ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
01032, м. Київ, вул. Комінтерну, 16 тел. 235-24-26
УХВАЛА
про припинення провадження у справі
"23" жовтня 2013 р. Справа № Б8/012-12/3
за заявою Товариства з обмеженою відповідальністю "ЛЕОН-ТЕХНОЛОДЖИ",
боржника: Васильківський район смт. Глеваха
про банкрутство
суддя Лопатін А.В.
за участю представників згідно протоколу судового засідання.
Обставини справи:
У провадженні судді господарського суду Київської області Скутельника П.Ф. знаходилась справа № Б8/012-12 за заявою боржника Товариства з обмеженою відповідальністю "ЛЕОН-ТЕХНОЛОДЖИ" про банкрутство.
Ухвалою господарського суду Київської області від 30.01.2012 року порушено провадження у справі та її розгляд призначено на 14.02.2012 року.
Ухвалою господарського суду Київської області від 14.02.2012 року, у зв'язку з невиконанням боржником вимог ухвали суду від 30.01.2012 року, розгляд справи відкладено на 28.02.2012 року.
Постановою господарського суду Київської області від 28.02.2012 року визнано ТОВ "ЛЕОН-ТЕХНОЛОДЖИ" банкрутом та відкрито його ліквідаційну процедуру, ліквідатором ТОВ "ЛЕОН-ТЕХНОЛОДЖИ" призначено арбітражного керуючого Авілова С.В., зобов'язано ліквідатора банкрута подати до офіційного друкованого органу України оголошення про банкрутство ТОВ "ЛЕОН-ТЕХНОЛОДЖИ".
06.09.2012 року через канцелярію господарського суду Київської області представником ДПІ у м. Сумах Сумської області Державної податкової служби подано заяву про визнання кредиторських вимог у сумі 3144,78 грн.
20.11.2012 року ліквідатором банкрута подано до господарського суду Київської області на затвердження звіт ліквідатора, ліквідаційний баланс банкрута та пояснювальні записки до них.
Ухвалою господарського суду Київської області від 21.11.2012 року розгляд заяви ДПІ у м. Сумах Сумської області Державної податкової служби про визнання кредиторських вимог призначено на 17.12.2012 року о 17:30 год., розгляд звіту ліквідатора та ліквідаційного балансу банкрута призначено на 17.12.2012 року о 17:40 год.
Ухвалою господарського суду Київської області від 17.12.2012 року заяву ДПІ у м. Сумах Сумської області Державної податкової служби задоволено частково у сумі 3144,78грн., затверджено звіт ліквідатора та ліквідаційний баланс банкрута, ліквідовано юридичну особу - ТОВ "ЛЕОН-ТЕХНОЛОДЖИ".
Не погоджуючись з винесеною ухвалою суду від 17.12.2012 року, 12.03.2013року представником ДПІ у м. Сумах Сумської області Державної податкової служби подано апеляційну скаргу, у якій останній просить Київський апеляційний господарський суд скасувати ухвалу, мотивуючись тим, що даною ухвалою не задоволено заяву ДПІ у м. Сумах Сумської області Державної податкової служби про визнання кредиторських вимог у сумі 1020,00 грн. та включення даної суми в реєстр вимог кредиторів ТОВ "ЛЕОН-ТЕХНОЛОДЖИ", хоча ДПІ у м. Сумах Сумської області Державної податкової служби неодноразово направляло заяву з кредиторськими вимогами на адресу ліквідатора банкрута.
Постановою Київського апеляційного господарського суду від 10.04.2013 року (колегія суддів у складі: головуючого судді - Доманської М.Л., суддів: Гарник Л.Л., Пантелієнко В.О) апеляційну скаргу задоволено, матеріали справи направлено для подальшого розгляду.
Не погоджуючись з винесеною Київським апеляційним господарським судом постановою, ліквідатор банкрута подав касаційну скаргу.
Постановою Вищого господарського суду України від 03.07.2013 року касаційну скаргу ліквідатора ТОВ "ЛЕОН-ТЕХНОЛОДЖИ" залишено без розгляду, постанову Київського апеляційного господарського суду від 10.04.2013 року без змін.
У постанові від 10.04.2013 року Київський апеляційний господарський суд звертає увагу суду першої інстанції на те, що до апеляційної скарги долучено заяви ДПІ у м. Сумах Сумської області Державної податкової служби про визнання кредиторських вимог у сумі 1020,00 грн. та включення даної суми в реєстр вимог кредиторів ТОВ "ЛЕОН-ТЕХНОЛОДЖИ", однак, ліквідатор у своєму звіті про надходження зазначених заяв не зазначає. Крім того, у звіті ліквідатор зазначає, що останньому на його запити не надійшли відповіді від КП "Васильківське МБТІ щодо наявності права власності на нерухоме майно за банкрутом, від Головного міжрегіонального управління статистики, від інспекції державного технічного нагляду щодо наявності у банкрута зареєстрованих тракторів, самохідних шасі, самохідних сільськогосподарських, дорожньо-будівельних і меліоративних машин, сільськогосподарської техніки, інших механізмів, від відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності у Васильківському районі Київської області щодо наявності заборгованості банкрута перед Фондом, від Васильківської ОДПІ Київської області щодо наявності заборгованості банкрута перед ДПІ, державною службою інтелектуальної власності України надійшла відповідь, що службою інформація щодо наявності об'єктів права інтелектуальної власності не надається.
Разом з тим, апеляційною та касаційною інстанцією встановлено, що боржник не проінформував ДПІ про ліквідацію підприємства в порядку та в строки, передбачені Порядком обліку платників податків, зборів (обов'язкових платежів), відповідно, головою ліквідаційної комісії боржника не дотримано позасудової процедури самоліквідації боржника, яка є обов'язковою передумовою для порушення провадження у справі про банкрутство за статтею 51 Закону.
За результатами розподілу автоматизованої системи документообігу справу № Б8/012-12 передано для подальшого розгляду судді Лопатіну А.В.
Ухвалою господарського суду Київської області від 30.07.2013 року прийнято справу № Б8/012-12/3 до провадження судді Лопатіна А.В., розгляд заяви ДПІ у м.Сумах Сумської області Державної податкової служби про визнання кредитором ТОВ "ЛЕОН-ТЕХНОЛОДЖИ" та звіту ліквідатора, ліквідаційного балансу банкрута призначено на 04.09.2013 року.
Ухвалою господарського суду Київської області від 04.09.2013 року розгляд заяви ДПІ у м. Сумах Сумської області Державної податкової служби про визнання кредитором ТОВ "ЛЕОН-ТЕХНОЛОДЖИ" та звіту ліквідатора, ліквідаційного балансу банкрута відкладено на 25.09.2013 року.
25.09.2013 року через канцелярію господарського суду Київської області ліквідатором банкрута подано доповнення до звіту ліквідатора ТОВ "ЛЕОН-ТЕХНОЛОДЖИ".
У судовому засіданні 25.09.2013 року, дослідивши подані ліквідатором банкрута документи та заслухавши присутнього ліквідатора ТОВ "ЛЕОН-ТЕХНОЛОДЖИ", суд вирішив відкласти розгляд заяви ДПІ у м. Сумах Сумської області Державної податкової служби про визнання кредитором ТОВ "ЛЕОН-ТЕХНОЛОДЖИ" та звіту ліквідатора, ліквідаційного балансу банкрута на 23.10.2013року, оскільки, ліквідатором банкрута не подано доказів належного повідомлення органу державної податкової служби про ліквідацію ТОВ "ЛЕОН-ТЕХНОЛОДЖИ" шляхом подання заяви за формою № 8-ОПП у встановленому законодавством порядку.
23.10.2013 року через канцелярію господарського суду Київської області ліквідатор банкрута подав клопотання про відкладення розгляду справи, яке мотивоване неможливістю останнього подати витребуванні ухвалою суду від 25.09.2013 року докази та необхідністю часу для їх отримання.
Відповідно до частини першої ст. 11112 ГПК України вказівки, що містяться у постанові касаційної інстанції, є обов'язковими для суду першої інстанції під час нового розгляду справи.
Розглянувши матеріали справи, врахувавши вказівки Вищого господарського суду України викладені у постанові Вищого господарського суду України від 03.07.2013 року, суд вирішив припинити провадження у справі, виходячи з наступного.
Відповідно до частини першої ст. 51 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (далі Закон) якщо вартості майна боржника - юридичної особи, щодо якого прийнято рішення про ліквідацію, недостатньо для задоволення вимог кредиторів, така юридична особа ліквідується в порядку, передбаченому цим Законом. У разі виявлення зазначених обставин, ліквідатор (ліквідаційна комісія) зобов'язані звернутися до господарського суду із заявою про порушення справи про банкрутство такої юридичної особи.
Необхідними передумовами для звернення до суду з заявою на підставі ст. 51 Закону є дотримання боржником вимог ст.ст. 105, 110, 111 Цивільного кодексу України, ст. 60 Господарського кодексу України щодо порядку добровільної ліквідації юридичної особи.
Зокрема, згідно з частиною четвертою ст. 105 ЦК України (у редакції від 28.08.2011 року, станом на дату прийняття рішення про самоліквідацію банкрута) комісія з припинення юридичної особи поміщає в друкованих засобах масової інформації, в яких публікуються відомості про державну реєстрацію юридичної особи, що припиняється, повідомлення про припинення юридичної особи та про порядок і строк заявлення кредиторами вимог до неї. Цей строк не може становити менше двох місяців з дня публікації повідомлення про припинення юридичної особи.
Відповідно до вимог частини першої ст. 110 ЦК України юридична особа ліквідується за рішенням її учасників або органу юридичної особи, уповноваженого на це установчими документами, в тому числі, у зв'язку із закінченням строку, на який було створено юридичну особу, досягнення мети, для якої її створено, а також в інших випадках, передбачених установчими документами.
За приписами частини третьої ст. 110 ЦК України якщо вартість майна юридичної особи є недостатньою для задоволення вимог кредиторів, юридична особа ліквідується в порядку, встановленому законом про відновлення платоспроможності або визнання банкрутом.
За приписами частини першої ст. 111 ЦК України ліквідаційна комісія після закінчення строку для пред'явлення вимог кредиторами складає проміжний ліквідаційний баланс, який містить відомості про склад майна юридичної особи, що ліквідується, перелік пред'явлених кредиторами вимог, а також про результати їх розгляду.
Аналогічні положення містить частина третя ст. 60 Господарського кодексу України (далі - ГК України), яка регулює загальний порядок ліквідації суб'єкта господарювання, ліквідаційна комісія оцінює наявне майно суб'єкта господарювання, який ліквідується, і розраховується з кредиторами, складає ліквідаційний баланс та подає його власнику або органу, який призначив ліквідаційну комісію. Достовірність та повнота ліквідаційного балансу повинні бути перевірені у встановленому законодавством порядку.
Отже, враховуючи вищезазначені вимоги Закону, необхідними передумовами для звернення із заявою про порушення провадження у справі про банкрутство боржника у порядку ст. 51 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" є: оцінка вартості наявного майна боржника, публікація оголошення згідно з вимогами ст. 105 ЦК України з метою виявлення кредиторів та встановлення повного обсягу кредиторської заборгованості, повідомлення органу державної податкової служби про ліквідацію підприємства, складення проміжного ліквідаційного балансу та затвердження його відповідно до ст.111 ГК України. Крім того, звернення до суду з такою заявою можливо лише після закінчення строку, передбаченого ст. 105 ЦК України.
Відповідно до частини другої ст. 34 ГПК України обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Такий порядок передбачений Податковим кодексом України, а саме в пп. 20.1.4. п. 20.1. ст. 20 Податкового кодексу України також закріплено, що органи державної податкової служби мають право: проводити перевірки платників податків (крім Національного банку України) в порядку, встановленому цим Кодексом.
Згідно пункту 78.1.7. частини 78.1. статті 78 Податкового кодексу України, документальна позапланова виїзна перевірка здійснюється, зокрема, у випадку, якщо розпочато процедуру реорганізації юридичної особи (крім перетворення), припинення юридичної особи або підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця, порушено провадження у справі про визнання банкрутом платника податків або подано заяву про зняття з обліку платника податків.
Судами апеляційної та касаційної інстанції встановлено, що до заяви про порушення справи про банкрутство за ст. 51 Закону про банкрутство не додані докази повідомлення боржником явних кредиторів (у розумінні ст. 60 Господарського кодексу України), зокрема контролюючі органи, про його ліквідацію та про порядок і строки заявлення кредиторами претензій.
Так судами встановлено, що ліквідаційною комісією не виконано вимоги п.8.1.1 Порядку обліку платників податків, зборів (обов'язкових платежів), відповідно до вимог якого юридичній особі, крім військових частин, у разі прийняття рішення про припинення засновниками (учасниками) юридичної особи, уповноваженими органами чи судом, голові комісії з припинення (ліквідатору, ліквідаційній комісії тощо) чи особі, відповідальній за погашення податкових зобов'язань або податкового боргу платника податків, у разі ліквідації платника податків, слід у 3-денний термін від дати внесення до Єдиного державного реєстру відомостей про те, що юридична особа перебуває у процесі припинення, подати в орган державної податкової служби, в якому платник податків перебуває на обліку, заяву про припинення платника податків за формою № 8-ОПП, дата якої фіксується в журналі за формою № 6-ОПП.
Відповідно до пункту 8.2 вказаного Порядку у зв'язку з проведенням реорганізації чи ліквідації юридичної особи органом державної податкової служби приймається рішення про проведення позапланової виїзної перевірки платника податків, який перебуває на обліку в такому органі, у разі одержання, зокрема, заяви за формою N 8-ОПП від платника податків.
Дослідження зазначених вище обставин необхідно для з'ясування наявності чи відсутності підстав для порушення провадження у справі про банкрутство, за правилами статті 51 спеціального Закону. Вказані обставини, виходячи з вимог Закону, повинні бути в наявності та з'ясовані на момент порушення справи про банкрутство за спрощеною процедурою.
Судом апеляційної інстанції та судом касаційної інстанції встановлено, що в матеріалах справи відсутні докази інформування органу ДПІ про ліквідацію боржника у встановленому законодавством порядку, а саме шляхом подання заяви за формою №8-ОПП у встановленому законом порядку, що свідчить про відсутність підстав для порушення провадження у даній справі.
Станом на дату судового засідання, ліквідатором банкрута належних доказів інформування органу ДПІ про ліквідацію боржника у встановленому законодавством порядку, а саме шляхом подання заяви за формою №8-ОПП до суду не подано.
За таких обставин провадження у справі підлягає припиненню, як безпідставно порушене, відповідно до пп. 1-1 п. 1 частини першої ст. 80 ГПК України.
Зважаючи на вищевикладене, керуючись п.1-1 частини першої ст. 80, ст. 86 Господарського процесуального кодексу України, Законом України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», суд
ухвалив:
1. Провадження у справі № Б8/012-12/3 за заявою Товариства з обмеженою відповідальністю "ЛЕОН-ТЕХНОЛОДЖИ" (08631, Київська обл., Васильківський район, смт. Глеваха, вул. Вокзальна, буд. 2; код ЄДРПО України 37186525) про банкрутство останнього припинити.
2. Зобов'язати реєстратора Реєстраційної служби Васильківського міськрайонного управління юстиції (08600, Київська обл., м. Васильків, вул.Володимирська, 2) внести до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб запис про відміну державної реєстрації припинення Товариства з обмеженою відповідальністю "ЛЕОН-ТЕХНОЛОДЖИ" (08631, Київська обл., Васильківський район, смт. Глеваха, вул. Вокзальна, буд. 2; код ЄДРПО України 37186525).
3. Зобов'язати реєстратора Реєстраційної служби Васильківського міськрайонного управління юстиції (08600, Київська обл., м. Васильків, вул.Володимирська, 2) вирішити питання про внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців відповідного запису про постановлення судового рішення щодо припинення провадження у справі про банкрутство юридичної особи - Товариства з обмеженою відповідальністю "ЛЕОН-ТЕХНОЛОДЖИ" (08631, Київська обл., Васильківський район, смт. Глеваха, вул.Вокзальна, буд. 2; код ЄДРПО України 37186525).
Копію ухвали направити учасникам судового процесу, реєстратору Реєстраційної служби Васильківського міськрайонного управління юстиції (08600, Київська обл., м.Васильків, вул. Володимирська, 2) та Головному управлінню юстиції у Київській області Міністерства юстиції України (04071, м. Київ, вул. Ярославська, 5/2, каб. 2).
Дата підписання:29.10.2013 року
Суддя А.В. Лопатін