Постанова № 3437300, 26.03.2009, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.03.2009
Номер справи
22а-14644/08/9104
Номер документу
3437300
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М    У К Р А Ї Н И

  26 березня 2009 року                                                       22а-14644/08/9104

Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі:

головуючого-судді – Яворського І.О.,

суддів – Носа С.П., Любашевського В.П.

при секретарі судового засідання – Козирі В.Р.,

за участю осіб:

від позивача–  Лоза В.М.

від відповідача– Жукевич Л.Б.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Львові справу

за апеляційною скаргою Тернопільської об’єднаної державної податкової інспекції

на постанову господарського суду Тернопільської області від 28 травня 2008 року у справі № 15а/37-765

за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю «Нечипорук Транспорт Сервіс»

до Тернопільської об’єднаної державної податкової інспекції

про скасування рішення № 0000512200/0 53653 від 07.08.2007 р., -

В С Т А Н О В И Л А :

22 січня 2008 року позивач звернувся до суду з вказаним вище позовом, просив скасувати рішення № 0000512200/0 53653 від 07.08.2007 року в частині застосування 48864,72 грн. штрафних санкцій ( з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог від 09.04.2008 року).Зокрема, не погоджується з пенею нарахованою за прострочення поставки продукції, зазначає, що датою імпорту слід вважати момент перетину державного кордону, а не момент оформлення вантажно-митної декларації, та відповідно, що дата перетину кордону підтверджується відміткою в вантажно-митній декларації «під митним контролем», тому фактично поставка товару відбулась без порушення законодавчо встановлених термінів.

У запереченні на адміністративний позов Тернопільська ОДПІ вказано, що оскаржуване рішення ДПІ  відповідає чинному законодавству, підтвердженням цьому є Акт позапланової виїзної документальної перевірки № 6792/22-222/32386922 від 01.08.2007 року (далі Акт).

Постановою господарського суду Тернопільської області від 28 травня 2008 року позов задоволено. Скасовано податкове повідомлення-рішення № 0000512200/0 53653 від 07.08.2007 року прийняте Тернопільською ОДПІ в частині застосування до ТзОВ «Нечипорук Транспорт Сервіс» 48864,72 грн. штрафних санкцій.

Згадана постанова оскаржена в апеляційному порядку Тернопільською ОДПІ. Апелянт звертає увагу на те, що  дана постанова винесена з порушенням норм матеріального права, а тому підлягає скасуванню. Зокрема, вказує, що при проведенні імпортних операцій, датою імпорту, у випадку ввезення продукції на територію України, якщо така продукція згідно із законодавством України підлягає митному оформленню, слід вважати дату завершення оформлення ВДМ (типу ІМ-40 «Імпорт», ІМ-41 «Реімпорт», ІМ-72 «Магазин безмитної торгівлі», ІМ-75 «Відмова на користь держави», ІМ-76 «Знищення або руйнування»).

Перевіривши у відкритому судовому засіданні повноту встановлення обставин справи та правильність їх юридичної оцінки в судовому рішенні, колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду дійшла висновку про підставність апеляційної скарги та  незаконність рішення суду першої інстанції.

При цьому колегія суддів враховує наступне.

Працівниками державної податкової служби проведено позапланову виїзну перевірку дотримання вимог валютного законодавства ТОВ «Нечипорук Транспорт Сервіс» за період з 01.01.2007р. по 01.07.2007р., за результатами якої складено Акт, щопідписаний головним бухгалтером товариства.

Перевіркою встановлено, що ТОВ «Нечипорук Транспорт Сервіс» порушило порядок декларування валютних цінностей (порушено статтю 1 Указу Президента України № 319/94 від 18.06.1994 року «Про невідкладні заходи щодо повернення в Україну валютних цінностей, що незаконно знаходяться за її межами» із змінами та доповненнями, ст. 16 Декрету Кабінету Міністрів України №15-93 від 19 лютого 1993 року «Про систему валютного регулювання і валютного контролю»). Зокрема, порушило порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті (порушено статтю 2 Закону України №185/94-ВР від 23.09.1994 року «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» із змінами та доповненнями (далі - Закон №185/94-ВР).

За наслідками перевірки відповідачем прийнято рішення від 07 серпня 2007 року № 0000512200/0/53653 про сплату ТОВ «Нечипорук Транспорт Сервіс» 55365,40 грн. застосованих штрафних (фінансових) санкцій з посиланням на пункт 11 статті 11 Закону України № 509-ХП від 04.12.1990 року «Про державну податкову службу в Україні" із змінами та доповненнями, частину першу статті 4Закону України №185/94-ВР від 23.09.1994 року «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» із змінами та доповненнями, пункт 2.7 Положення «Про валютний контроль» затвердженого Постановою Правління Національного банку України від 8 лютого 2000 року № 49 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 4 квітня 2000 року за №209/4430), із змінами та доповненнями.

Зокрема, згідно рішення Тернопільської ОДПІ від 06.09.2007р.№ 60358/7/25011    про   результати   розгляду   первинної   скарги   директора   ТОВ « Нечипорук Транспорт Сервіс», Тернопільська об'єднана державна податкова інспекція скасовує рішення  від 07  серпня 2007  року № 0000512200/0/5363 про сплату товариством    з    обмеженою    відповідальністю «Нечипорук    Транспорт    Сервіс» застосованих штрафних (фінансових) санкцій за платежем «пеня за порушення термінів розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності, невиконання зобов'язань та штрафні санкції за порушення вимог валютного законодавства" в частині 170,00грн., а в іншій частині залишає зазначене рішення без змін, внаслідок чого позивачем було отримано податкове повідомлення-рішення № 0000512200/1/61688 від 12.09.2007 року щодо застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 55195,40 грн.

Як вбачається із матеріалів справи,при виконанні ряду імпортних контрактів укладених ТОВ "Нечипорук Транспорт Сервіс" з іноземними постачальниками поставка продукції (робіт, послуг) здійснювалась з перевищенням терміну визначеного статтею 2 Закону України №185/94-ВР від 23.09.1994 року "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті" із змінами та доповненнями, а саме з перевищенням 90 календарних днів з моменту здійснення авансового платежу на користь постачальника продукції (робіт, послуг), що імпортується по наступних контрактах:

№ 122 від 03.02.2005 року укладеного з фірмою «C.R.M. NederlandB.V.» Вегке1seweg13-15, 2718 PRZoetermeer, Netherlandsна купівлю автотранспортної техніки, причепів та напівпричепів різних б/к запасних частин, комплектуючих та ремонт автотехніки, загальною вартістю 150 000 евро. По даному контракту поставка товару на суму 13392,31 евро при граничному терміні поставки 19.04.2007 року відбулась із простроченням встановлених законодавством термінів (згідно ВМД №584 від 08.05.2007 року на суму 4500 євро, ВМД №759 від 11.06.2007р. на суму 9000євро);

№ 205 від 15.11.2003 року укладеного з фірмою «TRUCKCAR» РIOTRWASILCZENKOна купівлю-продаж та сервісне обслуговування техніки. Загальна вартість контракту становить 150000 евро,в тому числі 101 000 евро - імпорт техніки, 49 000 евро - ремонт техніки.По даному контракту поставка товару на суму 24250 євро при граничному терміні поставки 19.04.2007 року відбулась із простроченням встановлених законодавством термінів (згідно ВМД №521, 522 від 25.04.2007 року на суму 12600 евро, ВМД №527 від 27.04.2007р. на суму 7000 евро, ВМД № 630 від 15.05.2007 року на суму 7000 евро);

№ 27 від 27.12.2006 року укладеного з фірмою «RICHARDTRUSKSPRL» на купівлю автотранспортної техніки, причепів та напівпричепів різних б/к, запасних частин. По даному контракту поставка товару на суму 8500 євро при граничному терміні    поставки    19.04.2007   року   відбулась   із   простроченням   встановлених законодавством термінів (згідно ВМД №583 від 08.05.2007 року на суму 8500 евро); № 21/12 від 21.12.2006 року укладеного з фірмою «FAAVTOWELT» на купівлю автотранспортної техніки причепів та напівпричепів різних б/к, запасних частин, комплектуючих та ремонт автотехніки, загальною вартістю 250 000 евро.По даному контракту поставка товару на суму 20350 евро при граничному терміні поставки 19.04.2007 року, поставка товару на суму 950 евро при граничному терміні поставки 23.04.2007 року, поставка товару на суму 5000 евро при граничному терміні поставки 03.06.2007 року, відбулась із простроченням встановлених законодавством термінів (отримано послуги згідно акту №38 від 02.06.2007 року на суму 2000 евро; отримано товару (автотехніки) згідно ВМД №760 від 11.06.2007 року на суму 8000 евро, ВМД №821 від 25.06.2007 року на суму 7000 евро, ВМД №934 від 12.07.2007 року на суму 9500 евро); № 05/03 від 05.03.2007 року укладеного з фірмою «LAGTRAILERSN.V.» на купівлю автотранспортної техніки, причепів та напівпричепів різних б/к, запасних частин, комплектуючих та ремонт автотехніки. Загальна вартість контракту становить 300000 евро. По даному контракту поставка товару на суму 10600 євро при граничному терміні поставки 27.06.2007 року відбулась із простроченням встановлених законодавством термінів (згідно ВМД №882, 883 від 04.07.2007 року на суму 12000 євро);

№ 02/03 від 02.03.2007 року укладеного з фірмою « E.W.V. AALSTB.V.» на купівлю автотранспортної техніки, причепів та напівпричепів різних б/к, запасних частин, комплектуючих та ремонт автотехніки, загальною вартістю 300 000 євро. По даному контракту поставка товару на суму 14400 євро при граничному терміні поставки 27.06.2007 року відбулась із простроченням встановлених законодавством термінів згідно ВМД №880, 881 від 04.07.2007 року на суму 14700 євро).

Згідно статті 2 Закону України №185/94-ВР, імпортні операції резидентів, які здійснюються на умовах відстрочення поставки, в разі, коли таке відстрочення перевищує 90 календарних днів з моменту здійснення авансового платежу або виставлення векселя на користь постачальника продукції (робіт, послуг), що імпортується, потребують індивідуальної ліцензії Національного банку України.

Колегія суддів звертає увагу на те, що позивачем не отримано індивідуальної ліцензії НБУ на перевищення законодавчого встановленого строку розрахунків за імпортною операцією.

Згідно пункту 3.1 Інструкції «Про порядок здійснення контролю і отримання ліцензій за експортними, імпортними та лізинговими операціями», затвердженої постановою Правління Національного банку України від 24 березня 1999 року № 136 і зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 28 травня 1999 року за № 338/3631 (із змінами і доповненнями, внесеними постановою Правління Національного банку України від 13 грудня 2006 року № 455 і зареєстрованими в Міністерстві юстиції України 18 січня 2007 року за № 37/13304, що вступили в дію з 29.01.2007 року) імпортні операції резидентів, які здійснюються на умовах відстрочення поставки, в разі коли таке відстрочення перевищує 90 календарних днів з моменту здійснення авансового платежу, виставлення векселя на користь постачальника товару, що імпортується, або при застосуванні розрахунків у формі документарного акредитива з моменту здійснення банком платежу на користь нерезидента, потребують одержання ліцензії.

Пунктом 1.5 Інструкції передбачено, що перевищення законодавчо встановлених строків розрахунків за експортними, імпортними та лізинговими операціями резидентів дозволяється виключно за наявності ліцензії.

Відповідно до пункту 14 статті 1 Митного кодексу України митне оформлення -виконання митним органом дій (процедур), які пов'язані із закріпленням результатівмитного контролю товарів і транспортних засобів, що переміщуються через митний кордон України, і мають юридичне значення для подальшого використання цих товарів і транспортних засобів.

Положення про вантажну митну декларацію, що затверджено Постановою Кабінету Міністрів України від 09.06.1997 року №574 вантажна митна декларація (далі - ВМД) - письмова заява встановленої форми, що подається митному органу і містить відомості про товари та транспортні засоби, які переміщуються через митний кордон України, митний режим, у який вони заявляються, а також іншу інформацію, необхідну для здійснення митного контролю, митного оформлення, митної статистики, нарахування податків, зборів та інших платежів.

Правилами пункту 8 вказаного Положення встановлено, що ВДМ, заповнена у звичайному порядку, вважається оформленою за наявності на всіх її сторінках відтиску особової номерної печатки посадової особи митниці, яка здійснює митне оформлення товарів та транспортних засобів.

Таким чином, колегія суддів вважає, що датою імпорту у випадку ввезення продукції на територію України, якщо така продукція згідно із законодавством України підлягає митному оформленню, слід вважати дату завершення оформлення ВМД (типу ІМ-40 "Імпорт", ІМ-41 "Реімпорт", ІМ-72 "Магазин безмитної торгівлі", ІМ-75 "Відмова на користь держави", ІМ-75 "Знищення або руйнування").

Відповідно до статті 4 Закону №185/94-ВР, за порушення ТОВ «Нечипорук Транспорт Сервіс» термінів, передбачених статтями 1 і 2 цього Закону, Тернопільською ОДПІ нараховано товариству пеню за кожний день прострочення у розмірі 0,3 відсотка від суми неодержаної виручки (митної вартості недопоставленої продукції) в іноземній валюті, перерахованої у грошову одиницю України за валютним курсом Національного банку України на день виникнення заборгованості, всього на суму 55025,40 грн.

З врахуванням викладеного вище, судом першої інстанції прийнято незаконне рішення, ухвалене без дотримання норм матеріального права при порушенні норм процесуального права. Рішення ухвалене не на підставі повно і всебічно з’ясованих обставин справи, не підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Постанова підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови про відмову позивачу в задоволенні його позовних вимог.

Керуючись ст.ст.195, 196. 198 ч.1 п.3, 202, 205 ч.2; 207, 254 КАС України, колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду, -

                                            П О С Т А Н О В И  Л А :

Апеляційну скаргу Тернопільської об’єднаної державної податкової інспекції на постанову господарського суду Тернопільської області від 28 травня 2008 року задовольнити.

Постанову господарського суду Тернопільської області від 28 травня 2008 року у справі № 15а/37-765 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Нечипорук Транспорт Сервіс» до Тернопільської об’єднаної державної податкової інспекції про скасування рішення № 0000512200/0 53653 від 07.08.2007 р – скасувати і прийняти нову постанову про  відмову позивачу в задоволенні  позовних вимог. 

 

Постанова апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена до касаційної інстанції протягом одного місяця з дня набрання нею законної сили.

Головуючий  суддя-доповідач                                           І.О.Яворський

Судді                                                                                     С.П. Нос

                                                                                  В.П. Любашевський

Повний текст постанови

виготовлений та підписаний

30.03.2009р.