ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
23 жовтня 2013 року № 813/5436/13-а
12 год. 17 хв. м. Львів, вул. Чоловського, 2
Зал судових засідань № 5
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Тертичного В.Г.
за участю секретаря судового засідання Прокопчука О.С.
представників сторін:
від позивача - Мацюк Н.М.
від відповідача - ОСОБА_2
від третьої особи - ОСОБА_3
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Львові адміністративну справу за позовом Новояворівського районного центру зайнятості до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості.,-
в с т а н о в и в :
Новояворівський міський центр зайнятості звернувся до суду з адміністративним позовом до ОСОБА_2 про стягнення коштів у сумі 9 914,36 грн.
Позивач в обґрунтування позовних вимог покликається на те, що 11.01.2013 року зареєстрований як такий, що шукає роботу громадянин ОСОБА_2. У зв'язку з відсутністю прийнятної для нього роботи, згідно ст.34 Закону України «Про зайнятість населення», відповідачу було надано статус безробітного з 11.01.2013 року, а також було призначено виплату допомоги з безробіття як застрахованій особі із врахуванням страхового стажу понад 10 років - 70% середньої з/п (доходу) залежно від тривалості безробіття: 100% - 90 к.д., 80% - 90 к.д., 70% - 180 к.д. та розпочато виплату з 20.01.2013 року.
Відповідно до вищевказаного центром зайнятості 13.01.2013 року було здійснено обмін даними з УПФУ, згідно якого страховий стаж ОСОБА_2 за останні 12 місяців, що передували реєстрації, становив 6,05 місяця (витяг даних ПФУ від 13.01.2013 року по ОСОБА_2).На підставі цих даних ПФУ відповідачу було призначено та розпочато з 20.01.2013 року виплату допомоги по безробіттю залежно від страхового стажу відповідно до п.1 ст.22 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття». За період з 20.01.2013 по 26.04.2013 року сума нарахованої та виплаченої допомоги по безробіттю становила 14632,54 грн. ( чотирнадцять тисяч шістсот тридцять дві грн. 54 коп.)
Сума допомоги по безробіттю, на яку відповідач мав право згідно чинного законодавства, за період з 20.01.2013 по 26.04.2013 року становить 1770,05 грн. Таким чином, сума зайво виплаченої відповідачу допомоги по безробіттю за період з 20.01.2013 по 26.04.2013 року становить 12862,49 грн.
В автоматичному режимі із допомоги по безробіттю, яка нарахована відповідачу, станом на 12.07.2013 року стягнуто 2948,13 грн. Таким чином станом на 12.07.2013 року поверненню підлягає 9914,36 грн.
Наявність заборгованості у відповідача підтверджується розрахунком позовних вимог, самостійно поданим позивачем.
Представник позивача позовні вимоги підтримав повністю з підстав, викладених у позовній заяві та долучених до неї документах. Наполягає на тому, що відповідач незаконно отримав допомогу по безробіттю у сумі 9914,36 грн.
Відповідач в судовому засіданні проти позову заперечив, заперечень в письмовому вигляді не подав. В усній формі надав пояснення, про те, що він не повинен був сплачувати такий внесок, даний внесок повинно було сплачувати Товариство з обмеженою відповідальністю «Торгівельно-виробниче підприємство «Львівський Автонавантажувач».
Заслухавши представників сторін, дослідивши подані документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що адміністративний позов слід задовольнити з наступних підстав.
11.01.2013 року ОСОБА_2 звернувся до Новояворівського міського центру зайнятості із заявою, згідно якої просив вирішити питання його працевлаштування, надати статус безробітного з виплатою допомоги по безробіттю відповідно до Законів України «Про зайнятість населення» та «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття». У вказаній заяві відповідач вказав, що в даний час не має постійного або тимчасового заробітку, в тому числі за договорами цивільно-правового характеру, права на пенсію за віком, у тому числі на пільгових умовах, на пенсію за вислугу років або інших передбачених законодавством доходів, не є членом сім'ї фермера, що бере участь у виробництві, не зареєстрований як фізична особа-підприємець, не належить до громадян, які забезпечують себе роботою самостійно, що йому не призначена допомога по догляду за дитиною до досягнення нею 3- річного(6-річного) віку.
Згідно з наказом від 11.01.2013 року № НТ 130111 Новояворівським міським центром зайнятості ОСОБА_2 зареєстрований як громаданян, що шукає роботу.
У зв'язку з відсутністю належної для нього роботи, в порядку ст. 2 Закону України «Про зайнятість населення», йому надано статус безробітного.
В порядку п.п. 1, 3, 4 ст.22, п.1 ст.23 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» відповідачу призначено та відповідно розпочато виплату допомоги по безробіттю починаючи з 20.01.2013 року.
Згідно з довідкою Новояворівського міського центру зайнятості за період з 20.01.2013 року по 26.04.2013 року ОСОБА_2 нараховано та виплачено 14632,54 грн. допомоги по безробіттю. Розмір та фактичне отримання зазначеної суми відповідач не заперечує.
Наказом від 24.05.2013 року № 98 директор Новояворівського міського центру зайнятості наказав вжити заходів для повернення незаконно отриманої допомоги з безробіття в зв'язку з тим що страховий стаж ОСОБА_2 протягом 12 місяців, що передувало реєстрації як безробітного, становить менше шести місяців та на підставі протоколу засідання комісії з розслідування страхових випадків від 20.05.2013 № 38.
ОСОБА_2 було надіслано Новояворівським міським центром зайнятості лист щодо відшкодування коштів від 30.05.2013 року № 2480/07 у сумі 12862,49 грн., яким встановлено вимогу про повернення вищевказаної грошової суми шляхом її перерахунку у 30 (тридцяти) денний строк.
Новояворівським міським центром зайнятості надано лист № 2343/07 від 17.05.2013 року про доходи ОСОБА_2 від 13.01.2013 року та від 08.03.2013 року.
Вирішуючи спір по суті, суд виходив з наступного.
Представником позивача неодноразово подавалось клопотання про уточнення позовних вимог. Станом на 23.10.2013 року представник позивача подав клопотання про уточнення позовних вимог в якому просять стягнути з відповідача ОСОБА_2 на користь Новояворівського міського центру зайнятості суму зайво виплаченого забезпечення в розмірі 8 001,59 грн.
Відповідно ч. 1 ст. 2 Закону України «Про зайнятість населення», безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи. Безробітними визнаються також інваліди, які не досягли пенсійного віку, не працюють та зареєстровані як такі, що шукають роботу.
Відповідно до п. «є» ч. 1 ст. 4 Закону України «Про зайнятість населення», держава гарантує працездатному населенню у працездатному віці в Україні виплату безробітним в установленому порядку допомоги по безробіттю матеріальної допомоги по безробіттю, матеріальної допомоги по безробіттю членам сім'ї, які перебувають на їх утриманні, та інших видів допомоги.
Відповідно до ч. 1 ст. 22 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», застраховані особи, визнані у встановленому порядку безробітними, які протягом 12 місяців, що передували початку безробіття, працювали на умовах повного або неповного робочого дня (тижня) не менше 26 календарних тижнів та сплачували страхові внески, мають право на допомогу по безробіттю залежно від страхового стажу; ч. 2 цієї статті - особи, визнані в установленому порядку безробітними, які протягом 12 місяців, що передували початку безробіття, працювали менше 26 календарних тижнів, а також особи, які бажають відновити трудову діяльність після тривалої (більше 6 місяців) перерви, та застраховані особи, звільнені з останнього місця роботи з підстав, передбачених статтею 37, пунктами 3, 4, 7, 8 статті 40, статтями 41 і 45 Кодексу законів про працю України, мають право на допомогу по безробіттю без урахування страхового стажу.
Відповідно до п. 5 ст. 12 вказаного Закону, виконавча дирекція Фонду та її робочі органи контролюють правильність витрат за страхуванням на випадок безробіття, проводять розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення в порядку, встановленому центральними органами виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, державної податкової політики, Пенсійним фондом України за погодженням з правлінням Фонду.
Відповідно до ч. 2 ст. 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг, ч. 3 даної статті - сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Відповідно до п.5 Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним, затвердженого спільним Наказом Мінпраці та соціальної політики та ДПА України № 60/62 від 12.02.2009 року, перевірка достовірності даних, які є підставою для надання особі статусу безробітної та виплат їй матеріального забезпечення, проводиться шляхом проведення центром зайнятості перевірки достовірності зазначених у довідках про середню заробітну плату та записів у трудових книжках безпосередньо на підприємствах, в установах, організаціях у порядку, встановленому законодавством.
Пунктом 6 Порядку передбачено, що у разі встановлення центрами зайнятості відповідно до цього Порядку належності безробітної особи до категорії зайнятих така особа знімається з обліку як безробітна в установленому законодавством порядку та повертає суму незаконно отриманого матеріального забезпечення і вартості наданих соціальних послуг з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення та надання соціальних послуг.
Наведені положення Порядку фактично встановлюють право центру зайнятості на звернення до суду з вимогою про стягнення безпідставно отриманої суми допомоги по безробіттю. Суд приймає до уваги, що єдиним способом стягнення виплаченої допомоги на випадок безробіття є звернення до суду з відповідним позовом.
З наведеного Суд дійшов висновку, що позивач, Новояворівський міський центр зайнятості, є суб'єктом владних повноважень - робочим органом виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття. Заявлений ним позов подано на виконання визначених законом владних управлінських функцій. Право на звернення до суду із позовом є способом реалізації компетенції цього органу. Тому спір належить до компетенції адміністративного суду відповідно до пункту 4 частини 1 статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до Порядку реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних (в редакції, що діяла станом на квітень 2007 року), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.02.2007 р. № 219 (надалі - Порядок № 219) незайняті громадяни…, які звертаються до державної служби зайнятості за сприянням у працевлаштуванні, підлягають реєстрації. Під час проведення реєстрації кожна особа самостійно або за допомогою працівника центру зайнятості заповнює із застосуванням автоматизованої системи картку особи, що звернулася до центру зайнятості (далі - картка), засвідчує особистим підписом достовірність внесених до неї даних та ознайомлюється з пам'яткою "Ваші права - Ваші обов'язки". Форму картки затверджує Мінпраці.
Зайняті громадяни, які бажають змінити професію або місце роботи, влаштуватися на роботу за сумісництвом чи у вільний від навчання час і звернулися до державної служби зайнятості, підлягають обліку. Під час прийому таких громадян працівник центру зайнятості проводить консультацію, про що робить відповідний запис у картці.
У п. 11 Порядку № 219 передбачено, що державна служба зайнятості здійснює підбір підходящої роботи для громадян відповідно до вимог статті 7 Закону України "Про зайнятість населення". За відсутності підходящої роботи рішення про надання громадянам статусу безробітних приймається державною службою зайнятості за їх особистою заявою з восьмого дня після реєстрації у центрі зайнятості за місцем проживання як таких, що шукають роботу, і оформляється наказом центру зайнятості, номер і дата якого зазначаються у картці. З наказом про надання чи ненадання статусу безробітного, визначення розміру і строку виплати допомоги по безробіттю чи припинення виплати такої допомоги громадянин повинний ознайомитися під розписку в картці обліку прийнятих рішень центру зайнятості.
Відповідно до п. 12 Порядку № 219 для одержання статусу безробітного громадянин особисто подає у день, що настає після закінчення встановленого строку пошуку підходящої роботи, до центру зайнятості відповідну заяву та письмову інформацію про те, що він не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів і не зареєстрований як фізична особа - підприємець, а також копію довідки про присвоєння ідентифікаційного номера.
Відповідно до ст.1212 Цивільного кодексу України, особа, яка набула майно за рахунок іншої особи без достатньої правової підстави, встановленої законом, зобов'язана повернути потерпілому це майно. Зазначена норма застосовується і тоді, коли майно набуте без вини набувача.
З огляду на це, Суд вважає, що за період з 20.01.2013 року по 26.04.2013 року допомога з безробіття у розмірі 8001,13 грн. сплачена ОСОБА_2 безпідставно, а тому цю суму слід з нього стягнути на користь позивача.
Враховуючи наведене, Суд вважає, що факти, на які покликався позивач як на підставу своїх вимог знайшли підтвердження, а тому позов слід задовольнити.
Щодо судових витрат, то у відповідності до вимог ч. 4 ст. 94 КАС України, судові витрати у формі судового збору, з відповідача не належить стягувати.
Керуючись ст.ст. 122, 123, 127, 130, 135, 143, 151-154, 160, 161, 163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
П О С Т А Н О В И В :
1. Адміністративний позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з ОСОБА_2 (адреса: АДРЕСА_1) на користь Новояворівського міського центру зайнятості (адреса: 81053, Львівська область, м.Новояворівськ, вул. Січових Стрільців, 16, р/р 37175001003768, банк ГУДК у Львівській області, МФО 825014, ЗКПО 26413047) суму зайво виплаченого забезпечення в розмірі 8001 (вісім тисяч одна) грн. 59 коп.
3. Судовий збір зі сторін стягувати не слід.
Постанова набирає законної сили в строк та в порядку, визначеному ст. 254 КАС України.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Повний текст постанови виготовлений 28 жовтня 2013 року.
Суддя Тертичний В.Г.