Рішення № 33805229, 19.09.2013, Господарський суд Хмельницької області

Дата ухвалення
19.09.2013
Номер справи
924/845/13
Номер документу
33805229
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98

_______________

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"19" вересня 2013 р.Справа № 924/845/13

за позовом прокурора Кам'янець-Подільського району, м. Кам'янець-Подільський Хмельницької області в інтересах держави в особі Довжоцької сільської ради, с. Довжок Кам'янець-Подільського району Хмельницької області

до приватного підприємства "Аграрна компанія 2004", с. Попівці Волочиського району Хмельницької області

про зобов'язання звільнити самовільно зайняту земельну ділянку площею 93,01 га, стягнення 102521,76 грн. шкоди

Суддя Смаровоз М.В.

Представники:

позивача: не з'явився;

відповідача: Остапчук О.О. - за дов. від 20.05.2013р.;

прокуратури: Худенко І.О.

В судовому засіданні 19.09.2013р. оголошено вступну та резолютивну частини рішення у справі. Повний текст рішення складено 24.09.2013р.

Прокурор Кам'янець-Подільського району в інтересах держави в особі Довжоцької сільської ради звернувся до суду з позовом, в якому просить суд: зобов'язати відповідача звільнити самовільно зайняту земельну ділянку загальною площею 93,01 га, яка розташована на території Довжоцької сільської ради; стягнути з приватного підприємства "Аграрна компанія 2004" на користь Довжоцької сільської ради 102521,76 грн. шкоди, завданої самовільним використанням земельної ділянки.

В обгрунтування позову, зокрема, відзначено, що 01.04.2010р. між Довжоцькою сільською радою та ПП „Аграрна компанія 2004" на підставі рішення сесії сільської ради № 8 від 23.03.2010р. укладено договір оренди землі на право тимчасового користування земельною ділянкою загальною площею 97 га, яка розташована на території Довжоцької сільської ради. Згідно з п. 3.1. договору, земельна ділянка надана строком на 11 місяців з дати укладення договору (з 01.04.2010р.). Після 01.03.2011р. дана земельна ділянка у власність або у користування ПП „Аграрна компанія 2004" не надавалася, договору оренди землі з сільською радою не укладено. Як зазначив прокурор, за вказаним фактом 13.04.2012р. державним інспектором відділу оперативного контролю за дотриманням вимог земельного законодавства складено акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства. Документи, що посвідчують право користування на дану земельну ділянку, у відповідача відсутні, зазначену земельну ділянку не повернуто позивачу після припинення договору оренди. Відповідно до ст. 1 Закону України "Про держаний контроль за використанням та охороною земель" прокурор вважає, що має місце самовільне зайняття земельної ділянки, внаслідок чого відповідачем заподіяно шкоду, яка у розрахунку згідно з „Методикою визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару грунту) без спеціального дозволу", затвердженої постановою КМУ № 963 від 25.07.2007р., становить 102521,76 грн. Однак, як зазначив прокурор, на час пред'явлення позову відповідачем шкода, завдана самовільним зайняттям даної земельної ділянки, не відшкодована.

Враховуючи вищевикладене, керуючись ст.ст. 125, 212 ЗК України, ст. 1 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель", ст. 1166 ЦК України, посилаючись на окремі положення Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, затвердженої Постановою Кабінету Міністрів України № 963 від 25.07.2007р., прокурор просить суд задовольнити позов в повному обсязі.

Представник Довжоцької сільської ради у своєму листі від 04.09.2013р., адресованому суду, погодився з правомірністю позовних вимог.

Представник відповідача в судових засіданнях та у відзиві на позов проти позову заперечує та вказує, зокрема, на те, що в правовідносинах, що виникли між ПП "Аграрна компанія 2004" та Довжоцькою сільською радою з приводу оренди землі, наявні усі юридичні факти для визнання договору оренди землі від 01.04.2010р. поновленим на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором. Також, як відзначив відповідач, акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства № 3 від 13.04.2012р. складений державним інспектором відділу оперативного контролю за дотриманням вимог земельного законодавства без участі представника ПП "Аграрна компанія 2004". Як зазначив відповідач, до позовної заяви позивачем не додано ні протоколу про адміністративне правопорушення, ні припису (з вимогою усунення порушення земельного законодавства), ні акта обстеження земельної ділянки. За таких умов, в матеріалах справі відсутні будь-які докази, які б підтверджували факт самовільного зайняття земельної ділянки, розмір зайнятої ділянки та період часу, протягом якого вона використовується без належних правових підстав. Крім того, як зазначив відповідач, державним інспектором відділу оперативного контролю за дотриманням вимог земельного законодавства не проведено обстеження земельної ділянки, не визначено площу в натурі (на місцевості), а також не притягнуто жодну особу до відповідальності за самовільне зайняття земельної ділянки. Розрахунок розміру шкоди не містить дати його складання, що унеможливлює провести перевірку правильності проведеного розрахунку.

Відповідач також звертає увагу на те, що площа земельної ділянки 93,01 га, яка вказана у акті перевірки № 3 та яку, на думку інспектора, самовільно використовує ПП „Аграрна компанія 2004", взята із довідки Довжоцької сільської ради №02-17-181 від 13.04.2012р., про що зазначено в акті перевірки № 3. Схема розташування земельної ділянки, яка перебуває в обробітку ПП „Аграрна компанія 2004" станом на 13.04.2012р. на території Довжоцької сільської ради (за межами населеного пункту с. Нагоряни), яка завірена підписом сільського голови та землевпорядника та печаткою сільської ради, не відповідає вимогам чинного законодавства, оскільки не містить кадастрової зйомки, координат поворотних точок земельної ділянки, а також точної площі та конфігурації земельної ділянки, яка нібито перебуває в користуванні ПП „Аграрна компанія 2004". Також, на схемі розташування земельної ділянки відмічено також землі колективної власності колишнього КСП, які відповідно до порядку, визначеного в Законі України „Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)" перейшли у приватну власність громадян. Крім того, інспектором під час перевірки дотримання ПП „Аграрна компанія 2004" вимог земельного законодавства 13.04.2012р. не було враховано те, що значна частина земельних ділянок із земельного масиву 93,01 га, яка відображена на схемі розташування земельної ділянки, перебуває у приватній власності громадян, які передали в користування на умовах оренди дані ділянки для ПП „Аграрна компанія 2004", а саме ділянки згідно схеми розпаювання земель колективної власності. Також відзначено, що станом на час розгляду справи в суді, між ПП „Аграрна компанія 2004" та громадянами - власниками земельних ділянок, які розташовані в масиві, відображеному на схемі розташування земельної ділянки площею 93,01 га, укладено 8 договорів оренди землі на загальну площу 18,0005 га. Вказується, що навіть у разі використання ПП «Аграрна компанія 2004» земельних ділянок колективної власності, інтереси Довжоцької сільської ради в даному разі жодним чином не порушуються.

Враховуючи вищевикладене, посилаючись на окремі положення Закону України „Про оренду землі", Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, затвердженої Постановою Кабінету Міністрів України № 963 від 25.07.2007р., Методичних рекомендацій щодо застосування Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, затверджених Наказом Державної інспекції з контролю за використанням і охороною земель Державного комітету України із земельних ресурсів №110 від 12.09.2007р., представник відповідача просить суд відмовити у позові в повному обсязі.

Розглядом матеріалів справи встановлено наступне.

01.04.2010р. представниками Довжоцької сільської ради (орендодавця) та ПП "Аграрна компанія 2004" (орендаря) підписано договір землі, відповідно до якого орендодавець на підставі рішення сесії Довжоцької сільської ради № 8 від 23.03.2010р. надає, а орендар приймає в тимчасове платне володіння та користування із земель сільськогосподарського призначення (землі запасу сільської ради) земельну ділянку загальною площею 97 га, яка розташована на території Довжоцької сільської ради за межами населених пунктів для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (п. 1.1. договору). Згідно з п. 2.1. договору в оренду передається земельна ділянка загальною площею 97 га.

Як передбачено п. 3.1. договору, договір укладено на 11 місяців з дати укладення договору (з 01.04.2010р.). Відповідно до п. 3.2. договору, після закінчення терміну дії договору орендар має переважне право на поновлення договору на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 30 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію.

13.04.2012р. сільським головою Довжоцької сілької ради Рябим Р.П. надіслано лист № 02-17-181, адресований державному інспектору відділу оперативного контролю за додержанням вимог земельного законодавства Державної сільськогосподарської інспекції в Хмельницькій області Петренчук Т.І., в якому повідомлено про те, що станом на 13.04.2012р. в ПП "Аграрна компанія 2004" перебуває в обробітку 123,25 га земель сільськогосподарського призначення (рілля) із земель пайового фонду (з них 30,24 га на підставі договорів оренди земельних часток (паїв), укладених із власниками). Також зазначено, що земельні ділянки розташовані на території Довжоцької сільської ради за межами населеного пункту. На площу 93,01 га в сільській раді відсутні документи, які б підтверджували право користування вказаною земельною ділянкою.

Відповідно до складеного державним інспектором відділу оперативного контролю за дотриманням вимог земельного законодавства Державної сільськогосподарської інспекції в Хмельницькій області Петренчук Т.І. акту перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 13.04.2012р., в результаті перевірки встановлено, що станом на 13.04.2012р. в ПП "Аграрна компанія 2004" перебуває в обробітку 123,25 га земель сільськогосподарського призначення (з них 30,24 га на підставі договорів оренди земельних часток (паїв), укладених із власниками); площа 93,01 га рахується самовільним зайняттям земельної ділянки (довідка сільського голови № 02-17-181 від 13.04.2012р.).

Згідно зі складеним державним інспектором відділу оперативного контролю за дотриманням вимог земельного законодавства Державної сільськогосподарської інспекції в Хмельницькій області Петренчук Т.І. розрахунком розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки (за межами населеного пункту, Кам'янець-Подільський район, територія Довжоцької сільської ради), розмір заподіяної ПП "Аграрна компанія 2004" шкоди складає 102521,76 грн.

19.04.2012р. державним інспектором відділу оперативного контролю за додержанням вимог земельного законодавства Державної сільськогосподарської інспекції в Хмельницькій області Петренчук Т.І. надіслано повідомлення для надання пояснень у зв'язку із виявленими порушеннями земельного законодавства, адресоване директору ПП "Аграрна компанія 2004".

10.05.2012р. сільським головою Довжоцької сільської ради Рябим Р.П. видано довідку № 1072, в якій повідомлено, що ПП "Аграрна компанія 2004" в 2011р. сплатила до бюджету Довжоцької сільської ради 29,2 тис. грн. за оренду земельної ділянки розміром 97 га, яка знаходиться на території сільської ради за межами населеного пункту

10.05.2012р. сільським головою Довжоцької сільської ради Рябим Р.П. видано довідку, в якій повідомлено про те, що надходження від ПП "Аграрна компанія 2004" до бюджету Довжоцької сілької ради в 2012 році за оренду земельної ділянки розміром 97 га, яка знаходиться на території сільської ради за межами населеного пункту, відсутні.

В матеріалах справи також наявні копії: рішення Довжоцької сільської ради № 8 від 23.03.2010р. "Про передачу земель сільськогосподарського призначення в платне строкове користування", акту приймання-передачі земельної ділянки від 01.04.2010р., державних актів на право власності на земельну ділянку, договорів оренди землі № 394 від 28.06.2010р., № 393 від 29.06.2010р., № 392 від 29.06.2010р., № 383 від 29.06.2010р., № 103 від 29.06.2010р., № 399 від 29.06.2010р., № 384 від 29.06.2010р., № 402 від 29.06.2010р., № 388 від 29.06.2010р., № 380 від 29.06.2010., № 390 від 29.06.2010р., витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців № 16805423 від 11.07.2013р. тощо.

Досліджуючи надані докази, оцінюючи їх в сукупності, судом береться до уваги наступне.

Відповідно до ст. 13 Конституції України земля та інші природні ресурси є об'єктами права власності українського народу, від імені якого права власника здійснюються органами державної влади та місцевого самоврядування.

Стаття 116 ЗК України встановлює, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

Стаття 125 ЗК України передбачає, що право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Статтею 1 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" визначено поняття "самовільне зайняття земельної ділянки" - це будь-які дії, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду) або за відсутності вчиненого правочину щодо такої земельної ділянки, за винятком дій, які відповідно до закону є правомірними.

Частинами 1, 2 ст.212 ЗК України передбачено, що самовільно зайняті земельні ділянки підлягають поверненню власникам землі або землекористувачам без відшкодування затрат, понесених за час незаконного користування ними. Приведення земельних ділянок у придатний для використання стан, включаючи знесення будинків, будівель і споруд, здійснюється за рахунок громадян або юридичних осіб, які самовільно зайняли земельні ділянки.

Крім того, згідно зі ст. 1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.

Судом з'ясовано, що представники прокуратури та позивача просять суд зобов'язати відповідача звільнити самовільно зайняту земельну ділянку загальною площею 93,01 га, яка розташована на території Довжоцької сільської ради, та стягнути з приватного підприємства "Аграрна компанія 2004" на користь Довжоцької сільської ради 102521,76 грн. шкоди, завданої самовільним використанням земельної ділянки.

Як встановлено судом, відповідно до складеного державним інспектором відділу оперативного контролю за дотриманням вимог земельного законодавства Державної сільськогосподарської інспекції в Хмельницькій області Петренчук Т.І. акту перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 13.04.2012р., в результаті перевірки встановлено, що станом на 13.04.2012р. в ПП "Аграрна компанія 2004" перебуває в обробітку 123,25 га земель сільськогосподарського призначення (з них 30,24 га на підставі договорів оренди земельних часток (паїв), укладених із власниками); площа 93,01 га рахується самовільним зайняттям земельної ділянки.

Судом звертається увага на те, що згідно з ч.1 ст.79 ЗК України земельна ділянка - це частина земної поверхні з установленими межами, певним місцем розташування, з визначеними щодо неї правами. Відповідно до п.5.6. Порядку планування та проведення перевірок з питань здійснення державного контролю за використанням та охороною земель, затвердженого наказом Державного комітету України по земельних ресурсах від 12.12.2003р. № 312 (чинним на час проведення перевірки), в акті перевірки дотримання вимог земельного законодавства наводиться план-схема місцерозташування земельної ділянки (схематичний абрис чи викопіювання з картографічних матеріалів планів земельної ділянки з прив'язкою до місцевості та зазначенням суміжних землекористувачів). На плані-схемі вказується загальна площа земельної ділянки та площа, на якій виявлено порушення (забруднення, самовільне зайняття тощо).

Однак, в акті перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 13.04.2012р. не наведено план-схему місцерозташування земельної ділянки. Судом також встановлено, що в наявній у матеріалах справи копії схеми розташування земельної ділянки, яка перебуває в обробітку ПП „Аграрна компанія 2004", відсутні жодні вказівки на те, що означена схема земельної ділянки є складовою частиною акту перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 13.04.2012р. (чи додатком до такого акту), а також, всупереч п.5.6. вищеозначеного Порядку, не вказано загальну площу земельної ділянки та площу, на якій виявлено порушення. Крім того, у даній схемі відсутні зазначення посадового становища, прізвища та підпису посадової особи, яка склала акт перевірки від 13.04.2012р. (державного інспектора Петренчук Т.І.), що не дає змоги розцінювати означену схему земельної ділянки як додаток до акту перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 13.04.2012р. Наведене позбавляє можливості індивідуалізувати означену земельну ділянку, а відтак, встановити факт зайняття відповідачем конкретно визначеної земельної ділянки, яка підлягала б звільненню.

Крім того, як зазначено у постанові Пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011р. № 6 "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин", згідно з пунктом 3.1 Методичних рекомендацій щодо застосування Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, затверджених наказом Державної інспекції з контролю за використанням і охороною земель від 12.09.2007р. № 110, підставою для здійснення розрахунку розміру шкоди, заподіяної державі, територіальним громадам, юридичним чи фізичним особам внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, є матеріали справи про адміністративне правопорушення, які підтверджують факт вчинення цього правопорушення в їх сукупності, а саме: акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства; протокол про адміністративне правопорушення; припис (з вимогою усунення порушення земельного законодавства); акт обстеження земельної ділянки (п.3.8 постанови Пленуму), оскільки саме зазначені документи в їх сукупності можуть підтвердити сам факт самовільного зайняття земельної ділянки, розмір зайнятої ділянки та період часу, протягом якого вона використовується без належних правових підстав.

Відтак, акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 13.04.2012р. не може бути єдиним підтвердженням факту самовільного зайняття земельної ділянки і слугувати єдиною підставою для стягнення шкоди, завданої самовільним використанням земельної ділянки.

Крім того, суду не надано доказів притягнення посадових осіб приватного підприємства "Аграрна компанія 2004" до адміністративної чи кримінальної відповідальності у зв'язку з самовільним зайняттям земельної ділянки та завданням внаслідок цього шкоди.

Статтею 33 ГПК України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

За таких обставин, беручи до уваги наведені вище нормативні положення, враховуючи встановлені факти, судом відзначається відсутність належної індивідуалізації земельної ділянки, про самовільне зайняття якої зазначається у позові, недоведеність факту самовільного зайняття відповідачем земельної ділянки з визначеними площею та місцерозташуванням, що, в свою чергу, унеможливлює як встановлення судом факту завдання шкоди відповідачем внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, так і здійснення перевірки обгрунтованості розрахунку такої шкоди на підставі „Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву без спеціального дозволу", затвердженої постановою Кабінету міністрів України № 963 від 25.07.2007р.

З огляду на вищевикладене, суд вважає, що позовні вимоги про зобов'язання приватного підприємства "Аграрна компанія 2004" звільнити самовільно зайняту земельну ділянку площею 93,01 га та про стягнення 102521,76 грн. шкоди є необгрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню. Тому у позові слід відмовити.

У зв'язку з відмовою в позові, враховуючи приписи ст.49 ГПК України, п.4.6. постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 21.02.2013р. № 7 "Про деякі питання практики застосування розділу VI Господарського процесуального кодексу України", судовий збір підлягає стягненню з позивача в доход Державного бюджету України.

Керуючись ст.ст.1, 2, 45, 12, 13, 33, 43, 49, 82-85, 115, 116 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

У позові прокурора Кам'янець-Подільського району, м. Кам'янець-Подільський Хмельницької області в інтересах держави в особі Довжоцької сільської ради, с. Довжок Кам'янець-Подільського району Хмельницької області до приватного підприємства "Аграрна компанія 2004", с. Попівці Волочиського району Хмельницької області про зобов'язання звільнити самовільно зайняту земельну ділянку площею 93,01 га, стягнення 102521,76 грн. шкоди відмовити.

Стягнути з Довжоцької сільської ради (с. Довжок Кам'янець-Подільського району Хмельницької області, вул. Смірнова, буд. 53, ідентифікаційний код 04406897) в доход Державного бюджету України (код класифікації доходів 22030001, отримувач коштів -УДКСУ у м. Хмельницькому, рахунок отримувача № 31218206783002, код ЄДРПОУ отримувача 38045529, банк отримувача - ГУ ДКСУ у Хмельницькій області, МФО 815013) судовий збір в розмірі 3197,44 грн.

Видати наказ.

Суддя М.В. Смаровоз

Віддрук. 4 прим.: 1 - до справи; 2 - позивачу; 3 - відповідачу; 4 - прокуратура.