Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
16 жовтня 2013 р. № 820/5478/13-а
Харківський окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді Лук'яненко М.О.,
при секретарі судового засідання Гайворонському В.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом публічного акціонерного товариства "Акціонерний комерційний банк" Базис" до центральної міжрайонної виконавчої дирекції Харківського обласного Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про скасування рішення, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач, публічне акціонерне товариство "Акціонерний комерційний банк" Базис", звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому просить суд: скасувати рішення №93-03-09 від 07.05.2013 року про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності.
В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначив, що Відповідачем було проведено перевірку по коштах Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності першої Харківської філії ПАТ "Акціонерний комерційний банк "Базис", якою було встановлено неправомірне використання коштів Фонду у сумі 666,05 грн., неподання встановленої звітності щодо використання страхових коштів до органу Фонду за 1 квартал 2013 року. Рішенням від 07.05.2013 року Позивачу було нараховано штраф за порушення порядку витрачення страхових коштів в сумі 333,03 грн.. Однак, з винесеним рішенням Позивач не погоджується, вважає, що воно винесено незаконно, без додержання норм діючого законодавства України, а тому підлягає скасуванню.
Представник позивача в судовому засіданні зазначив, що не заперечує проти встановлених порушень в акті перевірки, однак вважає, що Відповідач не має права нараховувати штрафні санкції, оскільки не є кредитором банку.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечувала, надала суду письмові пояснення, позиція яких повністю збігається з викладеною в судовому засіданні, де вказала, що Відповідачем було проведено перевірку, якою встановлені порушення норм діючого законодавства. На підставі акту Директором центральної міжрайонної виконавчої дирекції Харківського обласного Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності було прийнято рішення про нарахування Позивачу штрафу в розмірі 333,03 грн. за порушення порядку витрачання вартості наданих соціальних послуг. Крім того, Відповідач вважає посилання Позивача на Постанову Правління Національного банку України №357 від 23.08.2012 року "Про відкликання банківської ліцензії та призначення ліквідатора ПАТ "АКБ "Базис" з 28.08.2012 року, якою відкликано банківську ліцензію, ініційовано процедуру ліквідації та призначено ліквідатора, тобто термін дії тимчасової адміністрації закінчено та розпочато загальну процедуру ліквідації, передбачену ст. 110 ЦК України. Проте, при здійсненні ліквідації за рішенням власника в порядку, передбаченому ст.110 ЦК України дія мораторію чинним законодавством не передбачена, а тому рішення Центральної міжрайонної виконавчої дирекції Харківського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності від 07.05.2013 року № 93-03-09 винесене правомірно та в межах норм діючого законодавства.
Вислухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд дійшов наступного висновку.
Публічне акціонерне товариство "Акціонерний комерційний банк" Базис" перебуває в стані припинення, відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців (а.с. 15).
Фахівцями Відповідача 29-30 квітня 2013 року було проведено перевірку по коштах Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності першої Харківської філії ПАТ "Акціонерний комерційний банк "Базис".
Результати перевірки оформлені актом №186 від 30.04.2013 року, яким було встановлено неправомірне використання Позивачем коштів Фонду у сумі 666,05 грн., неподання встановленої звітності щодо використання страхових коштів до органу Фонду за 1 квартал 2013 року (а.с. 17-18).
Директором центральної міжрайонної виконавчої дирекції Харківського обласного Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності на підставі акту перевірки було прийнято рішення про нарахування ПАТ "АКБ "Базис" штрафу в розмірі 333,03 грн. за порушення порядку витрачання вартості наданих соціальних послуг (а.с. 16).
Позивач не погодившись з рішенням Відповідача № 93-03-09 від 07.05.2013 року та оскаржив його в адміністративному порядку.
За результатом перегляду, рішення 93-03-09 від 07.056.2013 року було залишено без змін, згідно рішення Виконавчої дирекції Харківського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності № 1065-05-05 від 12.06.2013 року про результати розгляду скарги (а.с. 21-22).
З матеріалів справи та наявних в ній доказів, судом встановлено наступне.
Законодавство України, що регулює відносини у сфері загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, базується на Конституції України, складається з Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, Кодексу законів про працю України, цього Закону та прийнятих відповідно до них інших нормативно-правових актів.
Відповідно до ст. 1 "Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування", загальнообов'язкове державне соціальне страхування - це система прав, обов'язків і гарантій, яка передбачає надання соціального захисту, що включає матеріальне забезпечення громадян у разі хвороби, повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом, за рахунок грошових фондів, що формуються шляхом сплати страхових внесків власником або уповноваженим ним органом, громадянами, а також бюджетних та інших джерел, передбачених законом.
Пунктом 7 ст. 11 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" від 18.01.2001 року № 2240 правління Фонду здійснює контроль за цільовим використанням коштів Фонду, веденням і достовірністю обліку та звітності щодо їх надходження та використання.
Згідно ч.1 ст. 21 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" фінансування страхувальників-роботодавців для надання матеріального забезпечення найманим працівникам здійснюється районними, міжрайонними, міськими виконавчими дирекціями відділень Фонду в порядку, встановленому правлінням Фонду.
У разі порушення провадження у справі про банкрутство страхувальника-роботодавця страхові кошти, зараховані на окремий рахунок, повертаються до районної, міжрайонної, міської виконавчої дирекції відділення Фонду, яка в подальшому забезпечує надання матеріального забезпечення застрахованим особам. Фінансування такого страхувальника виконавчою дирекцією відділення Фонду припиняється (ч.2 ст. 21 Закону України від 18.01.2001 року № 2240).
Відповідно п.п. 3, 6 ст. 28 вище згаданого Закону України страхувальник має право: проводити перевірку правильності використання страхових коштів на підприємствах, в установах і організаціях незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, у фізичних осіб, які використовують працю найманих працівників; накладати фінансової санкції та адміністративні штрафи, передбачені цим Законом та іншими актами законодавства.
Пунктом 4 ч.2 ст.27 Закону України №2240, згідно якого страхувальник зобов'язаний вести облік коштів загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, і своєчасно надавати органам Фонду встановлену звітність щодо цих коштів.
Страхувальники зобов'язані формувати та подавати до органів Фонду звітність щодо коштів загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, не пізніше 20 числа наступного за звітним періодом місяця. Базовим звітним періодом для них є квартал (п.4.1 "Порядку формування та подання страхувальниками звітності по коштах загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням", затвердженого Постановою правління ФСС з ТВП 18.01.2011 року №4).
Страхувальники та інші отримувачі страхових коштів у разі порушення порядку використання страхових коштів відшкодовують Фонду в повному обсязі неправомірно витрачену суму страхових коштів та/або вартість наданих соціальних послуг і сплачують штраф у розмірі 50 відсотків такої суми. За несвоєчасне повернення або повернення не в повному обсязі страхових коштів відповідно до частини першої статті 21 та статті 22 цього Закону на страхувальників та інших отримувачів коштів Фонду накладається штраф у розмірі 10 відсотків несвоєчасно повернутих або повернутих не в повному обсязі страхових коштів. Одночасно на суми несвоєчасно повернутих або повернутих не в повному обсязі страхових коштів і штрафних санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу (ч. 1 ст. 30 Закону України від 18.01.2001 року № 2240).
Згідно ст. 37 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" допомога по тимчасовій непрацездатності виплачується застрахованим особам залежно від страхового стажу в таких розмірах: 60 відсотків середньої заробітної плати (доходу) - застрахованим особам, які мають страховий стаж до п'яти років; 80 відсотків середньої заробітної плати (доходу) - застрахованим особам, які мають страховий стаж від п'яти до восьми років; 100 відсотків середньої заробітної плати (доходу) - застрахованим особам, які мають страховий стаж понад вісім років.
Частиною 2 вищевказаної статті передбачено, що за порушення порядку використання страхових коштів, несвоєчасне або не в повному обсязі повернення страхових коштів відповідно до частини першої статті 21 та статті 22 цього Закону, несвоєчасне подання або неподання звітності про використання коштів Фонду, інших відомостей, передбачених цим Законом, страхувальник, інший отримувач страхових коштів несе відповідальність відповідно до закону.
Як вбачається з акту перевірки, у перевіряємому періоді за рахунок коштів Фонду призначено та виплачено допомоги по тимчасовій непрацездатності у сумі 49797,16 грн. за 396 робочих днів.
При перевірці правильності нарахування допомоги по тимчасовій непрацездатності встановлено наступне порушення чинного законодавства України:
ст. 37 Закону України №2240, згідно якої допомога по тимчасовій непрацездатності виплачується застрахованим особам залежно від страхового стажу в таких розмірах: 60 відсотків середньої заробітної плати (доходу) - застрахованим особам, які мають страховий стаж до п'яти років; 80 відсотків середньої заробітної плати (доходу) - застрахованим особам, які мають страховий стаж від п'яти до восьми років; 100 відсотків середньої заробітної плати (доходу) - застрахованим особам, які мають страховий стаж понад вісім років.
Фактично, страхувальником при нарахуванні допомоги по тимчасовій непрацездатності ОСОБА_1 по л/н серії АВУ № 091366, виданому з 03.04.2012 року по 13.04.2012 року враховано страховий стаж у розмірі 80%, тоді як страховий стаж ОСОБА_1 на момент настання страхового випадку становив 4 роки 3 місяця 4 дня та відповідно допомога по тимчасовій непрацездатності повинна була виплачена в розмірі 60 відсотків середньої заробітної плат.
Таким чином, оплачено за рахунок коштів Фонду: 5 дн. * 133,78 грн*80%= 535,12 грн. потрібно нарахувати за рахунок коштів Фонду: 5 дн. * 133,78 грн*60%=401,34 грн.
Отже, Позивач в порушення вимог чинного законодавства України неправомірно використано кошти Фонду у розмірі 133,78 грн.
Крім того, перевіряючими Відповідача було зафіксовано, що у перевіряємому періоді, згідно звітів за Ф4-ФСС з ТВП було призначено та нараховано допомогу по тимчасовій непрацездатності по догляду за хворою дитиною за 161 робочих днів у сумі 22663,80 грн..
Фактично, страхувальником при нарахуванні допомоги по тимчасовій непрацездатності ОСОБА_2 по л/н серії АВД №519992, виданому з 22.02.2012 року по 02.03.2012 року враховано страховий стаж у розмірі 100%, тоді як страховий стаж ОСОБА_2 на момент настання страхового випадку становив 7 років 7 місяців 21 день та відповідно допомога по тимчасовій непрацездатності повинна була виплачена в розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати.
Таким чином, оплачено за рахунок коштів Фонду: 8 дн. * 129,60 грн.* 100%= 1036,80 грн. потрібно нарахувати за рахунок коштів Фонду: 8 дн. * 129,60 грн*80%= 829,44 грн..
За період непрацездатності з 03.03.2012 року по 07.03.2012 року ОСОБА_2 по л/н №636046 оплачено за рахунок коштів Фонду: 4 дн. * 125,39 грн.* 100%= 501,56 грн., потрібно нарахувати за рахунок коштів Фонду: 4 дн. * 125,36 грн*80%= 401,25 грн. (страховий стаж ОСОБА_2 на момент настання страхового випадку становив 7 років 8 місяців 2 дня).
По л/н №636181 ОСОБА_2 за період непрацездатності з 09.04.2012 року по 20.04.2012 року оплачено за рахунок коштів Фонду: 9 дн. * 124,78 грн.* 100%= 1123,02 грн., а потрібно нарахувати за рахунок коштів Фонду: 9 дн. * 124,78 грн.*80%=898,42 грн. (страховий стаж ОСОБА_2 на момент настання страхового випадку становив 7 років 9 місяців 8 днів).
Отже, по л/н №519992, №636046, №636181 ОСОБА_2 неправомірно використано коштів Фонду у розмірі - 532,27 грн..
Також, актом перевірки встановлено не подання Позивачем звіту за формою Ф4-ФСС з ТВ до органу Фонду за 1 квартал 2013 року.
У відповідності до положень ч.3 ст. 30 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" своєчасно не сплачені та не відшкодовані страхові кошти відповідно до частини першої статті 21 та статті 22 цього Закону і фінансові санкції, передбачені частиною першою цієї статті, стягуються із страхувальника, іншого отримувача коштів Фонду у дохід Фонду в порядку, встановленому законом.
Представник позивача в судовому засіданні не заперечувала проти факту наявності встановлених в акті Фонду порушень.
А отже, враховуючи наведене, суд приходить до висновку, що Відповідач правомірно та обґрунтовано прийняв рішення №93-03-09 від 07.05.2013 року про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообовьязкове державне соціальне страхування у звьязку з тимчасовою втратою працездатності.
Також суд зазначає, що 23.08.2013 року постановою правління Національного банку України №357 "Про відкликання банківської ліцензії та призначення ліквідатора публічного акціонерного товариства "Акціонерний комерційний банк" Базис" з 28.08.2012 року відкликано банківську ліцензію, ініційовано процедуру ліквідації та призначено ліквідатора ПАТ "АКБ"БАЗИС" Ладоненко Віру Миколаївну (а.с. 9-12).
21.01.2013 року постановою правління Національного банку України №19 "Про заміну ліквідатора ПАТ "АКБ"БАЗИС" ліквідатором ПАТ "АКБ"БАЗИС" призначено Гонтар Ганну Анатоліївну" (а.с. 13-14).
Представник позивача зазначив, що кошти, одержанні в результаті ліквідаційної процедури, спрямовуються на задоволення вимог кредиторів у черговості, відповідно до ст. 96 "Про банки і банківську діяльність". Вимоги, заявлені по закінченню строку встановленого для їх подання, не розглядаються і вважаються погашеними. А тому, Позивач вважає, що Відповідач не має права нараховувати штрафні санкції, оскільки не є кредитором банку, при цьому позивач не заперечує самого факту вчинення порушення встановленого в акті.
Суд не погоджується з даним твердженням представника публічного акціонерного товариства "Акціонерний комерційний банк" Базис", виходячи з наступного:
Відповідно до ст. 19 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", мораторій на задоволення вимог кредиторів - це зупинення виконання боржником грошових зобов'язань і зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), термін виконання яких настав до дня введення мораторію, а також припинення заходів, спрямованих на забезпечення виконання цих зобов'язань та зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), застосованих до прийняття рішення та введення мораторію. Протягом дії мораторію на задоволення вимог кредиторів не нараховуються неустойка (штраф, пеня), не застосовуються інші санкції за невиконання чи не належне виконання грошових зобов'язань та зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів).
Виходячи з наведеного, суд приходить до висновку, що Відповідач виконуючи свої владні управлінські функції, провів перевірку щодо використання коштів наданих Позивачу страхувальником і виніс рішення про повернення коштів Фонду, однак при цьому на час звернення до суду центральна міжрайонна виконавча дирекція Харківського обласного Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності ще не заявляла вимоги як кредитор шляхом внесення своїх даних до реєстру кредиторів, а це само по собі не може бути підставою для скасуваня спірного рішення Фонду.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
На підставі викладеного вище, суд не вбачає законних підстав для задоволення позовних вимог публічного акціонерного товариства "Акціонерний комерційний банк" Базис".
Керуючись ст.ст. 8 і 19 Конституції України, ст.ст.159-163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
В задоволенні адміністративного позову публічного акціонерного товариства "Акціонерний комерційний банк" Базис" до центральної міжрайонної виконавчої дирекції Харківського обласного Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про скасування рішення - відмовити в повному обсязі.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги у 10-денний строк з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили у порядку, передбаченому ст. 254 КАС України.
Суддя М.О. Лук`яненко
Повний текст постанови виготовлено 23 жовтня 2013 року.