Постанова № 34194624, 16.10.2013, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.10.2013
Номер справи
2а-7138/11/1370
Номер документу
34194624
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 жовтня 2013 року Справа № 114303/11/9104

Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі:

головуючого судді Шавеля Р.М.,

суддів Костіва М.В. та Савицької Н.В.,

при секретарі судового засідання - Гнатик А.З.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Львові апеляційну скаргу Миколаївської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Львівській обл. на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 06.09.2011р. в адміністративній справі за позовом Відкритого акціонерного товариства «Селянський комерційний банк «Дністер» до Миколаївської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Львівській обл. про визнання протиправними і скасування податкових повідомлень-рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій за несвоєчасну подачу звітності з податку на прибуток,-

В С Т А Н О В И Л А:

21.06.2011р. позивач Відкрите акціонерне товариство /ВАТ/ «Селянський комерційний банк /СКБ/ «Дністер» звернувся до суду із позовом, в якому просив скасувати податкові повідомлення-рішення Державної податкової інспекції /ДПІ/ у Жидачівському районі Львівської обл. № 0002301501 від 02.06.2011р. та № 0002351501 від 09.06.2011р. (а.с.4-5).

Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 06.09.2011р. заявлений позов задоволено; визнано протиправними податкові повідомлення-рішення ДПІ у Жидачівському районі Львівської обл. № 0002301501 від 02.06.2011р. та № 0002351501 від 09.06.2011р.; стягнуто з державного бюджету на користь позивача 03 грн. 40 коп. судового збору (а.с.38-39).

Не погодившись із винесеним судовим рішенням, постанову суду оскаржила відповідач ДПІ у Жидачівському районі Львівської обл., яка покликаючись на порушення судом норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить суд апеляційної інстанції скасувати постанову суду та прийняти нове рішення, яким у задоволенні заявленого позову відмовити (а.с.41-42).

Вимоги апеляційної скарги обгрунтовує тим, що фактичними обставинами справи стверджується несвоєчасне подання позивачем розрахунків податкових зобов'язань щодо сплати консолідованого податку на прибуток підприємств, через що податковим органом у відповідності до чинного законодавства винесені спірні податкові повідомлення-рішення.

У зв'язку із реорганізацією ДПІ у Жидачівському районі Львівської обл. шляхом перетворення в Миколаївську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління Міндоходів у Львівській обл., судом апеляційної інстанції в порядку ст.55 КАС України допущено заміну відповідача (апелянта) його правонаступником - Миколаївською об'єднаною державною податковою інспекцією /ОДПІ/ Головного управління Міндоходів у Львівській обл. (а.с.51).

Заслухавши суддю-доповідача, представника відповідача на підтримання поданої скарги, перевіривши матеріали справи та апеляційну скаргу в межах наведених у ній доводів, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає до задоволення, з наступних підстав.

Як слідує з матеріалів справи, 23.05.2011р. працівниками ДПІ у Жидачівському районі Львівської обл. проведено камеральну перевірку своєчасності подання податкової звітності ВАТ «СКБ «Дністер», за результатами якої складено Акт перевірки № 507/15-011/19159542 від 23.05.2011р. (а.с.22).

Проведеною перевіркою встановлено порушення вимог пп.«б» пп.4.1.4 п.4.1 ст.4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», яке полягає у несвоєчасному поданні Розрахунку податкових зобов'язань щодо сплати консолідованого податку на прибуток підприємств за 2010 рік (при граничному терміні подання - 09.02.2011р. звітність подана 14.02.2011р.).

На підставі наведеного Акта перевірки податковим органом винесено податкове повідомлення-рішення № 0002301501 від 02.06.2011р., яким до позивача застосовані штрафні (фінансові) санкції у розмірі 170 грн. (а.с.7).

02.06.2011р. працівниками ДПІ у Жидачівському районі Львівської обл. проведено камеральну перевірку своєчасності подання податкової звітності ВАТ «СКБ «Дністер», за результатами якої складено Акт перевірки № 540/15-011/19159542 від 02.06.2011р. (а.с.9).

Проведеною перевіркою встановлено порушення вимог пп.49.18.2 п.49.18 ст.49 Податкового кодексу /ПК/ України, яке полягає у несвоєчасному поданні Розрахунку податкових зобов'язань щодо сплати консолідованого податку на прибуток підприємств за І квартал 2011 року (при граничному терміні подання - 10.05.2011р. звітність подана 12.05.2011р.).

На підставі наведеного Акта перевірки податковим органом винесено податкове повідомлення-рішення № 0002351501 від 09.06.2011р., яким до позивача застосовані штрафні (фінансові) санкції у розмірі 1020 грн. (а.с.8).

Приймаючи рішення по справі, суд першої інстанції виходив з того, що податковий орган не мав правових підстав для застосування штрафних (фінансових) санкцій за несвоєчасне подання податкової звітності, оскільки відносно позивача ВАТ «СКБ «Дністер» проводиться процедура ліквідації. За таких обставин на розглядувані правовідносини поширюються норми спеціальних актів - Законів України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» та «Про банки і банківську діяльність», якими передбачено, що з дня прийняття рішення про відкликання ліцензії та призначення ліквідатора строк виконання всіх грошових зобов'язань банку та зобов'язання щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) вважається таким, що настав; припиняється нарахування процентів, неустойки (штрафу, пені) та інших економічних санкцій по всіх видах заборгованості банку.

Між тим, з такими висновками суду погодитися не можна, оскільки такі не ґрунтуються на фактичних обставинах справи і нормах чинного законодавства, з наступних підстав.

Із матеріалів справи убачається, що з ініціативи Національного банку України відповідно до положень ст.87 Закону України «Про банки і банківську діяльність» здійснюється ліквідація ВАТ «СКБ «Дністер».

Постановою Правління Національного банку України № 128 від 13.03.2010р. у ВАТ «СКБ «Дністер» з 15.03.2010р. відкликано банківську ліцензію та ініційовано процедуру ліквідації ВАТ «СКБ «Дністер», а також призначено ліквідатора (а.с.10-11).

Ліквідатором ВАТ «СКБ «Дністер» за № 309-811/лк від 30.03.2010р. на адресу ДПІ у Жидачівському районі Львівської обл. направлено копію вказаної постанови та заяву про зняття з обліку платника податків ВАТ «СКБ «Дністер» (а.с.6).

Разом з тим, відповідно до ст.ст.1, 12 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) мораторій на задоволення вимог кредиторів - це зупинення виконання боржником грошових зобов'язань і зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), термін виконання яких настав до дня введення мораторію, а також припинення заходів, спрямованих на забезпечення виконання цих зобов'язань та зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), застосованих до прийняття рішення та введення мораторію. Протягом дії мораторію на задоволення вимог кредиторів не нараховуються неустойка (штраф, пеня), не застосовуються інші санкції за невиконання чи неналежне виконання грошових зобов'язань та зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів).

Згідно з п.п.3, 4 ч.1 ст.91 Закону України «Про банки і банківську діяльність» з дня прийняття рішення про відкликання ліцензії та призначення ліквідатора строк виконання всіх грошових зобов'язань банку та зобов'язання щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) вважається таким, що настав; припиняється нарахування процентів, неустойки (штрафу, пені) та інших економічних санкцій по всіх видах заборгованості банку.

Наведені норми регулюють правовідносини, які виникли між боржником і кредиторами у зв'язку з неспроможністю боржника /банку/ виконати після настання встановленого строку існуючі зобов'язання і спрямовані на відновлення платоспроможності боржника або його ліквідації з метою здійснення заходів щодо задоволення визнаних судом вимог кредиторів.

З дня прийняття рішення про відкликання ліцензії та призначення ліквідатора не пов'язується завершення діяльності боржника, він має право укладати угоди, у нього можуть виникати нові зобов'язання.

Що стосується зобов'язань, які виникли після прийняття рішення про відкликання ліцензії та призначення ліквідатора, то за цими зобов'язаннями, згідно із загальними правилами, нараховуються неустойка (штраф, пеня), застосовуються інші санкції за невиконання чи неналежне виконання грошових зобов'язань та зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів).

За своєю правовою природою фінансові та економічні санкції є додатковими зобов'язаннями, які забезпечують належне виконання основного зобов'язання і є похідними від нього.

З огляду на наведене, оскільки рішення про відкликання ліцензії та призначення ліквідатора не зупиняє виконання боржником грошових зобов'язань і зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), які виникли після прийняття такого рішення, то, відповідно, і не припиняє заходів, спрямованих на їх забезпечення.

Невиконання таких зобов'язань є правопорушенням. Отже, нарахування санкцій, застосування заходів забезпечення за невиконання згаданих зобов'язань та примусове стягнення на підставі виконавчих документів коштів на виконання таких грошових зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), а також штрафних санкцій ґрунтується на законі.

Враховуючи те, що несвоєчасна подача звітності до податкового органу мала місце у лютому і травні 2011 року, тобто після прийняття рішення про відкликання ліцензії та призначення ліквідатора (13.03.2010р.), тому податковим органом правомірно застосовані штрафні (фінансові) санкції за несвоєчасну подання податкової звітності на підставі пп.«б» пп.4.1.4 п.4.1 ст.4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» та пп.49.18.2 п.49.18 ст.49 ПК України.

Таким чином, висновок суду першої інстанції у справі, що розглядається, про правомірність застосування ДПІ у Жидачівському районі Львівської обл. штрафних (фінансових) санкцій за несвоєчасну подачу звітності з податку на прибуток ґрунтується на правильному застосуванні норм матеріального права та відповідає практиці Верховного Суду України при вирішенні спорів цієї категорії.

Враховуючи підтвердження в судовому засіданні обставин, якими контролюючий орган обґрунтував свої твердження про порушення позивачем строків подачі податкової звітності, а відтак й покладених в основу прийнятих оскаржуваних податкових повідомлень-рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій, заявлений позивачем позов про визнання протиправними і скасування податкових повідомлень-рішень є безпідставним та необгрунтованим.

Інші висновки постанови суду першої інстанції колегія суддів вважає безпідставними і помилковими, оскільки такі не відповідають вимогам Законів України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» та ПК України (в редакції, діючій на момент виникнення спірних правовідносин).

З урахуванням наведеного, колегія суддів приходить до висновку про те, що заявлені позовні вимоги є безпідставними та необґрунтованими, а тому задоволенню не підлягають.

Враховуючи вищевикладене, доводи апеляційної скарги є суттєвими і складають підстави для висновку про порушення судом норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, через що постанова суду підлягає скасуванню з прийняттям нового рішення про відмову в задоволенні заявленого позову з вищевикладених підстав.

Керуючись ст.94, ч.3 ст.160, ст.ст.195, 196, п.3 ч.1 ст.198, п.4 ч.1 ст.202, ч.2 ст.205, ст.ст.207, 254 КАС України, колегія суддів, -

П О С Т А Н О В И Л А:

Апеляційну скаргу Миколаївської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Львівській обл. задоволити.

Постанову Львівського окружного адміністративного суду від 06.09.2011р. скасувати та прийняти нову постанову, якою в задоволенні позову Відкритого акціонерного товариства «Селянський комерційний банк «Дністер» до Миколаївської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Львівській обл. про визнання протиправними і скасування податкових повідомлень-рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій за несвоєчасну подачу звітності з податку на прибуток, - відмовити.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до адміністративного суду касаційної інстанції протягом двадцяти днів з дня набрання постановою законної сили, а у разі складення постанови в повному обсязі відповідно до ст.160 КАС України - з дня складення постанови в повному обсязі.

Головуючий суддя: Р.М.Шавель

Судді: М.В.Костів

Н.В.Савицька