ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 вересня 2013 року Справа № 28095/10
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Макарика В.Я.
суддів Глушка І.В.
Большакової О.О.
за участю секретаря судового засідання - Ливак М.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Виконавчої дирекції Чернівецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності на постанову Чернівецького окружного адміністративного суду від 12.05.2010р. по справі № 2а-665/10/2470 за позовом Виконавчої дирекції Чернівецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності до приватного підприємця ОСОБА_2 про стягнення заборгованості,-
В С Т А Н О В И В:
26 січня 2010 року Виконавча дирекція Чернівецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності звернулася до суду з адміністративним позовом до приватного підприємця ОСОБА_2 в якому просила стягнути з приватного підприємця ОСОБА_2 на користь виконавчої дирекції Чернівецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності фінансові санкції в розмірі 8075 грн. 76 коп.
Постановою Чернівецького окружного адміністративного суду від 12.05.2010р. у задоволенні позову Виконавчої дирекції Чернівецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності до приватного підприємця ОСОБА_2 про стягнення заборгованості відмовлено .
Не погодившись з таким рішенням суду 1 інстанції Виконавча дирекція Чернівецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності оскаржила його в апеляційному порядку, вважає, що постанова суду від 12 травня 2010 року прийнята без врахування фактичних обставин справи та постановлена з порушенням норм матеріального права. Тому просить постанову Чернівецького окружного адміністративного суду від 12.05.2010 року скасувати, та прийняти нову постанову суду, якою задовольнити позовні вимоги виконавчої дирекції в повному обсязі.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги, апелянт зазначає, що посилання суду першої інстанції на пропущення позивачем строку звернення до адміністративного суду визначеного ст. 99 КАС України є неправомірними, оскільки відповідно до п.2 ч.2 ст. 38 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», строки давності про стягнення страхових внесків, пені та фінансових санкцій передбачених цією статтею, не застосовуються.
Представник приватного підприємця ОСОБА_2 у судове засідання в судове засідання на виклик суду не з'явилися, що не перешкоджає розгляду справи у його відсутності згідно із ч.4 ст. 196 КАС України.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційну скаргу виконавчої дирекції Чернівецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності слід задовольнити, а оскаржувану постанову скасувати та прийняти нову, якою позовні вимоги задовольнити. При цьому колегія суддів виходить з наступних міркувань.
Відповідно до ч.1 ст. 9 Закону України ««Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» (далі - Закон) Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (далі - Фонд) є органом, який здійснює керівництво та управління загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, провадить акумуляцію страхових внесків та інших коштів, призначених для фінансування матеріального забезпечення та соціальних послуг, види яких передбачені статтею 34 цього Закону, та забезпечує їх надання, а також здійснює контроль за використанням цих коштів. Фонд належить до цільових позабюджетних страхових фондів.
Частиною 1 ст. 10 Закону управління Фондом здійснюють правління та виконавча дирекція Фонду. В Автономній Республіці Крим, областях та в містах Києві і Севастополі безпосереднє управління здійснюють правління та виконавча дирекція відповідних відділень Фонду.
Відповідно до ч.1 ст. 30 Закону страхувальник-роботодавець несе відповідальність за ухилення від реєстрації як платника страхових внесків, несвоєчасність сплати та неповну сплату страхових внесків, у тому числі страхових внесків, що сплачують застраховані особи через рахунки роботодавців, а також за порушення порядку використання страхових коштів.
У разі несвоєчасної сплати страхових внесків страхувальником, у тому числі через ухилення від реєстрації як платника страхових внесків, або неповної їх сплати страхувальник сплачує суму донарахованих контролюючим органом страхових внесків (недоїмки), штраф та пеню.
За порушення строку реєстрації страхувальника як платника страхових внесків або несвоєчасність сплати страхових внесків на нього накладається штраф у розмірі 50 відсотків суми належних до сплати страхових внесків за весь період, який минув з дня, коли страхувальник повинен був зареєструватися.
За неповну сплату страхових внесків на страхувальника накладається штраф у розмірі прихованої (заниженої) суми заробітної плати, на яку відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески, а в разі повторного порушення - у трикратному розмірі зазначеної суми.
За порушення порядку витрачання страхових коштів накладається штраф у розмірі 50 відсотків належної до сплати суми страхових внесків.
Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки (без урахування штрафів) за весь її строк.
Частиною другою цієї ж статті встановлено, що не сплачені в строк страхові внески, пеня і штраф стягуються в доход Фонду із страхувальника у безспірному порядку.
Строк давності в разі стягнення страхових внесків, пені та фінансових санкцій, передбачених цією статтею, не застосовується.
Відповідно до ч. 2, 3 ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Таким чином Кодексом адміністративного судочинства України встановлена можливість існування інших строків звернення до суду.
Колегія суддів вважає невірним рішення суду першої інстанції з посилання на статтю 99 КАС України та роблячи висновок про пропущення строку звернення до суду, так як спеціальним законом, яким є Закон України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у звязку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» встановлено, що строки давності в разі стягнення страхових внесків, пені та фінансових санкцій, передбачених цією статтею, не застосовуються.
З огляду на наведене апеляційні вимоги виконавчої дирекції Чернівецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності слід задовольнити.
Керуючись ч.3 ст.160, ст.195, ст.196, п.3 ч.1 ст.198, ст.202, ч.2 ст.205, ст.207, ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Апеляційну скаргу виконавчої дирекції Чернівецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності задовольнити, постанову Чернівецького окружного адміністративного суду від 12.05.2010р. по справі № 2а-665/10/2470 скасувати та прийняти нову, якою позовні вимоги задовольнити.
Стягнути з приватного підприємця ОСОБА_2 на користь виконавчої дирекції Чернівецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (т/р 2560444 в ЧОД ВАТ «Райффайзен банк Аваль», МФО 356464, код ЄДРПОУ 26036337) фінансові (штрафні) санкції в розмірі 8075( вісім тисяч сімдесят п'ять) грн.76 коп..
Постанова апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції протягом двадцяти днів з дня набрання постановою законної сили, а у разі складення постанови в повному обсязі, відповідно до ч.3 ст. 160 КАС України з дня складення постанови в повному обсязі.
Головуючий суддя : В.Я. Макарик
Судді : І.В.Глушко
О.О. Большакова