ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 вересня 2013 р. Справа № 804/11848/13-а Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Юркова Е.О. розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративний позов Інспекції з питань захисту прав споживачів у Кіровоградській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Тайлон» про стягнення штрафу,-
ВСТАНОВИВ:
До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов позов Інспекції з питань захисту прав споживачів у Кіровоградській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Тайлон» з вимогою: стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Тайлон», (код 33564306) штраф за порушення законодавства про рекламу у розмірі 3980 грн. (три тисячі дев'ятсот вісімдесят грн.), кошти перерахувати до бюджету: УДКСУ у м. Кіровограді (м. Кіровоград), номер рахунку 31114115700002, МФО 823016, код бюджетної класифікації 24060300, код одержувача 38037409, Банк одержувача - ГУДКСУ у Кіровоградській області.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що позивачем було накладено на відповідача штраф за порушення законодавства про рекламу, але відповідач, у порядку та строки встановлені діючим законодавством, суму штрафу у повному обсязі не сплатив.
На адресу відповідача судом було направлено копію ухвали про відкриття скороченого провадження в адміністративній справі та інформацію про права та обов'язки осіб, які беруть участь у справі. В матеріалах справи є поштове повідомлення про вручення поштового повідомлення відповідачу 17.09.2013 року.
Згідно ч. 2 ст. 35 КАС України особа, яка вручає повістку, зобов'язана повернути до адміністративного суду розписку адресата про одержання повістки, яка приєднується до справи.
У строк встановлений ч. 3 ст. 183-2 КАС України, заперечень проти позиву або заяви про визнання позову до суду відповідач не надав.
Згідно пункту 2 частини 5 статті 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України справа повинна бути розглянута у порядку скороченого провадження не пізніше трьох днів з дня закінчення строку, передбаченого частиною третьою цієї статті, якщо до суду не було подано заперечення відповідача та за умови, що справа розглядається судом за місцезнаходженням відповідача.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері захисту прав споживачів є Державна інспекція України з питань захисту прав споживачів.
Інспекція з питань захисту прав споживачів в Кіровоградській області є територіальним органом та підпорядкована Держспоживінспекції. Відповідно до Положення про інспекцію з питань захисту прав споживачів в Кіровоградській області, затвердженого Головою Держспоживінспекції від 29.11.2011 року, здійснює державний контроль за додержанням законодавства про захист прав споживачів, рекламу в цій сфері та державний ринковий нагляд на території Кіровоградської області.
Відповідно до вимог ст.26 Закону України «Про рекламу», контроль за дотриманням законодавства України про рекламу здійснює у межах своїх повноважень спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади у сфері захисту прав споживачів - щодо захисту прав споживачів реклами.
Судом встановлено, що 13.08.2012р. під час проведення контрольних заходів щодо дотримання законодавства про рекламу суб'єктами господарювання на території Кіровоградської області встановлено, що на сіті - лайті біля приміщення аптеки Товариства з обмеженою відповідальністю «Тайлон» (код 335643306) (надалі за текстом - ТОВ «Тайлон») по вул. Велика Перспективна, у м. Кіровограді розміщена зовнішня реклама з інформацією про знижки: «ЗНИЖКИ до 10% без зазначення терміну дії, чим порушено вимоги ч. 5 ст. 8 Закону України «Про рекламу» від 03.07.1996р. №270/96-ВР.
Вищезазначене порушення зафіксовано в протоколі про порушення законодавства про рекламу за № 000126 від 13.08.2012р.
Згідно пункту 1 Порядку накладення штрафів за порушення законодавства про рекламу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.05.2004 року № 693 (далі - Порядок № 693), цей Порядок регулює питання накладення уповноваженими особами Держспоживінспекції та її територіальних органів в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - територіальні органи) штрафів на рекламодавців, виробників і розповсюджувачів реклами за порушення законодавства про рекламу (крім штрафів, накладення яких належить виключно до компетенції Антимонопольного комітету і регулюється законодавством з питань авторського права та суміжних прав).
Пунктом 2 Порядку № 693 передбачено, що штрафи відповідно до статті 27 Закону України «Про рекламу» накладаються у таких розмірах: п'ятикратної вартості розповсюдженої реклами -на рекламодавців, винних у замовленні реклами продукції, виробництво та/або обіг якої заборонено законом; наданні виробнику реклами недостовірної інформації, необхідної для її виготовлення; замовленні розповсюдження реклами, забороненої законом; недотриманні встановлених законом вимог щодо змісту реклами; порушенні порядку розповсюдження реклами, якщо вона розповсюджується ними самостійно.
Згідно з пунктом 11 Порядку № 693, за наявності ознак порушення законодавства про рекламу приймається рішення про початок розгляду справи.
Відповідно до пункту 18 Порядку № 693, за результатами розгляду справи приймається рішення, що оформляється у двох примірниках, один з яких залишається у Держспоживінспекції або її територіальному органі, другий - у 10-денний строк надсилається особі, стосовно якої було прийнято рішення, або видається її представникові під розписку.
Відповідно до статті 1 Закону № 270/96-ВР недобросовісна реклама - це реклама, яка вводить або може ввести в оману її споживачів, завдати шкоди особам, державі чи суспільству внаслідок неточності, недостовірності, двозначності, перебільшення, замовчування, порушення вимог щодо часу, місця і способу розповсюдження.
Пунктом 11, 12, 14, 16, 18 Порядку встановлено, що за наявності ознак порушення законодавства про рекламу приймається рішення про початок розгляду справи. Справа розглядається у місячний строк з дня прийняття рішення про початок її розгляду. Держспоживстандарт і його територіальні органи повідомляють роботодавців, виробників та розповсюджувачів реклами про розгляд справи не пізніш як за три дні до дати розгляду, а у невідкладних випадках - не пізніш як за один день. Справа розглядається за участю представника особи, щодо якої порушено провадження. За результатами розгляду приймається рішення.
13.08.2012 року позивачем було прийнято рішення№126 про початок розгляду справи про порушення законодавства про рекламу відносно ТОВ «Тайлон».
Інспекцією листом №1436/22 від 29.08.2012 року повідомлено ТОВ «Тайлон» про розгляд матеріалів про порушення законодавства про рекламу, яке призначалось на 06.09.2012 року на 9 год. 30 хв. а також поставлено вимогу в порядку п. 6 ст. 27 Закону України «Про рекламу» щодо надання інформації про вартість розповсюдженої реклами та пред'явити дозвільні документи на її розміщення. Лист вручено відповідачеві 19.09.2012 року.
У зв'язку з неналежним повідомленням відповідача про розгляд матеріалів про порушення законодавства про рекламу, Інспекцією перенесено розгляд матеріалів на 15.11.2012 року на 9 годину, про що повідомлено листом від 27.09.2012 №1639/22, який відповідачеві вручено 15.11.2012 року.
Також на підставі неналежного повідомлення відповідача про розгляд матеріалів справи, Інспекцією прийнято рішення про продовження терміну розгляду справи до 3 - х місяців.
04 жовтня 2012 року ТОВ «Тайлон» надало інформацію Інспекції щодо вартості виготовленої та розповсюдженої реклами, яка становить 796 грн.
На призначену дату та час відповідач та /або уповноважена особа, не з'явились, про причини неявки не повідомив, письмових пояснень не надав, також не було надано інформацію про вартість виготовленої та розповсюдженої реклами.
З огляду на зазначене, за наслідками розгляду матеріалів про порушення законодавства про рекламу, було прийнято рішення № 000150 від 09.11.2012 про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу у розмірі 3980 (три тисячі дев'ятсот вісімдесят).
Рекомендованим листом з повідомленням Інспекцією 09.11.2012р. №2063/22 направлено на юридичну адресу ТОВ «Тайлон» рішення про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу. Вказаний лист вручено відповідачеві 15.11.2012 року, проте відповідачем не вжито жодних дій з приводу оплати штрафу, тому Інспекцією повторно 15.03.2013 року направлено прийняте рішення рекомендованим листом з повідомленням, яке було отримано відповідачем 26.03.2013р.
У добровільному порядку штраф за порушення законодавства про рекламу ТОВ «Тайлон» не сплачено.
Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відносини, що виникають у процесі виробництва, розповсюдження та споживання реклами регулює Закон України «Про рекламу»від 03.07.1996 № 270/96-ВР.
Згідно зі ст.1 Закону України «Про рекламу», реклама - це інформація про особу чи товар, розповсюджена в будь-якій формі та в будь-якій спосіб і призначена сформувати або підтримати обізнаність споживачів реклами та їх інтерес щодо таких особи чи товару; зовнішня реклама - реклама, що розміщується на спеціальних тимчасових і стаціонарних конструкціях, розташованих на відкритій місцевості, а також на зовнішніх поверхнях будинків, споруд, на елементах вуличного обладнання, над проїжджою частиною вулиць і доріг.
Частиною 5 ст.8 Закону України «Про рекламу» передбачено, що реклама про знижку цін на продукцію, про розпродаж повинна містити відомості про місце, дату початку і закінчення знижки цін на продукцію, розпродаж, а також про співвідношення розміру знижки до попередньої ціни реалізації товару.
Згідно п.6 ст.27 Закону України «Про рекламу», за неподання або подання завідомо недостовірної інформації щодо вартості розповсюдженої реклами та/або виготовлення реклами та/або вартості розповсюдження реклами спеціально уповноваженому центральному органу виконавчої влади у сфері захисту прав споживачів та його територіальним органам, необхідної для здійснення ними передбачених цим Законом повноважень, на рекламодавців, виробників реклами та розповсюджувачів реклами накладається штраф, у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до п.п.18, 19, 20 Положення «Про затвердження Порядку накладення штрафів за порушення законодавства про рекламу», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 693 від 26.05.2004р., рішення про накладання штрафів у 10-денний строк надсилається особі, стосовно якої було прийнято рішення, або видається її представникові під розписку. Рішення у справі може бути оскаржено в установленому порядку. Сума штрафів за порушення законодавства про рекламу, сплачується добровільно або стягується в судовому порядку відповідно до законодавства.
Відповідно до п. 4 ч. І ст. 183-2 КАС України скорочене провадження застосовується в адміністративних справах стягнення грошових сум, які ґрунтуються на рішеннях суб'єкта владних повноважень, щодо яких завершився встановлений цим Кодексом строк оскарження.
Згідно ч.1 ст. 256 КАС України негайно також виконуються постанови суду, прийняті в порядку скороченого провадження у адміністративних справах, передбачених пунктами 1, 3, 4 частини першої статті 183-2 цього Кодексу.
Відповідно до положень, закріплених ст. 11 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, а згідно з ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
На підставі викладеного суд доходить висновку, що позов Інспекції з питань захисту прав споживачів у Кіровоградській області, підлягає задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись статями 2, 9, 11, 18, 70-71, 86, 94, 128, 158-163, 167, 183-2, 186, 254, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Керуючись Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги Інспекції з питань захисту прав споживачів у Кіровоградській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Тайлон» про стягнення штрафу - задовольнити.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Тайлон», (код 33564306) штраф за порушення законодавства про рекламу у розмірі 3980 грн. (три тисячі дев'ятсот вісімдесят грн.), кошти перерахувати до бюджету: УДКСУ у м. Кіровограді (м. Кіровоград), номер рахунку 31114115700002, МФО 823016, код бюджетної класифікації 24060300, код одержувача 38037409, Банк одержувача - ГУДКСУ у Кіровоградській області.
Постанова підлягає негайному виконанню відповідно до п.8 ч.6 ст.183-2 та ч.1 ст. 256 Кодексу адміністративного судочинства України.
Копію постанови направити сторонам по справі.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд в порядку та в строки, встановленні статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова підлягає негайному виконанню відповідно до ч.6 ст.183-2 та ч.1 ст. 256 КАС України.
Постанова можу бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в десятиденний строк з дня отримання копії постанови апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі. Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.
Суддя Е.О. Юрков