ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
ПОСТАНОВА
Іменем України
23 вересня 2013 р. Справа №801/8422/13-а
(16:04) м. Сімферополь
Окружний адміністративний суд АР Крим у складі головуючого судді Шкляр Т.О., при секретарі Желудковій О.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Управління Пенсійного фонду України в м. Алушта АРК
до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1
про стягнення 9123,69 грн.
за участю представників сторін:
від позивача - Хитько Г.О., дов.,
від відповідача - не з'явився.
Суть спору:
Управління Пенсійного фонду України в м. Алушта АРК звернулось до Окружного адміністративного суду АР Крим з адміністративним позовом до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості зі сплати єдиного внеску в сумі 9123,69 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на порушення відповідачем вимог ч. 1 ст. 4, ч.8 ст. 9 Закону України № 2464 від 08.07.2010 р. "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування".
Представником позивача у судовому засіданні було подано заяву про змінення розміру позовних вимог; стягнення 8582,72 грн. заборгованості з єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за 2011, 2012 роки у зв'язку з частковою сплатою єдиного внеску у розмірі 881 грн., а також просив стягнути 340 грн. штрафних санкцій на підставі рішень №1960 від 31 липня 2013 р., №1961 від 31 липня 2013 р.
Ухвалою Окружного адміністративного суду АР Крим від 23.09.2013 року відмовлено у задоволенні клопотання про заміну предмету та підстав позову щодо стягнення 340 грн. штрафних санкцій на підставі рішень №1960 від 31 липня 2013 р., №1961 від 31 липня 2013 р.
Відповідач письмових заперечень проти позову не надав.
Представник позивача у судовому засіданні позов підтримав, просив позов задовольнити у повному обсязі.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про час, дату та місце судового засідання повідомлений належним чином.
Враховуючи вищезазначені обставини, вивчивши матеріали справи, дослідивши надані докази та оцінивши їх у сукупності, суд
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1) зареєстрована у якості Фізичної особи-підприємця 18.05.2006 року Виконавчим комітетом Алуштинської міської ради АР Крим, що підтверджується Свідоцтвом про державну реєстрацію фізичної особи-підприємця Серії НОМЕР_2, копія якого наявна в матеріалах справи.
ФОП ОСОБА_1 взято на облік у якості платника єдиного внеску 08.02.2008 року під реєстраційним номером 01116676, що підтверджується Повідомленням про взяття на облік платника єдиного внеску від 09.04.2012 р. № 2495.
31.07.2013 р. ФОП ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Алушта АР Крим поданий звіт про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахування єдиного внеску за 2011 рік, у якому відповідачем самостійно задекларовано суму грошового зобов'язання за період січень- грудень 2011 року в розмірі 4010,30 грн.
31.07.2013 р. ФОП ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Алушта АР Крим поданий звіт про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахування єдиного внеску за 2012 рік, у якому відповідачем самостійно задекларовано суму грошового зобов'язання за період січень- грудень 2012 року в розмірі 4572,42 грн.
Згідно з карткою особового рахунку ОСОБА_1 за період з 01.01.2010 р. по 09.08.2013 р. сума заборгованості відповідача зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за 2011, 2012 роки становить 8582,72 грн.
Згідно частини 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Згідно частини 3 статті 6 КАС України суб'єкти владних повноважень мають право звернутися до адміністративного суду у випадках, передбачених Конституцією та законами України.
Відповідно до пункту 5 частини 2 статті 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України справа адміністративної юрисдикції - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі, на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до пунктів 1, 3, 4 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 06.04.2011 р. № 384/2011, Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, основними завданнями якого є, зокрема, керівництво та управління солідарною системою загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, забезпечення збору, ведення обліку надходжень від сплати єдиного внеску, інших коштів відповідно до законодавства та здійснення контролю за їх сплатою; забезпечення додержання підприємствами, установами, організаціями та громадянами актів законодавства про пенсійне забезпечення і законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску; стягнення у передбаченому законодавством порядку своєчасно не нарахованих та/або не сплачених сум єдиного внеску, страхових внесків та інших платежів; застосовування фінансових санкцій, передбачених законом.
Згідно з пунктом 1.1 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.04.2002 № 8-2, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 21.05.2002 р. за № 442/6730, (далі - Положення про Управління Фонду) управління Пенсійного фонду України у районах, містах і районах у містах є органами Фонду, підвідомчими відповідно головним управлінням Фонду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, що разом з цими управліннями утворюють систему органів Фонду.
Відповідно до підпункту 3 пункту 2.2 Положення про Управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах, останнє, відповідно до покладених на нього завдань, здійснює реєстрацію та веде облік платників єдиного внеску та збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, забезпечує надходження єдиного внеску, сум фінансових санкцій страхових внесків та інших платежів до Фонду.
Отже, контроль за правильним нарахуванням, своєчасним та повним перерахуванням та надходженням сум єдиного внеску, інших платежів, здійснюється органами Пенсійного фонду.
Відповідно до п. 4 Прикінцевих та перехідних положень Закону України № 2464 у період до перетворення Пенсійного фонду на неприбуткову самоврядну організацію відповідно до пункту 12 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" завдання та функції Пенсійного фонду та його територіальних органів щодо збору та ведення обліку єдиного внеску виконують відповідно Пенсійний фонд та головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах.
Таким чином, Управління Пенсійного фонду в м. Алушта АР Крим, реалізуючи свої завдання та функції в правовідносинах з фізичними та юридичними особами, виступає як суб'єкт владних повноважень, який здійснює владну компетенцію.
Спеціальним законом, який регулює спірні правовідносини, є Закон України № 2464 від 07.08.2010 р. "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування".
Відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 12 Закону України № 2464 Пенсійний фонд відповідно до покладених на нього завдань здійснює контроль за додержанням законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, правильністю нарахування, обчислення, повнотою і своєчасністю сплати єдиного внеску.
Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 13 Закону України № 2464 Пенсійний фонд та його територіальні органи мають право стягувати з платників несплачені суми єдиного внеску.
З зазначених підстав, спір, що виникає між фізичними, юридичними особами та органами Пенсійного фонду України, у тому числі, щодо стягнення єдиного внеску, є публічно правовим та має розглядатися в порядку адміністративного судочинства.
Згідно пункту 1 ч. 2 ст. 6 Закону України № 2464 платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 4 Закону України № 2464 платниками єдиного внеску є фізичні особи - підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, та члени сімей цих осіб, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності.
Відповідно до ч. 8 ст. 9 Закону України № 2464 платники єдиного внеску, зазначені у пункті 4 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний рік, до 10 лютого наступного року, крім оподаткування, та членів сімей таких осіб, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності, які сплачують єдиний внесок, нарахований за календарний квартал, до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний внесок.
Відповідно до ч. 12 Закону України № 2464 єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.
Сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені Законом, вважається недоїмкою (пункт 6 ч. 1 статті 1 Закону України № 2464), строк давності щодо стягнення якої не застосовується відповідно до ч. 16 ст. 25 Закону України № 2464.
Згідно з карткою особового рахунку ОСОБА_1 за період з 01.01.2010 р. по 09.08.2013 р. сума заборгованості відповідача зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за 2011, 2012 роки становить 8582,72 грн.
Сума заборгованості у розмірі 8582,72 грн. відповідачем станом на момент розгляду справи не погашена, відповідних доказів в порядку ст. 71 КАС України відповідачем не надано.
Мають місце правові підстави для задоволення позову.
Згідно з частиною 4 статті 94 КАС України у справах, у яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються. Тому судові витрати по справі не підлягають стягненню з відповідача.
Постанова у повному обсязі складено 23.09.2013 р.
Керуючись ст.ст. 94, 158, 159, 160-163, 167 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Позов задовольнити.
2.Стягнути з Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1, адреса місцезнаходження: 98500, АДРЕСА_1) на користь Управління Пенсійного фонду України в м. Алушта АРК (ЄДРПОУ 22275393) 8582,72 грн. (вісім тисяч п`ятсот вісімдесят дві гривні сімдесят дві копійки) заборгованості з єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період 2011, 2012 роки.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Шкляр Т.О.