Постанова № 3401864, 04.02.2009, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.02.2009
Номер справи
2-а-4135/08/0470
Номер документу
3401864
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

копія

категорія статобліку - 6.6.4

справа № 2-а-4135/08/0470

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ  ОКРУЖНИЙ  АДМІНІСТРАТИВНИЙ  СУД

ПОСТАНОВА

Іменем України

04 лютого 2009 року                                                                                     м.Дніпропетровськ

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді                                       Павловського Д.П.

при секретарі                                               Мігульові О.О.

за участю представників позивача                 Хмеленко Ю.А., Шахматової Т.М., Зайцевої О.О.

за участю представника прокуратури            Кутузової В.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом заступника прокурора Дніпропетровської області в інтересах держави в особі Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м.Дніпропетровську до Міського комунального виробничого підприємства «Дніпроводоканал» про стягнення податкового боргу, -

в с т а н о в и в :

12 травня 2008р. до суду надійшов адміністративний позов заступника прокурора Дніпропетровської області в інтересах держави в особі Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м.Дніпропетровську, в якому він просить звернути стягнення на активи Міського комунального виробничого підприємства «Дніпроводоканал» в рахунок погашення податкового боргу по збору за забруднення навколишнього природного середовища, а саме грошові кошти у розмірі 6364982,58грн. на користь держави (р/р 33119329700002 УДКУ у Дніпропетровській області, МФО 805012, код 23928791, код платежу 50080200).

29 вересня 2008р. від позивача надійшла заява про зменшення позовних вимог, у якій зазначено, що станом на 01.09.2008р. податковий борг МКВП "Дніпроводоканал" по збору за забруднення навколишнього природного середовища, частково погашений і складає 5934196,31грн.

26 січня 2009р. від позивача надійшла заява про збільшення позовних вимог, у якій зазначено, що станом на 23.01.2009р. податковий борг МКВП "Дніпроводоканал" по збору за забруднення навколишнього природного середовища, у зв'язку із його непогашенням збільшився та складає 7109129,36грн., з яких сума податкового боргу – 6681801,92грн., пені – 427327,44грн.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що з20.07.1999р. МКВП "Дніпроводоканал" перебуває на податковому обліку в спеціалізованій державній податковій інспекції по роботі з великими платниками податків у м.Дніпропетровську.

У зв’язку із виникненням податкового боргу та вступом в дію статті 6 Закону №2181-111 від 21.12.2000р. "Про порядок погашення податкових зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", 10.10.2001р. підприємству була надіслана перша

податкова вимога №11 на суму 150,4 тис. грн. Друга податкова вимога №81 направлена підприємству 14.11.2001р. на суму 1030,3 тис. грн.

Все майно та майнові права відповідача перебувають у податковій заставі, про що свідчить витяг з державного реєстру застав рухомого майнавід 08.08.2001р., У 2006 році СДПІ здійснено перереєстрацію - термін податкової застави продовжено до 2011 року.

Робота СДПІ ВПП по погашенню податкового боргу ускладнюється зв’язку з тим, що майно відповідача перебуває на балансі на праві комунальної власності і належить територіальній громаді міста. Відповідно до пп.7.3.1 п.7.3 Закону №2181, активи платника податків, що належить на правах власності іншим особам та перебувають у тимчасовому розпорядженні або користуванні, не можуть бути використані як джерело погашення податкового боргу за його самостійним рішенням або за рішенням органу стягнення. Відповідно до пункту 10.1.3 статті 10 Закону України №2181, податковий орган зобов’язаний узгоджувати склад активів комунального підприємства-боржника, які описуються з метою реалізації в рахунок погашення податкового боргу, з органом, уповноваженим управляти його майном. За період червень 2006 року - лютий 2008 року надіслано 7 запитів, щодо винесення на розгляд сесії міської ради питання виділення ліквідних активів відповідача з метою їх опису та подальшої реалізації в рахунок погашення податкового боргу підприємства. Листом від 17.12.2008р. управління комунального господарства повідомило, що об’єкти нерухомості, які перебувають на балансі відповідача, включені до переліку об’єктів комунальної власності територіальної громади міста, які не підлягають приватизації, затвердженого рішенням міської ради від 26.02.2003 №33/7.

СДПІ ВПП 23.01.2008р. надіслано запит до міського голови щодо винесення на розгляд сесії міської ради м.Дніпропетровська питання виділення нерухомості, яка належить територіальній громаді міста, для подальшої її реалізації в рахунок погашення податкового боргу відповідача у повному обсязі.

На даний час питання виділення активів в погашення податкового боргу не вирішено.

Станом на 04.03.2009р. по особовому рахунку відповідача обліковується податковий борг по збору за забруднення навколишнього природного середовища в загальній сумі 6 364 982, 58грн., в тому числі недоїмка – 5 940 669,08грн., пені - 424 313,50грн. Недоїмка складається з несплачених сум податкових зобов’язань, а саме: за розрахунком від 31.01.2006 №18598 - 332 547,78 грн.(залишок несплаченої суми); за розрахунком від 17.04.2006 № 2351 - 451 203,40грн.; за розрахунком від 29.07.2006 № 6938 - 606 599,12 грн.; за розрахунком від 19.10.2006 № 10457 - 715 995,13грн.; за розрахунком від 30.01.2007 № 15231 - 1 109 436,63грн.; за договором про розстрочення податкових зобов'язань від 21.05.2007 № 110 - 549 756грн.; за розрахунком від 20.07.2007 №6159 - 822 271,30 грн.; за розрахунком від 31.10.2007 №10655 - 1 196 256,81 грн.; за договором про розстрочення податкових зобов'язань  від 21.05.2007 №49 - 154 081,30грн; за повідомленням-рішенням СДПІВПП від 09.02.2008 № 0000068823/0/4466 - 2521,61грн.

Відповідачем не сплачено в установлений пп.5.3.1 п.5.3 ст.5 Закону №2181 десятиденний термін податкових зобов'язань по збору за забруднення навколишнього природного середовища, визначених у вищезазначених розрахунках.

Відповідачу було надано розстрочення податкових зобов'язань в сумі 549 765грн. згідно договору "Про розстрочення податкових зобов'язань" від 21.05.2007 №110, та в сумі 1 540 813 грн. згідно договору "Про розстрочення податкових зобов'язань" від 18.02.2008 №49.

Податкове повідомлення-рішення від 09.02.2008 № 0000068823/0/4466 відповідачем не оскаржувалося в адміністративному порядку.

СДПІ ВПП у відповідності до статті 6 Закону №2181, 10.10.2001 вручено під розпис заступнику   головного   бухгалтера ДКВУ Водопровідно-каналізаційного господарства Павловій Л.І. першу податкову вимогу від 10.10.2001 №1/11, другу податкову вимогу від 14.11.2001 №2/81 було вручено 14.11.2001 секретарю ДКВУ Водопровідно-каналізаційного господарства.

Прокурор та представники позивача підтримали позовні вимоги та просили задовольнити їх за підстав, викладених у позовній заяві.  

Відповідач у судове засідання не з’явився, про дату, час та місце судового засідання належним чином повідомлений, що підтверджується матеріалами справи. Представник відповідача надала клопотання про відкладення розгляду справи у зв’язку із її хворобою, документів щодо підтвердження вказаного факту, суду не було надано. Відповідно ч. 2 ст. 128 КАС України, неприбуття в судове засідання без поважних причин представника сторони або третьої особи, які не прибули в судове засідання, або неповідомлення ним про причини неприбуття не є перешкодою для розгляду справи.

27 січня 2009р. від представника відповідача надійшли заперечення на позов, у яких зазначено, щопозивач, в порушення норм ст.71 КАС України, якою встановлено, що сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги, не надав до позовної заяви розрахунок суми боргу, який є предметом даного спору. Прохання відповідача (лист від 07.11.2008р. № 9700/8-19) надати розрахунок суми боргу для проведення звірки позивач проігнорував. У зв'язку з цим відповідач змушений був звернутись до суду з клопотанням зобов'язати позивача надати обґрунтований розрахунок суми позову. Ухвалою від 10 листопада 2008 року у справі № 2-а-4135/08 Дніпропетровський окружний адміністративний суд зобов'язав позивача надати розрахунок суми позову, але замість розрахунку позивач у судовому засіданні, що відбулось 21 січня 2009 року, надав суду зворотній бік облікової картки платника у скороченій формі, що не може враховуватись як розрахунок, оскільки не містить у собі механізму нарахувань суми боргу. Окрім того, всупереч вимог ст.106 КАС України, копію доданих до позову матеріалів для відповідача не надав.

Відповідач зробив копію зазначених матеріалів, але не мав можливості перевірити, проаналізувати та зробити висновки щодо цих документів, оскільки вони підшиті до матеріалів справи та частина тексту виявилась недоступною для огляду (додаток 1).

Таким чином, позивач своїми діями порушив право відповідача на захист його інтересів, оскільки без розрахунку суми боргу відповідач не має можливості проаналізувати та перевірити правомірність нарахування цієї суми, а тому позбавлений можливості виконати вимоги суду щодо проведення звірки та надання акту звірки суду.

Відповідно до п.3 ст. 50 КАС України, відповідачем в адміністративній справі є суб'єкт владних повноважень. П.7 ст.3 КАС України визначено, що суб'єктом владних повноважень є орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень. Таким чином, у розумінні п.7 ст.3 КАС України, Міське комунальне виробниче підприємство «Дніпроводоканал» не є суб'єктом владних повноважень, оскільки не здійснює владні управлінські функції, в тому числі і на виконання делегованих повноважень, а тому не може виступати відповідачем в адміністративній справі.

Дослідивши матеріали справи та вислухавши доводи осіб, які беруть участь у справі, суд встановив, щостаном на 23.01.2009р. податковий борг МКВП "Дніпроводоканал" по збору за забруднення навколишнього природного середовища складає 7109129,36грн.

Вищезазначені факти підтверджуються також письмовими доказами: витягами про реєстрацію в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна від 12.08.2004 №517881, №518402, від 14.03.2006р. №6785027, витягом про внесення запису до Державного реєстру застав рухомого майна від 08.08.2001 № 279785, розрахунком сум податкового боргу по збору за забруднення навколишнього природного середовища МКВП "Дніпроводоканал" станом на 04.03.2008р., податковими розрахунками збору за забруднення навколишнього природного середовища від 31.01.2006 №18598, 17.04.2006 №2351,  24.07.2006 №6938, 19.10.2006 №10457,30.01.2007 №15231, 10.05.2007 №3821, 20.07.2007 №6159, 31.10.2007 №10655, 25.01.08 №14446, податковим повідомленням-рішенням 09.02.2008  № 0000068823/0/4466, корінцем другої податкової вимоги від 14.11.2001 №2/81, корінцем першої податкової вимоги від 10.10.2001 №1/11, договорами про розстрочення податкових зобов’язань від 21.05.2007 №110, 18.02.2008 №49, актом про звірення розрахунків платника з бюджетом від 04.03.20081, виписками з особового рахунку МКВП  "Дніпроводоканал" станом на 04.03.2008р., 31.12.2007р., 31.12.2006р., розрахунком сум податкового боргу по збору за забруднення навколишнього середовища по МКВП «Дніпроводоканал» станом на 01.09.2008р., зворотніми боками облікових карток  відповідача станом на 31.12.2001р., 31.12.2002р.,  31.12.2003р.,  31.12.2004р., 31.12.2005р., 31.12.2006р., 31.12.2007р., 01.10.2008р.             Згідно до ст.67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відповідно до ст.9 ЗУ «Про систему оподаткування» платники податків і  зборів (обов’язкових платежів) зобов’язані сплачувати належні суми податків і зборів (обов’язкових платежів) у встановлені законами терміни.

У разі коли сума податкового зобов'язання розраховується контролюючим органом, відповідно до ст.4 ЗУ «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (далі ЗУ №2181), то такий контролюючий орган надсилає платнику податків податкове повідомлення - рішення, в якому зазначаються підстава для такого нарахування, посилання на норму податкового закону, відповідно до якої був зроблений розрахунок або перерахунок податкових зобов'язань, сума податку чи збору (обов'язкового платежу), належного до сплати, та штрафних санкцій за їх наявності, граничні строки їх погашення, а також попередження про наслідки їх несплати в установлений строк та граничні строки, передбачені законом для оскарження нарахованого податкового зобов'язання (штрафних санкцій за їх наявності).

У відповідності до пп.5.2.1 п.5.2 ст.5 Закону України № 2181, податкове зобов'язання платника податків, нараховане контролюючим органом відповідно до п.4.2 та 4.3 ст.4 цього Закону, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення, за винятком випадків, визначених пп.5.2.2 цього Закону. Абз.3 пп.5.3.1 п.5.3 ст.5 Закону України № 2181-ІІІ передбачено, що у разі визначення податкового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у пп."а"-"в" пп.4.2.2 п.4.2 ст.4, платник податків зобов'язаний погасити нараховану суму податкового зобов'язання протягом десяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення,крім випадків коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру апеляційного узгодження.

Відповідно до пп.5.4.1 п.5.4 ст.5 Закону №2181, узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, вважається сумою податкового боргу платника податків.

Згідно до п.п.3.1.1 п.3.1 ст.3 Закону України № 2181, активи платника податків можуть бути примусово стягнуті в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду.

Суд не бере до уваги доводи відповідача, викладені у запереченнях, щодо обов’язку позивача надавати копії документів, які витребував суд, відповідачу. Посилаючись на ст.106 КАС України, відповідач не врахував того, що дана норма передбачає надання копій для відповідача лише при подачі позовної заяви.

Крім того, не є обґрунтованими посилання відповідача на те, що позивач не надав до позовної заяви розрахунок суми боргу, який є предметом даного спору, оскільки у матеріалах справи є достатньо доказів, які підтверджують суму заборгованості.

Доводи відповідача стосовно того, що Міське комунальне виробниче підприємство «Дніпроводоканал» не є суб'єктом владних повноважень, оскільки не здійснює владні управлінські функції, в тому числі і на виконання делегованих повноважень, а тому не може виступати відповідачем в адміністративній справі, суд також не бере до уваги, оскільки п.4 ч.1 ст.17 КАС України передбачено, що компетенція адміністративних судів поширюється на спори за зверненням суб’єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.

У відповідності до п.11 ст.10 ЗУ «Про державну податкову службу в Україні», державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об`єднані державні податкові інспекції подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також  про стягнення заборгованості  перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.

Позивач також просить покласти на відповідача судові витрати.

Відповідно до ч.4 ст.94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб’єкт владних повноважень, а відповідачем – фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

За таких підстав, суд вважає, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

Керуючись ст.ст.94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, -

п о с т а н о в и в:

Адміністративний позовзаступника прокурора Дніпропетровської області в інтересах держави в особі Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м.Дніпропетровську до Міського комунального виробничого підприємства «Дніпроводоканал» про стягнення податкового боргу – задовольнити частково.

Звернути стягнення на активи Міського комунального виробничого підприємства «Дніпроводоканал» в рахунок погашення податкового боргу по збору за забруднення навколишнього природного середовища, а саме грошові кошти в розмірі 7109129, 36 (сім мільйонів сто дев’ять тисяч сто двадцять дев’ять) грн. 36коп. на користь держави (р/р 33119329700002 УДКУ у Дніпропетровській області, МФО 805012, код ЄДРПОУ 23928791, код платежу 50080200).

У задоволенні адміністративного позову в іншій частині - відмовити.

Постанова суду набирає законної сили відповідно до ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в порядку та у строки, встановлені ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова складена у повному обсязі 09.02.2009р.

Суддя                                                                            Д.П. Павловський

З оригіналом згідно

Постанова не набрала законної сили 09.02.2009р.

Суддя                                                                            Д.П. Павловський