Копія
СЕВАСТОПОЛЬСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Постанова
Іменем України
Справа № 106/3280/13-а
07.10.13 м. Севастополь
Севастопольський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Кучерука О.В.,
суддів Яковенко С.Ю. ,
Єланської О.Е.
розглянувши апеляційну скаргу представника ОСОБА_2 - ОСОБА_3 на постанову Євпаторійського міського суду Автономної Республіки Крим (суддя Кротова Л.В. ) від 11.06.13
за позовом ОСОБА_2 (АДРЕСА_1)
представник позивача ОСОБА_3 (АДРЕСА_2)
до Управління Пенсійного фонду України в м. Євпаторія АР Крим (вул. Революції, б.61,Євпаторія,Автономна Республіка Крим,97400)
про визнання незаконним і скасування рішення про відмову в переведені з пенсії за віком на пенсію по втраті годувальника, зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
Постановою Євпаторійського міського суду Автономної Республіки Крим від 11.06.2013 року у задоволені позовних вимог ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в м. Євпаторія АР Крим - відмовлено.
Не погодившись з зазначеною постановою суду, представник позивача - ОСОБА_3 звернулася з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати постанову Євпаторійського міського суду Автономної Республіки Крим від 11.06.2013 року, та ухвалити нову постанову, якою позов задовольнити.
Апеляційна скарга мотивована невідповідністю судового рішення суду першої інстанції нормам матеріального та процесуального права.
Ухвалою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 03.09.2013 відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою представника ОСОБА_2 - ОСОБА_3
Відповідно до пункту 2 частини першої статті 197 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів, у разі неприбуття жодної з осіб, які беруть участь у справі, у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання.
У судове засідання 07.10.2013 сторони, їх представники не з'явились, про дату, час та місце апеляційного розгляду справи повідомлені в встановленому законом порядку.
Суд, керуючись положеннями пункту 2 частини першої статті 197 Кодексу адміністративного судочинства України, визнав за можливе перейти до письмового провадження по справі.
Як вбачається з матеріалів справи ОСОБА_2 є дружиною померлого громадянина із числа ліквідаторів 1 категорії, смерть якого пов'язана з Чорнобильською катастрофою (а.с. 23).
У липні 2012 року позивач звернулася до відповідача з заявою про перехід з пенсії за віком на пенсію по втраті годувальника в розмірі відшкодування фактичних збитків.
Згідно акту Управління Пенсійного фонду України в м. Євпаторія АРК №45 від 05.07.2012 р. про результати перевірки ПАТ «Стройкомплекс» з питань достовірності документів про заробітну плату, наданих для призначення пенсії за ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 №796-XII, встановлено, що здійснювати розрахунок пенсії у розмірі відшкодування фактичної шкоди за довідкою по заробітній платі від 25.03.2012 р. №26186, виданої ПАТ «Стройкомплекс» не має підстав, оскільки тарифна ставка зазначена не вірно і запропоновано надати довідку про заробітну плату ОСОБА_2 за період участі у ліквідації наслідків аварії відповідно до даних встановлених за результатами перевірки (а.с. 20-21).
Протокольним рішенням №101908 від 09.07.2012 року відповідач відмовив у перерахунку пенсії. В обґрунтування такої відмови зазначається те, що довідка про заробітну плату №26/68 від 25.03.2012 р. в ПАТ «Стройкомплекс» не може бути використана для розрахунку заробітку в зоні відчуження, оскільки складена без первинних документів, що підтверджують розрахунок заробітку за період роботи в зоні відчуження, крім того в ній не зазначений населений пункт зони відчуження та складові заробітку у зоні. (а.с. 5).
З урахуванням застережень Управління Пенсійного фонду України в м. Євпаторія АРК викладених в акті №45 від 05.07.2012 р., ПАТ «Стройкомплекс» видані нові довідки №26/363а, №26/363а від 27.10.2012 року (а.с. 13-14).
13.11.2012 р. ОСОБА_2 повторно звернулась із заявою про перерахунок пенсії надала довідку про заробітну плату ОСОБА_2 №26/363-б від 27.10.2012 р., видану ПАТ «Стройкомплекс».
Протокольним рішенням №101908 від 09.03.2013 року відповідач знов відмовив у перерахунку пенсії. В обґрунтування такої відмови зазначив, що враховувати довідку про заробітну плату ОСОБА_2 №26/363б від 27.10.2012 р., видану ПАТ «Стройкомплекс» не має підстав, оскільки законодавством не передбачено відрахування пенсії з фактично виплаченої суми заробітку за роботу в зоні відчуженні (без розшифрування) з додатковим врахуванням збереженого середньомісячного заробітку.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, дослідивши та обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи, колегія суддів Севастопольського апеляційного адміністративного суду прийшла до висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Стаття 19 Конституції України визначає, що органи державної влади, їх посадові особи повинні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Статтею 46 Конституції України проголошено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Тобто право на отримання пенсії в Україні є конституційним правом громадянина України.
01.04.1991 року набрав чинності ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 №796-XI, який відповідно до його преамбули визначає основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та створює єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення.
Відповідно до статті 54 Закону України "Про статус i соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, i пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина iз заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у pозміpi відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно з законодавством.
Частиною 4 статті 54 Закону України "Про статус i соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" пенсія в разі втрати годувальника призначається непрацездатним членам cім'i померлого годувальника, які були на його утриманні (при цьому дітям пенсія призначається незалежно від того, чи були вони на утриманні годувальника), у poзмipi на одного непрацездатного члена cім'i - 50 процентів пенсії по інвалідності померлого годувальника.
Постановою Кабінету Miністрів України від 23.11.2011 року № 1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" затверджено Порядок обчислення пенсії особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та зобов'язано Пенсійний фонд України забезпечити здійснення перерахунку пенсій, призначених особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, до набрання чинності цією постановою, за матеріалами пенсійних справ.
Порядком обчислення пенсії особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи визначено механізм обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54 i 57 Закону України "Про статус i соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та встановлено, що пенсії за бажанням oci6 можуть призначатися виходячи iз заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у poзмipi відшкодування фактичних збитків.
Відповідно до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 25.11.2005 р. (далі по тексту-Порядок) до заяви про перерахунок пенсій необхідно подати в тому числі документ, який засвідчує особливий статус особи, а саме: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідку про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.88 N 122.
З матеріалів справи вбачається, що чоловік позивача був учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1-ї категорії, інвалідом 3-ї групи, інвалідність якого пов'язана з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
З огляду на вищевикладені обставини колегія суддів вважає, що відмовляючи позивачу у переведенні з одного виду пенсії на інший, відповідачем не враховано, що до первинних документів, які підтверджують період участі в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, окрім довідки про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, відносяться також інші первинні документи, в яких зазначається період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Саме таким критеріям і відповідає довідки №26/363а, №26/363а від 27.10.2012 року видана ПАТ «Стройкомплекс» та яка була додана позивачем до заяви про переведення з пенсії за віком на пенсію по втраті годувальника в розмірі відшкодування фактичних збитків від 13.11.2012р. При цьому, правомірність видання такої довідки з урахуванням акту Управління Пенсійного фонду України в м. Євпаторія АРК №45 від 05.07.2012 р. відповідачем не спростована.
Крім того, матеріали справи містять експертний висновок Донецької РМЕК від 09.03.2004 року №23159/22-3 висновками якого підтверджено, що захворювання ОСОБА_2 було пов'язано з ЛПА на ЧАЕС (а.с. 22).
Таким чином дії Управління Пенсійного фонду України в м. Євпаторія АРК щодо відмови у призначенні ОСОБА_2 пенсії по втраті годувальника в розмірі відшкодування фактичних збитків, відповідно до статті 54 Закону України "Про статус i соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" починаючи з 13.11.2012 року є неправомірними, у зв'язку з чим колегія суддів дійшла висновку щодо зобов'язання відповідача призначити ОСОБА_2 пенсію по втраті годувальника в розмірі відшкодування фактичних збитків, відповідно до статті 54 Закону України "Про статус i соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" починаючи з 13.11.2012 року.
Аналогічна правова позиція викладена в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 06.07.2013 року по справі №К/800/44543/13 (№296/991/12-а (2а/296/149/13).
Доводи апеляційної скарги спростовують висновки суду першої інстанції і дають підстави для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, яке призвело до неправильного вирішення справи.
Враховуючи обставини справи, колегія суддів дійшла висновку, що постанова суду першої інстанції прийнята з порушенням норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, що є підставою для скасування судового рішення та задоволення апеляційної скарги.
Керуючись статтями 195, 197, пунктом 3 частини першої статті 198, пунктом 3, 4 частини першої статті 202, частиною другою статті 205, статтями 207, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу представника ОСОБА_2 - ОСОБА_3 задовольнити.
Постанову Євпаторійського міського суду Автономної Республіки Крим від 11.06.2013 року по справі №106/3280/13-а скасувати.
Прийняти нову постанову, якою адміністративний позов ОСОБА_2 задовольнити.
Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Євпаторія АРК щодо відмови у призначенні ОСОБА_2 пенсії по втраті годувальника в розмірі відшкодування фактичних збитків, відповідно до статті 54 Закону України "Про статус i соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" починаючи з 13.11.2012 року.
Зобов'язати призначити ОСОБА_2 пенсію по втраті годувальника в розмірі відшкодування фактичних збитків, відповідно до статті 54 Закону України "Про статус i соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" починаючи з 13.11.2012 року
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Євпаторія АРК у двомісячний строк з дня набрання законної сили постановою суду, надати до Севастопольського апеляційного адміністративного суду звіт про виконання судового рішення.
Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі.
Постанову може бути оскаржено до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий суддя підпис О.В.Кучерук
Судді підпис С.Ю. Яковенко
підпис О.Е.Єланська
З оригіналом згідно
Головуючий суддя О.В.Кучерук