ УАПЦ в м. Мостиська Львівської області в будь-яких правовідносинах, у тому числі, в правовідносинах з державними органами. Також позивач зазначає, що листом начальника відділу у справах національностей та релігій Львівської ОДА № 125 від 02 березня 2010 року, РГ УПАЦ в м. Мостиська повернуто подані на реєстрацію документи, мотивуючи це необхідністю подання додаткових документів (заяви, трьох примірників статуту, протоколу зборів), які ним були подані та заяви-згоди щодо юридичної адреси релігійної громади, статуту у старій редакції, свідоцтва про його реєстрацію. На думку позивача, жодними нормативно-правовими актами не передбачено необхідності подання для реєстрації змін до статуту релігійної громади документів, зазначених у листах начальника відділу у справах національностей та релігій Львівської обласної державної адміністрації.
Враховуючи викладене, позивач просив суд:
- визнати протиправним та скасувати розпорядження голови Львівської обласної державної адміністрації № 266/0/5-12 від 26.04.2012 року «Про статут релігійної громади».
- визнати протиправною бездіяльність Львівської обласної державної адміністрації, що полягали у не проведенні реєстрації змін до Статуту Релігійної громади Української Автокефальної Православної Церкви в м. Мостиська, який зареєстрований рішенням виконавчого комітету Львівської обласної ради від 17.09.1991 року №495, що затверджені Парафіяльними зборами 01.03.2009 року та подані на реєстрацію Релігійною громадою Української Автокефальної Православної Церкви в м. Мостиська під керівництвом отця Б.Тицейка 30.01.2010 року:
- зобов'язати Львівську обласну державну адміністрацію зареєструвати зміни до Статуту Релігійної громади Української Автокефальної Православної Церкви в м. Мостиська, який зареєстрований рішенням виконавчого комітету Львівської обласної ради від 17.09.1991 року №495, що затверджені Парафіяльними зборами 01.03.2010 року та подані на реєстрацію Релігійною громадою Української Автокефальної Православної Церкви в м. Мостиська під керівництвом отця Б.Тицейка 30.01.2010 року.
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 12 березня 2013 року позовні вимоги задоволено. Визнано протиправним та скасовано розпорядження голови Львівської обласної державної адміністрації № 266/0/5-12 від 26.04.2012 р. «Про статут релігійної громади». Визнано протиправною бездіяльність Львівської обласної державної адміністрації щодо непроведення реєстрації змін до Статуту Релігійної громади Української Автокефальної Православної Церкви в місті Мостиська Львівської області, який зареєстрований рішенням виконавчого комітету Львівської обласної ради від 17.09.1991 року № 495, що затверджені Парафіяльними зборами 01.03.2009 р. Зобов'язано Львівську обласну державну адміністрацію зареєструвати зміни до Статуту Релігійної громади Української Автокефальної Православної церкви в місті Мостиська Львівської області, який зареєстрований рішенням виконавчого комітету Львівської обласної ради від 17.09.1991 року № 495, що затверджені Парафіяльними зборами 01.03.2009 року.
Зазначену постанову мотивовано тим, що відповідачем протиправно прийнято розпорядження від 26.04.2012 р. № 266/0/5-12, яким зареєстровано зміни до статуту РГ УАПЦ в м. Мостиська Львівської області на підставі документів РГ УПЦ-КП в м. Мостиська, які подані на реєстрацію представниками зазначеної громади, що раніше відійшли від УАПЦ разом із колишнім настоятелем отцем ОСОБА_2, звільненим від обов'язків настоятеля Релігійної громади УАПЦ м. Мостиська Львівської області Указом Архієпископа Львівського УАПЦ Макарія від 30 січня 2009 року №21, оскільки у Львівської обласної державної адміністрації відсутні підстави для відмови позивачу у реєстрації змін до статуту. Суд першої інстанції, приймаючи рішення, виходив з того, що згідно ст. 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини. Отже вищезазначене дає всі підстави вважати про правомірність дій РГ УАПЦ в м. Мостиська.
Не погоджуючись з прийнятою постановою, відповідачем - Львівською обласною державною адміністрацією, подано апеляційну скаргу до Львівського апеляційного адміністративного суду, в якій висловлено прохання скасувати оскаржувану постанову.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги, зазначено, що судом першої інстанції порушено норми матеріального та процесуального права. Зокрема зазначено, що розпорядження голови облдержадміністрації № 266/0/5-12 від 26.04.2012 р. «Про статут релігійної громади» було прийнято на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Відповідно до заяви РГ УАПЦ м. Мостиська Львівської області від 26.02.2012 р. № 2 та поданих у відповідності до чинного законодавства України додатків, зареєстровано зміни до статуту РГ УАПЦ м. Мостиська, виклавши статут у новій редакції як статут УПЦ-КП м. Мостиська Львівської області. Суд дійшов помилкових висновків про те, що 25 січня 2009 року відбулись збори Релігійної Громади (код ЄДРПОУ 23957456). Також апелянт зазначає, що судом не враховано положень ст.ст. 2, 3, 8, 29 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців». Крім того апелянт наголошує на невірному застосуванні ст. 162 КАС України, внаслідок чого судом перебрано на себе повноваження органу виконавчої влади.
Апеляційну скаргу на постанову суду першої інстанції подано також третьою особою - Релігійною громадою Української православної церкви - Київський патріархат в м. Мостиська Львівської області, в якій висловлено прохання скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову, якою в задоволенні повних вимог відмовити.
Дану апеляційну скаргу мотивовано тим, що судом першої інстанції при прийнятті рішення не враховано того, що проведені 06.06.1994 р. збори та їх протокол не відповідають вимогам Статуту релігійної громади Української Автокефальної Православної Церкви м. Мостиська, який був зареєстрований рішенням виконавчого комітету Львівської обласної ради від 17.09.1991 р. №495. А саме, п.5.1 Статуту, відповідно до якого головуючим на Парафіяльних Зборах (загальних зборах) релігійної громади завжди є Настоятель, який і підписує протокол цих зборів згідно із п.5.13 Статуту 1991 року. На той момент Настоятелем залишався о. ОСОБА_2, а головою на зазначених зборах була інша особа, яка і підписувала протокол. Крім того судом не враховано того факту, що на даних зборах прийнято рішення про підпорядкування РГ УАПЦ в м. Мостиська УАПЦ, хоч такого релігійного центру як УАПЦ на той період не існувало. Також апелянт зазначає про невірне трактування судом наслідків спричинених постановою господарського суду Львівської області № 3/186 - 10/121 від 20.11.2007 року.
Апелянт зазначає, що у зв'язку із зміною назви релігійним центром, на підставі рішення Парафіяльних Зборів від 28.01.1996 р., Релігійна Громада (код ЄДРПОУ 23957456) змінила своє канонічне підпорядкування, що відповідає вимогам ч.2 ст.8 Закону №987- XII. Отже, Релігійна Громада (код ЄДРПОУ 23957456) та її Настоятель - о. ОСОБА_2 перебувають у підпорядкуванні УПЦ-КП, а новостворений 05.06.1995 р. релігійний центр - УАПЦ, що підтверджується листом Державного комітету України у справах національностей та релігій, не поширює свою компетенцію на нього, що підтвердив Митрополит Мефодій - Предстоятель новоствореної УАПЦ у своєму листі №0240 від 24.03.2010р.
Крім того, реєстрація змін до Статуту 1991 р. була здійснена Львівською обласною державною адміністрацією відповідно до вимог чинного законодавства і п.4 Розпорядження голови Львівської обласної державної адміністрації №318/0/5-10 є правомірним.
Відповідно до ст.29 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» документи, які подаються для реєстрації змін до установчих документів юридичної особи, подані не у повному обсязі можуть бути залишені без розгляду, тому дії Львівської обласної державної адміністрації були правомірними.
Представники позивача, у судовому засіданні, вимоги апеляційних скарг заперечують та просять такі залишити без задоволення.
Представник відповідача, у судовому засіданні, вимоги апеляційних скарг підтримав та просить такі задовольнити.
Інші особи, які беруть участь у справі, в судове засідання не з'явились, про дату, час і місце апеляційного розгляду були повідомлені належним чином, а тому, суд, відповідно до ч. 4 ст. 196 КАС України, вважає можливим проведення розгляду справи за їхньої відсутності.
Заслухавши суддю-доповідача, доводи представників позивача та відповідача, дослідивши матеріали справи та проаналізувавши доводи апеляційних скарг, суд апеляційної інстанції не знаходить підстав для задоволення таких.
Відповідно до ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Відповідно до ч.2 ст.2 КАС України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім, випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Відповідно до ст.159 КАС України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухваленим відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Відповідно до ст.200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду без змін,якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права. Не може бути скасовано правильне по суті рішення суду з одних лише формальних міркувань.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено матеріалами справи, що Релігійна громада Української Автокефальної Православної Церкви в м. Мостиська Львівської області створена у 1991 році і діяла на підставі Статуту парафії м. Мостиська церкви Покрова Пресвятої Богородиці благочиння Мостиська, який зареєстрований рішенням виконавчого комітету Львівської обласної ради народних депутатів №493 від 17.09.1991 року, та Свідоцтва про реєстрацію Статуту Релігійної громади, виданого виконавчим комітетом Львівської обласної ради народних депутатів 17.09.1991 року за №495/177.
Після створення Української Православної Церкви Київського Патріархату частина Релігійної громади Української Автокефальної Православної Церкви в м. Мостиська Львівської області на чолі з настоятелем отцем ОСОБА_2 виявила намір змінити підпорядкування релігійної громади та перейти в підпорядкування Української Православної Церкви Київського Патріархату. Це питання розглядалось на зборах Релігійної громади Української Автокефальної Православної Церкви в м. Мостиська Львівської області 06.03.1994 року. Рішенням зборів Релігійної громади Української Автокефальної Православної Церкви в м. Мостиська Львівської області, за яке проголосувало 100 членів Релігійної громади («проти» проголосувало 20 членів релігійної громади) було вирішено, що Релігійна громада Української Автокефальної Православної Церкви в м. Мостиська Львівської області повинна залишитися в підпорядкуванні Української Автокефальної Православної Церкви, а групі віруючих на чолі з отцем ОСОБА_2 було рекомендовано зареєструвати Статут своєї новоутвореної релігійної громади Української Православної Церкви Київського Патріархату м. Мостиська та проводити почергове богослужіння в храмі з Релігійною громадою Української Автокефальної Православної Церкви в м. Мостиська Львівської області.
Однак, незважаючи на відмову Релігійної громади Української Автокефальної Православної Церкви в м. Мостиська Львівської області від переходу в підпорядкування Української Православної Церкви Київського Патріархату, 28.01.1996 року настоятелем Свято-Покровської церкви Релігійної громади Української Автокефальної Православної Церкви в м. Мостиська Львівської області о. ОСОБА_2 та Г.Тарапацькою було підписано протокол зборів Релігійної громади Свято-Покровської УАПЦ в Мостиськах Мостиського району від 28.01.1996 року, згідно якого вирішено: «Внести зміни в Статут церкви і додати слова Київського патріархату».
Підпунктом 5.2.1. пункту 5.2. Розпорядження голови Львівської обласної державної адміністрації від 03.04.1996 року №363 «Про реєстрацію статутів релігійних громад і передачу культових будівель» зареєстровано зміни до статуту Релігійної громади Української Автокефальної Православної Церкви в м. Мостиська Львівської області шляхом заміни у тексті Статуту слів «Українська Автокефальна Православна Церква» на «Українська Православна Церква - Київський Патріархат».
На основі зазначеного розпорядження Голови Львівської обласної державної адміністрації, на свідоцтві про реєстрацію Статуту Релігійної громади, виданого виконавчим комітетом Львівської обласної ради народних депутатів 17.09.1991 року №495/177, вчинено запис про те, що у тексті статуту слова: «Українська Автокефальна Православна Церква» замінено на «Українська Православна Церква - Київський Патріархат».
01 квітня 2007 року, Парафіяльними Зборами вже Релігійної громади Української Православної Церкви - Київський Патріархат в м. Мостиська Львівської області було прийнято нову редакцію статуту, яка була зареєстрована п.2.2. п.2 розпорядження Голови Львівської обласної державної адміністрації №534 від 07.06.2007 року, і на основі якої головою Львівської обласної державної адміністрації було видано свідоцтво про реєстрацію Статуту Релігійної громади №534від 07.06.2007 року.
Постановою господарського суду Львівської області від 20.11.2007 року, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 09.09.2008 року, у справі №3/186-10/121 за позовом Релігійної громади УАПЦ в м. Мостиська Львівської області до Львівської ОДА, Мостиського районного БТІ, третіх осіб - Товариства по будівництву церкви «Вознесіння Господнього» УАПЦ м. Мостиська, Релігійної громади Української православної церкви - Київський патріархат в м. Мостиська, Мостиської районної державної адміністрації Львівської області вирішено: скасувати підпункт 5.2.1. пункту 5.2. розпорядження Голови Львівської ОДА від 03.04.1996 року №363 «Про реєстрацію статутів релігійних громад і передачу культових будівель»; скасувати підпункт 2.2. пункту 2 Розпорядження Голови Львівської ОДА від 07.06.2007 року №534 «Про реєстрацію статутів релігійних громад».
Постановою Вищого адміністративного суду України від 10.06.2009 року у справі К-20583/08, К-21717/08 скасовано постанову господарського суду Львівської області від 20.11.2007 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 09.09.2008 року в частині визнання не чинними підпункту 5.2.1. пункту 5.2. Розпорядження Голови Львівської ОДА від 03 квітня 1996 року №363 «Про реєстрацію статутів релігійних громад і передачу культових будівель» та підпункту 2.2. пункту 2 Розпорядження Голови Львівської ОДА від 07.06.2007 року №534 «Про реєстрацію статутів релігійних громад», та ухвалено в цій частині нове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог, а в решті судові рішення залишено без змін.
За результатами розгляду Верховним Судом України за винятковими обставинами справи за скаргою Релігійної громади УАПЦ м. Мостиська Львівської області на постанову Вищого адміністративного суду України від 10.06.2009 року у справі К-20583/08, К-21717/08, скаргу задоволено, а постанова Вищого адміністративного суду України від 10.06.2009 року скасована, постанова господарського суду Львівської області від 20.11.2007 року та ухвала Львівського апеляційного адміністративного суду від 09.09.2008 року залишені без змін.
25.01.2009 року відбулися Парафіяльні Збори Релігійної громади УАПЦ в м. Мостиська Львівської області, якими вирішено погодитись з відновленням та подальшим використанням Релігійною громадою назви Релігійна громада Української Автокефальної Православної Церкви в місті Мостиська Львівської області; погодитись з відновленням та подальшою участю Релігійної громади Української Автокефальної Православної Церкви в місті Мостиська Львівської області (парафії Мостиська церкви Покрова Пресвятої Богородиці Благочиння Мостиська) в складі Львівської єпархії Української Автокефальної Православної Церкви; звільнити отця ОСОБА_2 від виконання обов'язків настоятеля Релігійної громади Української Автокефальної Православної Церкви в місті Мостиська Львівської області (парафії Мостиська церкви Покрова Пресвятої Богородиці Благочиння Мостиська); обрати отця Б. Тицейка настоятелем Релігійної громади Української Автокефальної Православної Церкви в м. Мостиська Львівської області (парафії Мостиська церкви Покрова Пресвятої Богородиці Благочиння Мостиська); звернутися до правлячого архієрея Львівської єпархії Української Автокефальної Православної Церкви архієпископа Макарія з проханням про звільнення отця ОСОБА_2 від виконання обов'язків настоятеля Релігійної громади Української Автокефальної Православної Церкви в місті Мостиська Львівської області (парафії Мостиська церкви Покрова Пресвятої Богородиці Благочиння Мостиська) та з проханням про призначення отця Богдана Тицейка настоятелем Релігійної громади Української Автокефальної Православної Церкви в місті Мостиська Львівської області; повноваження діючих членів Парафіяльної Ради Релігійної громади Української Автокефальної Православної Церкви в місті Мостиська Львівської області (парафії Мостиська церкви Покрова Пресвятої Богородиці Благочиння Мостиська) вважати припиненими; обрати Головою Парафіяльної Ради Релігійної громади Української Автокефальної Православної Церкви в місті Мостиська Львівської області (парафії Мостиська церкви Покрова Пресвятої Богородиці Благочиння Мостиська) Малашівського Б.Ф., заступником Голови Парафіяльної Ради Бурду Й.М., а її членами отця Богдана Тицейка, Гридового Ю.С., Синицю В.Є., Ничкала С.М., Збитковську Г.М., Костецьку Г.М., Гула М.Й., Тараса Ф.М.
Указом Архієпископа Львівського УАПЦ Макарія №21 від 30.01.2009 року колишнього настоятеля і керівника Релігійної громади УАПЦ в м. Мостиська Львівської області митрополита ОСОБА_2 звільнено від виконання обов'язків настоятеля і керівника Релігійної громади УАПЦ в м. Мостиська Львівської області, а настоятелем призначено декана Мостиського деканату митрополита Богдана Тицейка.
01.03.2009 року знову відбулися Парафіяльні Збори Релігійної громади УАПЦ в м. Мостиська Львівської області, якими вирішено внести зміни до Статуту Релігійної громади УАПЦ в м. Мостиська Львівської області (парафії Мостиська церкви Покрова Пресвятої Богородиці благочиння Мостиська), код ЄДРПОУ 23957456, який зареєстрований Рішенням Виконавчого комітету Львівської обласної ради № 495 від 17.09.1991 року, з урахуванням змін, що зареєстровані скасованим Постановою Господарського суду Львівської області від 20.11.2007 року у справі № 3/186-10/121 підпунктом 5.2.1. пункту 5.2. розпорядження Голови Львівської обласної державної адміністрації № 363 від 03.04.1996 року, та з урахуванням нової редакції, що зареєстрована скасованим Постановою Господарського суду Львівської області від 20.11.2007 року у справі № 3/186-10/121 підпунктом 2.2. пункту 2 розпорядження Голови Львівської обласної державної адміністрації № 534 від 07.06.2007 року, виклавши його у новій редакції, відновивши при цьому назву Релігійної громади «Релігійна громада Української Автокефальної Православної Церкви в місті Мостиська Львівської області» та конфесійну належність до Української Автокефальної православної Церкви; затвердити нову редакцію Статуту Релігійної громади Української Автокефальної Православної Церкви в місті Мостиська Львівської області, код ЄДРПОУ 23957456, що первинно зареєстрований Рішенням Виконавчого комітету Львівської обласної ради № 495 від 17.09.1991 року; уповноважити голову Парафіяльних Зборів Релігійної громади Української Автокефальної Православної Церкви в місті Мостиська Львівської області (парафії Мостиська церкви Покрова Пресвятої Богородиці благочиння Мостиська) отця Богдана Тицейка та секретаря Парафіяльних Зборів Малашівського Б.Ф. на підписання нової редакції Статуту Релігійної громади Української Автокефальної Православної Церкви в місті Мостиська Львівської області, код ЄДРПОУ 23957456, що первинно зареєстрований Рішенням Виконавчого комітету Львівської обласної ради № 495 від 17.09.1991 року; уповноважити отця Богдана Тицейка, Малашівського Б.Ф., Бурду Й.М., Гридового Ю.С., Синицю В.Є., Ничкала С.М., Збитковську Г.М., Костецьку Г.М., Гула М.Й., Тараса Ф.М. на представництво інтересів Релігійної громади Української Автокефальної Православної Церкви в місті Мостиська Львівської області, код ЄДРПОУ 23957456, у органах державної влади та місцевого самоврядування при реєстрації змін до статуту Релігійної громади Української Автокефальної Православної Церкви в місті Мостиська Львівської області, код ЄДРПОУ 23957456; підтвердити повноваження отця Богдана Тицейка як настоятеля Релігійної громади Української Автокефальної Православної Церкви в місті Мостиська Львівської області, код ЄДРПОУ 23957456.
30.01.2010 року Релігійною громадою УАПЦ м. Мостиська Львівської області подано Голові Львівської обласної державної адміністрації заяву про реєстрацію нової редакції Статуту, яка затверджена Парафіяльними Зборами Релігійної громади УАПЦ м. Мостиська Львівської області 01.03.2009 року та Архієпископом Львівським УАПЦ 05.03.2009 року, та про видачу Релігійній громаді УАПЦ м. Мостиська Львівської області свідоцтва про реєстрацію нової редакції Статуту.
Листом начальника відділу у справах національностей та релігій ЛОДА №125 від 02.03.2010 року Релігійній громаді УАПЦ в м. Мостиська Львівської області було повернуто усі подані на реєстрацію документи та роз'яснено про необхідність подання додаткових документів.
Поряд з цим, 24.01.2010 року настоятель Релігійної громади Української Православної Церкви - Київського Патріархату м. Мостиська Львівської області отець ОСОБА_8 провів Парафіяльні Збори Релігійної громади УПЦ-КП м. Мостиська Львівської області, на яких вирішено внести зміни до Статуту Релігійної громади УАПЦ м. Мостиська Львівської області, виклавши його у новій редакції, як статут Української Православної Церкви Київського Патріархату м. Мостиська Львівської області. 24.01.2010 року отцем ОСОБА_2 подана до ЛОДА заява про реєстрацію вищевказаних змін до Статуту.
Пунктом 4 розпорядження Голови ЛОДА Кмітя М.І. №318/0/5-10 від 08.04.2010 року «Про реєстрацію статутів релігійних громад»зареєстровано зміни до Статуту релігійної громади Української Автокефальної Православної Церкви м. Мостиська.
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 28.12.2010 року у справі № 2а-8423/10/1370, яка набрала законної сили, визнано протиправним та скасовано пункт 4 Розпорядження Голови Львівської обласної державної адміністрації №318/0/5-10 від 08.04.2010 року «Про реєстрацію статутів релігійних громад» стосовно реєстрації змін до Статуту Релігійної громади Української Автокефальної Православної Церкви м. Мостиська Львівської області, згідно яких Статут у новій редакції викладено як Статут Релігійної громади Української Православної Церкви Київського Патріархату м. Мостиська Львівської області: визнано протиправними повернення Релігійній громаді Української Автокефальної Православної Церкви в м. Мостиська Львівської області під керівництвом отця Б.Тицейка листом начальника відділу у справах національностей та релігій Львівської обласної державної адміністрації №125 від 02.03.2010 року поданих для реєстрації змін до Статуту Релігійної громади Української Автокефальної Православної Церкви в м.Мостиська Львівської області, зареєстрованого рішенням виконавчого комітету Львівської обласної ради під 17.09.1991 року № 495, та бездіяльність Львівської обласної державної адміністрації стосовно не проведення реєстрації вищезазначених змін; зобов'язано Львівську обласну державну адміністрацію відповідно до вимог законодавства розглянути подані Релігійною громадою Української Автокефальної Православної Церкви в м.Мостиська Львівської області під керівництвом отця Б.Тицейка 30.01.2010 року для реєстрації зміни до Статуту Релігійної громади Української Автокефальної Православної Церкви в м.Мостиська Львівської області, зареєстрованого рішенням виконавчого комітету Львівської обласної ради від 17.09.1991 року № 495, і вирішити питання реєстрації змін до Статуту Релігійної громади Української Автокефальної Православної Церкви в м.Мостиська Львівської області, який зареєстрований рішенням виконавчого комітету Львівської обласної ради від 17.09.1991 року № 495, що затверджені Парафіяльними зборами 01.03.2009 року, та подані на реєстрацію Релігійною громадою Української Автокефальної Православної Церкви в м.Мостиська Львівської області під керівництвом отця Б.Тицейка 30.01.2010 року.
До справи долучено копію ухвали Вищого адміністративного суду України від 03.10.2012 року № К/9991/2909/12, прийняту за наслідками розгляду даної справи.
26.04.2012 року головою Львівської обласної державної адміністрації винесено розпорядження № 265/0/5-12, яким на виконання постанови Львівського окружного адміністративного суду від 28.12.2010 року № 2а-8423/10/1370, ухвали Львівського апеляційного адміністративного суду від 08.12.2011 року № 3331/11/9104, скасовано п.4 розпорядження голови обласної державної адміністрації від 08.04.2010 року № 318/0/5-10 «Про реєстрацію статутів релігійних громад».
В той же день, тобто 26.04.2012 року винесено розпорядження № 266/0/5-12 «Про статут релігійної громади», яке за своїм змістом є аналогічним скасованому, а саме зареєстровано зміни до статуту РГ УАПЦ м. Мостиська, виклавши статут у новій редакції як статут УПЦ-КП м. Мостиська Львівської області (статут зареєстровано рішенням виконавчого комітету Львівської обласної ради народних депутатів від 17.09.1991 р. № 495).
Судом першої інстанції також встановлено, що після набрання законної сили судовим рішенням у справі 2а-8423/10/1370 позивач неодноразово звертався до відповідача з метою реєстрації змін до Статуту Релігійної громади Української Автокефальної Православної Церкви в м. Мостиська Львівської області, який зареєстрований рішенням виконавчого комітету Львівської обласної ради від 17.09.1991 року № 495, що затверджені Парафіяльними зборами 01.03.2009 року.
Однак листами начальника відділу у справах національностей та релігій Львівської обласної державної адміністрації № 94 від 15.03.2012 року та № 172 від 15.05.2012 р. до документів були наступні зауваження: у всіх документах повинна фігурувати однакова назва (найменування) релігійної громади; заяву необхідно подавати від десяти засновників релігійної громади одного і того ж населеного пункту; до поданих документів необхідно долучити оригінал статуту релігійної громади у старій редакції, а у випадку його втрати - заяву про втрату оригіналу статуту релігійної громади відповідного зразка; долучити документ щодо юридичної адреси (місцезнаходження) релігійної громади, відомості якого мають відповідати п.1.7 статуту релігійної громади.
Питання реєстрації змін до Статуту Релігійної громади Української Автокефальної Православної Церкви м. Мостиська Львівської області, що подані представниками зазначеної релігійної громади під керівництвом отця Б.Тицейка, не розглядалось органом, який здійснює реєстрацію - Львівською обласною державною адміністрацією.
В матеріалах справи містяться документи, подані РГ УПЦ-КП м. Мостиська Львівської області, на підставі яких прийнято розпорядження від 26.04.2012 р. № 266/0/5-12. Представники третьої особи не заперечили, що Парафіяльні збори проведені 26.02.2012 р. Релігійною громадою УПЦ-КП м. Мостиська Львівської області, а заява № 2 від 26.02.2012 р. підписана представниками Парафіяльної ради РГ УПЦ-КП м. Мостиська Львівської області, посилались на те, що Релігійна громада УПЦ-КП м. Мостиська Львівської області є Релігійною громадою УАПЦ в м. Мостиська Львівської області, яка діяла на підставі Статуту, зареєстрованого рішенням виконавчого комітету Львівської обласної ради народних депутатів від 17.09.1991 р. № 495.
Висновки суду першої інстанції по даній справі, на переконання суду апеляційної інстанції, відповідають нормам матеріального права та фактичним обставинам справи і є правильними.
Із змісту ст. 19 Конституції України вбачається, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 35 Конституції України визначено, що кожен має право на свободу світогляду і віросповідання. Це право включає свободу сповідувати будь-яку релігію або не сповідувати ніякої, безперешкодно відправляти одноособово чи колективно релігійні культи і ритуальні обряди, вести релігійну діяльність.
Здійснення цього права може бути обмежене законом лише в інтересах охорони громадського порядку, здоров'я і моральності населення або захисту прав і свобод інших людей.
Стаття 9 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, ратифікована в Україні Законом України «Про ратифікацію Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, Першого протоколу та протоколів № 2, 4, 7 та 11 до Конвенції» передбачає, що кожен має право на свободу думки, совісті та релігії.
Це право включає свободу змінювати свою релігію або переконання, а також свободу сповідувати свою релігію або переконання під час богослужіння, навчання,виконання та дотримання релігійної практики і ритуальних обрядів як одноособово, так і спільно з іншими, як прилюдно, так і приватно.
Свобода сповідувати свою релігію або переконання підлягає лише таким обмеженням, що встановлені законом і є необхідними в демократичному суспільстві в інтересах громадської безпеки, для охорони публічного порядку, здоров'я чи моралі або для захисту прав і свобод інших осіб.
Згідно зі статтею 5 вказаного Закону, держава не втручається у здійснювану в межах закону діяльність релігійних організацій. Усі релігії, віросповідання та релігійні організації є рівними перед законом. Встановлення будь-яких переваг або обмежень однієї релігії, віросповідання чи релігійної організації щодо інших не допускається.
Відповідно до ст.1 Закону України "Про свободу совісті та релігійні організації" від 23.04.1991р. №987 - ХІІ, завданнями цього Закону є: гарантування права на свободу совісті громадянам України та здійснення цього права; забезпечення відповідно до Конституції України, Декларації про державний суверенітет України та норм міжнародного права, визнаних Україною, соціальної справедливості, рівності, захисту прав і законних інтересів громадян незалежно від ставлення до релігії; визначення обов'язків держави щодо релігійних організацій; визначення обов'язків релігійних організацій перед державою і суспільством; подолання негативних наслідків державної політики щодо релігії і церкви; гарантування сприятливих умов для розвитку суспільної моралі і гуманізму, громадянської злагоди і співробітництва людей незалежно від їх світогляду чи віровизнання.
Статтею 8 Закону «Про свободу совісті та релігійні організації» визначено, що релігійна громада є місцевою релігійною організацією віруючих громадян одного й того ж культу, віросповідання, напряму, течії або толку, які добровільно об'єдналися з метою спільного задоволення релігійних потреб.
Держава визнає право релігійної громади на її підлеглість у канонічних і організаційних питаннях будь-яким діючим в Україні та за її межами релігійним центрам (управлінням) і вільну зміну цієї підлеглості.
Відповідно до статті 12 Закону статут (положення) релігійної організації, який відповідно до цивільного законодавства визначає її правоздатність, підлягає реєстрації у порядку, встановленому статтею 14 цього Закону. Статут (положення) релігійної організації приймається на загальних зборах віруючих громадян або на релігійних з'їздах, конференціях.
Статут (положення) релігійної організації повинен містити відомості про:
1) вид релігійної організації, її віросповідну приналежність і місцезнаходження;
2) місце релігійної організації в організаційній структурі релігійного об'єднання;
3) майновий стан релігійної організації;
4) права релігійної організації на заснування підприємств, засобів масової інформації, інших релігійних організацій, створення навчальних закладів;
5) порядок внесення змін і доповнень до статуту (положення) релігійної організації;
6) порядок вирішення майнових та інших питань у разі припинення діяльності релігійної організації.
Статут (положення) може містити й інші відомості, пов'язані з особливостями діяльності даної релігійної організації. Статут (положення) релігійної організації не повинен суперечити чинному законодавству.
Статтею 14 Закону визначено, що для одержання релігійною громадою правоздатності юридичної особи громадяни в кількості не менше десяти чоловік, які утворили її і досягли 18-річного віку, подають заяву та статут (положення) на реєстрацію до обласної, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій, а у Республіці Крим - до Уряду Республіки Крим. Релігійні центри, управління, монастирі, релігійні братства, місії та духовні навчальні заклади подають на реєстрацію статут (положення) до державного органу України у справах релігій. Орган, який здійснює реєстрацію, в місячний термін розглядає заяву, статут (положення) релігійної організації, приймає відповідне рішення і не пізніш як у десятиденний термін письмово повідомляє про нього заявникам. У необхідних випадках орган, який здійснює реєстрацію статутів (положень) релігійних організацій, може зажадати висновок місцевої державної адміністрації, виконавчого комітету сільської, селищної, міської Рад народних депутатів, а також спеціалістів. У цьому разі рішення про реєстрацію статутів (положень) релігійних організацій приймається у тримісячний термін.
Згідно з ст. 15 Закону, у реєстрації статуту (положення) релігійної організації може бути відмовлено, якщо її статут (положення) або діяльність суперечать чинному законодавству. Рішення про відмову в реєстрації статуту (положення) релігійної організації із зазначенням підстав відмови повідомляється заявникам письмово в десятиденний термін. Це рішення може бути оскаржено в суд у порядку, передбаченому цивільним процесуальним законодавством України.
З аналізу зазначеної вище норми слід дійти висновку, що відмова у реєстрації статуту релігійної організації, відповідно й змін і доповнень до нього, можлива виключно у таких випадках: статут такої релігійної організації суперечить чинному законодавству або діяльність релігійної організації суперечить чинному законодавству. Слід також зауважити, що діяльність релігійної громади Релігійної громади Української автокефальної православної церкви м. Мостиська Львівської області не було припинено, а процедура зміни канонічного підпорядкування вимагає виключно нової реєстрації громади.
В матеріалах справи відсутні підстави для відмови позивачу в реєстрації змін до статуту в розумінні ст. 15 вказаного Закону, що свідчить про неправомірність дій відповідача.
Отець ОСОБА_2, який Указом Архієпископа Львівського Української Автокефальної Православної Церкви Макарія № 21 від 30.01.2009 р. звільнений від обов'язків настоятеля та керівника РГ УАПЦ в м. Мостиська Львівської області у зв'язку із зміною конфесії на УПЦ-КП, не міг представляти інтереси РГ УАПЦ в м. Мостиська Львівської області в будь-яких правовідносинах, у тому числі, в правовідносинах з державними органами.
Враховуючи викладене, отець ОСОБА_2 та 10 осіб, які підписали заяву від 24.01.2010 року про реєстрацію ЛОДА змін до Статуту релігійної громади Української Автокефальної Православної Церкви м. Мостиська Львіської області, не мають жодного відношення до цієї релігійної громади, а отже не могли бути суб'єктами відповідного звернення.
Звідси, суд апеляційної інстанції приходить до висновку про протиправність п.4 Розпорядження ЛОДА № 266/0/5-12 від 26.04.2012 року «Про статут релігійної громади», оскільки органом реєстрації не перевірено статусу та повноважень суб'єктів звернення, і в результаті безпідставно зареєстровано зміни до Статуту релігійної громади, чим створено конфліктну ситуацію та порушено вимоги ст.ст.3, 5 Закону України «Про свободу совісті та релігійні організації».
Крім того, втручання держави в діяльність релігійної організації є прямим порушенням частини 4 статті 5 Закону України "Про свободу совісті та релігійні організації", якою передбачено, що держава не втручається у здійснювану в межах закону діяльність релігійних організацій. Усі релігії, віросповідання та релігійні організації є рівними перед законом. Встановлення будь-яких переваг або обмежень однієї релігії, віросповідання чи релігійної організації щодо інших не допускається.
А тому питання щодо призначення настоятелів церкви є внутрішнім питанням церкви, і це питання не може перевірятися державними і судовими органами.
Законом України "Про місцеві державні адміністрації" від 09.04.1999 року №586-XIV визначено організацію, повноваження та порядок діяльності місцевих державних організацій.
Згідно ст. 6 Закону, на виконання Конституції України, законів України, актів Президента України, щорічного послання Президента України до Верховної Ради України про внутрішнє і зовнішнє становище України, актів Кабінету Міністрів України, міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, які відповідно до закону забезпечують нормативно-правове регулювання, власних і делегованих повноважень голова місцевої державної адміністрації в межах своїх повноважень видає розпорядження, а керівники структурних підрозділів - накази.
Розпорядження голів місцевих державних адміністрацій, прийняті в межах їх компетенції, є обов'язковими для виконання на відповідній території всіма органами, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами та громадянами.
Відповідно до ч.1 ст.72 КАС України, обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлені ці обставини.
Оскільки рішенням суду, яке набрало законної сили, встановлено факт правомірності дій Релігійної громади Української автокефальної православної церкви м. Мостиська Львівської області, яка діє підставі Свідоцтва про реєстрацію Статуту Релігійної громади, виданого виконавчим комітетом Львівської обласної ради народних депутатів 17.09.1991 року за №495/177 та в межах Статуту Релігійної громади Української Автокефальної Православної церкви в місті Мостиська Львівської області від 17 вересня 1991 року, а відповідно до цього може вносити зміни до останнього, то підстав для задоволення апеляційних скарг та скасування рішення суду першої інстанції не вбачається.
Також виносячи оспорюване розпорядження, Львівською обласною державною адміністрацією проігноровано правові позиції, викладені в попередніх судових рішеннях, які стосуються безпосередньо даної справи та які набрали законної сили.
Крім того, суд апеляційної інстанції критично ставиться до твердження апелянта про те, що судом першої інстанції невірно протрактовано наслідки, спричинені винесенням постанови Господарського суду Львівської області від 20.11.2007 року за № 3/186-10/121, оскільки такі висновки апелянта не ґрунтуються на належній доказовій базі та правильному трактуванні норм права.
Отже, враховуючи вищенаведене, суд апеляційної інстанції погоджується з висновками суду першої інстанції в тім, що Львівська обласна державна адміністрація, приймаючи розпорядження від 26.04.2012 року № 266/0/5-12 «Про статут релігійної громади» як реєструючий орган, не дотрималася процедури і не реалізувала право релігійної громади УАПЦ м. Мостиська Львівської області, що діяла в межах чинного на той час законодавства.
У своєму рішення Європейський суд з прав людини від 14.06.2007 року (справа «Свято-Михайлівська Парафія проти України») зазначив, що внутрішня організація Парафії чітко визначена статутом, а рішення релігійної організації про внесення змін до статуту лежать в площині приватного права та не мають бути об'єктом втручання з боку органів державної влади, якщо вони не порушують права інших осіб, чи підпадають під обмеження, встановлені пунктами 2 статей 9 та 11 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод. Внутрішня структура релігійної організації та норми, що регулюють членство в ній, мають розглядатися як спосіб, в який такі організації виражають їх погляди та дотримуються своїх релігійних традицій.
Відповідно до ч.2 ст.162 КАС України, суд може прийняти іншу постанову ,яка б гарантувала дотримання і захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до ч.3 ст.2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2)з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4)безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Таким чином, суд, перевіривши обставини передбачені ч.3 ст.2 КАС України, застосувавши положення ч.2 ст.162 КАС України, дійшов до висновку про підставність та обґрунтованість позовних вимог, слід визнати неправомірними дії (бездіяльність) Львівської обласної державної адміністрації щодо не проведення реєстрації змін до Статуту Релігійної громади Української Автокефальної Православної Церкви в місті Мостиська Львівської області (парафії Мостиська Церкви Покрова Пресвятої Богородиці благочиння Мостиська), який зареєстрований рішенням виконавчого комітету Львівської обласної ради від 17.09.1991 року № 495, що затверджені Парафіяльними зборами 01.03.2009 р.
Відтак безпідставними є доводи апелянтів про те, що суд, задовольнивши вимоги позову, перебрав на себе повноваження органу державної виконавчої влади, оскільки останній прийняв рішення в межах наданих йому повноважень та чинного законодавства.
Доводи апелянтів в іншій частині на правомірність прийнятої постанови не впливають та висновків суду не спростовують, а тому судом апеляційної інстанції до уваги не беруться.
Таким чином, враховуючи вищенаведене, суд апеляційної інстанції визнає, що суд першої інстанції, вирішуючи даний публічно-правовий спір, правильно встановив обставини справи та постановив законне рішення з дотриманням норм матеріального і процесуального права, постанова суду першої інстанції ґрунтується на повно, об'єктивно і всебічно з'ясованих обставинах, а доводи апеляційної скарги її не спростовують.
Керуючись ст. ст. 158-160, 196, п.1 ч. 1 ст. 198, ст.ст. 206, 254 КАС України, суд, -
УХВАЛИВ:
Апеляційні скарги Львівської обласної державної адміністрації та Релігійної громади Української православної церкви - Київський патріархат м. Мостиська - залишити без задоволення, а постанову Львівського окружного адміністративного суду від 12 березня 2013 року в справі № 2а-9267/12/1370 - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення.
Ухвала може бути оскаржена у касаційному порядку, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції, протягом двадцяти днів з дня набрання ухвалою законної сили, а у випадку коли, відповідно до ч. 3 ст. 160 КАС України, складення ухвали в повному обсязі відкладено - з дня складення ухвали в повному обсязі.
Головуючий суддя: С. П. Нос
Судді: В. П. Дякович
А. І. Рибачук
Ухвалу складено в повному обсязі 21 жовтня 2013 року