Постанова № 3417631, 25.12.2008, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.12.2008
Номер справи
2а-3729/08
Номер документу
3417631
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 2а-3729/08

 ХАРКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

Іменем  України

25 12 2008 року м. Харків

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Курило Л. В.,

при секретарях - Дем'яненко Є.А., Сеник О.С.,

за участі: представників позивача - ОСОБА_1

представника відповідача - Журкова В.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом приватного сільськогосподарського підприємства «Перше Травня» до Красноградської міжрайонної Державної податкової інспекції про визнання рішення про застосування штрафних санкцій нечинним, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач - приватне сільськогосподарське підприємство «Перше Травня» звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовною заявою, в якій просить суд визнати недійсним рішення відповідача від 29.08.2007 року № 0000182300/0 про застосування штрафу у розмірі 70050 грн., згідно з п.1 ст.17 ЗУ "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" від 6.07.1995 року та визнати недійсним акт перевірки відповідача № 809/23-00706266 від 14.08.2007 року, в частині встановлення порушень п.1 ст3 ЗУ "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" від 6.07.1995 року.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що Рішенням Красноградської міжрайонної Державної податкової інспекції у Харківській області від 29 серпня 2007 року № 0000182300/0 було застосовано штраф у розмірі 70050 гривень згідно з п.1 ст.17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 6.07.1995 року із змінами та доповненнями. З тексту рішення вбачається, що воно ґрунтується на підставі акту перевірки № 809/23-00706266 від 14.08.2007 року, яким було встановлено порушення п.1 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг». Позивач вважає рішення № 0000182300/0 Красноградської міжрайонної ДПІ про застосування до ПСП «Перше Травня» штрафних (фінансових) санкцій на суму 70050,00 грню незаконним з наступних підстав. Так, у п.1 статті 9 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 6.07.1995 року із змінами та доповненнями, передбачено, що реєстратори розрахункових операцій та розрахункові книжки не застосовуються при здійсненні торгівлі продукцією власного виробництва та наданні послуг підприємствами, установами і організаціями усіх форм власності, крім підприємств торгівлі та громадського харчування, у разі проведення розрахунків у касах цих підприємств, установ і організацій з оформленням прибуткових і видаткових касових ордерів та видачею відповідних квитанцій, підписаних і завірених печаткою у встановленому порядку. При проведенні перевірки посадовці Красноградської міжрайонної ДПІ, лише на підставі збігань кількості придбаного у приватного підприємця ОСОБА_2 соняшника та кількості проданого АПК «Надія» соняшника, встановили факт реалізації ПСП «Перше Травня» товару не власного виробництва на загальну суму 14010 грн. Факт реалізації товару не власного виробництва є не доведеним, оскільки він базується лише на припущені, без документального обґрунтування. Крім того, при проведенні перевірки посадові особи Красноградської міжрайонної ДПІ, не дали оцінки іншим обставинам, які мають істотне значення для справи. Так,  ПСП «Перше Травня» не здійснює продаж підакцизних товарів, має торговий патент на здійснення торговельної діяльності, займається оптовою торгівлею зерном, насінням (наприклад соняшник) та кормами для тварин, розрахунки у готівковій формі в місці отримання товарів (на складі) не здійснює. Таким чином, ПСП «Перше Травня» діяло у межах п.7 та п.12 ст.9 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 6.07.1995 року із змінами та доповненнями, що унеможливлює застосування до нього штрафних (фінансових) санкцій на підставі п.1 ст.17 вказаного закону, оскільки свідчить про відсутність порушення п.1 ст.3 зазначеного Закону. Згідно з п.4.4 та п.4.4.1 ст.4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000 року, у разі коли норма закону чи іншого нормативно-правового акту, виданого на підставі закону, або коли норми різних законів чи різних нормативно-правових актів припускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов'язків платника податків або контролюючих органів, внаслідок чого є можливість прийняти рішення на користь, як платника податків, так і контролюючого органу, рішення приймається на користь платника податків.

 В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги уточнив та остаточно просить суд визнати рішення Красноградської міжрайонної Державної податкової інспекції у Харківській області від 29 серпня 2007 року № 0000182300/0 про застосування штрафу в розмірі 70050 грн. нечинним.

Представник відповідача проти позову заперечував, зазначивши, що доводи позивача трактуються на хибному розумінні діючого законодавства, вважає рішення Красноградської міжрайонної Державної податкової інспекції у Харківській області від 29 серпня 2007 року № 0000182300/0 про застосування штрафу в розмірі 70050 грн. законним, посилання позивача на ст. 9 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", оскільки ПСП «Перше Травня» ніяким чином не могло придбати спеціальний торговий патент, отже посилання Позивача на п.7 ст.9 ЗУ «Про застосування РРО» є безпідставними. Згідно п.12 ст.9 ЗУ "Про застосування РРО у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" реєстратори розрахункових операцій та розрахункові книжки не застосовуються якщо в місці отримання товарів (надання послуг) операції з розрахунків у готівковій формі не здійснюються (оптова торгівля тощо). Загальні умови провадження торговельної діяльності визначені Порядком провадження торговельної діяльності та правилами торговельного обслуговування населення, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 15.06.2006 N 833 (далі - Порядок та правила). Порядком та правилами встановлено, що торговельна діяльність провадиться суб'єктами господарювання у сфері роздрібної та оптової торгівлі. Відповідно до Порядку оптова торгівля - вид економічної діяльності у сфері товарообігу, що охоплює купівлю-продаж товарів за договорами поставки партіями для подальшого їх продажу кінцевому споживачу через роздрібну торгівлю або для виробничого споживання і надання пов'язаних з цим послуг. Таким чином, посилання Позивача на п.12 ст.9 ЗУ «Про застосування РРО» також є безпідставними, оскільки в даному випадку відсутні ознаки оптової торгівлі. Згідно п. 7.6. Постанови Пленуму Вищого Господарського суду України від 25.07.2002 р. №1056 "Про заходи щодо забезпечення однакового і правильного застосування законодавства про податки" При вирішеній господарських спорів судам слід мати на увазі, що положення підпункту 4.4. ї пункту 4.4 статті 4 Закону "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" стосуються лише процедури апеляційного узгодження, яка здійснюється контролюючими органами і не розповсюджується на процес розгляду спору в судовому порядку. Тобто встановлені названим Законом принципи вирішення конфлікту інтересів можуть бути застосовані лише на стадії апеляційної процедури узгодження сум податкових зобов'язань та оскарження рішень контролюючих органів, які здійснюються в порядку, передбаченому статтею 5 Закону "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами".

Вислухавши представника позивача, представника відповідача, вивчивши матеріали справи, суд встановив наступне.

Приватне сільськогосподарське підприємство « Перше Травня» зареєстроване Сахновщинською районною державною адміністрацією Харківської області 11 01 2000 року, реєстраційний № 33. ( а.с. 6)

Згідно витягу із Єдиного державного реєстру № 480306 від 17 10 2007 року видами діяльності ПСП «Перше Травня» зазначені: вирощування зернових та технічних культур, розведення овець, кіз, коней, діяльність автомобільного вантажного транспорту, розведення великої рогатої худоби , оптова торгівля зерном, насіннім та кормами для тварин. ( а.с. 15)

На підставі плану перевірки та направлення від 27 07 2007 року № 286 співробітниками Красноградської міжрайонної державної податкової інспекції Харківської області проведено виїзну планову перевірку приватного сільськогосподарського підприємства «Перше травня» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01 06 2005 року по 31 05 2007 року. За результатами перевірки складено акт № 809/ 23-00706266 від 14 08 2007 року, з яким був ознайомлений позивач. ( а.с. 18).

Відповідно до висновку акту № 809/ 23-00706266 від 14 08 2007 року встановлені порушення, а саме: порушено п. 1 ст. 3 Закону України « Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» - продаж продукції не власного виробництва через касу без застосування РРО. ( а.с. 37)

Як встановлено в судовому засіданні ПСП « Перше травня» протягом перевіряємого періоду здійснював продаж соняшника за готівку з оприбуткуванням коштів до каси підприємства без проведення розрахунків через реєстратор розрахункових операцій, а саме: оприбутковано в касу ПСП « Перше Травня» від АПК « Надія» за соняшник згідно прибуткового касового ордеру № 138 від 24 03 2006 року грошові кошти в сумі 4010 грн. та згідно прибуткового касового ордеру № 135 від 23 03 2006 року - в сумі 10000 грн. ( а.с. 69, 70)

На підставі акту перевірки Красноградською міжрайонною державною податковою інспекцією Харківської області прийнято рішення про застосування до ПСП « Перше Травня» штрафних (фінансових) санкцій від 29 08 2007 р. № 0000182300/0 на суму 70050 грн. ( а.с. 38)

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно п. 2 ст. 11 Закону України „Про державну податкову службу" від 04.12.1990 р. № 509-ХП органи державної податкової служби у випадках, в межах~ компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право здійснювати контроль за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку.

Порядок здійснення контролю за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за. товари (послуги) передбачений ст. 15 Закону України „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", якою встановлено, що такий контроль здійснюється податковими органами шляхом проведення планових або позапланових перевірок.

Відповідно до ст. 1 Закону України „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" -реєстратори розрахункових операцій застосовуються фізичними особами -суб'єктами підприємницької діяльності або юридичними особами (їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами) (далі - суб'єкти підприємницької діяльності), які здійснюють операції з розрахунків у готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також уповноваженими банками та суб'єктами підприємницької діяльності, які виконують операції купівлі-продажу «іноземної валюти.

Пунктом 1 ст. 3 Закону України „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" передбачено, що суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані: проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок; видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції.

Згідно п.7 ст.9 зазначеного Закону реєстратори розрахункових операцій та розрахункові книжки не застосовуються при продажу товарів (наданні послуг) суб'єктами підприємницької діяльності, які придбали спеціальний торговий патент відповідно до законодавства з питань патентування деяких видів підприємницької діяльності, якщо такі суб'єкти не здійснюють продаж підакцизних товарів (крім пива на розлив).

Згідно п.1 ст.17 Закону України „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" за порушення вимог цього Закону до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у таких розмірах: у п'ятикратному розмірі вартості проданих товарів (наданих послуг), на які виявлено невідповідність - у разі проведення розрахункових операцій на неповну суму вартості проданих товарів (наданих послуг), у разі не проведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій, у разі не роздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки.

Як вбачається з акту № 809/ 23-00706266 від 14 08 2007 року та рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 29 08 2007 р. № 0000182300/0 до ПСП « Перше Травня» застосовані штрафні (фінансові) санкції за порушення п.1 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" за березень 2006 року.

Однак, суд вважає за необхідне зазначити, що виходячи з аналізу статей 238, 239 Господарського кодексу України, штрафні (фінансові) санкції за порушення вимог Закону України „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", за своєю суттю є адміністративно-господарськими санкціями, з огляду на що, такі санкції можуть застосовуватися лише протягом строків, встановлених ст.250 цього Кодексу.

Відповідно до ст.250 Господарського кодексу України адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до суб'єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніш як через один рік з дня порушення цим суб'єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом.

Згідно ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких грунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Разом з тим, відповідачем не доведено факт реалізації соняшника не власного виробництва.

Крім того, суд вважає, що відповідачем 29 08 2007 р. застосовано до ПСП « Перше Травня» штрафні(фінансові) санкції за порушення п.1 ст.3 Закону України "Про

застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського

харчування та послуг" за березень 2006 року, тобто після сплину одного року, а

тому у відповідача були відсутні правові підстави для їх застосування.

За таких обставин суд вважає позов таким, що підлягає задоволенню у повному обсязі.

Судові витрати по справі підлягають розподілу відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України.

Керуючись ч. 2 ст. 19 Конституції України, ст. ст. 1, 3, 17 Закону України „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" ст. ст. 86, 94, 98, 160-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов приватного сільськогосподарського підприємства «Перше Травня» до Красноградської міжрайонної Державної податкової інспекції про визнання рішення про застосування штрафних санкцій нечинним - задовольнити у повному обсязі.

Визнати рішення Красноградської міжрайонної Державної податкової інспекції у Харківській області від 29 серпня 2007 року № 0000182300/0 про застосування штрафу в розмірі 70050 грн. нечинним.

 Судові витрати по справі віднести за рахунок Державного бюджету України.

 Постанова може бути оскаржена в Харківський апеляційний адміністративний суд через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження постанови суду в десятиденний строк з дня виготовлення повної постанови та поданням після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, або без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

 Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови складено 29 12 2008 року.

Суддя  Л.В. Курило