Ухвала суду № 33981096, 17.09.2013, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.09.2013
Номер справи
2а-8550/12/2670
Номер документу
33981096
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 2а-8550/12/2670 Головуючий у 1-й інстанції: Добрівська Н.А. Суддя-доповідач: Борисюк Л.П.

У Х В А Л А

Іменем України

17 вересня 2013 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

Головуючого судді суддів при секретарі за участю: представника позивача представника відповідача прокурораБорисюк Л.П., Петрика І.Й., Собківа Я.М. Гусак О.О. Петруньок С.М. Гаврись Я.Б. Овчаренко О.З.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за апеляційною скаргою Публічного акціонерного товариства «Центренерго» на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 23 липня 2012 року у справі за позовом Прокурора Солом'янського району м. Києва в інтересах держави в особі Київського міського відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Публічного акціонерного товариства «Центренерго» про стягнення адміністративно-господарських (штрафних) санкцій, -

ВСТАНОВИВ:

В червні 2012 року Прокурор Солом'янського району м. Києва в інтересах держави в особі Київського міського відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернувся до Окружного адміністративного суду м. Києва із позовом до Публічного акціонерного товариства «Центренерго» в якому просив стягнути з відповідача адміністративно-господарські (штрафні) санкції в розмірі 7 411 879,94 грн.

Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 23 липня 2012 року позов задоволено.

Стягнуто з ПАТ «Центренерго» на користь Державного бюджету України заборгованість в розмірі 7 411 879,94 грн. та пеню в розмірі 45 670,44 грн.

Відповідач, не погоджуючись з прийнятим рішенням суду, звернувся з апеляційною скаргою, в якій зазначає, що оскаржувана постанова суду не відповідає вимогам матеріального та процесуального права, а саме, судом першої інстанції неповно з'ясовано та не доведено обставини, що мають значення для справи, висновки суду першої інстанції не відповідають обставинам справи, в зв'язку з чим просить скасувати постанову суду та прийняти нове рішення, яким у задоволенні позову відмовити.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення учасників процесу, які з'явилися в судове засідання, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ч. 1 ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, Публічне акціонерне товариство «Державна енергогенеруюча компанія «Центренерго» є юридичною особою та перебуває на обліку в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (код 22927045). Відокремленими підрозділами Публічного акціонерного товариства «Державна енергогенеруюча компанія «Центренерго», зокрема є: Вуглегірська теплова електрична станція, Трипільська теплова електрична станція, Зміївська теплова електрична станція, Відособлений структурний підрозділ «Ременерго».

Відповідно до статті 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» від 21.03.1991 № 875-ХІІ (далі Закон № 875-ХІІ, в редакції, яка діяла на час виникнення спірних правовідносин), для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.

Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті, і забезпечують працевлаштування інвалідів. При розрахунках кількість робочих місць округлюється до цілого значення.

Виконанням нормативу робочих місць, відповідно до змісту частини п'ятої статті 19 Закону № 875-ХІІ, вважається працевлаштування підприємством, установою, організацією, у тому числі підприємством, організацією громадських організацій інвалідів, фізичною особою, яка використовує найману працю, інвалідів, для яких це місце роботи є основним.

Статтею 20 Закону № 875-ХІІ встановлено обов'язок підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, на яких працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, у фізичної особи, яка використовує найману працю.

У разі несплати адміністративно-господарських санкцій або пені чи неможливості їх сплати за рішенням суду їх стягнення в примусовому порядку може бути звернено на майно підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, в порядку, передбаченому законом (частина п'ята статті 20 Закону № 875-ХІІ).

Відповідно до частини восьмої статті 20 Закону № 875-ХІІ, порядок сплати адміністративно-господарських санкцій і пені до відділень Фонду соціального захисту інвалідів, їх акумуляції, обліку, а також з урахуванням пропозицій всеукраїнських громадських організацій інвалідів - використання цих коштів затверджується Кабінетом Міністрів України.

Згідно п. 2 Порядку сплати підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, суми адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 31 січня 2007 року № 70, обчислення суми адміністративно-господарських санкцій проводиться роботодавцями самостійно згідно з порядком заповнення звіту про зайнятість і працевлаштування інвалідів, затвердженим Мінпраці за погодженням з Держкомстатом.

Згідно поданого Публічним акціонерним товариством «Державна енергогенеруюча компанія «Центренерго» звіту до Київського міського відділення Фонду соціального захисту інвалідів України від 17 лютого 2012 року про зайнятість і працевлаштування інвалідів за 2011 рік (форма № 10-ПІ поштова річна), середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу складає 8 180 осіб, з них середньооблікова кількість штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність 197 осіб, кількість інвалідів штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, створених відповідно до вимог статті 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» - 327 осіб. Згідно вказаного звіту фонд оплати праці штатних працівників складає 463 504,60 грн., середньорічна заробітна плата штатного працівника 56 663,15 грн. У звіті відповідач самостійно визначив суму адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі 7 366 209,50 грн.

Від Солом'янського районного центру зайнятості м. Києва на запит прокуратури надійшла відповідь з інформацією про неподання товариством до райцентру зайнятості звітів про наявність вакансій для працевлаштування інвалідів а також про відсутність повідомлень від відповідача щодо створення робочих місць для працевлаштування інвалідів, у зв'язку з чим до вказаного підприємства інваліди з метою працевлаштування не направлялись.

Обухівський районний центр зайнятості листами № 3301-03 від 15.06.2012 і № 09-15/2209 від 19.06.2012 повідомив прокуратуру про те, що впродовж 2011 року на підставі даних звітів за формою № 3-ПН на заявлені вакансії в березні, червні і в вересні 2011 року направлено до ПАТ «Центренерго» громадян, які мають інвалідність.

Від Вуглегірської ТЕС ПАТ «Центренерго» надійшов звіт про наявність вакансій, однак безробітні з обмеженими фізичними можливостями не направлялись у зв'язку з рекомендаціями, вказаними у довідках МСЕК.

Зміївський районний центр зайнятості Харківської області в листі від 15.06.2012 зазначив про отримання від Зміївської ТЕС ПАТ «Центренерго» звітів за формою № 3-ПН та повідомив про те, що інваліди з метою працевлаштування протягом 2011 року не направлялись, оскільки особи з інвалідністю, які відповідають вимогам вказаних вакансій на час актуальності вакансій на обліку не перебували.

У зв'язку з проведенням перевірки за інформацією Київського міського відділення Фонду соціального захисту інвалідів щодо можливих порушень вимог законодавства про захист прав інвалідів в діяльності ПАТ «Центренерго» прокуратурою Солом'янського району м. Києва 31 травня 2012 року на ім'я керівника підприємства направлено вимогу про надання інформації та документів.

05 червня 2012 року представником підприємства надані письмові пояснення, в яких останній посилаючись на норми законодавства, якими регулюються спірні правовідносини зазначив, що ПАТ «Центренерго», надавши звіти до державної служби зайнятості та Фонду соціального страхування інвалідів про кількість робочих місць на підприємстві вільних для працевлаштування інвалідів, виконало вимоги Закону щодо створення робочих місць для працевлаштування інвалідів.

Водночас, як вбачається із наданих відповідачем звітів по формі 3-ПН структурними підрозділами ПАТ «Центренерго» надавалась наступна інформація про наявність вакантних посад на підприємстві для інвалідів:

- в січні 2011 року на Трипільський ТЕС ВАТ ДЕК «Центренерго» 10 вакантних посад, на Зміївській ТЕС - 3 вакантні посади, на Вуглегірській ТЕС - 4 вакантні посади;

- в лютому 2011 року на Трипільський ТЕС ВАТ ДЕК «Центренерго» 12 вакантних посад;

- в березні 2011 року на Трипільський ТЕС ВАТ ДЕК «Центренерго» 11 вакантних посад;

- в квітні 2011 року на Трипільський ПАТ «Центренерго» 10 вакантних посад;

- в травень 2011 року на Трипільський ПАТ «Центренерго» 11 вакантних посад;

- в червні 2011 року на Трипільський ПАТ «Центренерго» 9 вакантних посад, на Вуглегірській ТЕС - 2 вакантні посади;

- в липні 2011 року на Трипільський ПАТ «Центренерго» 9 вакантних посад, на Вуглегірській ТЕС - 2 вакантні посади;

- в серпні 2011 року на Трипільський ПАТ «Центренерго» 11 вакантних посад, на Зміївській ТЕС - 1 вакантна посада, на Вуглегірській ТЕС - 2 вакантні посади;

- у вересні 2011 року на Трипільський ПАТ «Центренерго» 11 вакантних посад, на Зміївській ТЕС - 2 вакантні посади, на Вуглегірській ТЕС - 4 вакантні посади;

- в жовтні 2011 року на Трипільський ПАТ «Центренерго» 8 вакантних посад, Зміївській ТЕС - 2 вакантні посади, на Вуглегірській ТЕС - 5 вакантних посад;

- в листопаді 2011 року на Трипільський ПАТ ВАТ ДЕК «Центренерго» 8 вакантних посад;

- в грудні 2011 року на Трипільський ПАТ «Центренерго» 7 вакантних посад, на Вуглегірській ТЕС ПАТ «Центренерго» 1 вакантна посада, Зміївській ТЕС - 2 вакантні посади, на Вуглегірській ТЕС - 9 вакантних посад.

Таким чином, щомісячні звіти, які направлялись відповідачем до Державного центру зайнятості протягом 2011 року свідчать про невиконанням нормативу робочих місць у кількості, визначеній в частині першій статті 19 Закону №875-XII.

Згідно з частиною п'ятою пункту 1 статті 7 Закону України «Про зайнятість населення» від 01.03.1991 № 803-ХІІ, працевлаштування інвалідів здійснюється відповідно до рекомендацій МСЕК, наявних у інваліда кваліфікації і знань, з урахуванням його побажань.

Абзацом четвертим пункту 2 статті 19 Закону № 803-ХІІ визначено право державної служби зайнятості направляти для працевлаштування на підприємства, в установи і організації всіх форм власності при наявності там вільних робочих місць (вакантних посад) інвалідів, які звертаються до служби зайнятості, відповідно до рівня їх освіти і професійної підготовки та рекомендацій МСЕК, наявних у них кваліфікації і знань та з урахуванням їх побажань.

З огляду на викладене, обов'язок по працевлаштуванню інвалідів відповідно до встановленого Законом нормативу покладається як на роботодавців, так і на державну службу зайнятості.

Обов'язки роботодавців стосовно забезпечення прав інвалідів на працевлаштування визначені частиною третьою статті 18 Закону № 875-ХІІ.

Частиною третьою статті 23 Закону України «Про реабілітацію інвалідів в Україні» від 06.10.2005 № 2961-ІV визначено, що індивідуальна програма реабілітації інваліда є обов'язковою для виконання органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, реабілітаційними установами, підприємствами, роботодавцями.

Відповідно до пунктів 5, 8 Положення про індивідуальну програму реабілітації інваліда індивідуальна програма розробляється протягом одного місяця з дня звернення інваліда до МСЕК і розробляється за участю інваліда.

Враховуючи викладене, обов'язок щодо створення для інвалідів належних умов праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації покладено законодавством України на роботодавця.

Відповідно до частини 2 статті 20 Закону № 875-ХІІ, порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.

Таким чином, згідно розрахунку розміру пені, за порушення терміну сплати штрафних санкцій Публічному акціонерному товариству «Державна енергогенеруюча компанія «Центренерго» нарахована пеня в розмірі 45 670,44 грн.

Згідно пункту 2 Порядку сплати підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, суми адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 31 січня 2007 року № 70, роботодавці сплачують суму адміністративно-господарських санкцій відділенням Фонду соціального захисту інвалідів за місцем їх державної реєстрації як юридичних осіб або фізичних осіб підприємців на балансовий рахунок 3510 в установах Національного банку, відкритий в органах Державного казначейства, або на балансовий рахунок 2510 в установах комерційних банків до 15 квітня року, що настає за роком, в якому відбулося порушення нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів.

Відповідно до пункту 11 Порядку контроль за своєчасним і повним надходженням штрафних санкцій від підприємств, які не забезпечують нормативу робочих місць, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 31 січня 2007 року № 70, здійснюють відділення фонду відповідно до законодавства. У разі несплати штрафних санкцій в установлений термін відділення Фонду вживають заходів щодо їх стягнення у судовому порядку.

Колегія суддів погоджується із висновком суду першої інстанції про обґрунтованість позовних вимог з огляду на те, що Публічним акціонерним товариством «Державна енергогенеруюча компанія «Центренерго» не було вжито усіх необхідних заходів, спрямованих на виконання покладеного на нього обов'язку щодо створення робочих місць для працевлаштування інвалідів, несплату відповідачем адміністративно-господарської санкції за невиконання нормативу по створенню робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі 7 411 879,94 грн. та нарахованої пені за порушення строків сплати зазначеної суми адміністративно-господарських санкцій у розмірі 45 670,44 грн.,

Згідно зі ст. 159 КАС України, судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права.

З підстав вищенаведеного, колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції вірно встановив фактичні обставини справи, дослідив наявні докази, надав їм належну оцінку та прийняв законне і обґрунтоване рішення, з дотриманням норм матеріального і процесуального права, а тому підстав для його скасування не вбачається.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 198 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду без змін.

Керуючись ст. ст. 160, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства «Центренерго» на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 23 липня 2012 року - залишити без задоволення.

Постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 23 липня 2012 року - залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання в повному обсязі, шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя суддя суддя Л.П. Борисюк І.Й. Петрик Я.М. Собків

Повний текст ухвали складено та підписано - 23.09.2013

Головуючий суддя Борисюк Л.П.

Судді: Петрик І.Й.

Собків Я.М.