Постанова № 34338427, 18.10.2013, Херсонський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.10.2013
Номер справи
821/2815/13-а
Номер документу
34338427
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90

____________

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 жовтня 2013 р. 14 год. 00 хв. Справа № 821/2815/13-а

Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Попова В.Ф., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом приватного акціонерного товариства підприємства "Дружба" до Державної податкової інспекції у м. Херсоні Головного управління Міндоходів у Херсонській області про визнання нечинним та скасування податкового повідомлення-рішення,

встановив:

Приватне акціонерне товариство "Дружба" (далі - ПрАТ підприємство "Дружба", позивач) звернулось до суду з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у м. Херсоні Херсонської області Державної податкової служби, в якому просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення рішення від 16.07.2013р. № 0008841503, яким позивачеві збільшено грошові зобов'язання з орендної плати юридичних осіб на 169 905,88грн., у тому числі за основним платежем на 136 148,33грн. та за штрафними санкціями на 33 757,55 грн.

У зв'язку з проведенням реорганізації в органах державної податкової служби на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 20.03.2013 р. № 229 "Про утворення територіальних органів Міністерства доходів і зборів" суд допустив процесуальне правонаступництво та замінив сторону у справі - Державну податкову інспекцію у м. Херсоні Херсонської області Державної податкової служби на Державну податкову інспекцію у м. Херсоні Головного управління Міндоходів у Херсонській області (далі - ДПІ у м. Херсоні, відповідач).

Сторони просили розгляд справи здійснювати в порядку письмового провадження.

Позивач має в оренді чотири земельні ділянки, серед яких одна площею 1,1641 га та друга 0,2063 га. Саме по цим двом ділянкам відповідачем встановлено порушення щодо нарахування та сплати орендної плати.

Земельна ділянка площею 1,1641 га знаходиться в користуванні позивача на підставі договору оренди, укладеному 11.01.2001 року з Херсонською міською радою на сорок років (а.с.28), а ділянка площею 0,2063 га на підставі договору оренди, укладеному 23.06.2001 року строком на п'ять років, дія якого в подальшому продовжувалась рішенням суду (а.с.13).

Позивач вважає неправомірним обчислення грошових зобов'язань з орендної плати за спірним податковим повідомленням-рішенням, оскільки орендна плата мала визначатись виключно за договорами оренди з урахуванням вимог законодавства України. Донарахування орендної плати неправомірно обчислено за земельну ділянку площею 0,2063 га за адресою: м. Херсон вул. Миру, правовідносини по оренді якої були спірними у 2011-2013 роках. Відповідачем взята за основу грошова оцінка землі, що визначена рішенням сесії Херсонської міської ради № 178 від 31.03.2011 року, яке визнано не чинним в судовому порядку (а.с. 68-67, 85).

Крім того, позивач зазначає, що у 2011-2013 роках у зв'язку із введенням нової нормативної оцінки землі органом місцевого самоврядування було зменшено ставку орендної плати з 5 відсотків до 4 відсотків, але ця обставина не була врахована відповідачем при обчислені грошових зобов'язань по земельній ділянці 1,1641 га, що привело до не обґрунтованого збільшення нарахувань, викладених в акті перевірки.

Враховуючи вищенаведене, позивач вважає спірне податкове повідомлення-рішення протиправним і просить суд винести рішення про його скасування.

Відповідач позовні вимоги не визнав, заперечення на позов обґрунтовує тим, що під час перевірки було встановлено, що позивач не в повному обсязі сплачував орендну плату по земельній ділянці площею 1,1641 га та неправильно при визначенні орендної плати по земельній ділянці 0,2063 га враховував грошову оцінку землі. В результаті занижено орендну плату на суму 136148,33 грн.

Відповідач стверджує, що у 2011-2013 роках по земельній ділянці 1,1641 га, позивач мав сплатити орендну плату у розмірі 5 відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, як зазначено в рішенні Запорізького апеляційного суду від 21.04.2010 (а.с. 30-31), а не в тому розмірі, як це було встановлено рішенням сесії міської ради, тобто 4%. По земельній ділянці 0,2063 позивач нараховував орендну плату, не враховуючи нормативну грошову оцінку, визначену рішенням сесії Херсонської міської ради №178 від 31.03.2011р. Відповідач вважає, що позивач порушив приписи пп. 271.1.1 п. 271.1, п. 288.1, пп. 288.5.1 п. 288.5 ст.288 Податкового кодексу України, що привело до заниження грошових зобов'язань по орендній платі за земельні ділянки за період з 01.06.2011р. по 30.04.2013р. на 136148,грн., із них 110 339,20 - це грошові зобов'язання по ділянці 1,1641 га та 25809,13 грн. - по земельній ділянці 0,2063 га.

Вивчивши матеріали справи, заслухавши пояснення сторін, суд дійшов до висновку про необхідність часткового задоволення позовних вимог позивача з наступних причин.

Спірне податкове повідомлення-рішення складене на підставі висновків акта позапланової невиїзної перевірки позивача від 26.06.2013р. №3052/15.2/01552894 (далі - акт № 3052). За цим актом відображені результати перевірки позивача з питань повноти обчислення, своєчасності внесення до бюджету орендної плати за землю за період з 01.01.2011р. по 30.04.2013р. Відповідач зазначає в акті, що орендна плата як частина плати за землю є загальнодержавним податком, який справляється за землі державної і комунальної власності, що знаходяться у користуванні орендаря.

Відповідачем встановлено, що договір оренди земельної ділянки площею 0,2063 га за адресою: м. Херсон вул. Миру, закінчився 23.06.2006р. Рішенням господарського суду Херсонської області від 28.09.2006р. строк дії договору оренди продовжено на 5 років до 23.06.2011р. Після закінчення продовжених термінів договору оренди позивач продовжив користування земельної ділянки площею 0,2063 га у 2011-2013 роках.

Відповідач стверджує, що з 1.06.2011 року позивач мав сплачувати орендну плату у розмірі 3 відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки площею 0,2063 га, встановленої рішенням сесії Херсонської міської ради №178 від 31.03.2011 р., яким затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель м. Херсона.

Позивач здійснює розрахунки, виходячи із попередньої грошової оцінки землі, та зазначає, що рішення сесії Херсонської міської ради № 178 від 31.03.2011 р. постановою Суворовського районного суду м. Херсона визнано нечинним і відповідно до ухвали Одеського апеляційного адміністративного суду від 16.04.2013 року залишено без змін. Тому підстави для здійснення нарахування та сплати за визначеною цим рішенням грошовою оцінкою не має.

В той же час, представник позивача визнав в судовому засіданні, що незалежно від закінчення строків дії договору оренди земельної ділянки розміром 0,2063 га та продовження його дії в судовому порядку, земельна ділянка постійно використовувалась, тому погоджуються з тим, що несплата ними орендної плати з 22.06.2011 року по 31.12.2011 року є неправомірною та визнають донарахування за цей період в сумі 13 788,92 грн.

Таким чином, позивачем оспорюється по цій земельній ділянці всього 12 020,21 грн.

Суд вважає, що позовні вимоги в цій частині підлягають задоволенню, оскільки органом місцевого самоврядування, тобто міською радою м. Херсона, не тільки порушено порядок прийняття та оприлюднення нормативного акта, визначений ст. 36, 13 Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності" та ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування", що встановлено вищезазначеними рішеннями судів, але і допущено порушення норм податкового законодавства.

Відповідно до ст. 201 Земельного кодексу України грошова оцінка земельних ділянок визначається на рентній основі. Залежно від призначення та порядку проведення грошова оцінка земельних ділянок може бути нормативною і експертною. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку.

Відповідно до ст. 271 ПК України базою оподаткування є: нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом. Рішення рад щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування нормативної грошової оцінки земель або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.

Таким чином, у Херсонської міської ради не було законних підстав для впровадження грошової оцінки земель з середини року та, відповідно, зміни податку на землю, починаючи з 01.06.11р., оскільки відповідно до пп. 4.1.9 ст. 4 Податкового Кодексу України встановлено принципи, серед яких у вигляді гарантій закріплено - стабільність, тобто зміни до будь-яких елементів податків та зборів не можуть вноситися пізніше як за шість місяців до початку нового бюджетного періоду, в якому будуть діяти нові правила та ставки. Податки та збори, їх ставки, а також податкові пільги не можуть змінюватися протягом бюджетного року.

Поняття бюджетного періоду визначено ст. 3 Бюджетного кодексу України, відповідно до якої бюджетний період становить один календарний рік, який починається 1 січня кожного року і закінчується 31 грудня того ж року.

Незважаючи на те, що рішення суду щодо визнання не чинним рішення сесії Херсонської міської ради від 31.03.2011 року № 178 вступило в законну силу тільки 16.04.2013 року, суд вважає, що у податкового органу відсутні підстави для нарахування орендної плати за землю із застосуванням нормативної грошової оцінки, визначеної цим рішенням.

По земельній ділянці 1,1641 га розбіжності по нарахуванню орендної плати між позивачем та відповідачем полягають в тому, що позивач вважає обґрунтованим її нарахування за ставкою 4% від нормативної грошової оцінки, оскільки така ставка визначена рішенням Херсонської міської ради від 26.08.2011 року №333. Відповідач вважає, що незалежно від зазначеного рішення позивач повинен сплачувати орендну плату в розмірі 5% від нормативної грошової оцінки, оскільки така встановлена рішенням Запорізького апеляційного суду від 21.04.2010 року, а інші зміни до договору оренди між сторонами не вносились.

Сума такої розбіжності в нарахуванні між сторонами за період з 1.09.2011 року по 30.04.2013 року становить 110 339,2 гривень і на цю суму відповідач збільшує грошові зобов'язання позивача.

Суд вважає, що висновок відповідача по цій земельній ділянці є неправомірним і в цій частині податкове повідомлення-рішення підлягає скасуванню, шляхом зменшення донарахованої суми орендної плати на 110 339,2 гривень, виходячи з наступного.

Як слідує з матеріалів справи, акта перевірки та пояснень сторін, між сторонами існував судовий спір щодо розміру орендної плати, який відповідно до постанови Запорізького апеляційного суду від 21.04.2010 року по справі 16/6-ПД-10 вирішено та встановлено внести зміни до п. 2.3 договору оренди земельної ділянки від 11.01.2001 року, укладеного між Херсонським міськвиконкомом та ВАТ "Дружба" щодо встановлення розміру орендної плати на рівні 5% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що складає 236905,99 на рік (а.с. 30-31).

В подальшому рішенням сесії Херсонської міської ради від 26.08.2011 року № 333, затверджено новий розмір орендної плати для фізичних осіб та суб'єктів господарювання, який відповідно до п. 5.2.14 додатка до зазначеного рішення встановлено в розмірі 4% відсотків від грошової оцінки.

Відповідно до п. 2.3 договору оренди розмір орендної плати встановлюється орендодавцем з моменту збільшення розмірів ставки земельного податку.

Враховуючи зазначені умови договору, наявність рішення органу місцевого самоврядування від 26.08.2011 року № 333, позивач правомірно став нараховувати та сплачувати орендну плату в розмірі 4% від грошової оцінки.

Наявність судового рішення не є тією обставиною, яка перешкоджає змінювати умови договору щодо орендної плати за домовленістю сторін на його виконання. Зазначене рішення суду діє в часі до моменту зміни умов договору сторонами чи до прийняття іншого судового рішення.

Таким чином, позивач правомірно з 1.09.2011 року нараховував та сплачував орендну плату, виходячи із 4% грошової оцінки.

Враховуючи вищенаведене, суд приходить до висновку, що податкове повідомлення-рішення підлягає частковому скасуванню за основним платежем на суму 124128,12 грн. (136148,33 - 12020,21) та за штрафними санкціями - на суму 30310,32 гривні. В іншій частині, а саме в частині збільшення грошового зобов'язання на 12020,21 грн. за основним платежем та на 3447,23 грн. за штрафними санкціями, податкове повідомлення-рішення слід залишити без змін.

Відповідно до положень ч. 1, 2 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України ДПІ у м. Херсоні як суб'єкт владних повноважень не довела правомірність спірного податкового повідомлення-рішення в частині збільшення грошового зобов'язання на загальну суму 154 438,44 грн.

За таких обставин суд задовольняє позовні вимоги частково.

Керуючись ст. ст. 158-163, 167 КАС України, суд,

постановив:

Позовні вимоги приватного акціонерного товариства підприємства "Дружба" до Державної податкової інспекції у м. Херсоні Головного управління Міндоходів у Херсонській області задовольнити частково.

Визнати частково протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у м. Херсоні Херсонської області Державної податкової служби від 16.07.2013р. № 0008841503 в частині збільшення суми грошових зобов'язань з орендної плати з юридичних осіб на 154 438,44 гривні, із яких 124 128,12 грн. за основним платежем та 30 310,32 штрафні санкції.

В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Стягнути з Державного бюджету України на користь приватного акціонерного товариства підприємства "Дружба" (ідентифікаційний код 01552894) судовий збір у сумі 1544,44 грн. (одна тисяча п'ятсот сорок чотири гривні сорок чотири копійки).

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення. В разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя Попов В.Ф.

кат. 8.2.9