ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 жовтня 2013 року Справа № 904/4154/13 Вищий господарський суд України в складі колегії
суддів:Овечкін В.Е. Чернов Є.В. Цвігун В.Л.за участю представників: Генеральної прокуратури України розглянувши касаційну скаргу Гудименко Ю.В. публічного акціонерного товариства "Хліб"на постановуДніпропетровського апеляційного господарського суду від 17.09.2013р.у справі№ 904/4154/13 господарського суду Дніпропетровської областіза позовомПрокурора міста Дніпропетровська в інтересах держави в особі Дніпропетровської міської радидопублічного акціонерного товариства "Хліб"провнесення змін до договору оренди земельної ділянкиВ С Т А Н О В И В:
Рішенням господарського суду Дніпропетровської області від 29.07.2013 (суддя Мартинюк С.В.) задоволено позов прокурора заявлений в інтересах держави в особі Дніпропетровської міської ради.
Суд вирішив внести зміни у договір оренди землі від 19.04.2002 року, що укладений між Дніпропетровською міською радою та ПуАТ "Хліб" і викласти в наступній редакції: "п. 1.3. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки станом на 03.06.2013р. становить 15003600,11 грн."; "п. 3.2. Річна орендна плата за земельну ділянку встановлюється у грошовій формі (у гривнях) у розмірі 450108,00 грн., не є сталою та може змінюватись у разі зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки і обчислюється відповідно до Податкового кодексу України у мінімальному розмірі, що встановлюється цим кодексом та вноситься на розрахунковий рахунок Держказначейства за місцем податкового звіту щомісячно протягом ЗО календарних днів, наступних за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця, і на майбутній період вноситься на термін не більше одного календарного року".
Постановою Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 17.09.2013 (судді Євстигнеєв О.С, Бахмат Р.М., Науменко І.М.) рішення господарського суду Дніпропетровської області від 29.07.2013 залишено без зміни.
ПуАТ "Хліб" в касаційній скарзі просить постанову апеляційного господарського суду та рішення господарського суду першої інстанції скасувати з підстав порушення норм матеріального та процесуального права, прийняти нове рішення, яким відмовити прокурору у задоволенні позову.
Скаржник доводить, що господарським судом порушено норми Податкового кодексу Украъни, який не визначає конкретних розмірів орендно ї плати, а лише порядок її визначення та граничні її розміри; ст. 651 та ч. 2 ст. 652 ЦК України, ст. 30 Закону України "Про оренду землі", ст. 188 ГК України, оскільки позивач по справі не звертався з відповідною пропозицією до відповідача по справі про внесення змін до договору оренди землі; судами не враховано, що запропонована прокурором редакція п. 3.2 Договору не містить істотних умов договору оренди землі щодо зазначення місячного орендного платежу, що суперечить ч. 1 ст. 15, ст. 21 Закону України "Про оренди землі", ст.ст. 628, 638 ЦК України, ст. 180 ГК України; умовами Договору не встановлено перегляду розміру орендної плати у випадках, передбачених нормативними актами України, підвищення ціни, тарифів, інфляційних процесів, зміни коефіцієнта індексації грошової оцінки земель, не враховано, що нормативні документи, зокрема Податковий кодекс України та Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з прийняттям Податкового кодексу України не містить обов'язкової норми щодо приведення раніше укладених договорів оренди до вимог зазначених законів.
Вищий господарський суд України, розглянувши матеріали справи, доводи касаційної скарги, дійшов висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як встановлено судами між виконавчим комітетом Дніпропетровської міської ради - Орендодавцем і відкритим акціонерним товариством "Хліб" (правонаступником, якого є публічне акціонерне товариство "Хліб") - Орендарем 19.04.2002р. був укладений договір оренди земельної ділянки, за яким Орендодавець передав, а Орендар прийняв у строкове, платне володіння і користування на умовах договору оренди земельну ділянку площею 2,0162 га, що знаходиться за адресою: м. Дніпропетровськ, Бабушкінський район, вул. Шинна, 18, для фактичного розміщення хлібозаводу №8, яка зареєстрована в Державному земельному кадастрі м. Дніпропетровська за кодом 66087023 згідно з планом земельної ділянки, що додається. Підставою для передачі земельної ділянки в оренду є рішення виконкому міської ради від 20.12.2001 №3094 (п.п. 1.1, 1.2. договору).
Відповідно до п. 1.3. договору, грошова оцінка земельної ділянки складала згідно з довідкою про грошову оцінку земельної ділянки на момент укладання цього договору: 6868623,06 гри.
Зазначений договір був посвідчений ОСОБА_7, приватним нотаріусом Дніпропетровського міського нотаріального округу 19.04.2002р.і зареєстрований в реєстрі за №843.
Державна реєстрація договору відбулася 29.04.2002р. за №1912.
Термін дії договору відповідно до п. 2.1. встановлений до 20.12.2016р.
Відповідно до п. 3.1. п. 3.2. договору, сума орендної плати за користування земельною ділянкою на термін дії договору складає 1030293,45 грн. Орендна плата за користування земельною ділянкою сплачується у грошовій формі в розмірі земельного податку, вноситься на розрахунковий рахунок Держказначейства за місцем податкового звіту щомісячно (до 15 числа наступного місяця) і на майбутній період вноситься на термін не більше одного календарного року.
Сторонами в п. 3.3. передбачено, що розмір земельного податку переглядається у разі законодавчої зміни ставок земельного податку.
Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" №309-УІ від 03.06.2008 року в Закон України "Про оренду землі" були внесені зміни зокрема, ч. ч. 4 та 5 от. 21 викладені в наступній редакції: "Річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, надходить до відповідних бюджетів розподіляється і використовується відповідно до закону і не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю"; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю". Річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, не може перевищувати 12 відсотків їх нормативної грошової оцінки. При цьому у разі визначення орендаря на конкурентних засадах може бути встановлений більший розмір орендної плати, ніж зазначений у цій частині". Вказаний закон набрав чинності з моменту опублікування - з 04.06.2008 року.
Згідно із статтею 287 Податкового кодексу власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.
Згідно з вимогами ст.21 Закону України "Про оренду землі" орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України). Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.
Розмір орендної плати за земельні ділянки встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом, а також не може перевищувати для земельних ділянок, наданих для розміщення, будівництва, обслуговування та експлуатації об'єктів енергетики, які виробляють електричну енергію з відновлюваних джерел енергії, включаючи технологічну інфраструктуру таких об'єктів (виробничі приміщення, бази, розподільчі пункти (пристрої),електричні підстанції, електричні мережі), - 3 відсотки нормативної грошової оцінки; для інших земельних ділянок, наданих в оренду, - 12 відсотків нормативної грошової оцінки (ст.ст. 288.5-288.5.2 Податкового кодексу України).
З метою приведення рішень міської ради та проектів рішень міської ради, які погоджено виконавчим комітетом міської ради, у галузі земельних відносин у відповідність до вимог чинного законодавства, керуючись Земельним кодексом України, Податковим кодексом України та Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні", Дніпропетровською міською радою було прийнято рішення №216/8 від 02.02.2011р. "Про приведення рішень міської ради та деяких проектів рішень міської ради, які погоджено виконавчим комітетом міської ради, у галузі земельних відносин у відповідність до вимог чинного законодавства", яким визначено, що до моменту прийняття міською радою рішення про визначення розміру річної орендної плати за земельні ділянки залежно від їх функціонального використання встановити розмір річної орендної плати за користування земельними ділянками у мінімальному розмірі орендної плати, визначеному Податковим кодексом України, незалежно від мети використання (п.1). Встановлено, що усі нормативні акти, які було прийнято міською радою до прийняття цього рішення, діють в тих частинах, що не суперечать положенням цього рішення (п. 4).
Відповідно до витягу нормативна грошова оцінка земельної ділянки станом на 03.06.2013р. складає 15003600,11 грн. З урахуванням нової нормативної грошової оцінки земельної ділянки розмір річної орендної плати складає 450108,00 грн.
Відповідно до ст. 651 Цивільного кодексу України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом; а також у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору (ст. 652 ЦК України).
Згідно ст. 632 ЦК України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.
Статтею З0 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку. Ці ж положення викладені сторонами в пунктах 8.1. і 8.2. договору.
Отже, положеннями спірного договору оренди та нормами чинного законодавства передбачено можливість зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках встановлених договором або законом. Оскільки сторонами в договорі оренди передбачена можливість внесення змін до договору, а орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.
Така ж правова позиція викладена і у Постановах Верховного Суду України від 27.12.2010 року у справі № 27/15-10, від 23.05.2011 року у справі № 7/105-10(30/234-09), від 30.05.2011 року у справі №17/299-10, від 04.07.2011 року у справі № 41/81пд, від 20.11.2012 року у справі № 28/5005/640/2012.
Приписами частин 1 і 2 ст. 180 Господарського кодексу України встановлено, що зміст господарського договору становлять умови договору, визначені угодою його сторін, спрямованою на встановлення, зміну або припинення господарських зобов'язань, як погоджені сторонами, так і ті, що приймаються ними як обов'язкові умови договору відповідно до законодавства. Господарський договір вважається укладеним, якщо між сторонами у передбачених законом порядку та формі досягнуто згоди щодо усіх його істотних умов. Істотними є умови, визнані такими за законом чи необхідні для договорів даного виду, а також умови, щодо яких на вимогу однієї із сторін повинна бути досягнута згода.
Таким чином, суди попередніх інстанцій дійшли вірного висновку про наявність правових підстав для внесення змін до спірних пунктів договору від 14.09.2002р. щодо розміру орендної плати та нормативної грошової оцінки земельної ділянки, зміненої в установленому законом порядку.
Згідно зі ст. 111' Господарського процесуального кодексу України переглядаючи у касаційному порядку судові рішення, касаційна інстанція на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє застосування судом першої чи апеляційної інстанцій норм матеріального і процесуального права.
Враховуючи викладене, висновки господарських судів відповідають встановленим обставинам справи, яким надана належна юридична оцінка з правильним застосуванням норм матеріального права, а доводи скаржника не доводять неправильного застосування судом норм матеріального права, що регулюють спірні правовідносини оренди щодо встановлених обставин справи.
Виходячи з викладеного, керуючись ст.ст. 107, 108, 1115, 1117, 1118, 1119, 11111 ГПК України, Вищий господарський суд України
П О С Т А Н О В И В:
Постанову Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 17.09.2013 та рішення господарського суду Дніпропетровської області від 29.07.2013 у справі № 904/4154/13 господарського суду Дніпропетровської області залишити без зміни, а касаційну скаргу - без задоволення.
Головуючий, суддя В. Овечкін
судді Є. Чернов
В. Цвігун