ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 квітня 2009 р.
№ 5/55
Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:
головуючого
Грейц К.В.,
Бакуліної С.В.,
суддів :
Глос О.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали касаційного подання
заступника Генерального прокурора України
на постанову
від 22.10.2008 року Київського апеляційного
господарського суду
у справі
№ 5/55
господарського суду
м.Києва
за позовом
заступника Генерального прокурора України в
інтересах держави в особі:
Кабінету Міністрів України,
Національного космічного агентства України
до відповідача-1:
Фонду державного майна України
до відповідача-2:
ТОВ “Компанія ММК”
треті особи:
Казенне підприємство “Центральне конструкторське бюро “Арсенал”,
Державне підприємство “Завод Арсенал”
про
визнання договору оренди недійсним та
повернення майна
в судовому засіданні взяли участь представники :
від позивача:
від відповідача-1:
Гаврищук А.В. (довіреність № 29-22/173 від 23.12.2008р.)
Половінський А.С. (довіреність № 7130/10-10 від 26.12.2008р.)
Погорілко Н.М. (довіреність № 19 від 10.01.2009р.)
від відповідача-2:
Ярош С.В. (довіреність від 01.03.2009р. б/н)
від третьої особи-1:
Надич Б.М. (довіреність № К/24 від 08.01.2009р.)
від третьої особи-2:
Недашківська О.В. (довіреність № 35-54/123 від 27.12.2008р.)
від прокуратури:
Гнатюк М.М. (старший прокурор відділу Генеральної
прокуратури України)
В С Т А Н О В И В:
Рішенням Господарського суду міста Києва (суддя Іванова Л.Б.) від 09.09.2008 року, залишеним без змін постановою Київського апеляційного господарського суду (головуючий суддя –Григорович О.М., судді –Гольцова Л.А., Рябуха В.І.) від 22.10.2008 року, у справі № 5/55 в задоволенні позову відмовлено повністю.
В касаційному поданні заступник Генерального прокурора України просить скасувати ухвалені по справі судові акти і справу направити на новий розгляд до суду першої інстанції, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, а саме: ст.ст.32-34, 35, 43 ГПК України, Закону України “Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)”, ст.5 Закону України “Про приватизацію державного майна”, ст.4 Закону України “Про оренду державного та комунального майна”.
В письмових поясненнях на касаційне подання Національне космічне агентство України повністю заперечує викладені в ньому доводи.
Заслухавши пояснення по касаційному поданню представника Генеральної прокуратури України, представника Кабінету Міністрів України, які підтримали викладені в ньому доводи, заперечення на касаційне подання представника Національного космічного агентства України, представників відповідачів, перевіривши повноту встановлення обставин справи та правильність їх юридичної оцінки в постанові апеляційного господарського суду, колегія суддів Вищого господарського суду України приходить до висновку, що касаційне подання не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що в 1964 році Заводом “Арсенал” ім. В.І. Леніна збудовано будівлю механопромислового корпусу за адресою: м.Київ, вул.Московська,8, до якої в 1972 році добудовано корпус №3, які стали єдиною будівлею загальною площею 27135,3 кв.м., що була об’єктом державної власності та обліковувалася на балансі Заводу “Арсенал” ім. В.І. Леніна як єдиний інвентарний об’єкт №000003, що складався з 2-х частин - корпусу №3 та корпусу №3А (механопромислового корпусу).
Відповідно до договорів купівлі-продажу №КПБ-61 та №КПБ-62, укладених 07.07.2006 року Фондом державного майна України з ТОВ “ОМЕГА-ІНВЕСТ“ та ТОВ “ОЛЬВІЯ-С”, приватизовано частину приміщень 1-го поверху корпусу №3А загальною площею 2033 кв.м., у зв’язку з чим, в державній власності залишились приміщення корпусів №3 та № 3А загальною площею 25102,3 кв.м.
При цьому, на момент укладення спірного договору оренди від 31.10.2007 року частину спірних приміщень корпусів №3 та №3А загальною площею 21951 кв.м. займало Казенне підприємство “Центральне конструкторське бюро “Арсенал”, а решту приміщень загальною площею 3151,3 кв.м. –Державне підприємство “Завод “Арсенал”.
06.06.2007 року до Фонду державного майна України звернулось ТОВ “ОЛЬВІЯ-С” із заявою про надання йому в оренду нерухомого майна корпусів №3 та №3А, що знаходяться на балансі Державного підприємства “Завод “Арсенал”.
25.06.2007 року Національне космічне агентство України листом №3303/9-6 повідомило Фонду Державного майна України, що не має принципових заперечень щодо оренди вищевказаного майна, але повідомило про існування проблем, пов’язаних з переміщенням відповідних виробничих та науково-технічних підрозділів.
23.07.2007 року Національне космічне агентство України листом №765/9-6 повідомило Фонд державного майна України про можливість та доцільність оренди нежилих приміщень загальною площею 24137,56 кв.м. в корпусах №3 та № 3А (літера “Б”), розташованих за адресою: м.Київ, вул.Московська,8 та надало кандидатури представників до складу конкурсної комісії, яка буде проводити конкурс на право оренди державного майна відповідно до вимог ст.118 Закону України “Про державний бюджет України на 2007 рік”.
Листом від 24.09.2007 року №4450/9-6 Національне космічне агентство України надало Фонду державного майна України остаточне підтвердження доцільності оренди приміщень корпусів №3 та №3А.
11.10.2007 року відбулося засідання конкурсної комісії (протокол №3) щодо розгляду пропозицій учасників конкурсу (ТОВ “Омегабудінвест”, ТОВ “Компанія ММК”, ТОВ “Завод будівельних матеріалів”) та визначення переможця конкурсу на право оренди державного майна –приміщення площею 25102,3 кв.м., розташованого за адресою: м.Київ, вул.Московська,8.
На даному засіданні комісії було ухвалене рішення визнати переможцем конкурсу ТОВ “Компанія ММК”.
Фонд державного майна України наказом №1678 від 19.10.2007 року “Щодо затвердження результатів конкурсу” відповідно до п.23 Порядку конкурсу на право оренди державного майна, затвердженого наказом Фондом державного майна України від 13.10.2004 №2149 (зі змінами та доповненнями), затвердив результати конкурсу на право оренди державного майна –приміщення площею 25102,3 кв.м., розташованого за адресою: м.Київ, вул.Московська,8 (протокол від 11.10.2007 №3) та керуючись п.25 зазначеного Порядку Фонд державного майна України надав розпорядження Департаменту з питань управління державним майном та орендних відносин разом із Юридичним департаментом підготувати договір оренди державного майна - приміщення площею 25102,3 кв.м. з переможцем конкурсу –ТОВ “Компанія ММК” та Заступнику Голови Фонду підписати договір оренди.
При цьому, колегія суддів зазначає, що на момент прийняття спірної постанови вищевказані результати конкурсу не визнані недійсними у встановленому порядку.
26.10.2007 Фонд державного майна України направив Віце-прем’єр-міністру України Клюєву А.П. лист-звернення №10-4-17071, в якому зазначив, що згідно з дорученням Кабінету Міністрів України від 11.09.2007 року №39153/1/1-07 Фондом державного майна України були проведені конкурсні дії відповідно до діючого законодавства стосовно оренди приміщень корпусів №3 та №3А Заводу “Арсенал”, розташованих за адресою: м.Київ, вул.Московська,8, та визначено переможця конкурсу. Але, відповідно до доручення Кабінету Міністрів України від 19.10.2007 року №823 Фонд вимушений був призупинити підписання договору оренди. Втім, 25.10.2007 року Фонд державного майна України отримав доручення Кабінету Міністрів України за №45076/1/1-07 про зняття з контролю виконання попереднього доручення від 19.10.2007 року №823.
Також, цим листом від 26.10.2007 року Фонд державного майна України просив Кабінет Міністрів України скасувати доручення від 19.10.2007 року №823 та дати згоду щодо вчинення Фондом подальших дій щодо підписання договору оренди.
У відповідь на зазначений лист Кабінет Міністрів України 29.10.2007 року за №45076/3/1-07 дав згоду на укладення спірного договору оренди.
31.10.2007 року між Фондом державного майна України (орендодавець) та ТОВ “Компанія ММК” (орендар) укладено спірний договір №628 оренди нерухомого майна, що належить до державної власності, за умовами якого орендодавець передає, а орендар приймає в строкове платне користування державне нерухоме майно площею 25102,3 кв.м., розміщене у корпусах №3 (15692,8 кв.м.) та №3А (9409,5 кв.м.) за адресою: м.Київ, вул.Московська,8, що перебуває на балансі Державного підприємства “Завод “Арсенал” (балансоутримувач), вартість якого визначена згідно зі звітом про оцінку на 31.07.2007 і становить за незалежною оцінкою без ПДВ 101552026,00 грн. (п.1.1 договору).
Пунктом 2.1 договору встановлено, що орендар вступає у строкове платне користування майном поетапно після звільнення балансоутримувачем частин майна, підтвердженого листами Національного космічного агентства України, з моменту підписання орендодавцем, орендарем та балансоутримувачем актів приймання-передачі частин майна відповідно до п.2.2 договору, але не пізніше 30.03.2008 року. Дата підписання сторонами актів приймання-передачі майна (частин майна) в оренду є датою вступу орендаря у строкове платне користування майном (частиною майна) та підставою нарахування орендної плати за договором.
На виконання п.2.1 договору №628 між Фондом державного майна України та ТОВ “Компанія ММК” 08.11.2007 року за №901, 16.11.2007 року за №919, 03.12.2007 року за №957, 24.12.2007 року за №1092 було складено акти приймання-передачі в оренду нерухомого майна, що належить до державної власності та розташоване за адресою: м.Київ, вул.Московська,8, але ТОВ “Компанія ММК” фактично у користування приміщеннями згідно договору №628 та зазначених актів приймання-передачі не вступило, оскільки вказані приміщення продовжувало займати Казенне підприємство “Центральне конструкторське бюро “Арсенал”.
Національне космічне агентство України листом від 17.03.2008 року №1423/9-6 звернулося до Фонду державного майна України з пропозицією укласти додаткову угоду до договору оренди нерухомого майна від 31.10.2007 року №628 про продовження кінцевих строків передачі приміщень в оренду до 30.12.2008 року.
Між Фондом державного майна України та ТОВ “Компанія ММК” 28.03.2008 року укладено додаткову угоду №1/140 до договору №628 оренди нерухомого майна, що належить до державної власності від 31.10.2007 року, відповідно до якої граничні строки виконання зобов’язань по передачі приміщень в оренду було продовжено до 30.12.2008 року.
Обґрунтовуючи свої позовні вимоги про визнання договору оренди недійсним прокурор зазначив, що: 1) частина переданих в оренду приміщень корпусів №3 та №3А загальною площею 21951кв.м. належить Казенному підприємству “Центральне конструкторське бюро “Арсенал” на праві оперативного управління, а тому при укладенні спірного договору було порушено вимоги абзацу 3 ч.2 ст.4 Закону України “Про оренду державного та комунального майна”, ч.3 ст.77 Господарського кодексу України, які забороняють передавати в оренду майнові комплекси казенних підприємств та вилучати належне їм майно з їх користування; 2) як об’єкти Національного космічного агентства України Казенне підприємство Центральне конструкторське бюро “Арсенал”, Державне підприємство “Завод “Арсенал” відносяться до визначеного ч.2 ст.5 Закону України “Про приватизацію державного майна” та ч.2 ст.4 Закону України “Про оренду державного та комунального майна” переліку об’єктів, що мають загальнодержавне значення та не підлягають приватизації, а, відтак, і передачі в оренду.
Відмовляючи в задоволенні позовних вимог суди виходили з того, що спірні приміщення не є майном, належним казенному підприємству; не є об’єктом Національного космічного агентства України; не є об’єктом загальнодержавного значення, який не підлягає передачі в оренду згідно з абзацом 4 ч.2 ст.4 Закону України “Про оренду державного та комунального майна”.
Колегія суддів вважає правомірними висновки попередніх судових інстанцій щодо відмови в позові з огляду на таке.
1) Судами встановлено, що, незважаючи на фактичне зайняття частини приміщень, які є предметом спірного договору, Казенним підприємством “Центральне конструкторське бюро “Арсенал”, останнє не набуло права оперативного управління ними, отже, ці приміщення не належать останньому на законодавчих підставах.
Такого висновку суди дійшли виходячи з того, що: по-перше, Казенне підприємство “Центральне конструкторське бюро “Арсенал” не надало первинних документів, на підставі яких спірні приміщення були зараховані ним на свій баланс; по-друге, сторонами не надано доказів вилучення спірних приміщень у Державного підприємства “Завод “Арсенал” та закріплення їх за Казенним підприємством “Центральне конструкторське бюро “Арсенал” відповідно до вимог Положення про порядок передачі об’єктів права державної власності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.09.1998 року №1482. На підтвердження свого висновку апеляційний суд додатково послався на рішення Господарського суду міста Києва від 25.07.2008 року у справі №16/182, яким було задоволено позов Державного підприємства “Завод “Арсенал” до Казенного підприємства “Центральне конструкторське бюро “Арсенал” про визнання права господарського відання на приміщення, які фактично займає казенне підприємство.
Колегія суддів вважає помилковими доводи касаційного подання про неповне з’ясування обставин справи внаслідок порушення судом апеляційної інстанції вимог ст.35 ГПК України при вирішенні ним питання про звільнення від доказування обставин, встановлених рішенням Господарського суду міста Києва від 25.07.2008 року у справі №16/182.
Відповідно до ст.124 Конституції України, ст.115 Господарського процесуального кодексу України, рішення господарського суду є обов’язковими на всій території України, набуваючи після вступу у законну силу таких правових наслідків, як неспростовність, виключність, преюдиційність, здійсненність та обов’язковість.
Рішенням Господарського суду міста Києва від 25.07.2008 року у справі № 16/182 позов Державного підприємства “Завод “Арсенал” до Казенного підприємства “Центральне конструкторське бюро “Арсенал”, треті особи Міністерство промислової політики України, Національне космічне агентство України, про визнання права господарського відання на нерухоме майно –корпуси №3 та №3А, розміщені за адресою: м.Київ, вул.Московська,8 загальною площею 25102,30 кв.м. задоволено. Вказане рішення залишено без змін постановою Київського апеляційного господарського суду України від 30.01.2009 року та набрало законної сили, отже є неспростовним та обов’язковим на всій території України.
Стосовно доводів представника прокуратури в судовому засіданні суду касаційної інстанції щодо ухвалення вищезазначеного рішення після укладення спірного договору та його (рішення) обов’язковості лише з моменту набрання ним чинності, то колегія суддів відзначає, що згідно приписів ст.392 ЦК України позов про визнання права подається у випадках, коли належне певній особі право не визнається, оспорюється іншою особою або у разі відсутності в неї документів, що засвідчують приналежність їй права. Тобто, метою подання цього позову є усунення невизначеності у суб’єктивному праві, належному особі, а також створення сприятливих умов для здійснення суб’єктивного права особою. Судове рішення про задоволення вимог, ухвалене по такому предмету спору, базується на встановленому судом в ході розгляду справи існуючому юридичному факті і не підміняє собою правовстановлюючі документи, а лише є категоричним та обов’язковим до виконання велінням, в якому уособлюється авторитет і сила судової влади.
Крім того, з ухвалених актів вбачається, що, встановлюючи відсутність у Казенного підприємства “Центральне конструкторське бюро “Арсенал” прав на передані в оренду приміщення корпусів №3 та №3А, суди виходили з оцінки поданих сторонами доказів про належність цих приміщень Державному підприємству “Завод “Арсенал” та відсутності будь-яких первинних документів на підставі яких Казенне підприємство “Центральне конструкторське бюро “Арсенал” зарахувало вказані приміщення на свій баланс.
Відповідно до ст.1117 ГПК України, суд касаційної інстанції не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні у рішенні або постанові господарського суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати нові докази або додатково перевіряти докази.
За таких обставин, встановлені господарськими судами першої та апеляційної інстанцій з дотриманням правил ст.43 ГПК України факти спростовують доводи касаційного подання щодо порушення господарським судом апеляційної інстанції норм процесуального права.
2) Стосовно посилань прокурора на те, що Казенне підприємство Центральне конструкторське бюро “Арсенал”, Державне підприємство “Завод “Арсенал” а також їх майнові комплекси відносяться до об’єктів Національного космічного агентства України, які відповідно до ч.2 ст.5 Закону України “Про приватизацію державного майна” та ч.2 ст.4 Закону України “Про оренду державного та комунального майна” не підлягають приватизації, а, відтак, і передачі в оренду, колегія суддів відзначає наступне.
Відповідно до ч.2 ст.4 Закону України “Про оренду державного та комунального майна” не можуть бути об’єктами оренди об’єкти державної власності, що мають загальнодержавне значення і не підлягають приватизації відповідно до частини другої статті 5 Закону України “Про приватизацію державного майна”.
Згідно ч.2 ст.5 Закону України “Про приватизацію державного майна” приватизації не підлягають об’єкти, що мають загальнодержавне значення, а також казенні підприємства. До об’єктів, що мають загальнодержавне значення, відносяться майнові комплекси підприємств, їх структурних підрозділів, основним видом діяльності яких є виробництво товарів (робіт, послуг), що мають загальнодержавне значення.
Загальнодержавне значення мають, зокрема, об’єкти, діяльність яких забезпечує соціальний розвиток, збереження та підвищення культурного, наукового потенціалу, духовних цінностей, зокрема, об’єкти Національного космічного агентства України при Кабінеті Міністрів України (п.“б” ч.2 ст.5 вищезазначеного Закону).
Відповідно до п.1 Положення про Національне космічне агентство України, що затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 13.12.2006 року №1722 (надалі Положення), Національне космічне агентство України є центральним органом виконавчої влади із спеціальним статусом, який забезпечує реалізацію державної політики у сфері космічної діяльності та несе відповідальність за стан її розвитку.
Статтею 1 Закону України “Про космічну діяльність” визначено такі поняття: космічна діяльність –наукові космічні дослідження, створення та застосування космічної техніки, використання космічного простору; об’єкти космічної діяльності (космічна техніка) - матеріальні предмети штучного походження, що проектуються, виготовляються та експлуатуються як у космічному просторі (космічний сегмент, космічна інфраструктура), так і на поверхні землі (наземний сегмент, наземна інфраструктура) з метою дослідження та використання космічного простору; суб’єкти космічної діяльності - підприємства, установи та організації, в тому числі міжнародні та іноземні, які здійснюють космічну діяльність.
Повноваження Національного космічного агентства України можна умовно розподілити на дві складові частини: перша частина –це повноваження щодо регулювання усіх питань, які стосуються космічної діяльності, друга частина –повноваження щодо управління майном підприємств, установ, організацій, що належать до сфери його управління та корпоративними правами держави (п.4 пп.17 Положення).
Наведене є підставою для висновку, що об’єктами Національного космічного агентства України, які не можуть бути об’єктами оренди, є майнові комплекси підприємств, їх структурних підрозділів, на виробничих площах яких здійснюється космічна діяльність. Отже, колегія суддів звертає увагу, що доведення тієї обставини, чи відноситься предмет спірної угоди до об’єктів Національного космічного агентства України, які в системному розумінні зазначених законодавчих приписів не можуть бути об’єктами оренди, залежить не від спеціалізації основного виробництва підприємства, а пов’язується з тим, чи є такий об’єкт (майновий комплекс, будівля, споруда, приміщення) спеціально призначеним для здійснення космічної діяльності, а саме, об’єктом космічної діяльності, що виключає можливість передачі його в оренду в силу приписів закону, адже, законодавець передбачив спеціальні вимоги щодо можливості розпорядження такими об’єктами Національного космічного агентства України саме як майном, а не як суб’єктами космічної діяльності.
Проте, прокурором не надано інших, ніж власних письмових пояснень з посиланням на визначену статутними документами та нормативними актами основну спеціалізацію та стратегічне значення для економіки і безпеки держави Казенного підприємства “Центральне конструкторське бюро “Арсенал”, Державного підприємства “Завод “Арсенал”, як юридичних осіб, доказів того, що належні останньому на праві повного господарського відання приміщення цеху №3 та цеху №3А є виробничими площами на яких здійснюється космічна діяльність.
Вищенаведене опосередковано підтверджується тим, що до Переліку об’єктів права державної власності, що не підлягають приватизації, затвердженого Законом України “Про перелік об’єктів права державної власності, що не підлягають приватизації” від 07.07.1999 року №847-ХІУ, включено спеціалізоване виробництво Державного підприємства “Завод “Арсенал” (код 14310520 ), а не Державне підприємство “Завод “Арсенал” як майновий комплекс в цілому.
Враховуючи викладене колегія суддів не вбачає підстав для скасування постанови Київського апеляційного господарського суду від 22.10.2008 року у даній справі.
Керуючись ст.ст. 1115, 1117, 1118, п.1 ч.1 ст. 1119, ст. 11111 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України, -
П О С Т А Н О В И В:
Касаційне подання заступника Генерального прокурора України від 21.11.2008 року № 05/1/2-8759-08 на постанову Київського апеляційного господарського суду від 22.10.2008 року у справі № 5/55 залишити без задоволення, а постанову Київського апеляційного господарського суду від 22.10.2008 року у справі № 5/55 –без змін.
Головуючий-суддя
К.Грейц
С у д д і
С.Бакуліна
О.Глос