Ухвала суду № 33754426, 10.09.2013, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.09.2013
Номер справи
2а-0370/898/11
Номер документу
33754426
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 вересня 2013 року Справа № 43529/11/9104

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі :

головуючого судді Каралюса В.М.,

суддів: Кузьмича С.М., Улицького В.З.,

за участі секретаря судового засідання Корнієнко О.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Луцької об'єднаної державної податкової інспекції на постанову Волинського окружного адміністративного суду від 22 квітня 2011 року у справі за позовом закритого акціонерного товариства «Гранд Маркет Груп» до Луцької об'єднаної державної податкової інспекції, Головного упрвління Державного казначейства України у Волинській області про стягнення бюджетного відшкодування з податку на додану вартість,-

В С Т А Н О В И В :

В квітні 2011 року позивач закрите акціонерне товариство «Гранд Маркет Груп» звернувся до суду з адміністративним позовом до Луцької об'єднаної державної податкової інспекції, Головного упрвління Державного казначейства України у Волинській області, в якому просив стягнути з державного бюджету суму бюджетного відшкодування за серпень 2009 року, серпень 2008 року за листопад 2008 року на користь закритого акціонерного товариства «Гранд Маркет Груп» у загальному розмірі 913596 грн.

Постановою Волинського окружного адміністративного суду від 22 квітня 2011 року позов задоволено повністю. Постановлено стягнути із закритого акціонерного товариства «Гранд Маркет Груп» суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість в розмірі 913569 грн.

Не погодившись із таким рішенням суду, його оскаржив відповідач Луцька об'єднана державна податкова інспекція, який в поданій апеляційній скарзі, вважаючи оскаржувану постанову прийнятою з порушенням норм матеріального права, просить таку скасувати та ухвалити нове рішення, яким в задоволенні позову відмовити.

В обгрунтування вимог апеляційної скарги зазначає, що бюджетне відшкодування сум податку на додану вартість здійснюється відповідно до Наказу № 451/501/132 від 03.08.2004 року, зареєстрованого Міністерством Юстиції України 04.08.2004 року № 971\9570, «Про затвердження порядку взаємодії між органами державної податкової служби України та Державного казначейства України в процесі відшкодування податку на додану вартість за висновками органів державної податкової служби України», згідно якого відшкодуванню з бюджету підлягає сума податку на додану вартість по якій настав термін відшкодування, виходячи з результатів завершених документальних перевірок, включаючи стовідсоткове проведення зустрічних перевірок по ланцюгу поставок товарів до виробника. Враховуючи відсутність інформації по проведенню зустрічних перевірок по ланцюгу до виробника, повернення позивачу надмірно сплачених сум податку на додану вартість неможливе.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши законність та обґрунтованість постанови суду в межах доводів апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Як вбачається з матеріалів справи, закритим акціонерним товариством «Гранд Маркет Груп» подано до Луцької об'єднаної державної податкової інспекції податкові декларації з податку на додану вартість, в яких заявлені суми до бюджетного відшкодування: за квітень 2008 року в розмірі 322 679 грн.; за травень 2008 року в розмірі 227 207 грн.; за серпень 2008 року в розмірі 492 104 грн.; за листопад 2008 року в розмірі 987 986,00 грн.; за серпень 2009 року в розмірі 226 091 грн.

З метою перевірки достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника в банку Луцькою об'єднаною державною податковою інспекцією проводились перевірки, за результатами яких складена, зокрема, довідка № 423/07/31398759 від 23 листопада 2009 року «Про результати позапланової виїзної перевірки закритого акціонерного товариства «Гранд Маркет Груп» з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника у банку за лютий 2009 року, серпень 2009 року, яка виникла за рахунок від'ємного значення з ПДВ, що декларувалося в січні, липні 2009 року», в якій визначено, що перевіркою буде підтверджено відображене закритим акціонерним товариством «Гранд Маркет Груп» у декларації бюджетне відшкодування за серпень 2009 року в розмірі 226 091 грн. після отримання результатів зустрічних перевірок по ланцюгу до виробника.

Працівниками Луцької об'єднаної державної податкової інспекції проведено документальну невиїзну перевірку закритого акціонерного товариства «Гранд Маркет Груп» з питань правових відносин з постачальниками першої ланки Корпорація «Альтіс-Холдинг» за липень 2009 року, які вплинули на бюджетне відшкодування по декларації за серпень 2009 року.

За результатами проведеної перевірки складено Акт № 9120/23-3/31398759 від 08.12.2010 року, на підставі якого Луцькою об'єднаною державною податковою інспекцією винесено податкове повідомлення-рішення від 28 грудня 2010 року №0001842302/0 про зменшення суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість в розмірі 87944 грн.

Вказане податкове повідомлення-рішення оскаржене позивачем в адміністративному порядку, проте на час розгляду справи судом першої інстанції доказів про скасування повідомлення-рішення 28 грудня 2010 року №0001842302/0 сторонами не надано, у зв'язку з чим неповернута сума бюджетного відшкодування за серпень 2009 року складає 138 147,00 грн.

Довідкою № 153/23-99/31398759 від 30 квітня 2009 року «Про результати позапланової виїзної перевірки закритого акціонерного товариства «Гранд Маркет Груп» з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника у банку за серпень 2008 року, листопад 2008 року, яка виникла за рахунок від'ємного значення з ПДВ, що декларувалося в червні-жовтні 2008 року» Луцька об'єднана державна податкова інспекція визначила, що перевіркою буде підтверджено відображене закритого акціонерного товариства «Гранд Маркет Груп» у декларації бюджетне відшкодування за серпень 2008 року в розмірі 492 104 грн. та за листопад 2008 року в розмірі 987 986 грн. після отримання результатів зустрічних перевірок по ланцюгу до виробника.

Луцькою об'єднаною державною податковою інспекцією проведено документальну невиїзну перевірку закритого акціонерного товариства «Гранд Маркет Груп» з питань правових відносин з постачальниками: 1 ланки Корпорація «Альтіс-Холдинг» за березень - квітень 2008 року, які вплинули на бюджетне відшкодування по деклараціях за квітень - травень 2008 року; 2 ланки товариство з обмеженою відповідальністю «Гіппо» за липень 2008 року, які вплинули на бюджетне відшкодування по декларації за серпень 2008 року; 2 ланки Корпорація «Альтіс-Холдинг» за червень 2008 року, які вплинули на бюджетне відшкодування по декларації за листопад 2008 року, за результатами якої складений акт №8923/23-3/31398759 від 30.11.2010 року та винесене на його підставі податкове повідомлення-рішення від 13.12.2010 року за №0001532302/0, яким зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість в загальному розмірі - 1 253 488 грн.

Вказане податкове повідомлення-рішення оскаржене позивачем в адміністративному порядку, проте доказів про його скасування сторонами не надано, у зв'язку з чим не повернута сума бюджетного відшкодування за серпень 2008 року склала 194 202 грн., за листопад 2008 року 32 400 грн.

Актом №782/23-4/31398759 від 12.09.2008 року про результати позапланової перевірки закритого акціонерного товариства «Гранд Маркет Груп» з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника у банку за квітень, травень 2008 року, Луцька об'єднана державна податкова інспекція визначила, що перевіркою буде підтверджено відображене закритим акціонерним товариством «Гранд Маркет Груп» у декларації бюджетне відшкодування за квітень 2008 року - 322 679 грн. та травень 2008 року - 226 141 грн. при надходженні зустрічних перевірок по ланцюгу до виробника.

Зза сукупністю заявлених закритим акціонерним товариством «Гранд Маркет Груп» сум податку на додану вартість до бюджетного відшкодування та проведених Луцькою об'єднаною державною податковою інспекцією документальних перевірок з питань достовірності нарахування сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника у банку за періоди: серпень 2009 року, серпень 2008 року, листопад 2008 року, квітень 2008 року, травень 2008 року, залишок не повернутих сум податку на додану вартість з Державного бюджету України складає 913569 грн.

Підпунктом 7.7.1 пункту 7.7 статті 7 Закону України "Про податок на додану вартість" в редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин, передбачено, що сума податку, яка підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного податкового періоду та сумою податкового кредиту такого звітного податкового періоду.

При від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з цього податку, що виник за попередні податкові періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до закону), а при його відсутності - зараховується до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.

Згідно підпунктів 7.7.2 та 7.7.4 пункту 7.7 статті 7 цього Закону якщо у наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, має від'ємне значення, то: а) бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів (послуг) у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів (послуг); б) залишок від'ємного значення після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.

Платник податку, який має право на одержання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення повної суми бюджетного відшкодування, подає відповідному податковому органу податкову декларацію та заяву про повернення такої повної суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації.

У зв'язку з наявністю від'ємного значення між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту та відповідно до зазначених вимог ст. 7 цього Закону закритим акціонерним товариством «Гранд Маркет Груп» подано до Луцької об'єднаної державної податкової інспекції податкові декларації та заяви про повернення сум бюджетного відшкодування за серпень 2009 року, серпень 2008 року, листопад 2008 року, квітень 2008 року та травень 2008 року.

Підпунктом 7.7.5 пункту 7.7 статті 7 Закону встановлено, що протягом 30 днів, наступних за днем отримання податкової декларації, податковий орган проводить документальну невиїзну перевірку (камеральну) заявлених у ній даних. За наявності достатніх підстав вважати, що розрахунок суми бюджетного відшкодування було зроблено з порушенням норм податкового законодавства, податковий орган має право протягом такого ж строку провести позапланову виїзну перевірку (документальну) платника для визначення достовірності нарахування такого бюджетного відшкодування.

Відповідно до п. 9 ч. 6 ст. 11-1 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" в редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин, органи державної податкової служби проводять позапланову виїзну перевірку, якщо платником подано декларацію з відємним значенням з податку на додану вартість, яке становить більше 100 тис. гривень.

На цій підставі податковим органом проведені позапланові виїзні та документальну невиїзну перевірки закритого акціонерного товариства «Гранд Маркет Груп» з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додну вартість на рахунок платника у банку за серпень 2009 року, серпень 2008 року, листопад 2008 року, квітень 2008 року та травень 2008 року, якими підтверджено достовірність нарахування бюджетного відшкодування за серпень 2009 року, серпень 2008 року, листопад 2008 року, квітень 2008 року та травень 2008 року.

Згідно ч. 2 пп. 7.7.5 пп. 7.7.6 п. 7.7 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість» податковий орган зобов'язаний у п'ятиденний термін після закінчення перевірки надати органу державного казначейства висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету.

На підставі отриманого висновку відповідного податкового органу орган державного казначейства надає платнику податку зазначену у ньому суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунку на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом пяти операційних днів після отримання висновку податкового органу.

Всупереч наведених вимог Луцькою об'єднаною державною податковою інспекцією не надано органу державного казначейства висновків із зазначенням сум, що підлягали відшкодуванню з бюджету за серпень 2009 року, серпень 2008 року, листопад 2008 року, квітень 2008 року та травень 2008 року.

З пояснень апелянта вбачається, що надання висновків на відшкодування сум податку на додану вартість в загальному розмірі 913569 грн. є неможливим, оскільки на виконання пункту 5 наказу Державної податкової адміністрації України "Щодо здійснення ефективного контролю за правомірністю відшкодування з бюджету сум податку на додану вартість " від 12.11.2002 року № 538, наказу Державної податкової адміністрації України, Міністерства фінансів України, Державного казначейства України "Про затвердження Порядку взаємодії між органами державної податкової служби України, Міністерства фінансів України та Державного казначейства України в процесі відшкодування податку на додану вартість за висновками органів державної податкової служби України та погашення простроченої бюджетної заборгованості з податку на додану вартість шляхом видачі облігацій внутрішньої державної позики" від 3 серпня 2004 року № 451/501/132 податковою інспекцією надіслано запити на підтвердження сплачених сум податку на додану вартість по основних постачальниках, відповіді на які не отримано.

Враховуючи вищенаведені норми Закону України «Про податок на додану вартість», колегією суддів не приймаються до уваги доводи Луцької об'єднаної державної податкової інспекції в підтвердження законності дій по ненаданню висновку на відшкодування податку на додану вартість, оскільки Закон України «Про податок на додану вартість» не ставить у залежність право платника податку на відшкодування від'ємного значення сум податку на додану вартість від отримання відповідей на запити щодо сплати податку на додану вартість контрагентами по ланцюгу до виробника, а передбачає обов'язок (ч. 2 пп. 7.7.5 п. 7.7 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість») податкового органу надати такий висновок, якщо при перевірці не виявлено невідповідності суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податковій декларації. Крім того, названі вище накази також не містять заборони на надання висновку за відсутності відповідей на запити.

Оскільки матеріалами перевірок підтверджено правомірність заявлених позивачем до бюджетного відшкодування сум в розмірі 913569 грн. у деклараціях за серпень 2009 року, серпень 2008 року, листопад 2008 року, квітень 2008 року та травень 2008, доказів про невідповідність заявлених до відшкодування сум податковим органом не подано, а також з урахуванням того, що за результатами перевірок відповідачем не виявлено фіктивних господарських операцій між позивачем та його контрагентами, по яких було заявлено бюджетне відшкодування, суд дійшов висновку, що бездіяльність податкової інспекції, яка виявилась у ненаданні висновків на відшкодування податку на додану вартість закритому акціонерному товариству «Гранд Маркет Груп» на загальну суму 913569 грн., є протиправною.

Згідно підпункту 7.7.10 пункту 7.7 України «Про податок на додану вартість» джерелом сплати бюджетного відшкодування (у тому числі бюджетного боргу) є загальні доходи Державного бюджету України.

Враховуючи те, що станом на 22.04.2011 року товариству не відшкодовано 913569 грн. податку на додану вартість, суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що позовні вимоги про стягнення з Державного бюджету України даної суми бюджетного відшкодування є підставними та підлягають до задоволення.

Таким чином, колегія суддів приходить до висновку, що оскаржувана постанова є законною та обґрунтованою, а доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому підстави для скасування оскаржуваної постанови відсутні.

Керуючись ч. 3 ст. 160, ст.ст. 195, 196, п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. 200, п. 1 ч. 1 ст. 205, ст. ст. 206, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

У Х В А Л И В:

Апеляційну скаргу Луцької об'єднаної державної податкової інспекції залишити без задоволення, а постанову Волинського окружного адміністративного суду від 22 квітня 2011 року у справі № 2а-0370/898/11 - без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Головуючий суддя В.М. Каралюс

суддя С.М. Кузьмич

суддя В.З. Улицький

Повний текст ухвали виготовлений 13.09.2013 року