Справа № 0603/8280/12 Провадження № 2/0603/2733/12
Бердичівський міськрайонний суд Житомирської області
УХВАЛА
07.10.2013 р.м. Бердичів
Суддя Бердичівського міськрайонного суду Житомирської області Корбут В.В., за участю секретаря судового засідання Жмурко В.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовомОСОБА_1до1) ОСОБА_2, представником якого є ОСОБА_3, 2) фізичної особи - підприємця ОСОБА_4, 3) Управління Державної автомобільної інспекції Управління Міністерства внутрішніх справ України у Житомирській області,провизнання недійсною довідки-рахунку, скасування державної реєстрації та постановлення на облік автомобіля, визнання права власності на автомобіль, вилучення та передачу автомобіля, зобов'язання здійснити державну реєстрацію та постановлення на облік автомобіля, визнання договору недійсним
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернулась з позовом до ОСОБА_2, фізичної особи - підприємця ОСОБА_4 та Управління Державної автомобільної інспекції Управління Міністерства внутрішніх справ України у Житомирській області, у якому просить визнати недійсною довідку-рахунок серпії ДПІ № 399604, видану фізичною особою - підприємцем ОСОБА_4 на ім'я ОСОБА_2 на автомобіль ГАЗ 2705-434 № кузова НОМЕР_1 (далі - автомобіль ГАЗ 2705-434), скасувати державну реєстрацію та постановлення на облік в органах Державної автомобільної інспекції України за ОСОБА_2 автомобіля ГАЗ 2705-434, визнати право власності на автомобіль ГАЗ 2705-434 за нею, вилучити автомобіль ГАЗ 2705-434 у ОСОБА_2 та передати їй, зобов'язати органи Управління Державної автомобільної інспекції Управління Міністерства внутрішніх справ України у Житомирській області здійснити державну реєстрацію та постановлення автомобіля ГАЗ 2705-434 за нею, визнати недійсним з моменту укладення договір купівлі продажу автомобіля ГАЗ 2705-434, укладеного 19.06.2012 р. між фізичною особою - підприємцем ОСОБА_4 та ОСОБА_2 (остання позовна вимога наведена з урахуванням усного уточнення ОСОБА_1, здійсненого у судовому засіданні 22.08.2013 р., а. с. 127).
Відповідно до пункту 1 Положення про Міністерство внутрішніх справ України, затвердженого Указом Президента України від 06.04.2011 р. № 383/2011 (далі - Положення про Міністерство), Міністерство внутрішніх справ України (МВС України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України. МВС України входить до системи органів виконавчої влади і є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади у формуванні та реалізації державної політики у сфері захисту прав і свобод людини та громадянина, власності, інтересів суспільства і держави від злочинних посягань, боротьби зі злочинністю, розкриття та розслідування злочинів, охорони громадського порядку, забезпечення громадської безпеки, безпеки дорожнього руху, а також з питань формування державної політики у сферах міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів.
Згідно з підпунктом 37 пункту 2 Положення про Міністерство Міністерство відповідно до покладених на нього завдань здійснює державну реєстрацію та облік транспортних засобів і видає відповідні реєстраційні документи.
Абзацами першим та другим пункту 1 Положення про Державну автомобільну інспекцію Міністерства внутрішніх справ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.04.1997 р. № 341 (далі - Положення про Інспекцію) передбачено, що Державна автомобільна інспекція (Державтоінспекція) є головним органом, на який покладається забезпечення безпеки дорожнього руху в Україні, що входить до системи органів Міністерства внутрішніх справ України. До складу Державтоінспекції входять департамент Державтоінспекції МВС, управління (відділи) Державтоінспекції головних управлінь, управлінь МВС України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, Центр безпеки дорожнього руху та автоматизованих систем, спеціальний підрозділ дорожньо-патрульної служби особливого призначення при департаменті Державтоінспекції МВС, відділи (відділення) Державтоінспекції з обслуговування адміністративних територій міст, районів, районів у містах, підрозділи дорожньо-патрульної служби та центри надання послуг, пов'язаних з використанням автотранспортних засобів.
Підпунктом 19 пункту 4 Положення про Інспекцію встановлено, що Державтоінспекція відповідно до покладених на неї завдань проводить державну реєстрацію (перереєстрацію) та облік призначених для експлуатації на вулично-дорожній мережі загального користування транспортних засобів усіх типів; приймає державні іспити на право керування транспортними засобами всіх категорій.
Пунктом 7 частини першої статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
З вказаних норм законодавства України випливає, що Управління Державної автомобільної інспекції Управління Міністерства внутрішніх справ України у Житомирській області є суб'єктом владних повноважень, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства щодо проведення державної реєстрації (перереєстрації) та облік призначених для експлуатації на вулично-дорожній мережі загального користування транспортних засобів усіх типів.
Відповідно до частини першої, пункту 1 частини другої статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку з здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій, а також у зв'язку з публічним формуванням суб'єкта владних повноважень шляхом виборів або референдуму. Юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема, спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Згідно з пунктом 1 частини першої статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України справа адміністративної юрисдикції (далі - адміністративна справа) - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Таким чином, на спір між ОСОБА_1 та Управлінням Державної автомобільної інспекції Управління Міністерства внутрішніх справ України у Житомирській області щодо скасування державної реєстрації та постановлення на облік за ОСОБА_2 автомобіля ГАЗ 2705-434 та зобов'язання здійснити державну реєстрацію та постановлення автомобіля ГАЗ 2705-434 за нею, поширюється юрисдикція адміністративних судів, а відтак він не підлягає розгляду у порядку цивільного судочинства.
Пунктом 1 частини першої статті 205 Цивільного процесуального кодексу України передбачено, що суд своєю ухвалою закриває провадження у справі, якщо справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Зважаючи на наведене, суд приходить до висновку, що провадження у справі в частині позовних вимог ОСОБА_1 до Управління Державної автомобільної інспекції Управління Міністерства внутрішніх справ України у Житомирській області про скасування державної реєстрації та постановлення на облік за ОСОБА_2 автомобіля ГАЗ 2705-434 та зобов'язання здійснити державну реєстрацію та постановлення автомобіля ГАЗ 2705-434 за нею за підлягає закриттю.
Керуючись статтями 205, 206, 208 - 210 Цивільного процесуального кодексу України,
У Х В А Л И В:
Провадження у справі в частині позовних вимог ОСОБА_1 до Управління Державної автомобільної інспекції Управління Міністерства внутрішніх справ України у Житомирській області про скасування державної реєстрації та постановлення на облік за ОСОБА_2 автомобіля ГАЗ 2705-434 та зобов'язання здійснити державну реєстрацію та постановлення автомобіля ГАЗ 2705-434 за нею закрити.
Повідомити ОСОБА_1, що розгляд справи її позовними вимогами до Управління Державної автомобільної інспекції Управління Міністерства внутрішніх справ України у Житомирській області про скасування державної реєстрації та постановлення на облік за ОСОБА_2 автомобіля ГАЗ 2705-434 та зобов'язання здійснити державну реєстрацію та постановлення автомобіля ГАЗ 2705-434 за нею віднесено до юрисдикції адміністративних судів.
Роз'яснити, що
- ухвала набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано;
- у разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом;
- ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку особами, за участю яких її було постановлено, - протягом п'яти днів з дня її проголошення, а особами, без участі яких її було постановлено, - протягом п'яти днів з дня отримання її копії, шляхом подання апеляційної скарги через Бердичівський міськрайонний суд Житомирської області до Апеляційного суду Житомирської області.
Суддя В.В. Корбут