Постанова № 33991595, 07.10.2013, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.10.2013
Номер справи
813/6781/13-а
Номер документу
33991595
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

07 жовтня 2013 року № 813/6781/13-а

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Братичак У.В., розглянувши матеріали адміністративного позову Територіального управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Львівській області до Львівського комунального підприємства «Старий Львів» про застосування заходів реагування, -

в с т а н о в и в:

Територіальне управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Львівській області (надалі - ТУ Держгірпромнагляду, позивач) звернулося до суду з позовом до Львівського комунального підприємства «Старий Львів» (надалі - відповідач) про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду, а саме - зобов'язати відповідача невідкладно зупинити надання послуг з утримання ліфтів до усунення порушень в повному обсязі та отримання у встановленому порядку рішення на відновлення роботи.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що внаслідок проведеної перевірки відповідача, були виявлені порушення вимог чинних нормативно-правових актів з охорони праці, які створюють загрозу життю працюючих, зокрема, не отримано дозволу на експлуатацію ліфтів, що є порушенням п.9.7.1 Правил будови і безпечної експлуатації ліфтів НПАОП 0.00-1.02-08 п.7 Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затвердженого постановою КМУ від 26.10.2011р. №1107; не проведена перереєстрація пасажирського ліфта після передачі у власність іншому суб'єкту господарювання; періодичні технічні огляди ліфтів проводяться після граничного строку експлуатації ліфтів тощо. Вказане є порушенням ст. 13 Закону України «Про охорону праці».

Зазначив, що зупинення виконання робіт, відповідно до ст. 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», допускається тільки на підставі постанови адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування.

Розглянувши матеріали справи, оцінивши повідомлені позивачем обставини, суд вважає, що позов слід задовольнити повністю, з наступних підстав.

В період з 02.09.2013 року по 04.09.2013 року Державною інспекцією нагляду у будівництві, енергетиці, котлонагляді та підіймальних спорудах відповідно до наказу Територіального управління Держгірпромнагляду у Львівській області від 16.08.2013р. №556 та направлення від 02.09.2013р. №8/1101, у присутності уповноважених осіб відповідача - головного інженера ОСОБА_1 проведено планову перевірку дотримання вимог нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки ЛКП «Старий Львів».

За наслідками перевірки складено акт № 8-3/52 від 03.09.2013 року (далі - акт перевірки) (а.с.5-9).

В акті зазначено, що під час проведення перевірки були виявлені порушення вимог чинних нормативно-правових актів з охорони праці, які створюють загрозу життю працюючих, а саме:

не отримано дозволу на експлуатацію ліфтів, що є порушенням п.9.7.1 Правил будови і безпечної експлуатації ліфтів НПАОП 0.00-1.02-08 п.7 Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затвердженого постановою КМУ від 26.10.2011р. №1107;

не проведена перереєстрація пасажирського ліфта №Л-1765 в територіальних органах спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з промислової безпеки та охорони праці після передачі у власність іншому суб'єкту господарювання, що є порушенням п.9.1.6 «Правил будови і безпечної експлуатації ліфтів» НПАОП 0.00-1.02-08 (надалі - Правила НПАОП 0.00-1.02-08);

періодичні технічні огляди ліфтам реєстр. № Л-1765, № Л-4337 проводяться працівниками спеціалізованої організації після закінчення граничного строку експлуатації, що є порушенням п.9.2.3 Правил НПАОП 0.00-1.02-08;

Не проведено позачерговий технічний огляд пасажирських ліфтів реєстр. № Л-1765, № Л-4337 після закінчення граничного строку експлуатації, що є порушенням п.9.5.1 Правил НПАОП 0.00-1.02-08;

не пройшов періодичне навчання і перевірку знань працівник, відповідальний за організацію робіт з технічного обслуговування і ремонту ліфтів, що є порушенням п.9.7.2 Правил НПАОП 0.00-1.02-08;

працівник відповідальний за організацію експлуатації ліфтів не пройшов навчання згідно Правил НПАОП 0.00-1.02-08, що є порушенням п. 9.7.2 Правил НПАОП 0.00-1.02-08;

не працює сигналізація (дзвінок) в кабіні ліфтів реєстр. № Л-1765, № Л-4337, що є порушенням п. 6.1.12 Правил НПАОП 0.00-1.02-08;

не забезпечена точність автоматичної зупинки кабіни ліфтів № Л-1765, № Л-4337 при її експлуатаційному режимі роботи, що є порушенням п.6.1.12 Правил НПАОП 0.00-1.02-08;

на ліфтах не працює диспетчерський зв'язок, що є порушенням п.9.8.2 Правил НПАОП 0.00-1.02-08;

в машинному приміщенні пасажирського ліфта реєстр. № Л-1765 на пристроях для підвішування вантажопідіймальних засобів для проведення ремонтних робіт не вказана вантажопідіймальність або допустиме навантаження, що є порушенням п.6.5.16 Правил НПАОП 0.00-1.02-08;

не освітлені підходи до машинного приміщення ліфта реєстр. № Л-4337, що є порушенням п. 6.5.8 Правил НПАОП 0.00-1.02-08

Оскільки господарська діяльність підприємства пов'язана із порушенням вимог нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки з обслуговування ліфтів по вул. Гонти, 8, по вул. Галицькій, 19 у м. Львові, ТУ Держгірпромнагляду, з метою невідкладно зупинити надання послуг з утримання ліфтів, у порядку ст. 182-2 КАС України звернулося з даним позовом до суду.

При вирішенні спору по суті суд керувався наступними нормами законодавства:

ТУ Держгірпромнагляду у Львівській області керується Положенням про територіальне управління Держгірпромнагляду у Львівській області, затвердженого наказом «Держгірпромнагляду України від 02.12.2011 р. № 186-к (далі - Положення ).

До повноважень територіального управління, відповідно до ч. 7 п. 4 Положення, віднесено здійснення державного нагляду за додержанням законодавства з охорони праці в частині безпечного ведення робіт, промислової безпеки, безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення юридичними та фізичними особами, які відповідно до законодавства використовують найману працю.

Закон України «Про охорону праці» від 14.10.1996 року № 2694-ХІІ (далі - Закон №2694-ХІІ) визначає основні положення щодо реалізації конституційного права працівників на охорону їх життя і здоров'я у процесі трудової діяльності, на належні, безпечні і здорові умови праці, регулює за участю відповідних органів державної влади відносини між роботодавцем і працівником з питань безпеки, гігієни праці та виробничого середовища і встановлює єдиний порядок організації охорони праці в Україні.

Відповідно до ст. 4 Закону № 2694-ХІІ визначено, що державна політика в галузі охорони праці базується, у тому числі на принципах пріоритету життя і здоров'я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.

Відповідно до п. 1.4 Положення, загроза життю та здоров'ю працівників - виникнення умов, за яких подальше продовження виконання робіт або експлуатація об'єкта, машин і механізмів несе ризик спричинення внаслідок цих умов фізичної шкоди працівникові, в тому числі такої, яка може призвести до смертельних наслідків.

Пунктом 2.26 Положення передбачено, що право заборони виконання робіт, виробництва виникає у разі виявлення під час перевірки: порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю працівників.

Відповідно до ст. 13 Закону № 2694-ХІІ, роботодавець зобов'язаний створити на робочому місці в кожному структурному підрозділі умови праці відповідно до нормативно-правових актів, а також забезпечити додержання вимог законодавства щодо прав працівників у галузі охорони праці. Роботодавець несе безпосередню відповідальність за порушення зазначених вимог.

Згідно з ч. 5 ст. 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування.

Вжиття інших заходів реагування, передбачених законом, допускається за вмотивованим письмовим рішенням керівника органу державного нагляду (контролю) чи його заступника, а у випадках, передбачених законом, - із наступним підтвердженням обґрунтованості вжиття таких заходів адміністративним судом. Застосовані адміністративним судом заходи реагування за позовом органу державного нагляду (контролю), а також вжиті органом державного нагляду (контролю) заходи, обґрунтованість яких підтверджена адміністративним судом, скасовуються адміністративним судом у порядку, встановленому процесуальним законом.

Відповідно до ч. 6 ст. 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.

Внаслідок проведеної у вересні 2013 року планової перевірки ЛКП «Старий Львів» виявлені порушення вимог чинних нормативно-правових актів з охорони праці, які створюють загрозу життю мешканцям і працівникам будинків у яких встановлені пасажирські ліфти: №Л-1765 за адресою: м. Львів, вул. Гонти, 8 та №Л-4337 за адресою: м.Львів, вул. Галицька, 19, що є порушенням ст. 13 Закону України «Про охорону праці».

Відповідач зазначених вище обставин не заперечив, заперечень з приводу даного позову не подав.

Враховуючи наведені обставини справи та норми законодавства суд вважає, що позовні вимоги Територіального управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Львівській області є обґрунтованими, тому даний позов підлягає задоволенню.

Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України судові витрати здійснені позивачем (суб'єктом владних повноважень) з відповідача не стягуються.

Керуючись ст.ст. 17-19, 94, 160-163, 183-2 КАС України, суд -

постановив:

Позов задовольнити.

Зобов'язати Львівське комунальне підприємство «Старий Львів» (79008, м. Львів, вул. Сербська, 15; код ЄДРПОУ 01284761) невідкладно зупинити надання послуг з утримання ліфтів до усунення порушень в повному обсязі та отримання у встановленому порядку рішення на відновлення роботи.

Постанова суду підлягає негайному виконанню.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення. В разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Відповідно до ч. 8 ст. 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, строк для подання апеляційної скарги стороною або іншою особою, яка брала участь у справі, обчислюється з моменту отримання копії постанови.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили в строк та в порядку, передбаченому ст. 254 КАС України.

Повний текст постанови складений та підписаний 07.10.2013 року.

Суддя Братичак У.В.