Україна КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 вересня 2013 року Справа №811/2724/13-а
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого - судді Момонт Г.М., розглянув у порядку письмового провадження в м. Кіровограді адміністративну справу
за позовом: Управління державної казначейської служби України у Новоархангельському районі Кіровоградської області, 26100, смт. Новоархангельськ Кіровоградської області, вул. Леніна, 36,
до відповідача: Територіальної державної інспекції з питань праці у Кіровоградській області, 25006, м. Кіровоград, вул. Тімірязєва, 84
про скасування припису.
Управління державної казначейської служби України у Новоархангельському районі Кіровоградської області звернулося з позовом до Територіальної державної інспекції з питань праці у Кіровоградській області про скасування припису Територіальної державної інспекції з питань праці у Кіровоградській області №11-17-053/0955-0921 від 17.07.2013 р.
В обґрунтування позовної вимоги позивач вказує, що відсутність працюючих інвалідів не може вважатися порушенням ст.19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», оскільки до Управління Державної казначейської служби України в Новоархангельському районі Кіровоградської області інваліди з питань працевлаштування не зверталися, від районного центру зайнятості кандидатури не надходили. Також позивач вказує, що оскаржуваний припис винесено відповідачем без дослідження можливості Управління Державної казначейської служби України в Новоархангельському районі працевлаштування інвалідів, так як на час перевірки вакансії відсутні.
Відповідач надав до суду заперечення на позовну заяву, відповідно до змісту яких позовні вимоги ним не визнаються у повному обсязі, оскільки припис №11-17-053/0955-0921 від 17.07.2013 р. складений відповідно до вимог чинного законодавства.
У судовому засіданні представник позивача підтримав заявлені позовні вимоги та подав заяву про розгляд справи в порядку письмового провадження (а.с.62).
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, до суду надійшло клопотання відповідача про розгляд справи без участі його представника (а.с.51).
На підставі усної ухвали, прийнятої в судовому засіданні 18.09.2013 р. та занесеної до журналу судового засідання, подальший розгляд справи проведено в порядку письмового провадження у відповідності до ч.4 ст.122 (а.с.64).
Дослідивши подані позивачем та відповідачем документи і матеріали, заслухавши пояснення представника позивача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, адміністративний суд,
ВСТАНОВИВ:
17 липня 2013 р. державним інспектором праці Територіальної державної інспекції праці у Кіровоградській області Масловською Г.В. відповідно до направлення на перевірку №1141/06-14/11 від 16.07.2013 р. виданого на підставі наказу №1141/06 від 16.07.2013 р. за згоди Державної інспекції України з питань праці від 14.06.2013 р. №32-04/01-22/01-1121, проведено перевірку Управління державної казначейської служби України у Новоархангельському районі Кіровоградської області за результатами якої складено акт №11-17-053/0955, яким встановлено, що Управлінням Державної казначейської служби у Новоархангельському районі не виконується норматив робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів, чим порушені вимоги ст.19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» (а.с.13-22, 24, 43, 44).
17.07.2013 р. Територіальною державною інспекцією з питань праці у Кіровоградській області винесено припис №11-17-053/0955-0921, яким Управління Державної казначейської служби України у Новоархангельському районі Кіровоградської області зобов'язано дотримуватись в подальшому вимог ст.19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні». При цьому позивача зобов'язано у строк до 17 вересня 2013 року письмово інформувати про виконання припису з копіями підтверджуючих документів та роз'яснено, що при невиконанні законних вимог державних інспекторів праці щодо усунення порушень законодавства про працю, службова особа, винна в цьому може бути притягнута до адміністративної відповідальності за ст.1886 КУпАП (а.с.23).
Відповідно до п.1 Положення про Державну інспекцію України з питань праці, затвердженого Указом Президента України від 06.04.2011 р. №386/2011 (далі за текстом - Положення), Державна інспекція України з питань праці (Держпраці України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Віце-прем'єр-міністра України - Міністра соціальної політики України.
Згідно з п.7 Положення Держпраці України здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі.
У відповідності до пп.1.1 п.1 Положення про територіальну державну інспекцію з питань праці у Кіровоградській області, затвердженого наказом Державної інспекції України з питань праці від 15.11.2011 р. №11, Триторіальна державна інспекція з питань праці у Кіровоградській області (далі ТДІ з ПП) є територіальним органом Державної інспекції України з питань праці (а.с.45).
На підставі п.2.1 зазначеного Положення ТДІ з ПП відповідно до покладених на неї завдань здійснює державний нагляд та контроль за дотриманням підприємствами, установами, організаціями, у тому числі громадськими організаціями інвалідів, фізичними особами, які використовують найману працю, законодавства про зайнятість та працевлаштування інвалідів у частині: реєстрації у Фонді соціального захисту інвалідів; подання звітів про зайнятість та працевлаштування інвалідів; виконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів (а.с.45-46).
У відповідності до п.2 Порядку проведення перевірок посадовими особами Державної інспекції України з питань праці та її територіальних органів, затвердженого наказом Міністерства соціальної політики України 02.07.2012 р. №390 (далі за текстом - Порядок), право проведення перевірок мають посадові особи Держпраці України та її територіальних органів, які відповідно до своїх посадових обов'язків мають повноваження державного інспектора з питань праці.
Відповідно до п.7, 8 Порядку за результатами перевірки складається акт перевірки. У разі виявлення порушень законодавства про працю та загальнообов'язкове державне соціальне страхування вносяться приписи про усунення виявлених порушень, вживаються заходи щодо притягнення до відповідальності винних осіб згідно із вимогами чинного законодавства. Рішення Інспектора може бути оскаржене у порядку, встановленому законодавством.
З аналізу зазначених норм суд дійшов висновку, що припис виноситься лише у випадку виявлення порушень законодавства про працю та виключно з метою усунення таких порушень.
Як встановлено судом, вимоги припису №11-17-053/0955-0921 від 17.07.2013 р. не конкретизовані в частині того, які дії з метою виконання зазначеного припису необхідно вчинити позивачу щодо дотримання ст.19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» та копії яких підтверджуючих документів потрібно було надати до 17 вересня 2013 року.
Відповідно до ч.9 ст.19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» від 21.03.1991 р. (далі за текстом - Закон) підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, в яких за основним місцем роботи працює 8 і більше осіб, реєструються у відповідних відділеннях Фонду соціального захисту інвалідів за своїм місцезнаходженням і щороку подають цим відділенням звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів.
У відповідності до довідки про реєстрацію роботодавця у відділенні Фонду соціального захисту інвалідів від 19.02.2013 р. №36 Управління Державної казначейської служби України у Новоархангельському районі Кіровоградської області зареєстроване від 19.02.2013 р. №36/236/80 Кіровоградським обласним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів (а.с.11).
Також судом встановлено, що Управлінням Державної казначейської служби України у Новоархангельському районі Кіровоградської області подано до Кіровоградського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів за 2012 рік (а.с.12).
Факт подачі позивачем звіту про зайнятість і працевлаштування інвалідів за 2012 рік підтверджується також інформацією щодо виконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів за 2010 - 2012 роки центральними органами виконавчої влади державними установами (станом на 01.05.2013 р.), наданою відповідачем до суду (а.с.52, зі зворотного боку).
Відповідно до ч.3 ст.18 Закону підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно з ч.1, 2, 3 ст.19 Закону для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.
Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті, і забезпечують працевлаштування інвалідів. При розрахунках кількість робочих місць округлюється до цілого значення.
Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно здійснюють працевлаштування інвалідів у рахунок нормативів робочих місць виходячи з вимог статті 18 цього Закону.
Відтак, дотримання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів можливе шляхом створення чи вивільнення робочого місця.
Постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження граничної чисельності працівників апарату центральних органів виконавчої влади» від 07.09.2011 р. №937 затверджено граничну чисельність працівників апарату центральних органів виконавчої влади.
У відповідності до п.1 Положення про управління (відділення) Державної казначейської служби України у районах, районах у містах, містах обласного, республіканського значення, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 12.10.2011 р. №1280, Управління Державної казначейської служби України та відділення Державної казначейської служби України у районах, районах у містах, містах обласного, республіканського значення (далі - управління (відділення) Казначейства) є територіальними органами Державної казначейської служби України.
Згідно з п.13 вказаного Положення, структури управлінь (відділень) Казначейства затверджує Голова Державної казначейської служби України за погодженням з Міністром. Штатні розписи та кошториси Управління (Відділення) Казначейства затверджує Голова Державної казначейської служби України. Чисельність працівників управлінь (відділень) Казначейства затверджує Голова Державної казначейської служби України в межах граничної чисельності працівників, визначеної Кабінетом Міністрів України. Начальник відповідного Головного управління Казначейства вносить пропозиції Голові Державної казначейської служби України щодо чисельності працівників управлінь (відділень) Казначейства.
З аналізу зазначених норм судом встановлено, що Управління Державної казначейської служби України у Новоархангельському районі не наділене повноваженням самостійного створення робочих місць шляхом розширення штатного розпису.
Відповідно до штатних розписів Управління Державної казначейської служби України у Новоархангельському районі Кіровоградської області на 2012 рік та 2013 рік, затверджених Головою Державної казначейської служби України та погоджених начальником Головного управління Державної казначейської служби України у Кіровоградській області штатна кількість посад становить 13,5 штатних одиниць (а.с.58, 59).
У судовому засіданні представник позивача повідомив, що в Управлінні Державної казначейської служби України у Новоархангельському районі Кіровоградської області вакантні посади відсутні.
Таким чином, за умови відсутності вакантних посад та приймаючи до уваги те, що позивач не наділений повноваженнями щодо створення нових робочих місць, дотримання Управлінням Державної казначейської служби України у Новоархангельському районі норматив робочих місць призначених для працевлаштування інвалідів можливе лише шляхом звільнення працюючих працівників. Тобто обраний відповідачем спосіб усунення порушення вимог Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» може спричинити до порушення прав осіб, які на даний час працевлаштовані позивачем.
Суд зауважує, що метою затвердження нормативів робочих місць для інвалідів є гарантування державою таким особам можливості працевлаштуватися на рівні з усіма іншими громадянами та ведення ними повноцінного способу життя згідно з індивідуальними можливостями, здібностями та інтересами. Відповідачем не надано суду доказів на підтвердження того, що в Новоархангельському районному центрі зайнятості обліковуються інваліди, які не можуть бути працевлаштовані через недотримання позивачем норматив робочих місць призначених для працевлаштування інвалідів.
З огляду на зміст ч.3 ст.2 КАС України, суд вважає, що при винесенні оскаржуваного припису відповідач діяв всупереч меті, з якою йому надані повноваження щодо винесення приписів, необґрунтовано, тобто без урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття припису та непропорційно - без дотримання необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямовано припис, що призвело до порушення прав Управління Державної казначейської служби України у Новоархангельському районі Кіровоградської області.
На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що позовна вимога про скасування припису Територіальної державної інспекції з питань праці у Кіровоградській області №11-17-053/0955-0921 від 17.07.2013 р. підлягає задоволенню з урахуванням п.1 ч.2 ст.162 КАС України.
Відповідно до ч.1 ст.94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
У відповідності до п.7 ч.1 ст.3 КАС України суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
З огляду на викладене, зважаючи на предмет позовних вимог, суд дійшов висновку що Управління Державної казначейської служби України у Новоархангельському районі Кіровоградської області при подачі даного позову не виступало як суб'єкт владних повноважень, а тому розподіл судових витрат здійснюється відповідно до ч.1 ст.94 КАС України.
Згідно з пп.3 п.9 розділу VI Прикінцевих та перехідних положень Бюджетного кодексу України у разі безспірного списання коштів державного бюджету (місцевих бюджетів) центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, відображає в обліку відповідні бюджетні зобов'язання розпорядника бюджетних коштів, з вини якого виникли такі зобов'язання. Погашення таких бюджетних зобов'язань здійснюється виключно за рахунок бюджетних асигнувань цього розпорядника бюджетних коштів. Одночасно розпорядник бюджетних коштів зобов'язаний привести у відповідність з бюджетними асигнуваннями інші взяті бюджетні зобов'язання.
З огляду на викладене, сплачений позивачем судовий збір у розмірі 34,41 грн. підлягає присудженню з Державного бюджету України шляхом його безспірного списання Головним управлінням Державної казначейської служби у Кіровоградській області із рахунка Територіальної державної інспекції праці у Кіровоградській області.
Керуючись ст. ст. 70, 86, 94, 159-163, 167 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
1. Адміністративний позов задовольнити у повному обсязі.
2. Визнати протиправним та скасувати припис №11-17-053/0955-0921 від 17 липня 2013 року, винесений Територіальною державною інспекцією праці у Кіровоградській області відносно Управління Державної казначейської служби України у Новоархангельському районі Кіровоградської області.
Присудити Управлінню Державної казначейської служби України у Новоархангельському районі Кіровоградської області, код ЄДРПОУ 37583411 (26200, смт. Новоархангельськ Кіровоградської області, вул. Леніна, 36) судовий збір у розмірі 34,41 грн. (тридцять чотири грн. 41 коп.), зобов'язавши Головне управління Державної казначейської служби у Кіровоградській області стягнути з Державного бюджету України вказаний судовий збір шляхом безспірного списання із рахунка Територіальної державної інспекції праці у Кіровоградській області.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня отримання копії постанови у повному обсязі.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду Г.М. Момонт