Ухвала суду № 33886348, 26.09.2013, Касаційний адміністративний суд Верховного Суду (до 15.12.2027 - Вищий адміністративний суд України)

Дата ухвалення
26.09.2013
Номер справи
к/9991/85014/11-с
Номер документу
33886348
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1)
Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

26 вересня 2013 року м. Київ К/9991/85014/11

К/9991/84572/11

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:

Суддів:Черпіцької Л.Т. Зайця В.С. Калашнікової О.В.

провівши попередній розгляд адміністративної справи за касаційними скаргами Севастопольської митниці та першого заступника прокурора м. Севастополя на постанову Окружного адміністративного суду міста Севастополь від 01.10.2010р. та ухвалу Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 16.11.2011р. у справі № 2а-2250/10/2770 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Юмтек" до Севастопольської митниці, за участю Прокуратури м. Севастополя про визнання протиправними та скасування картки відмови, -

ВСТАНОВИЛА:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Юмтек" звернулось до Севастопольської митниці з позовом, в якому, з урахуванням уточнення просив:

- визнати протиправною та скасувати картку відмови у прийнятті митної декларації, митному оформленні чи пропуску товарів, транспортних засобів через митний кордон України № 123000009/0/00374 від 01.07.2010р.,

- визнати протиправним та скасувати рішення Севастопольської митниці про визначення коду товару від 30.06.2010 р. № КТ-123-0030-10;

- зобов'язати Севастопольську митницю здійснити митне оформлення товару - ємності - контейнерів полімерних для дезінфекції і передстерилізаційної обробки медичних виробів торгової марки "Еламед" на підставі вантажної митної декларації № 123000009/2010/002305 від 30.06.2010р.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що Севастопольською митницею безпідставно та в порушення вимог законодавства прийняте рішення про визначення коду товару від 30.06.2010 р. № КТ-123-0030-10, зокрема безпідставно визначено код товару - ємності-контейнери полімерні для дезинфекції і передстерилізаційної обробки медичних виробів, торгової марки «Еламед» має код згідно вимог УКТЗЕД 3923100000 (грф. 33 ВМД), замість коду згідно вимог УКТЗЕД 9018908590, а також видано картку відмови у прийнятті митної декларації, митному оформленні чи пропуску товарів, транспортних засобів через митний кордон України № 123000009/0/00374 від 01.07.2010 р.

Постановою Окружного адміністративного суду міста Севастополь від 01.10.2010р., залишеною без змін ухвалою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 16.11.2011р., позовні вимоги задоволено. Визнано протиправною та скасовано картку відмови у прийнятті митної декларації, митному оформленні чи пропуску товарів, транспортних засобів через митний кордон України № 123000009/0/00374 від 01.07.2010 року. Визнано протиправним та скасовано рішення Севастопольської митниці про визначення коду товару від 30.06.2010 року № КТ-123-0030-10. Зобов'язано Севастопольську митницю здійснити митне оформлення товару - ємності - контейнерів полімерних для дезінфекції і передстерилізаційної обробки медичних виробів торгової марки "Еламед" на підставі вантажної митної декларації № 123000009/2010/002305 від 30.06.2010 року.

На постанову Окружного адміністративного суду міста Севастополь від 01.10.2010р. та ухвалу Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 16.11.2011р. надійшли касаційні скарги Севастопольської митниці та першого заступника прокурора м. Севастополя, в яких, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального та процесуального права, ставиться питання про їх скасування та прийняття нового рішення про відмову в задоволенні позовних вимог.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи касаційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на наступне.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що 01.07.2010р. Севастопольською митницею було відмолено Товариству з обмеженою відповідальністю "Юмтек" у митному оформленні товару, що надійшов на митну територію України згідно контракту № 1827.55 від 31.03.2009, укладеному між ВАТ "Елатомський приладовий завод" (Російська Федерація) і ТОВ "Юмтек", та був заявлений до митного оформлення вантажною митною декларацією № 1230000/92010/002305 від 30.06.2010р.

Про відмову в митному оформленні товару Севастопольською митницею була надана позивачу картка відмови у прийнятті митної декларації, митному оформленні чи пропуску товарів, транспортних засобів через митний кордон України №123000009/0/00374 від 01.07.2010р.

Підставою для відмови у митному оформленні товару стало рішення Севастопольської митниці про визначення коду товару від 30.06.2010р. № КТ-123-0030-10. Підставою для прийняття вказаних рішень Севастопольською митницею були, зокрема, класифікаційне рішення № КТ-123-0030-10 від 30.06.2010р., де визначено новий код товару за УКТЗЕД - 3923100000, відділом митного оформлення № 2 на підставі класифікаційне рішення № КТ-123-0030-10 від 30.06.2010р.

Згідно до рішення Севастопольської митниці про визначення коду товару від 30.06.2010р. № КТ-123-0030-10, товари за ВМД від 30.06.2010р. № 123000009/2010/002305 - ємності-контейнери полімерні для дезинфекції і передстерилізаційної обробки медичних виробів, торгової марки "Еламед" має код згідно вимог УКТЗЕД 3923100000 (грф. 33 ВМД), апарат магнітотерапевтичного біговим імпульсним полем, малогабаритного "Алмаг-01", торгової марки виробника "Еламед" має код згідно вимог УКТЗЕД 9018908590 (грф. 33 ВМД).

Позивачем же задекларовано товар - ємкості-контейнери полімерні для дезинфекції і передстерилізаційної обробки медичних виробів, торгової марки «Еламед» за кодом УКТЗЕД 9018908590 (грф. 33 ВМД), апарат магнітотерапевтичного біговим імпульсним полем, малогабаритного "Алмаг-01", торгової марки виробника "Еламед" за кодом УКТЗЕД 9018908590 (грф. 33 ВМД).

Таким чином, у даній справі предметом спірних правовідносин є спір щодо правильності визначення Севастопольською митницею текстового опису товару.

Згідно ст. 81 Митного кодексу України від 17.11.2002р. (далі - МК України) декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою точних відомостей про товари і транспортні засоби, мету переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення.

Відповідно ст. 88 цього Кодексу на декларанта покладаються обов'язки: здійснювати декларування товарів і транспортних засобів відповідно до порядку, встановленого цим Кодексом; на вимогу митного органу пред'являти товари і транспорті засоби для митною контролю і митного оформлення: надати митому органу передбачені законодавством документи і відомості, необхідні для виконання митних процедур; сплатити податки і збори.

Статтею 86 Митного кодексу України визначено порядок прийняття митної декларації, а саме; митна декларація приймається митним органом, якщо встановлено, що в ній містяться всі необхідні відомості і до неї додані всі необхідні документи, з моменту прийняття митної декларації вона є документом, що засвідчує факти, які мають юридичне значення.

Відповідно до ст. 313 Митного кодексу України Митні органи класифікують товари, тобто відносять товари до класифікаційних групувань, зазначених в УКТЗЕД. Рішення митних органів щодо класифікації товарів для митних цілей є обов'язковими для підприємств і громадян.

Законом України "Про Митний тариф України" встановлено, що митний тариф - це систематизований згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності перелік ставок ввізного мита, яке справляється з товарів, що ввозяться на митну територію України. В основу класифікаційної схеми покладено Українську класифікацію товарів зовнішньоекономічної діяльності, яка базується на Гармонізованій системі опису і кодування товарів.

Указом Президента України № 466/2002 від 17.05.2002 року "Про приєднання України до Міжнародної конвенції про Гармонізовану систему опису та кодування товарів" Україна приєдналась до вказаної системи.

Згідно пункту "а" ст. 3 Міжнародної конвенції про Гармонізовану систему опису та кодування товарів, що є частиною національного законодавства, Договірна Сторона Конвенції зобов'язується, що її митно-статистичні номенклатури будуть знаходиться відповідно до Гармонізованої системи з моменту набуття чинності справжньої Конвенції по відношенню до цієї Сторони. Тим самим вона зобов'язується по відношенню до своєї номенклатури митних тарифів і статистичної номенклатури: використовувати всі товарні позиції і субпозиції Гармонізованої системи, а також цифрові коди, що відносяться до них, без яких-небудь доповнень або змін; застосовувати основні правила класифікації для тлумачення Гармонізованої системи, а також всі примітки до розділів, груп і субпозицій і не змінювати об'єм розділів, груп, товарних позицій і субпозицій Гармонізованої системи; дотримуватись порядку кодування, прийнятий в Гармонізованій системі.

Постановою Кабінету Міністрів України № 1863 від 12.12.2002 року затверджено Порядок ведення Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності. Відповідно до Порядку ведення УКТЗЕД та Гармонізованої системи опису та кодування товарів, Держмитслужба приймає рішення про проведення деталізації товарів в УКТЗЕД на національному рівні та запровадження додаткових одиниць виміру.

Відповідно до п. 6 Основних правил інтерпретації УКТЗЕД додатку до Закону України "Про Митний тариф України" від 5 квітня 2001 року N 2371-III, для юридичних цілей класифікація товарів у товарних підпозиціях, товарних категоріях і товарних підкатегоріях здійснюється відповідно до назви останніх, а також приміток, які їх стосуються, з урахуванням певних застережень.

Відповідно до Закону України "Про митний тариф України", до групи 39 віднесені пластмаси, полімерні матеріали та вироби з них. За кодом 3923 визначені вироби з пластмаси для транспортування та пакування товарів; пробки, кришки, ковпаки та інші вироби з пластмас для герметизації, закупорювання: за кодом 3923 10 00 00 - коробки, ящики, кошики та аналогічні вироби.

Згідно до Закону України "Про митний тариф України", до групи 90 віднесені прилади та апарати оптичні, фотографічні, кінематографічні, контрольні, вимірювальні, прецизійні; медичні або хірургічні; їх частини та приладдя. За кодом 9018 визначені прилади та пристрої, що використовуються у медицині, хірургії, стоматології або ветеринарії, включаючи сцинтографічну апаратуру та іншу електромедичну апаратуру, а також апарати для дослідження зору: зокрема 9018 90 85 90 - інші інструменти та прилади.

Отже для визначення та віднесення товару до підгрупи коду 9018 УКТЗЕД суттєвими є наявність ознак товару, зокрема, можливість використання товару у медицині, хірургії, стоматології або ветеринарії.

Таки ознаки встанавлюються документами, які містять характеристики товару, необхідні для його класифікації.

Згідно з ст. 41 Митного кодексу України визначені форми митного контролю, який здійснюється шляхом перевірки документів та відомостей, необхідних для такого контролю, митного огляду, обліку товарів і транспортних засобів, використання інших форм, передбачених цим Кодексом та іншими законами України з питань митної справи.

Статтею 45 цього ж Кодексу встановлено, що особи, які переміщують товари і транспорті засоби через митний кордон України чи провадять діяльність, контроль за якою чим Кодексом покладено на митні органи, зобов'язані подавати митним органам документів та відомості, необхідні для здійснення митного контролю.

Як вірно встановлено судами, відповідно до пункту 1 контракту від 31.03.2009 року № 1827.55, укладеному між ТОВ "Юмтек" (Покупець) та ВАТ "Елатомський приладний завод" (Росія) (продавець), Продавець продав, а покупець купив на умовах EXW м. Елатьма (Інкотермс-2000) вироби медичного призначення. На підставі рахунку-фактури № 6608 від 09.06.2010 ВАТ "Елатомський приладний завод" (Росія) поставлено на адресу ТОВ "Юмтек" (Покупець) Ємності-контейнери полімерні для дезинфекції і передстерилізаційної обробки медичних виробів та апарат магнітотерапевтичного біговим імпульсним полем, малогабаритного "Алмаз-01" торгової марки виробника "Еламед".

Згідно до вантажної митної декларації № 123000009/2010/002305 від 30.06.2010 р. товар був задекларований ТОВ "Юмтек" у графі 31 за текстовим описом товару: Ємності-контейнери полімерні для дезинфекції і передстерилізаційної обробки медичних виробів, виробник ВАТ "Елатомський приладний завод", у графі 33 код товару: 9018 90 85 90.

Згідно з Реєстраційним посвідченням № ФСР 2009/05373 від 20.07.2009, виданим Федеральною службою з нагляду у сфері здравоохорони і соціального розвитку, посвідчення видано ВАТ "Елатомський приладний завод" та підтверджує, що виріб медичного призначення Ємкості-контейнери полімерні для дезинфекції і передстерилізаційної обробки медичних виробів ЄДПО по ТУ 9451-001-24320270-99 відповідає комплекту реєстраційної документації КРД № 31134 від 30.06.2009р.

Відповідно до сертифікату відповідності № РОСС RUИМ04.В07451, виданого органом сертифікації медичних виробів ТОВ "Центр сертифікації медичних виробів ВНІІМП", продукція: Ємкості-контейнери полімерні для дезинфекції і передстерилізаційної обробки медичних виробів ЄДПО по ТУ 9451-001-24320270-99 відповідає вимогам нормативних документів ГОСТ Р 50444-92 (розд.3,4), код ТН ЗЕД Росії: 9018 90 850 0.

Постановою Кабінету Міністрів України від 09.11.2004р. № 1497 затверджений Порядок державної реєстрації медичної техніки та виробів медичного призначення (далі - Порядок № 1497).

Відповідно до п. 1, п. 3 Порядку № 1497, цей Порядок визначає механізми проведення державної реєстрації медичної техніки та виробів медичного призначення. Державній реєстрації підлягають виготовлені в Україні та імпортовані медичні вироби за переліком, який визначається Держлікінспекцією МОЗ. Ввезення на митну територію, реалізація та застосування в Україні медичних виробів дозволяється тільки після їх державної реєстрації, крім випадків, визначених Держлікінспекцією МОЗ у встановленому порядку. Державну реєстрацію медичних виробів здійснює Держлікінспекція МОЗ за результатами експертизи та у разі потреби випробувань, що проводяться експертними установами.

Відповідно до п. 11, п. 12 Порядку № 1497, на підставі розгляду висновків експертизи (випробувань) та рекомендацій дорадчого органу у сфері державної реєстрації Держлікінспекція МОЗ приймає рішення про реєстрацію медичних виробів або про відмову в їх реєстрації. На підставі рішення про державну реєстрацію медичні вироби включаються до Державного реєстру медичної техніки та виробів медичного призначення, що ведеться Держлікінспекцією МОЗ, а заявнику видається свідоцтво про державну реєстрацію медичних виробів за зразком згідно з додатком. Свідоцтво може мати додатки, у яких зазначаються модифікації медичних виробів та комплектувальні вироби.

Згідно з Свідоцтвом про державну реєстрацію № 5013/2006, виданим Державною службою лікарських засобів і виробів медичного призначення Міністерства охорони здоров'я України згідно наказу від 26.04.2006 №199, Ємності-контейнери полімерні для дезинфекції і передстерилізаційної обробки медичних виробів, виробник ВАТ "Елатомський приладний завод", код згідно з УКТЗЕД 9018 90 85 90 внесено до Державного реєстру медичної техніки та виробів медичного призначення України і дозволено для застосування в медичної практиці.

Ємності-контейнери полімерні для дезинфекції і передстерилізаційної обробки медичних виробів, виробник ВАТ "Елатомський приладний завод", як в країні виробника, так і в Україні визначені як вироби медичного призначення, внесені до Державного реєстру медичної техніки та виробів медичного призначення України за кодом УКТЗЕД 9018 90 85 90 і дозволено для застосування в медичної практиці, отже дозволено для ввезення на митну територію України як вироби медичного призначення.

Ємності-контейнери полімерні для дезинфекції і передстерилізаційної обробки медичних виробів визначені та зареєстровані в Україні як вироби медичного призначення за кодом УКТЗЕД 9018 90 85 90 спеціально уповноваженим органом - Державною службою лікарських засобів і виробів медичного призначення Міністерства охорони здоров'я України.

Вказана обставина підтверджується Свідоцтвом про державну реєстрацію №5013/2006, видане згідно наказу від 26.04.2006 № 199.

При цьому за процедурою, передбаченою Порядком державної реєстрації медичної техніки та виробів медичного призначення, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 09.11.2004 № 1497 рішення про реєстрацію медичного виробу та видача Свідоцтво про державну реєстрацію можливо виключно на підставі висновків експертизи (випробувань) та рекомендацій дорадчого органу у сфері державної реєстрації Держлікінспекція МОЗ.

Таким чином, позивач правильно вказав у вантажно-митній декларації № 123000009/2010/002305 від 30.06.2010 у графі 31 текстовий опис товару: Ємності-контейнери полімерні для дезинфекції і передстерилізаційної обробки медичних виробів, виробник ВАТ "Елатомський приладний завод", у графі 33 код товару: 9018 90 85 90, тому що саме такий товар був поставлений на адресу позивача за контрактом від 31.03.2009 №1827.55.

Також, у процесі розгляду справи було проведено комплексну судову товарознавче-економічну експертизу. Згідно висновків експерту ємкості-контейнери полімерні для дезінфекції, передстерилізаційного очищення і хімічної стерилізації виробів медичного призначення ЕДПО1-01, ЕДПОЗ-01, ЕДПО5-01. ЕДПОЮ-01, що оформлені ТОВ "Юмтек", 99040, м. Севастополь, вул. М. Геловані, 32А. кВ. 7, у митному відношенні згідно до ВМД №123000001/5/6087 від 06.12.2005: №123000001/5/6097 від 06.12.2005; №123000001/5/6101 від 06.12.2005: №123000001/5/6135 від 07.12.2005; №123000001/5/6158 від 08.12.2005, згідно з Українським класифікатором товарів зовнішньоекономічної діяльності, відносяться до коду УКТЗЕД 9018908500 - прилади і пристосування, використовувані в медицині, хірургії, стоматології або ветеринарії, включаючи сцинтиграфічну апаратуру і всіляку електромедицинську апаратуру, а також апарати для дослідження зору; інші інструменти і прилади; та інші.

Крім того, як вбачається з матеріалів справи та обґрунтовано встановлено судом першої інстанції, протягом 2009 - 2010 років позивач на підставі контракту від 31.03.2009 року № 1827.55, укладеному між ТОВ "Юмтек" та ВАТ "Елатомський приладний завод" (Росія), неодноразово здійснював ввіз на митну територію України та декларування товару: Ємності-контейнери полімерні для дезинфекції і передстерилізаційної обробки медичних виробів, виробник ВАТ "Елатомський приладний завод", у графі 33 код товару: 9018 90 85 90. При здійсненні митного оформлення вказаного товару у митного органу протягом 2009 - 2010 років не виникало сумнівів щодо належної класифікації у ВМД позивачем товару за УКТЗЕД 9018 90 85 90, що підтверджується вантажними митними деклараціями з відмітками Севастопольської митниці за вказаний період. При цьому, протягом вказаного періоду будь-яких змін в законодавчих та нормативних актах щодо визначення коду товару за УКТЗЕД 9018 90 85 90, зокрема, Ємності-контейнери полімерні для дезинфекції і передстерилізаційної обробки медичних виробів не відбувалось.

Таким чином, судова колегія дійшла висновку, що при вирішенні справи судами першої та апеляційної інстанцій вірно застосовані норми матеріального та процесуального права. Доводи касаційної скарги висновків суду не спростовують. За таких обставин підстав для задоволення касаційної скарги судова колегія не вбачає.

Згідно із ст. 220 КАС України суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі і не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні, та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.

Керуючись статтями 220, 220-1, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів Вищого адміністративного суду України

УХВАЛИЛА:

Касаційні скарги Севастопольської митниці та першого заступника прокурора м. Севастополя відхилити, а постанову Окружного адміністративного суду міста Севастополь від 01.10.2010р. та ухвалу Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 16.11.2011р. залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення копії особам, які беруть участь у справі та може бути переглянута в порядку ст.ст. 235-2391 Кодексу адміністративного судочинства України.

Судді: