Провадження № 6а/235/147/13
Єдиний унікальний номер 235/5558/13-а
Справа № 2-а/2575/2009
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 жовтня 2013 року Красноармійський міськрайонний суд Донецької області у складі у складі : головуючого - судді Токарєва А.Г.
при секретарі - Сизон Ю.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду № 3 у м.Красноармійську подання Відділу державної виконавчої служби Красноармійського міськрайонного управління юстиції про заміну способу та порядку виконання постанови суду,-
В С Т А Н О В И В:
23.09.2013 року Відділ державної виконавчої служби Красноармійського міськрайонного управління юстиції звернувся до суду з поданням про заміну способу та порядку виконання виконавчого листа № 2а/0529/2575/2009 від 29.12.2012 року, зазначивши, що на виконанні у відділі державної виконавчої служби Красноармійського міськрайонного управління юстиції знаходиться виконавчий лист № 2а/0529/2575/2009 від 29.12.2012 року, виданий Красноармійським міськрайонним судом Донецької області про зобов'язання УПФУ в м.Красноармійську та Красноармійському районі Донецької області нарахувати та виплатити на користь ОСОБА_1 щомісячне підвищення пенсії відповідно до ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, виходячи з того розміру, який передбачений ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування», за період з 01.01.2009 року по 30.10.2009 року, з врахуванням вже виплачених сум.
ОСОБА_1 з 01.01.2009 року по 30.10.2009 року проведено нарахування до пенсії, як дитині війни, виходячи з розміру 30% мінімальної пенсії за віком, встановленого ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» з урахуванням виплачених сум у розмірі 992,79 грн.
Оскільки для проведення виплат пенсіонерам даної категорії в розмірах, визначених рішенням суду кошти в державному бюджеті на даний час не передбачені, просять суд, вирішити питання заміни способу і порядку виконання виконавчого листа № № 2а/0529/2575/2009 від 29.12.2012 року та стягнути з УПФУ в м.Красноармійську та Красноармійському районі Донецької області за рахунок коштів Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 підвищення пенсії на 30% мінімальної пенсії за віком як дитині війни за період з 01.01.2009р. по 30.10.2009р. у розмірі 992,79 грн.
Сторони в судове засідання не з'явились, про розгляд справи були повідомлені належним чином.
Відповідно до ч.1 ст. 41 КАС України, в зв'язку з неявкою сторін, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Розглянувши заяву про заміну способу та порядку виконання рішення суду, вивчивши матеріали справи, суд вважає, що на підставі ст. 263 КАС України заява підлягає повному задоволенню з наступних підстав.
В провадженні Красноармійського міськрайонного суду Донецької області знаходилась справа за адміністративним позовом ОСОБА_1 до УПФУ в м.Красноармійську Донецької області про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити нарахування і виплату допомоги «Дітям війни».
Постановою Красноармійського міськрайонного суду Донецької області від 03.11.2009 року вказаний адміністративний позов було задоволено частково, зобов'язано УПФУ в.м.Красноармійську Донецької області здійснити нарахування та виплату на користь ОСОБА_1 до пенсії у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком як дитині війни з 22 травня до 31 грудня 2008 року у сумі 715,23 грн.
Ухвалою Донецького апеляційного суду від 04.08.2011 року постанову Красноармійського міськрайонного суду Донецької області від 03.11.2009 року залишено без змін.
Постановою Вищого адміністративного суду України від 15.11.2012 року ухвалу апеляційного суду Донецької області від 04.08.2011 року скасовано. Постанову Красноармійського міськрайонного суду Донецької області від 03.11.2009 змінено, скасовано в частині відмови у задоволенні позовних вимог за 2009 рік і в цій частині постановлено нове рішення, яким позовні вимоги задоволено. Визнано протиправною бездіяльність управління Пенсійного фонду України в м.Красноармійську та зобов'язано нарахувати та виплатити на користь ОСОБА_1 щомісячне підвищення пенсії відповідно до ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком виходячи з того розміру, який передбачений ст.28 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за період з 01.01.2009 року по 30.10.2009 року з врахуванням уже виплачених сум. В решті постанову залишено без змін.
На підставі постанови Красноармійського міськрайонного суду Донецької області від 03.11.2009 року, 29.12.2012 року було видано виконавчий лист.
ОСОБА_1 з 01.01.2009 року по 30.10.2009 року проведено нарахування до пенсії, як дитині війни, виходячи з розміру 30% мінімальної пенсії за віком, встановленого ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» з урахуванням виплачених сум у розмірі 992,79 грн.
Листом УПФУ в м.Красноармійську та Красноармійському районі щодо реалізації рішень судів по справах пенсіонерів - дітей війни повідомило, що відповідно до ст.7 ЗУ «Про соціальний захист дітей війни» передбачено, що фінансове забезпечення державних соціальних гарантій, передбачених цим Законом, здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України, а 14.06.2011 Верховною Радою України прийнято Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про державний бюджет України на 2011 рік», яким встановлено, що в 2011 році норми і положення статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» застосовується в порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного Фонду України на 2011 рік. Постановою Кабінету Міністрів України №745 від 06.07.2011 року «Про встановлення розміру виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету» встановлено, що дітям війни до пенсії, або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги оплачується 49,80 грн. у відповідності до нори Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік».
22.12.2011 року Верховною Радою України прийнято Закон України «Про Державний бюджет України», яким встановлено, що у 2012 році норми і положення статей 5 та 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України та бюджету Пенсійного фонду України на 2012 рік.
06.12.2012 року верховною Радою України прийнято Закон України «Про Державний бюджет України», яким встановлено, що у 2013 році норми і положення статей 5 та 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявних ресурсів Державного бюджету України та бюджету Пенсійного фонду України на 2013 рік.
Відповідно до п.9 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 06.04.2011 № 384/2011 кошти Пенсійного фонду України спрямовуються на фінансування виплат пенсій у солідарній системі, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України та використовуються виключно за призначенням і вилученню не підлягають.
Бюджетним Кодексом України встановлено, що будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення. Бюджетні призначення, джерелом фінансування яких є державний бюджет, визначаються законом про Державний бюджет.
Відповідно до ч.2 ст.95 Конституції України виключено Законом про Держаний бюджет України визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків.
Відповідно до ст.73 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» кошти Пенсійного фонду використовуються на виплату видатків, передбачених цим Законом. Використання коштів Пенсійного фонду на цілі, не передбачені цим Законом заборонено.
Для проведення виплат пенсіонерам даної категорії в розмірах, визначених рішенням суду кошти в державному бюджеті на даний час не передбачені.
Таким чином, виникли обставини, що виключають можливість виконання відповідного рішення у повному обсязі.
Відповідно до статті 2 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» держава гарантує виконання рішення суду про стягнення коштів та зобов'язання вчинити певні дії щодо майна, боржником за яким є, зокрема, державний орган. Водночас судові рішення у справах, пов'язаних із соціальними виплатами, які мають зобов'язальний характер щодо проведення таких виплат, не належать до зазначених у згаданій статті видів рішень, що унеможливлює їх виконання без зміни його способу.
Як вбачається із ч.1 ст. 263 КАС України, за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), державний виконавець може звернутися до адміністративного суду першої інстанції, незалежно від того, суд якої інстанції видав виконавчий лист, що видав виконавчий лист, із поданням, а особа, яка бере участь у справі, та сторона виконавчого провадження - із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Відповідно до листа ВАСУ від 13.06.2013 р. N 846/12/13-13, частина 1 ст. 263 не містить виключного переліку обставин, що є підставою для вирішення питання про зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення. Суди повинні враховувати, що підставою для зміни чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення є обставини, що роблять виконання судового рішення неможливим. Таким чином, зміни у правовому регулюванні порядку виконання судових рішень, боржником за якими є державний орган, яким не передбачено виконання рішень зобов'язального характеру, унеможливлюють їх виконання. Така обставина є підставою для зміни чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення.
Під зміною способу і порядку виконання рішення слід розуміти вжиття адміністративним судом нових заходів для реалізації рішення. Ці заходи повинні забезпечити виконання конкретного судового рішення і не поширюватися на відносини, які виникли після його ухвалення.
У цій категорії справ зміна способу і порядку виконання рішення можлива шляхом зміни зобов'язання здійснити виплати на стягнення цих виплат. Така зміна можлива лише у разі виконання боржником зобов'язальної частини рішення про нарахування соціальних виплат. При цьому адміністративний суд повинен виходити з розміру заборгованості боржника перед стягувачем, що виникла під час виконання судового рішення.
Згідно довідки від 13.09.2013 року ОСОБА_1 з 01.01.2009 року по 30.10.2009 рік проведено нарахування до пенсії, як дитині війни, виходячи з розміру 30% мінімальної пенсії за віком, встановленого ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» з урахуванням виплачених сум у розмірі 992,79 грн.
Оскільки виконати постанову Красноармійського міськрайонного суду Донецької області від 03.11.2009 року у спосіб і порядок встановлений судом неможливо в зв'язку з відсутністю грошових коштів у УПФУ в м. Красноармійську та Красноармійському районі Донецької області, та у зв'язку з нарахуванням доплати до пенсії як дитині війни з 01.01.2009 року по 30.10.2009 рік, у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, встановленого ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» з урахуванням виплачених сум у розмірі 992,79 грн., суд вважає необхідним змінити спосіб і порядок виконання постанови Красноармійського міськрайонного суду Донецької області від 03.11.2009 року, а саме стягнути з УПФ України в м. Красноармійську та Красноармійському районі Донецької області на користь ОСОБА_1 суму підвищення до його пенсії, відповідно до вимог ст. 6 ЗУ «Про соціальний захист дітей війни» за період з 01.01.2009 року по 30.10.2009рік у розмірі 992,79 грн.
Керуючись ст. 263 КАС України,
У Х В А Л И В:
Подання Відділу державної виконавчої служби Красноармійського міськрайонного управління юстиції про заміну способу та порядку виконання постанови суду - задовольнити повністю.
Змінити спосіб і порядок виконання постанови Красноармійського міськрайонного суду Донецької області від 03.11.2009 року по справі № 2а/0529/2575/2009 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до УПФУ в м.Красноармійську Донецької області про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити нарахування і виплату допомоги «Дітям війни».
Стягнути з Управління Пенсійного Фонду України в м.Красноармійську та Красноармійському районі Донецької області, ідентифікаційний код 37869345, за рахунок коштів Державного бюджету України на користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженки м. Добропілля, Донецької області, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, підвищення пенсії на 30% мінімальної пенсії за віком, як дитині війни за період з 01.01.2009 р. по 30.10.2009р. у розмірі 992,79 грн.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Донецького Апеляційного адміністративного суду через Красноармійський міськрайонний суд протягом п"яти днів з дня проголошення ухвали.
Якщо ухвалу було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує , апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя