Головуючий у 1 інстанції - Михайлик А.С.
Суддя-доповідач - Яманко В.Г.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 жовтня 2013 року справа №805/12247/13-а приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Донецький апеляційний адміністративний суд колегією суддів у складі: головуючого судді Яманко В. Г., суддів Сіваченко І. В., Жаботинської С. В., розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу Донецького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 11 вересня 2013 року у справі № 805/12247/13-а (суддя Михайлик А. С.) за позовом Донецького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до товариства з обмеженою відповідальністю «Кронас» про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені, -
ВСТАНОВИВ:
20 серпня 2013 року Донецьке обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів (далі - Фонд) звернулося до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою (арк. спр. 2-4) до товариства з обмеженою відповідальністю «Кронас» про стягнення на користь Державного бюджету України адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів у 2012 році, у сумі 15157 грн. 69 коп. та пені у сумі 327 грн. 24 коп. В обґрунтування позовних вимог зазначено, що в порушення статті 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» відповідач у 2012 році не виконав норматив робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів, завдяки чому були накладені адміністративно-господарські санкції та нарахована пеня за несплату цих санкцій.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 11 вересня 2013 року (арк. спр. 58-60) відмовлено повністю в задоволенні адміністративного позову Донецького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів. Суд першої інстанції при прийнятті судового рішення виходив з того, що відповідачем вжито усі необхідні заходи для недопущення господарського правопорушення, створені робочі місця для інвалідів, а безпосереднє працевлаштування інвалідів залежить від їх волевиявлення.
В апеляційній скарзі (арк. спр. 62-64) позивач просить скасувати постанову суду першої інстанції як прийняту з порушенням норм матеріального та процесуального права, й прийняти нову постанову про задоволення позовних вимог.
Сторони про дату, час, місце судового розгляду повідомлені належним чином.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги встановила наступне.
Відповідно до частини 1 статті 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» від 21 березня 1991 року № 875-ХІІ (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) (далі - Закон № 875) для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця. Постановою Кабінету Міністрів України від 31 січня 2007 року № 70 «Про реалізацію статей 19 і 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» (далі - ПКМУ № 70) були затверджені Порядок подання підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів та інформації, необхідної для організації їх працевлаштування (далі - Порядок подання звітів); Порядок сплати підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, суми адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів (далі - Порядок сплати санкцій та пені). Згідно пункту 2 Порядку подання звітів, звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів роботодавці подають (надсилають рекомендованим листом) щороку до 1 березня відділенням Фонду, в яких вони зареєстровані, за формою, затвердженою Мінпраці за погодженням з Держкомстатом. Інформацію про наявність вільних робочих місць (вакантних посад) для працевлаштування інвалідів роботодавці подають центру зайнятості за місцем їх реєстрації як платників страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття за формою, затвердженою Мінпраці за погодженням з Держкомстатом.
28 лютого 2013 року відповідачем поданий до Фонду звіт за формою № 10-ПІ про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2012 рік (арк. спр. 9), за яким середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу - 26 осіб, кількість штатних працівників, яким встановлена інвалідність - 0, кількість інвалідів, які повинні працювати відповідно до статті 19 Закону № 875 - 1. Кількість, нестворених відповідачем, за розрахунком Фонду, робочих місць для працевлаштування інвалідів, виходячи з даних звіту - 1, тому обрахована позивачем сума адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів склала 15157 грн. 69 коп., а пеня за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій у розмірі 327,24 грн. (арк. спр. 7-8).
Відповідно до частини 1 статті 20 Закону № 875 адміністративно-господарські санкції застосовуються за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом.
Відповідачем подавалися звіти за формою № 3-ПН до Сєвєродонецького міського центру зайнятості про наявність вакансій, в тому числі вільних робочих місць для інвалідів (арк. спр. 27-37, 48-49) станом на 29 грудня 2011 року, 31 січня 2012 року, 29 лютого 2012 року, 30 березня 2012 року, 28 квітня 2012 року, 31 травня 2012 року, 27 червня 2012 року, 31 липня 2012 року, 31 серпня 2012 року, 28 вересня 2012 року, 31 жовтня 2012 року, 30 листопада 2012 року. Отримання цих звітів центром зайнятості підтверджено підписами відповідальних осіб. Також, відповідачем в якості доказів прийняття заходів щодо запропонування для працевлаштування створених робочих місць інвалідам надано оголошення в газету (арк. спр. 47).
В звітах за формою № 3-ПН, поданих відповідачем до центру зайнятості, заповнена графа 15, в якій вказано, що на створене робоче місце менеджер по збуту можуть бути працевлаштовані інваліди ІІІ групи. 3 червня 2013 року у товаристві була працевлаштована інвалід ІІ групи ОСОБА_2 (арк. спр. 38-41).
За пунктом 2.2 Порядку нарахування пені та її сплати, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 15 травня 2007 р. № 223, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 30 травня 2007 р. за № 552/13819, пеня - це штрафна санкція, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно сплаченої адміністративно-господарської санкції, передбаченої Законом, за кожний календарний день прострочення виконання зобов'язання. Пеня нараховується згідно частини 2 статті 20 Закону № 875 за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій, але у випадку розрахунку санкцій саме Фондом соціального захисту інвалідів, вони повинні бути пред'явлені в досудовому порядку суб'єкту господарювання до сплати з встановленням термінів. При цьому, згідно пункту 3.4 наведеного Порядку нарахування пені як роботодавцем, так і органом контролю здійснюється з наступного дня граничного строку сплати адміністративно-господарських санкцій по день сплати включно (тобто з 16 квітня наступного за роком, у якому відбулося порушення нормативу). Згідно з пунктом 2.3 Порядку, адміністративно-господарська санкція - це грошове зобов'язання, альтернативне зобов'язанню самостійно здійснити працевлаштування інвалідів відповідно до Закону, яке сплачується у порядку і розмірах, передбачених Законом № 875 та ПКМУ № 70.
Відповідно до частини 1 статті 238 Господарського кодексу України за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб'єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб'єкта господарювання та ліквідацію його наслідків. Тобто, для застосування адміністративно-господарських санкцій суб'єкт владних повноважень повинен встановити склад порушення, встановити ступінь вини суб'єкта господарювання та причинно-наслідковий зв'язок між порушенням та виною. Реалізація цих повноважень Фондом можлива під час проведення перевірки відповідно до вимог ПКМУ № 70.
В даній справі відсутній акт перевірки та відсутні докази врахування позивачем фактів створення відповідачем робочих місць придатних для працевлаштування інвалідів, звітування до центру зайнятості та відсутності осіб-інвалідів, які б виявили бажання працювати у відповідача або осіб, які направлялися на підприємство, а їх з вини відповідача не було працевлаштовано.
Як вбачається з визначення адміністративно-господарської санкції, то вона є альтернативою зобов'язанню суб'єкта господарювання створити місце для інваліда, тому при фактичному створенні місця для інваліда, підстави для застосування заходів відповідальності відсутні.
За частиною 1 статті 18 Закону № 875 забезпечення прав інвалідів на працевлаштування та оплачувану роботу, в тому числі з умовою про виконання роботи вдома, здійснюється шляхом їх безпосереднього звернення до підприємств, установ, організацій чи до державної служби зайнятості, тому у разі відсутності фактів звернення інвалідів та необґрунтованої відмови підприємством в їх працевлаштуванні така складова відповідальності, як вина суб'єкта господарювання відсутня. Позивачем до справи не надані документальні докази того, що мали місце випадки відмови відповідачем в працевлаштуванні інвалідів на вакантні посади за направленням центрів зайнятості.
Апелянтом до справи не надані належні та допустимі докази, які спростовують висновки суду першої інстанції, тому апеляційна скарга залишається без задоволення, постанова суду першої інстанції - без змін.
Керуючись статтями 197, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд апеляційної інстанції, -
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Донецького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 11 вересня 2013 року залишити без задоволення.
Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 11 вересня 2013 року залишити без змін.
Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками розгляду в порядку письмового провадження набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів після набрання нею законної сили.
Головуючий суддя В.Г.Яманко
Судді І.В.Сіваченко
С.В.Жаботинська