Постанова № 34201757, 14.10.2013, Львівський апеляційний господарський суд

Дата ухвалення
14.10.2013
Номер справи
5027/806/2012
Номер документу
34201757
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

79010, м.Львів, вул.Личаківська,81

____________________

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"14" жовтня 2013 р. Справа № 5027/806/2012

Львівський апеляційний господарський суд у складі колегії:

головуючого-судді Мельник Г.І.

суддів Михалюк О.В.

Новосад Д.Ф.

розглянувши апеляційну скаргу Фізичної особи-підприємця ОСОБА_3

б/н від 28.12.2012 року, матеріали якої поступили з Вищого господарського

суду України, згідно постанови від 13.08.2013 року

на рішення господарського суду Чернівецької області від 18.12.2012р. (згідно ухвали

господарського суду Чернівецької області від 24.12.2012р. правильна дата

прийняття рішення 17.12.2012р.)

у справі № 5027/806/2012

за позовом Чернівецької міської ради, м. Чернівці

до відповідача Фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 с. Спаське,

Сторожинецького району, Чернівецької області

про внесення змін до договору оренди землі № 3556 від 21.03.2007 року в

частині розміру орендної плати за землю,

за участю представників сторін:

від позивача - ОСОБА_4 (довіреність №01/02-/18/451 від 02.05.2012 року)

від відповідача - не з'явилися

ВСТАНОВИВ:

Рішенням господарського суду Чернівецької області від 18.12.2012р. (згідно ухвали господарського суду Чернівецької області від 24.12.2012р. правильна дата прийняття рішення 17.12.2012р.) у справі № 5027/806/2012 (суддя О.Г. Проскурняк) позов задоволено; внесено зміни до укладеного між Чернівецькою міською радою та приватним підприємцем ОСОБА_3 Договору оренди землі №3556 від 21 березня 2007 року, виклавши пункт 5 Договору в редакції: "Річна орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в розмірі 81778,32 грн., стягнуто з ПП ОСОБА_3 на користь Чернівецької міської ради - 1 073,00грн. судового збору (а.с. 45-46).

Рішення суду мотивоване тим, що у зв'язку із зміною нормативно-грошової оцінки земельної ділянки, якою користується відповідач та на підставі положень Податкового кодексу України, Закону України "Про оренду землі" розмір орендної плати підлягає перегляду, у зв'язку з чим, суд вважав обґрунтованим вимоги позивача щодо внесення змін до договору оренди. При цьому, суд першої інстанції посилається на те, що істотна зміна обставин за наявності одночасно всіх умов передбачених частиною 2 статті 652 Цивільного кодексу України, є підставою для зміни умов договору.

Не погоджуючись з вказаним рішенням місцевого господарського суду, Фізична особа-підприємець ОСОБА_3 оскаржила його в апеляційному порядку, звернувшись до Львівського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою б/н від 28.12.2012 року, в якій просить прийняти постанову, якою скасувати рішення господарського суду Чернівецької області у даній справі та відмовити Чернівецькій міській раді у позовних вимогах за безпідставністю та необґрунтованістю, оскільки вважає, що рішення суду першої інстанції ухвалено з порушенням норм матеріального та процесуального права.

Свої доводи скаржник аргументує, зокрема тим, що судом першої інстанції безпідставно взято до уваги лист Управління Держкомзему у м. Чернівці від 06.10.2011р. № 1789, яким визначено, що нормативно-грошова оцінка квадратного метра земельної ділянки, якою користується відповідач, становить - 1 375,35грн., оскільки спірний договір не передбачає визначення нормативно-грошової оцінки за один квадратний метр земельної ділянки.

Також скаржник звертає увагу суду апеляційної інстанції на те, що позивач, звертаючись із позовом про внесення змін до пункту 5 договору від 21.03.2007р. № 3556, який є похідним від п.3, не ставив вимоги щодо внесення змін до п. 3 вказаного договору, яким зазначена нормативно-грошова оцінка землі. При цьому, посилається на те, що судом не звернуто увагу на те, що договір від 21.03.2007р. № 3556 не передбачає визначення нормативно-грошової оцінки за один квадратний метр земельної ділянки.

Крім цього, скаржник покликається на те, що рішення Чернівецької міської ради від 24.11.2011р. № 338 суперечить вимогам ст. 188 ГК України, відповідно до якої зміна господарських договорів в односторонньому порядку не допускається.

Скориставшись своїм правом, наданим ст. 96 ГПК України, Чернівецька міська рада подала відзив на апеляційну скаргу, в якому доводи скаржника спростовує та просить залишити рішення господарського суду Чернівецької області у справі № 5027/806/2012 без змін, а апеляційну скаргу без задоволення.

Постановою Львівського апеляційного господарського суду від 07.03.2013р. (а.с. 80-84) рішення господарського суду Чернівецької області від 18.12.2012р. року (згідно ухвали господарського суду Чернівецької області від 24.12.2012р. правильна дата прийняття рішення 17.12.2012р.) у справі № 5027/806/2012 залишено без змін, а апеляційну скаргу без задоволення.

Постановою Вищого господарського суду України від 13.08.2013р. касаційну скаргу фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 задоволено частково; постанову Львівського апеляційного господарського суду від 07.03.2013р. у справі № 5027/806/2012 скасовано; справу направлено до Львівського апеляційного господарського суду для перегляду (а.с.113-115).

Зокрема, Вищий господарський суд України у постанові зазначив, що апеляційним господарським судом при вирішенні даного спору було порушено норми процесуального права, які призвели до прийняття неправильного рішення, що є підставою для скасування постанови із направленням справи до апеляційного господарського суду для перегляду.

При цьому, Вищий господарський суд України у постанові посилається на те, що судом апеляційної інстанції при розгляді апеляційної скарги не досліджено зазначені в ній питання і не надано їм належної правової оцінки, таким чином, у мотивувальній частині рішення мають міститися встановлені судом обставини, які мають значення для справи, їх юридична оцінка, а також оцінка всіх доказів, посилання на закон та інші нормативні акти матеріального права, на підставі яких визначено права й обов'язки сторін у спірних правовідносинах.

Ухвалою Львівського апеляційного господарського суду від 05.09.2013р. апеляційну скаргу Фізичної особи-підприємця ОСОБА_3, б/н від 28.12.2012р. прийнято до провадження та призначено до розгляду у судовому засіданні на 23.09.2013р. Ухвалою Львівського апеляційного господарського суду від 23.09.2013р., з метою надання сторонам конституційного права на захист охоронюваних законом інтересів, повного, об'єктивного та всебічного розгляду справи, забезпечення принципу змагальності сторін, закріпленого в ст. 43 ГПК України розгляд справи відкладено на 14.10.2013р.

19 вересня 2013 року Львівському апеляційному господарському суду від позивача поступили додаткові пояснення.

В дане судове засідання прибув представник позивача, який підтримав доводи, викладені у відзиві на апеляційну скаргу та у додаткових поясненнях, а також висловив свої доводи і міркування щодо питань, які виникли у ході судового засідання.

Відповідач явки уповноваженого представника не забезпечив, хоча своєчасно та належним чином був повідомлений про час та місце розгляду апеляційної скарги ухвалою Львівського апеляційного господарського суду від 05.09.2013р. та від 23.09.2013р., про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення № 7901006841506

Враховуючи ту обставину, що відповідач належним чином був повідомлений про час, місце розгляду апеляційної скарги та наслідки неявки в судове засідання, а в матеріалах справи достатньо доказів для прийняття законного та обґрунтованого рішення, судова колегія дійшла до висновку про можливість розгляду апеляційної скарги за відсутності представників відповідача.

Перевіривши доводи апеляційної скарги, заслухавши пояснення представника позивача, вивчивши матеріали справи та оцінивши наявні в ній докази, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення місцевим господарським судом, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції при винесенні оскаржуваного рішення норм матеріального та процесуального права, колегія суддів Львівського апеляційного господарського суду вважає, що рішення господарського суду Чернівецької області від 18.12.2012р. (згідно ухвали господарського суду Чернівецької області від 24.12.2012р. правильна дата прийняття рішення 17.12.2012р.) у справі №5027/806/2012 слід залишити без змін, апеляційну скаргу Фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 без задоволення, виходячи з наступного.

Аналізом матеріалів справи встановлено, що 21 березня 2007 року між Чернівецькою міською радою (Орендодавець) та Приватним підприємцем ОСОБА_3 (Орендар) укладено Договір оренди землі (надалі - Договір) (а.с. 9-10), відповідно до умов якого на підставі рішення 11 сесії Чернівецької міської ради V скликання від 29.12.2006р. № 202 Орендодавець надає, а Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку, яка знаходиться в м. Чернівці, на АДРЕСА_1.

Відповідно до п. 2. Договору в оренду передається земельна ділянка загальною площею 0,1982 га.

Згідно з п. 3. Договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 827 108,00грн., економіко-планувальна зона № 10.

Відповідно до п. 4. Договору земельна ділянка надається в оренду терміном до 01.11.2020р. для обслуговування автомийки.

Пунктом 5. Договору передбачено, що річна орендна плата вноситься Орендарем у грошовій формі і становить 14 308,97 грн. Сплата орендної плати здійснюється з дати підписання договору.

У відповідності до п. 9. Договору розмір орендної плати переглядається у разі:

· зміни умов господарювання, передбачених цим Договором;

· зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції;

· погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини Орендаря, що підтверджено документами;

· в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до п. 26. Договору зміна умов цього Договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов цього Договору спір розв`язується у судовому порядку.

Даний Договір зареєстрований у Чернівецькій регіональній філії ДП "Центр ДЗК" про що у книзі записів реєстрації договорів оренди земельних ділянок № 4АА 000852 вчинено запис за номером 040780900330 від 29 жовтня 2007 року.

Зазначений Договір відповідає приписам ст.ст. 207, 208 ЦК України, відтак є правомірним правочином в силу ст. 204 ЦК України, з моменту його державної реєстрації (ст. 210 ЦК України).

За своїми основними та другорядними ознаками зазначений Договір відповідно до ст. 792 ЦК України є договором найму (оренди) земельної ділянки.

Відповідно до Акту прийому-передачі земельної ділянки на місцевості в оренду для обслуговування автомийки від 21.03.2007р. орендодавець передав, а орендар прийняв земельну ділянку на АДРЕСА_1, загальною площею 0,1982 га (а.с. 12 на звороті).

Вищезазначений Акт прийому-передачі об'єкта оренди, підписаний уповноваженими представниками сторін за договором.

З'ясуванням доказів у справі встановлено, що Рішенням Чернівецької міської ради 33 сесії V скликання від 23.10.2008р. № 715 затверджено Положення про оренду та порядок розрахунку орендної плати за земельні ділянки у м. Чернівцях (а.с. 15). Разом з тим, Рішенням Чернівецької міської ради 10 сесії VІ скликання від 28.07.2011р. № 221 внесено зміни в Положення про оренду та порядок розрахунку орендної плати за земельні ділянки у м. Чернівцях, затвердженого рішенням 33 сесії Чернівецької міської ради V скликання від 23.10.2008р. № 715 (а.с. 14).

Відповідно до п. 6.2. Положення про оренду та порядок розрахунку орендної плати за земельні ділянки у м. Чернівцях, затвердженого рішенням Чернівецької міської ради 10 сесії VІ скликання від 28.07.2011р. № 221, розмір орендної плати переглядається у разі:

· затвердження нової нормативної грошової оцінки земель міста Чернівців;

· зміни ставок земельного податку;

· зміни ставок орендної плати;

· перевищення строку, встановленого для будівництва об'єкта містобудування;

· введення об'єкта містобудування в експлуатацію;

· та в інших випадках, передбачених законодавчими актами України, в тому числі рішеннями Чернівецької міської ради, що набрали чинності, у порядку визначеному законодавством, або умовами Договору оренди землі.

При цьому, відповідно до Рішення Чернівецької міської ради 24 сесії V скликання від 12.02.2008р. № 510 "Про затвердження технічної документації з грошової оцінки земель міста Чернівців та визнання такими, що втратили чинність раніше прийняті рішення" (а.с. 26-27), затверджено технічну документацію з грошової оцінки земель міста Чернівців, у складі текстових та графічних матеріалів, розроблену Українським державним науково-дослідним інститутом проектування міст "Діпромісто". Разом з тим, пунктом 11 вказаного Рішення визначено, що грошова оцінка земель міста Чернівців вводиться в дію з 01.07.2008.

Крім цього, відповідно до листа Управління Держкомзему у місті Чернівці від 06.10.2011р. № 1789 (а.с. 28), нормативна грошова оцінка квадратного метра земельної ділянки землі комерційного використання розташованої по АДРЕСА_1 складає 1 375,35грн. (а.с. 28). При цьому, розрахунком розміру орендної плати за земельну ділянку на АДРЕСА_1, яка перебуває в оренді для обслуговування автомийки підприємця ОСОБА_3 (а.с. 13 на звороті), встановлено, що річна орендна плата за вказану земельну ділянку становить 81 778,32 грн.

Поряд з цим встановлено, що Рішенням Чернівецької міської ради 15 сесії VІ скликання від 24.11.2011р. № 338 "Про надання юридичним особам та приватним підприємцям земельних ділянок в оренду та внесення змін в рішення міської ради з цих питань" (а.с. 29-30 витяг з Рішення), зобов'язано орендарів земельних ділянок до 01.03.2012 року привести у відповідність до вимог рішення 24 сесії Чернівецької міської ради V скликання від 12.02.2008р. № 510 "Про затвердження технічної документації з грошової оцінки земель міста Чернівців та визнання такими, що втратили чинність раніше прийняті рішення", Положення про оренду та порядок розрахунку орендної плати за земельні ділянки у м. Чернівцях, затвердженого рішенням 33 сесії Чернівецької міської ради V скликання від 23.10.2008р. № 715 (зі змінами внесеними рішенням 10 сесії Чернівецької міської ради VІ скликання від 28.07.2011р. № 221) річну орендну плату та укласти з Чернівецькою міською радою додаткові договори до договорів оренди землі, зокрема, підприємцю ОСОБА_3 - договір оренди землі від 21.03.2007р. № 3556, укладений з Чернівецькою міською радою до 01.11.2020р. на земельну ділянку площею 0,1982 га за адресою АДРЕСА_1 для обслуговування автомийки (п. 13.10).

Згідно із ч. 1 ст. 73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.

У відповідності до ч. 1 ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" рада в межах повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.

Відповідно до ст. 144 Конституції України встановлено, що органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.

Таким чином, перевіряючи доводи апеляційної скарги в частині покликання скаржника на те, що рішення Чернівецької міської ради від 24.11.2011р. № 338 суперечить вимогам законодавства, колегія суддів з урахуванням вищенаведеного аналізу діючого законодавства, вважає такі голослівними.

При цьому, колегія суддів вважає за доцільне зазначити, що рішення Чернівецької міської ради від 24.11.2011р. № 338 на даний час є чинним та у відповідності до вимог законодавства України підлягає обов'язковому виконанню.

Згідно ч. 2 ст.11 ЦК України підставами виникнення прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.

Статтею 627 ЦК України визначено, що відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з врахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

У відповідності із ст. 629 ЦК України договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Відповідно до ст. 792 ЦК України за договором найму (оренди) земельної ділянки наймодавець зобов'язується передати наймачеві земельну ділянку на встановлений договором строк у володіння та користування за плату. Відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом.

Згідно з ст. 1 Закону України "Про оренду землі" орендою землі є засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

Договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користуватися на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства (ст.13 Закону України "Про оренду землі").

Судом встановлено та вбачається з документальних доказів у справі, що 21 березня 2007 року між Чернівецькою міською радою та Приватним підприємцем ОСОБА_3 укладено Договір оренди землі, предметом якого являється земельна ділянка для обслуговування автомийки загальною площею 0,1982 га, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1.

Відповідно до п.274.1 ст.274 Податкового кодексу України ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки, за винятком земельних ділянок, зазначених у статтях 272, 273, 276 цього Кодексу.

Згідно з п. 14.1.125 ст. 14 Податкового кодексу України нормативна грошова оцінка земельних ділянок - це капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений відповідно до законодавства центральним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів.

Відповідно до ч. 5 ст. 5 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка використовується при визначенні розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.

У відповідності до п. 2 ч. 1 ст. 13 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.

При цьому, нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок, розташованих у межах населених пунктів, незалежно від їх цільового призначення та земельних ділянок сільськогосподарського призначення, розташованих за межами населених пунктів, проводиться не рідше ніж один раз на 5-7 років; а несільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 7-10 років (ст.18 Закону України "Про оцінку земель").

Відповідно до ч. 2 ст. 20 Закону України "Про оцінку земель" дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.

Згідно з ч. 1 ст. 23 Закону України "Про оцінку земель" технічна документація з нормативної грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою. Відповідно до ч.3 даної статті, витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.

У відповідності до ч. 1 ст. 289 Податкового кодексу України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок. Центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів здійснює управління у сфері оцінки земель та земельних ділянок.

Відповідно до п. 3. укладеного між сторонами Договору нормативна горошова оцінка земельної ділянки становить 827 108,00 грн.

Водночас п. 6. Договору визначено, що розмір орендної плати індексується у відповідності із чинним законодавством України. Орендар самостійно щорічно станом на 1 січня поточного року проводить перерахунок орендної плати за результатами середньорічного індексу інфляції та «Порядком проведення індексації грошової оцінки земель», затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.2000р. № 783 «Про проведення індексації грошової оцінки земель».

Крім цього, Рішенням Чернівецької міської ради 15 сесії VІ скликання від 24.11.2011р. №338 "Про надання юридичним особам та приватним підприємцям земельних ділянок в оренду та внесення змін в рішення міської ради з цих питань" зобов'язано відповідача - ПП ОСОБА_3 привести договір оренди землі від 21.03.2007 № 3556 на земельну ділянку площею 0,1982 га у відповідність до вимог рішення Чернівецької міської ради від 12.02.2008р. № 510 "Про затвердження технічної документації з грошової оцінки земель міста Чернівців та визнання такими, що втратили чинність раніше прийняті рішення".

При цьому, з матеріалів справи встановлено, що на даний момент рішення Чернівецької міської ради від 12.02.2008р. № 510 "Про затвердження технічної документації з грошової оцінки земель міста Чернівців та визнання такими, що втратили чинність раніше прийняті рішення" є чинним та у відповідності до вимог законодавства України підлягає обов'язковому застосуванню.

Крім цього, відповідно до п. 2.19. Постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17 травня 2011 року №6 "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин" у разі прийняття уповноваженим органом рішення про внесення змін до ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть не братися судом до уваги лише у разі скасування відповідного рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку.

Таким чином, перевіряючи доводи апеляційної скарги в частині покликання скаржника на те, що договір від 21.03.2007р. № 3556 не передбачає визначення нормативно-грошової оцінки за один квадратний метр земельної ділянки та те, що нормативно грошова оцінка на час укладення договору була чітко визначеною, колегія суддів з урахуванням вищенаведеного аналізу норм діючого законодавства та положень Договору, вважає такі безпідставними.

Згідно ст. 206 Земельного кодексу України, використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.

Відповідно до п. 14.1.136 ст.14 Податкового кодексу України, орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності є обов'язковим платежем, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.

Орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату є однією з істотних умов договору оренди землі (ч. 1 ст. 15 Закону України "Про оренду землі").

Згідно ч. 2 ст. 21 Закону України "Про оренду землі" розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).

Статтею 288.5., підпунктом 288.5.1 Податкового кодексу України визначено, що розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом. Не може перевищувати: а) для земельних ділянок, наданих для розміщення, будівництва, обслуговування та експлуатації об'єктів енергетики, які виробляють електричну енергію з відновлюваних джерел енергії, включаючи технологічну інфраструктуру таких об'єктів (виробничі приміщення, бази, розподільчі пункти (пристрої), електричні підстанції, електричні мережі), - 3 відсотки нормативної грошової оцінки; б) для земельних ділянок, які перебувають у державній або комунальній власності та надані для будівництва та/або експлуатації аеродромів - чотирикратний розмір земельного податку, що встановлюється цим розділом; в) для інших земельних ділянок, наданих в оренду, - 12 відсотків нормативної грошової оцінки (підпункт 288.5.2).

Статтею 30 Закону України "Про оренду землі" встановлено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.

Аналізуючи положення укладеного між сторонами Договору встановлено, що в п. 9. Договору сторони передбачили періодичність перегляду розміру орендної плати - у разі зміни умов господарювання, передбачених цим договором, зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції, погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини Орендаря, що підтверджено документами, в інших випадках передбачених законом. Що відповідає волі сторін Договору та нормам діючого законодавства.

У апеляційній скарзі скаржник покликається на безпідставне посилання суду на п. 9. Договору від 21.03.2007р. № 3556 та зазначає, що п. 9. Договору має застосовуватися виключно разом із вимогами п. 26. Договору.

Проте, колегія суддів вважає такі покликання безпідставними враховуючи наступне.

Відповідно до п. 26 Договору зміна умов Договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов цього Договору спір розв'язується у судовому порядку.

Поряд з цим судова колегія зазначає, що документальними доказами у справі встановлено, що Департамент містобудівного комплексу та земельних відносин Чернівецької міської ради, як уповноважений представник Чернівецької міської ради, від імені якої укладався Договір, звернувся до відповідача з листом від 26.12.2011р. № 04/5036 про укладення додаткового договору до договору оренди землі (а.с. 31), відповідно до якого, на виконання вищезазначеного рішення Чернівецької міської ради 15 сесії VІ скликання від 24.11.2011р. № 338, відділом оренди землі департаменту підготовлено проект додаткового договору від 26.12.2011р. № 2/3556 щодо проведення перерахунку річної орендної плати, та відповідно, направлено ПП ОСОБА_3 для ознайомлення та підписання чотири примірники додаткового договору, з пропозицією один з яких повернути в департамент в 20-ти денний термін. Даний лист відповідачем отримано 06.01.2012р. (а.с.31 на звороті, повідомлення про вручення поштового відправлення).

Водночас, матеріалами справи встановлено, що 03.03.2012р. Департамент містобудівного комплексу та земельних відносин Чернівецької міської ради повторно надіслав відповідачу листа № 04/1102 (а.с. 32) з пропозицією підписати додатковий договір. Даний лист відповідачем отримано 14.03.2012р. (а.с.32 на звороті, повідомлення про вручення поштового відправлення).

Проте, відповіді на наведені листи Чернівецька міська рада не отримала, при цьому, в матеріалах справи відсутні і суду не надані докази досягнення сторонами згоди щодо зміни орендної плати, а отже у позасудовому порядку сторони не досягли згоди щодо зміни умов договору.

Відповідно до ст.651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.

Відповідно до ст.188 ГК України сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором, що і було вчинено позивачем.

При цьому, сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду. У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.

Водночас, судова колегія звертає увагу на те, що в розумінні ст. 188 ГК України та ст. 651 ЦК України, передбачено можливість зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках, встановлених договором або законом. Оскільки орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, тому законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.

Таким чином, з врахуванням викладеного, колегія суддів вважає необгрунтованими твердження апелянта про те, що Чернівецька міська рада не вправі ставити питання про укладення додаткового договору з орендарем.

З аналізу вищевказаних норм чинного законодавства України, рішення Чернівецької міської ради від 24.11.2011р. №338, рішення Чернівецької міської ради від 12.02.2008р. № 510 та умов Договору, колегія суддів вважає обґрунтованим висновок місцевого господарського суду про наявність правових підстав для внесення змін до спірного пункту Договору від 21 березня 2007 року, укладеного між Чернівецькою міською радою та Приватним підприємцем ОСОБА_3 щодо розміру орендної плати, зміненої в установленому законом порядку, з метою приведення цього договору у відповідність до вимог законодавства та усунення порушення вимог законодавства сторонами договору, обов'язкового для позивача і відповідача.

З огляду на вищенаведене та враховуючи вказівки Вищого господарського суду України, викладені у Постанові від 13.08.2013р., колегія суддів Львівського апеляційного господарського суду дійшла висновку про те, що місцевим господарським судом обґрунтовано задоволено позовні вимоги Чернівецької міської ради та внесено зміни до договору оренди землі.

Враховуючи наведене, колегія суддів вважає, що скаржником у справі не доведено обставини на які він покликається, як на підставу своїх вимог та заперечень.

Відповідно до ст.32 ГПК України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у встановленому законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.

Відповідно до ст.ст. 33 та 34 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень; господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи; обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Відповідно до ст.43 ГПК України, господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом. Ніякі докази не мають для господарського суду заздалегідь встановленої сили.

Отже, з огляду на викладене вище, колегія суддів Львівського апеляційного господарського суду вважає, що рішення Господарського суду Чернівецької області у даній справі відповідає матеріалам справи, ґрунтується на чинному законодавстві і підстав для його скасування немає, а інші зазначені в апеляційній скарзі доводи скаржника не відповідають матеріалам справи, документально не обґрунтовані, не базуються на законодавстві, що регулює спірні правовідносини, а тому не визнаються такими, що можуть бути підставою згідно ст. 104 ГПК України для скасування чи зміни оскаржуваного рішення.

Судовий збір за перегляд рішення в апеляційному порядку, відповідно до вимог ст. 49 ГПК України покласти на скаржника.

Керуючись ст. ст. 49, 99, 101, 103, 105 ГПК України, - Львівський апеляційний господарський суд,

П О С Т А Н О В И В :

1. Рішення Господарського суду Чернівецької області від 18.12.2012р. (згідно ухвали господарського суду Чернівецької області від 24.12.2012р. правильна дата прийняття рішення 17.12.2012р.) у справі № 5027/806/2012 залишити без змін, апеляційну скаргу Фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 б/н від 28.12.2012 року - без задоволення.

2. Судовий збір за перегляд рішення Господарського суду Чернівецької області в апеляційному порядку покласти на скаржника.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку.

Матеріали справи скеровуються в Господарський суд Чернівецької області.

Повний текст постанови складений 17.10.2013р.

Головуючий-суддя Мельник Г.І.

Суддя Михалюк О.В.

Суддя Новосад Д.Ф.