Постанова № 34173615, 04.10.2013, Кіровоградський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.10.2013
Номер справи
811/2784/13-а
Номер документу
34173615
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 жовтня 2013 року Справа №811/2784/13-а

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого - судді Момонт Г.М., розглянув у порядку письмового провадження в м. Кіровограді адміністративну справу

за позовом: Управління Державної казначейської служби України у Маловисківському районі Кіровоградської області

до відповідача-1: Територіальної державної інспекції праці у Кіровоградській області,

відповідача-2: Головного державного інспектора праці Територіальної державної інспекції праці у Кіровоградській області Волошин Раїси Валентинівни

про визнання протиправними дій та скасування припису.

Управління Державної казначейської служби України у Маловисківському районі Кіровоградської області звернулося з позовом до Територіальної державної інспекції праці у Кіровоградській області, Головного державного інспектора праці Територіальної державної інспекції праці у Кіровоградській області Волошин Р.В. про:

- визнання протиправними дій державного інспектора праці Територіальної державної інспекції з питань праці у Кіровоградській області Волошин Раїси Валентинівни в частині реєстрації у Фонді соціального захисту інвалідів, подачі звіту про їх зайнятість та працевлаштування, виконувати норматив робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів;

- скасування припису державного інспектора праці Територіальної державної інспекції з питань праці у Кіровоградській області Волошиної Раїси Валентинівни від 11.07.2013 р. №11-15-007/0927-0893.

Ухвалою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 04.10.2013 р. залишено без розгляду позовну заяву в частині позовної вимоги про визнання протиправними дій державного інспектора праці Територіальної державної інспекції з питань праці у Кіровоградській області Волошин Раїси Валентинівни в частині реєстрації у Фонді соціального захисту інвалідів, подачі звіту про їх зайнятість та працевлаштування, виконувати норматив робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів (а.с.97).

Позовну вимогу про скасування припису від 11.07.2013 р. №11-15-007/0927-0893 мотивовано тим, що оскаржуваний припис є необґрунтованим та винесеним без врахування вимог чинного законодавства.

Відповідач-1 надав до суду заперечення на позовну заяву, відповідно до змісту яких позовні вимоги ним не визнаються у повному обсязі, оскільки припис №11-15-007/0927-0893 від 11.07.2013 р. складений відповідно до вимог чинного законодавства.

У судовому засіданні представник позивача підтримав заявлені позовні вимоги та подав заяву про розгляд справи в порядку письмового провадження (а.с.94).

Представники відповідачів у судове засідання не з'явилися, до суду надійшло клопотання про розгляд справи без участі представника відповідача (а.с.73).

На підставі усної ухвали, прийнятої в судовому засіданні 04.10.2013 р. та занесеної до журналу судового засідання, подальший розгляд справи проведено в порядку письмового провадження у відповідності до ч.4 ст.122, ч.6 ст.128 КАС України.

Дослідивши подані позивачем та відповідачем документи і матеріали, заслухавши пояснення представника позивача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, адміністративний суд,

ВСТАНОВИВ:

У період з 10.07.2013 р. по 11.07.2013 р. головним державним інспектором праці Територіальної державної інспекції праці у Кіровоградській області Волошин Р.В. відповідно до направлення на перевірку №1099/06-14/12 від 08.07.2013 р. виданого на підставі наказу №1099-06 від 08.07.2013 р. за згоди Державної інспекції України з питань праці від 14.06.2013 р. №32-04/01-22/01-1121, проведено перевірку Управління державної казначейської служби України у Маловисківському районі Кіровоградської області за результатами якої складено акт №11-15-07/0927, яким встановлено, що управлінням Державної казначейської служби у Маловисківському районі за 2012 рік подавався звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів, при цьому в УДКС не виконується норматив робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів, чим порушені вимоги ст.19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» (а.с.8-11, 16, 74). Також актом встановлено, що станом на 26.11.2012 р. УДКС подано до Маловисківської державної служби зайнятості звіт про наявність однієї вакансії, інформація до державної служби зайнятості про необхідність працевлаштування 1 інваліда у 2012 році не подавалася (а.с.8-11).

11.07.2013 р. Територіальною державною інспекцією з питань праці у Кіровоградській області винесено припис №11-15-007/0927-0893, яким Управління Державної казначейської служби України у Маловисківському районі Кіровоградської області зобов'язано відповідно до вимог Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» зареєструватися у Фонді соціального захисту інвалідів, подавати звіти про їх зайнятість та працевлаштування, та виконувати норматив робочих місць призначених для працевлаштування інвалідів. При цьому позивача зобов'язано у строк до 15 вересня 2013 року письмово інформувати про виконання припису Територіальну державну інспекцію з питань праці у Кіровоградській області та роз'яснено, що при невиконанні законних вимог державних інспекторів праці щодо усунення порушень законодавства про працю, службова особа, винна в цьому може бути притягнута до адміністративної відповідальності за ст.1886 КУпАП (а.с.15).

Відповідно до п.1 Положення про Державну інспекцію України з питань праці, затвердженого Указом Президента України від 06.04.2011 р. №386/2011 (далі за текстом - Положення), Державна інспекція України з питань праці (Держпраці України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Віце-прем'єр-міністра України - Міністра соціальної політики України.

На підставі пп.4 п.4 Положення Держпраці України відповідно до покладених на неї завдань здійснює державний нагляд та контроль за дотриманням підприємствами, установами, організаціями, у тому числі громадськими організаціями інвалідів, фізичними особами, які використовують найману працю, законодавства про зайнятість та працевлаштування інвалідів у частині: реєстрації у Фонді соціального захисту інвалідів; подання звітів про зайнятість та працевлаштування інвалідів; виконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів.

Згідно з п.7 Положення Держпраці України здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі.

У відповідності до п.2 Порядку проведення перевірок посадовими особами Державної інспекції України з питань праці та її територіальних органів, затвердженого наказом Міністерства соціальної політики України 02.07.2012 р. №390 (далі за текстом - Порядок), право проведення перевірок мають посадові особи Держпраці України та її територіальних органів, які відповідно до своїх посадових обов'язків мають повноваження державного інспектора з питань праці.

Відповідно до п.7, 8 Порядку за результатами перевірки складається акт перевірки. У разі виявлення порушень законодавства про працю та загальнообов'язкове державне соціальне страхування вносяться приписи про усунення виявлених порушень, вживаються заходи щодо притягнення до відповідальності винних осіб згідно із вимогами чинного законодавства. Рішення Інспектора може бути оскаржене у порядку, встановленому законодавством.

З аналізу зазначених норм суд дійшов висновку, що припис виноситься лише у випадку виявлення порушень законодавства про працю та виключно з метою усунення таких порушень.

Зі змісту припису №11-15-007/0927-0893 від 11.07.2013 р. встановлено, що перевіркою виявлено порушення вимог ст.19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» щодо реєстрації підприємств, які використовують найману працю, виконання нормативів робочих місць для працевлаштування інвалідів, подачі звітів про їх зайнятість та працевлаштування.

Натомість, акт перевірки №11-15-07/0927, з огляду на який винесено оскаржуваний припис, не містить інформації про виявлення порушення щодо реєстрації підприємств, які використовують найману працю.

Відповідно до ч.9 ст.19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» від 21.03.1991 р. (далі за текстом - Закон) підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, в яких за основним місцем роботи працює 8 і більше осіб, реєструються у відповідних відділеннях Фонду соціального захисту інвалідів за своїм місцезнаходженням і щороку подають цим відділенням звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів.

У відповідності до довідки про реєстрацію роботодавця у відділенні Фонду соціального захисту інвалідів від 18.02.2013 р. №78 Управління Державної казначейської служби України у Маловисківському районі Кіровоградської області зареєстроване від 18.02.2013 р. №35/231/108 Кіровоградським обласним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів (а.с.80).

Таким чином, у судовому засіданні встановлено, що на час проведення перевірки та винесення оскаржуваного припису, Управління Державної казначейської служби України у Маловисківському районі Кіровоградської області було зареєстроване у Кіровоградському обласному відділенні Фонду соціального захисту інвалідів, а тому вимога припису №11-15-007/0927-0893 від 11.07.2013 р. про реєстрацію у Фонді соціального захисту інвалідів відповідно до вимог Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» є необґрунтованою, а припис у вказаній частині - таким, що винесений без урахування всіх обставин, що мали значення.

Як встановлено судом, Управлінням Державної казначейської служби України у Маловисківському районі Кіровоградської області подано до Кіровоградського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів за 2012 рік (а.с.78).

Факт подачі позивачем звіту про зайнятість і працевлаштування інвалідів за 2012 рік підтверджується також інформацією щодо виконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів за 2010 - 2012 роки центральними органами виконавчої влади державними установами (станом на 01.05.2013 р.), наданою відповідачем до суду (а.с.74, зі зворотного боку) та актом перевірки №11-15-07/0927 (а.с.9).

З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що вимога оскаржуваного припису щодо подання звітів про зайнятість та працевлаштування інвалідів відповідно до вимог Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» є безпідставною.

Окрім того, приписом №11-15-007/0927-0893 від 11.07.2013 р. зобов'язано позивача виконувати норматив робочих місць призначених для працевлаштування інвалідів та у строк до 15 вересня 2013 року повідомити відповідача про виконання припису.

Відповідно до ч.3 ст.18 Закону підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно з ч.1, 2, 3 ст.19 Закону для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.

Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті, і забезпечують працевлаштування інвалідів. При розрахунках кількість робочих місць округлюється до цілого значення.

Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно здійснюють працевлаштування інвалідів у рахунок нормативів робочих місць виходячи з вимог статті 18 цього Закону.

Відтак, дотримання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів можливе шляхом створення чи вивільнення робочого місця.

Постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження граничної чисельності працівників апарату центральних органів виконавчої влади» від 07.09.2011 р. №937 затверджено граничну чисельність працівників апарату центральних органів виконавчої влади.

У відповідності до п.1 Положення про управління Державної казначейської служби України у Маловисківському районі, затвердженого наказом Державної казначейської служби України від 21.11.2011 р. №116, управління Державної казначейської служби України у Маловисківському районі (далі - управління Казначейства) є територіальним органом Державної казначейської служби України (а.с.52, 53).

Згідно з п.13 зазначеного Положення структуру управління Казначейства затверджує Голова Державної казначейської служби України за погодженням з Міністром. Штатний розпис та кошторис управління Казначейства затверджує Голова Державної казначейської служби України. Чисельність працівників управління Казначейства затверджує Голова Державної казначейської служби України в межах граничної чисельності працівників, визначеної Кабінетом Міністрів України. Начальник Головного управління Казначейства вносить пропозиції Голові Державної казначейської служби України щодо чисельності працівників управління Казначейства.

З аналізу зазначених норм судом встановлено, що Управління Державної казначейської служби України у Маловисківському районі, не наділене повноваженнями самостійного створення робочих місць шляхом розширення штатного розпису.

У судовому засіданні представник позивача повідомив, що згідно з штатним розписом в Управлінні Державної казначейської служби України у Маловисківському районі Кіровоградської області працює 13 державних службовців, 1 службовець та 1 техпрацівник, вакантні посади відсутні.

Таким чином, за умови відсутності вакантних робочих місць та зважаючи на те, що позивач не наділений повноваженнями щодо створення нових робочих місць, виконання Управлінням Державної казначейської служби України у Маловисківському районі оскаржуваного припису в частині дотримання норматив робочих місць призначених для працевлаштування інвалідів можливе лише шляхом звільнення працюючих працівників. Тобто обраний відповідачем спосіб усунення порушення вимог Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» суперечить принципу пропорційності, оскільки може призвести до порушення прав осіб, які на даний час працевлаштовані позивачем.

Суд зауважує, що метою затвердження нормативів робочих місць для інвалідів є гарантування державою таким особам можливості працевлаштуватися на рівні з усіма іншими громадянами та ведення ними повноцінного способу життя згідно з індивідуальними можливостями, здібностями та інтересами. Відповідачем не надано суду доказів на підтвердження того, що в Маловисківському районному центрі зайнятості обліковуються інваліди, які не можуть бути працевлаштовані через недотримання позивачем норматив робочих місць призначених для працевлаштування інвалідів.

З огляду на зміст ч.3 ст.2 КАС України, суд вважає, що при винесенні оскаржуваного припису відповідач діяв всупереч меті, з якою йому надані повноваження щодо винесення приписів, необґрунтовано, тобто без урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття припису та непропорційно - без дотримання необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямовано припис, що призвело до порушення прав Управління Державної казначейської служби України у Маловисківському районі Кіровоградської області.

На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що позовна вимога про скасування припису від 11.07.2013 р. №11-15-007/0927-0893 підлягає задоволенню з урахуванням п.1 ч.2 ст.162 КАС України.

Відповідно до ч.1 ст.94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

У відповідності до п.7 ч.1 ст.3 КАС України суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Зважаючи на предмет позовних вимог, суд дійшов висновку що Управління Державної казначейської служби України у Маловисківському районі Кіровоградської області при подачі даного позову не виступало як суб'єкт владних повноважень, а тому розподіл судових витрат здійснюється відповідно до ч.1 ст.94 КАС України.

Згідно з пп.3 п.9 розділу VI Прикінцевих та перехідних положень Бюджетного кодексу України у разі безспірного списання коштів державного бюджету (місцевих бюджетів) центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, відображає в обліку відповідні бюджетні зобов'язання розпорядника бюджетних коштів, з вини якого виникли такі зобов'язання. Погашення таких бюджетних зобов'язань здійснюється виключно за рахунок бюджетних асигнувань цього розпорядника бюджетних коштів. Одночасно розпорядник бюджетних коштів зобов'язаний привести у відповідність з бюджетними асигнуваннями інші взяті бюджетні зобов'язання.

З огляду на викладене, сплачений позивачем судовий збір у розмірі 34,41 грн. підлягає присудженню з Державного бюджету України шляхом його безспірного списання Головним управлінням Державної казначейської служби у Кіровоградській області із рахунка Територіальної державної інспекції праці у Кіровоградській області.

Керуючись ст. ст. 70, 86, 94, 159-163, 167 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити у повному обсязі.

2. Визнати протиправним та скасувати припис №11-15-007/0927-0893 від 11 липня 2013 року, винесений Територіальною державною інспекцією праці у Кіровоградській області відносно Управління Державної казначейської служби України у Маловисківському районі Кіровоградської області.

Присудити Управлінню Державної казначейської служби України у Маловисківському районі Кіровоградської області, код ЄДРПОУ 37705363 (26200, м. Мала Виска Кіровоградської області, вул. Жовтнева, 79) судовий збір у розмірі 34,41 грн. (тридцять чотири грн. 41 коп.), зобов'язавши Головне управління Державної казначейської служби у Кіровоградській області стягнути з Державного бюджету України вказаний судовий збір шляхом безспірного списання із рахунка Територіальної державної інспекції праці у Кіровоградській області.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня отримання копії постанови у повному обсязі.

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду Г.М. Момонт