Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Харків
02 жовтня 2013 р. № 820/7754/13-а
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Полях Н.А.,
при секретарі судового засідання - Чевичалова О.І.,
за участю:
представника позивача - Распопова В.О.,
представника відповідача - Сафеніної А.Е.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Світенергопром" до Основ'янської об'єднаної державної податкової інспекції м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області про визнання дій неправомірними, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю "Світенергопром", звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Основ'янської об'єднаної державної податкової інспекції м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області, в якому просить суд, з урахуванням уточнень, визнати протиправними дії Основ'янської об'єднаної державної податкової інспекції м. Харкова Харківської області Державної податкової служби по проведенню зустрічної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю "Світенергопром" за період січень 2012 року, результат якої було оформлено довідкою від 18.06.2013 року № 3048/222/33203536 про неможливість проведення такої перевірки; зобов'язати Основ'янську об'єднану державну податкову інспекцію м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області вилучити з Автоматизованої системи "Результати співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України", відомості щодо Товариства з обмеженою відповідальністю "Світенергопром", внесені на підставі довідки від 18.06.2013 року № 3048/222/33203536.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що дії податкового органу по складанню довідки від 18.06.2013 року були вчинені за відсутності правових підстав для проведення такої зустрічної звірки ТОВ "Світенергопром".
В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги в повному обсязі та просив їх задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечував, просив у задоволенні позову відмовити.
Суд, вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, встановив наступне.
Товариство з обмеженою відповідальністю "Світенергопром" (далі - ТОВ "Світенергопром") зареєстроване 29.09.2004 року за № 14801020000001977 (а.с.10) та перебуває на обліку в Основ'янській об'єднаній державній податковій інспекції м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області.
З матеріалів справи вбачається, що фахівцями податкового органу було проведено зустрічну звірку ТОВ "Світенергопром", код ЄДРПОУ 33203536 щодо документального підтвердження господарських відносин із платником податків ТОВ "Дніпропетровський завод промислової оснастки", код ЄДРПОУ 32897053 їх реальності та повноти відображення в обліку за січень 2012 року, результати якої викладено у довідці від 18.06.2013 року № 3048/222/33203536.
За результатами перевірки позивача не підтверджено реальність здійснення господарських відносин з постачальником ТОВ "Дніпропетровський завод промислової оснастки" (код ЄДРПОУ 32897053) в частині формування податкового кредиту на загальну суму ПДВ 230641,76 грн.; не підтверджено реальність здійснення господарських відносин з покупцями ДП Завод "Електроважмаш" (код 00213121), за січень-березень 2012 року, ДП Завод "ім. Малишева" (код 14315629) за січень 2012 року.
Пунктом 73.5 ст. 73 Податкового кодексу України передбачено, що органи державної податкової служби мають право з метою отримання податкової інформації проводити зустрічні звірки даних суб'єктів господарювання щодо платників податків.
Зустрічною звіркою вважається співставлення даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється органами державної податкової служби з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків.
Зустрічні звірки не є перевірками і проводяться в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
За результатами зустрічних звірок складається довідка, яка надається суб'єкту господарювання у десятиденний термін.
Відповідно до п.2 Порядку проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок (далі-Порядок), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2010 року №1232, визначені підстави для проведення зустрічних звірок, серед яких, зокрема, встановлено, що зустрічні звірки проводяться у суб'єктів господарювання, щодо здійснення операцій з якими під час перевірки платника податків та зборів виникають сумніви стосовно факту здійснення таких операцій або якщо існують розбіжності задекларованих у деклараціях з податку на додану вартість показників податкового кредиту та податкових зобов'язань.
Згідно з п.4 Порядку орган державної податкової служби (виконавець), який проводить зустрічну звірку, складає довідку за наявності інформації, для отримання якої надіслано запит органом державної податкової служби (ініціатором), та її документального підтвердження. У разі відсутності запитуваної органом державної податкової служби (ініціатором) інформації орган державної податкової служби (виконавець) надсилає завірений печаткою запит про подання інформації та її документального підтвердження суб'єкту господарювання за його адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) рекомендованим листом з повідомленням про вручення чи особисто вручає суб'єкту господарювання або його законному чи уповноваженому представникові під розписку.
Зустрічні звірки проводяться у суб'єктів господарювання, щодо здійснення операцій з якими під час перевірки платника податків та зборів виникають сумніви стосовно факту здійснення таких операцій або якщо існують розбіжності задекларованих у деклараціях з податку на додану вартість показників податкового кредиту та податкових зобов'язань.
Пунктами 3,4 Порядку встановлено, що з метою проведення зустрічної звірки орган державної податкової служби (ініціатор) надсилає органу державної податкової служби (виконавцю), на обліку в якому перебуває суб'єкт господарювання, запит про проведення зустрічної звірки для підтвердження отриманих від платника податків та зборів даних.
Зустрічна звірка може бути проведена органом державної податкової служби (ініціатором) самостійно у разі, коли суб'єкт господарювання перебуває на обліку в тому ж органі державної податкової служби, в якому перебуває платник податків, або в межах одного населеного пункту.
Орган державної податкової служби (виконавець), який проводить зустрічну звірку, складає довідку за наявності інформації, для отримання якої надіслано запит органом державної податкової служби (ініціатором), та її документального підтвердження. У разі відсутності запитуваної органом державної податкової служби (ініціатором) інформації орган державної податкової служби (виконавець) надсилає завірений печаткою запит про подання інформації та її документального підтвердження суб'єкту господарювання за його адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) рекомендованим листом з повідомленням про вручення чи особисто вручає суб'єкту господарювання або його законному чи уповноваженому представникові під розписку.
Таким чином, зустрічною звіркою вважається співставлення даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, отриманих від суб'єкта господарювання органом державної податкової служби на письмовий запит.
З матеріалів справи вбачається, що податковим органом було зроблено запит на адресу ТОВ "Світенергопром", на який відповідачем надано відповідь. Також в матеріалах справи міститься первинна документація, яка була надана податковому органу разом з відповіддю на запит.
Судом встановлено, що підставою для проведення зустрічної звірки ТОВ "Світенергопром" став висновок Лівобережної МДПІ Дніпропетровської області про неможливість співставлення даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється органами державної податкової служби з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, що суперечить положенням зазначеного вище Порядку.
Крім того, відповідно до п. 6 Порядку у разі отримання від суб'єкта господарювання інформації, визначеної у запиті, та її документального підтвердження (протягом одного місяця з дня, що настає за днем надходження суб'єкту господарювання запиту) орган державної податкової служби проводить зустрічну звірку.
Проте, з матеріалів справи вбачається, що запит позивачу було направлено 26.04.2013 року, а зустрічну звірку проведено лише 18.06.2013 року, тобто з пропущенням встановленого Порядком місячного строку.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про протиправність дій податкового органу по проведенню зустрічної звірки позивача щодо документального підтвердження господарських відносин із платником податків ТОВ "Дніпропетровський завод промислової оснастки", код ЄДРПОУ 32897053 їх реальності та повноти відображення в обліку за січень 2012 року, результати якої викладено у довідці від 18.06.2013 року № 3048/222/33203536.
Згідно з ч.2 ст.71 КАСУ України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок, щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Всупереч наведеним вимогам, відповідач, як суб'єкт владних повноважень не надав до суду достатніх доказів в обґрунтування обставин, на яких ґрунтуються його заперечення, і не довів правомірності його дій щодо проведення зустрічної звірки ТОВ "Світенергопром".
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ТОВ "Світенергопром" підлягають задоволенню.
Згідно ч. 1 ст. 94 КАСУ України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з державного бюджету України.
Керуючись ст.ст. 94, 159-163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України Харківський окружний адміністративний суд,-
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Світенергопром" до Основ'янської об'єднаної державної податкової інспекції м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області про визнання дій неправомірними - задовольнити у повному обсязі.
Визнати протиправними дії Основ'янської об'єднаної державної податкової інспекції м. Харкова Харківської області Державної податкової служби по проведенню зустрічної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю "Світенергопром" за період січень 2012 року, результат якої було оформлено довідкою від 18.06.2013 року № 3048/222/33203536.
Зобов'язати Основ'янську об'єднану державну податкову інспекцію м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області вилучити з Автоматизованої системи "Результати співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України", відомості щодо Товариства з обмеженою відповідальністю "Світенергопром", внесені на підставі довідки від 18.06.2013 року № 3048/222/33203536.
Стягнути з Державного бюджету України (УДКСУ у Червонозаводському районі м.Харкова Харківської області, код ЄДРПОУ 37999628, ГУДКСУ в Харківській області, МФО 851011, рахунок №31217206784011) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Світенергопром" (код ЄДРПОУ 33203536) судовий збір у розмірі 35 грн. (тридцять п`ять) грн...
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Повний текст постанови виготовлений 08.10.2013 року.
Суддя Н.А. Полях