ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 вересня 2013 року (о 09 год. 25 хв.)Справа № 808/3164/13-а м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Батрак І.В.
за участю секретаря судового засідання Батечко М.Д.
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Державної податкової інспекції у Заводському районі м. Запоріжжя Запорізької області Державної податкової служби
до Державного реєстратора Виконавчого комітету Запорізької міської ради
до Відділу реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Оболонської районної м.Києва державної адміністрації
про скасування державної реєстрації змін до установчих документів
ВСТАНОВИВ:
У березні 2013 року Державна податкова інспекція у Заводському районі м.Запоріжжя Запорізької області Державної податкової служби (далі - ДПІ у Заводському районі м.Запоріжжя, позивач) звернулась до Запорізького окружного адміністративного суду (далі - суд) із позовом до Державного реєстратора Виконавчого комітету Запорізької міської ради (далі - відповідач 1), до Відділу реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Оболонської районної м.Києва державної адміністрації (далі - відповідач 2), в якому просить:
1. Скасувати державну реєстрацію змін до установчих документів Товариства з обмеженою відповідальністю «Альтаір - XXI 7К» (код 36789458), які внесені до Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб- підприємців щодо зміни місцезнаходження з попередньої адреси на адресу м. Запоріжжя, 69000, вул. Перспективна,буд. 2/б.
2. Скасувати зміни до відомостей про приміщення під оренду не надавалось та договір оренди не укладався, що не пов'язані зі змінами в установчих документах щодо зміни місцезнаходження відповідача (запис від 24.11.2010 № 1 069 105 0001 025194) про державну реєстрацію змін до установчих документів стосовно місцезнаходження юридичної особи - Товариство з обмеженою відповідальністю «Альтаір - XXI 7К» (код 36789458).
Позовні вимоги обґрунтовує Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» від 15.05.2003 № 755-IV та Податковим кодексом України від 02.12.2010 № 2755-VI та зазначає, що до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців був внесений запис про зміну місцезнаходження ТОВ «Альтаір - XXI 7К» на адресу м. Запоріжжя, вул. Перспективна, буд. 2 Б. Однак, податковим органом встановлено відсутність ТОВ «Альтаір - XXI 7К» за вищезазначеним місцезнаходженням. Приміщення, яке знаходиться за адресою: м.Запоріжжя, вул. Перспективна, буд. 2 Б, зареєстроване на праві власності за Державним навчальним закладом «Запорізьке вище індустріально-політехнічне училище». Відповідно до пояснень директора та головного бухгалтера вказаного закладу приміщення в оренду ТОВ «Альтаір - XXI 7К» не надавались, договір оренди не укладався На підставі викладеного, просить позов задовольнити.
Представник позивача у судове засідання не з'явився, проте 24.09.2013 звернувся до суду з клопотанням (вх. № 37575) про розгляд справи без його участі. Позовні вимоги підтримує в повному обсязі.
Представник відповідача 1 у судове засідання не з'явився, про причини неявки суд не повідомив, про час та дату судового засідання був повідомлений належним чином. Заперечення на адресу суду не надходили.
Представник відповідача 2 у судове засідання не з'явився, про причини неявки суд не повідомив, про час та дату судового засідання був повідомлений належним чином. Заперечення на адресу суду не надходили.
Відповідно до ч. 4 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
За таких обставин, суд вважає за можливе розглянути справу по суті без участі сторін, за наявними у справі матеріалами.
У зв'язку із неявкою у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, на підставі приписів ч. 6 ст. 12 та ч. 1 ст. 41 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Розглянувши матеріали справи, судом встановлені наступні обставини.
ТОВ «Альтаір-ХХІ 7К» (ідентифікаційний код 36789458) є юридичною особою, яка зареєстрована 20.10.2009 року державним реєстратором Оболонської районної у місті Києві державної адміністрації.
24.11.2010 державним реєстратором Оболонської районної у місті Києві державної адміністрації Сандул Світланою Петрівною проведено державну реєстрацію змін до установчих документів юридичної особи, номер запису 1 069 105 0001 025194; внесено зміни до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані зі змінами в установчих документах, зокрема, зміна місцезнаходження, номер запису 1 069 107 0002 025194 та знято з обліку ТОВ «Альтаір-ХХІ 7К».
09.12.2010 державним реєстратором Виконавчого комітету Запорізької міської ради Тарховою Інною Олексіївною взято на облік ТОВ «Альтаір-ХХІ 7К» та 31.12.2010 знято з обліку ТОВ «Альтаір-ХХІ 7К».
12.01.2011 державним реєстратором Виконавчого комітету Рівненської міської ради Кучерук Оксаною Євгенівною взято на облік ТОВ «Альтаір-ХХІ 7К» та 07.08.2012 знято з обліку ТОВ «Альтаір-ХХІ 7К».
13.08.2012 державним реєстратором Виконавчого комітету Запорізької міської ради Тарховою Інною Олексіївною взято на облік ТОВ «Альтаір-ХХІ 7К».
Проведеними заходами щодо перевірки відповідності юридичної адреси фактичному місцезнаходженню ТОВ «Альтаір-ХХІ 7К» встановлено, що вказане підприємство за адресою: м. Запоріжжя, вул. Перспективна, буд. 2 Б не знаходиться, що підтверджується довідками Відділення податкової міліції ДПІ в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя Запорізької області ДПС № 6384/07-09 від 28.11.2012, № 17/07-50 від 03.01.2013 про встановлення фактичного місцезнаходження (місця проживання) платника податків, згідно яких ТОВ «Альтаір-ХХІ 7К» за адресою реєстрації не знаходиться.
Відповідно до листа Державного навчального закладу «Запорізьке вище індустріально-політехнічне училище» від 03.01.2013 № 1 протягом 10 років ТОВ «Альтаір-ХХІ 7К» приміщення під оренду не надавалось, договір оренди не укладався, посадові особи ТОВ «Альтаір - XXI 7К» не знайомі.
Ураховуючи викладене, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, суд вважає позовні вимоги такими, що не підлягають задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ч. 3 ст. 4 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» зміни до установчих документів юридичної особи, а також зміна прізвища та/або імені, та/або по батькові (далі - імені) або місця проживання фізичної особи-підприємця підлягають обов'язковій державній реєстрації шляхом внесення відповідних змін до записів Єдиного державного реєстру в порядку, встановленому цим Законом.
Статтею 6 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» передбачений перелік повноважень державного реєстратора, який є вичерпним. Серед вказаних повноважень, зокрема, проводити державну реєстрацію змін до установчих документів юридичних осіб та державну реєстрацію зміни імені або місця проживання фізичних осіб - підприємців.
Відповідно до ст. 8 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» документи, які відповідно до вимог цього Закону подаються (надсилаються рекомендованим листом) державному реєстратору, повинні бути викладені державною мовою, реєстраційна картка заповнюється машинодруком або від руки друкованими літерами. Якщо документи надсилаються державному реєстратору рекомендованим листом, підпис заявника на реєстраційній картці (заяві, повідомленні) повинен бути нотаріально посвідчений. Установчі документи (установчий акт, статут або засновницький договір, положення) юридичної особи повинні містити відомості, передбачені законом. Відповідальність за відповідність установчих документів законодавству несуть засновники (учасники) юридичної особи. Установчі документи юридичної особи, а також зміни до них, викладаються письмово, прошиваються, пронумеровуються та підписуються засновниками (учасниками) або уповноваженими особами, якщо законом не встановлено інший порядок їх затвердження. Справжність підписів засновників (учасників) або уповноважених осіб на установчих документах повинні бути нотаріально засвідчені, а засновницькі договори - нотаріально посвідчені. У випадках, які передбачені законом, установчі документи повинні бути погоджені з відповідними органами державної влади. Внесення змін до установчих документів юридичної особи оформляється окремим додатком або викладенням установчих документів у новій редакції. На титульній сторінці додатка до установчих документів юридичної особи робиться відмітка про те, що зазначені документи є невід'ємною частиною відповідних установчих документів.
Відповідно до ч. 1 ст. 29 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридична особа повинна подати (надіслати рекомендованим листом з описом вкладення) такі документи: заповнену реєстраційну картку на проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи; примірник оригіналу або нотаріально засвідчену копію рішення про внесення змін до установчих документів. Документ, що підтверджує правомочність прийняття рішення про внесення змін до установчих документів; оригінали установчих документів юридичної особи з відміткою про їх державну реєстрацію з усіма змінами, чинними на дату подачі документів, або копія опублікованого в спеціалізованому друкованому засобі масової інформації повідомлення про втрату всіх або частини зазначених оригіналів установчих документів; два примірники змін до установчих документів юридичної особи у вигляді окремих додатків або два примірники установчих документів у новій редакції; документ, що підтверджує внесення реєстраційного збору за проведення державної реєстрації змін до установчих документів.
Відповідно до ч. 1 ст. 25 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» державний реєстратор за відсутності підстав для залишення документів, які подані для проведення державної реєстрації юридичної особи, без розгляду зобов'язаний перевірити ці документи на відсутність підстав для відмови у проведенні державної реєстрації юридичної особи, які передбачені частиною першою статті 27 цього Закону.
Статтею 27 вказаного Закону передбачений вичерпний перелік підстав для відмови у проведенні державної реєстрації юридичної особи, серед яких, зокрема: невідповідність відомостей, які вказані в реєстраційній картці на проведення державної реєстрації юридичної особи, відомостям, які зазначені в документах, що подані для проведення державної реєстрації юридичної особи; невідповідність установчих документів вимогам ч. 8 цього Закону.
Суд зазначає, що позивачем не надано доказів наявності підстав для відмови у проведенні державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу щодо зміни місцезнаходження ТОВ «Альтаір - XXI 7К» відповідно до ст. 27 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» та відповідно зняття останнього з обліку, та не надав жодного доказу щодо неможливості чи відсутності підстав для взяття на облік у виконавчому комітеті Запорізької міської ради.
Також суд зауважує, що державний реєстратор не встановлює прав і обов'язків для суб'єктів господарювання і не проводить реєстраційні дії від власного імені. Права і обов'язки сторони набувають на підставі рішення власника, а реєстраційні дії проводяться державним реєстратором тільки після прийняття відповідного рішення власника і доданих до нього правовстановлюючих документів.
Крім того, суд вважає за необхідне зазначити, що відповідно до ст. 8 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» відповідальність за відповідність установчих документів чинному законодавству несуть засновники (учасники) юридичної особи.
А тому державний реєстратор не наділений повноваженнями давати оцінку змісту рішень учасників відповідача, зокрема щодо зміни місцезнаходження, а відповідальність за законність прийнятого рішення покладається виключно на засновника.
Відповідно до п. 67.2 ст. 67 Податкового кодексу України органи державної податкової служби в установленому законом порядку мають право звертатись до суду про винесення судового рішення щодо скасування державної реєстрації змін до установчих документів.
З матеріалів справи судом з'ясовано, що будь-якого нормативно визначеного порядку реалізації наданих податковому органу повноважень звернення до суду щодо скасування державної реєстрації змін до установчих документів, не має. Як і не має передбачених таким порядком підстав для реалізації таких повноважень, а єдиною підставою для звернення до суду з зазначеним позовом є те, що відповідач ухиляється від обов'язку стати на облік у контролюючих органів за місцезнаходженням, який передбачений статтями 16 та 63 Податкового кодексу України.
Тому, суд приходить до висновку щодо необхідності застосування норм Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців», який визначає обставини, за яких державна реєстрація може бути скасована.
Так, згідно з ст. 31 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» у разі постановлення судового рішення щодо скасування рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу про внесення змін до установчих документів юридичної особи або про визнання повністю або частково недійсними змін до установчих документів юридичної особи суд у день набрання законної сили судовим рішенням надсилає його державному реєстратору для внесення запису про судове рішення щодо скасування державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи.
Тобто, скасування в судовому порядку рішення загальних зборів Товариства, на підставі якого в подальшому вносились зміни до установчих документів Товариства, має наслідком застосування положень Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» (статті 31 Закону).
Таким чином, скасування державної реєстрації змін до установчих документів, внесення запису щодо скасування державної реєстрації може бути здійснене тільки державним реєстратором на підставі: судового рішення щодо скасування рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу про внесення змін до установчих документів юридичної особи; судового рішення про визнання повністю або частково недійсними змін до установчих документів юридичної особи.
Доказів скасування, оскарження чи визнання недійсними рішень учасників ТОВ «Альтаір - XXI 7К» позивачем не надано. Також позивачем не надано суду доказів визнання повністю або частково недійсними змін до статуту відповідача.
Таким чином, оскільки єдиною підставою звернення до суду є порушення вимог податкового законодавства, а інших, передбачених саме Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців», достатніх доказів, які б свідчили про наявність підстав для скасування державної реєстрації зазначених вище змін позивачем не надано, у задоволені позову слід відмовити.
Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст. 94 КАС України не передбачено їх стягнення у даних випадках.
Керуючись ст.ст. 158-163 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні адміністративного позову Державної податкової інспекції у Заводському районі м. Запоріжжя Запорізької області Державної податкової служби до Державного реєстратора Виконавчого комітету Запорізької міської ради, Відділу реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Оболонської районної м. Києва державної адміністрації про скасування державної реєстрації змін до установчих документів - відмовити в повному обсязі.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання такої постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя І.В. Батрак