Ухвала суду № 33727048, 18.09.2013, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.09.2013
Номер справи
2а-10180/12/1370
Номер документу
33727048
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 вересня 2013 р. Справа № 876/5007/13

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючого-судді Костіва М.В.,

суддів Шавеля Р.М., Запотічного І.І.

за участю секретаря Губач Х.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Самбірському районі Львівської області Державної податкової служби на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 20.02.2013 року в справі №2а-10180/12/1370 за позовом Державної податкової інспекції у Самбірському районі Львівської області Державної податкової служби до Виконавчого комітету Самбірської міської ради Львівської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Самбірська Житлово-експлуатаційна контора №1 про стягнення заборгованості,

встановив:

В грудні 2012 року Державна податкова інспекція у Самбірському районі Львівської області Державної податкової служби звернулася до суду з позовом до Виконавчого комітету Самбірської міської ради Львівської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Самбірська Житлово-експлуатаційна контора № 1, про стягнення податкового боргу з ЖЕК № 1 шляхом стягнення коштів у банках виконавчого комітету Самбірської міської ради Львівської області на суму 377 782 грн. 85 коп.

Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 20.02.2013 року в справі №2а-10180/12/1370 в задоволенні позовних вимог відмовлено.

Не погодившись з судовим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Львівського окружного адміністративного суду від 20.02.2013 року та прийняти нову постанову суду, якою задовольнити позовні вимоги у повному обсязі. Апеляційна скарга мотивована порушенням судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, які полягають у неврахуванні вимог Податкового кодексу України в частині обов'язку податкового органу звернутися до органу місцевого самоврядування для фінансування витрат з погашення податкового боргу комунального підприємства, майно якого є власністю територіальної громади.

Представник позивача в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце судового розгляду повідомлений належним чином.

Представники відповідача та третьої особи в судовому засіданні заперечували проти доводів апеляційної скарги та просили рішення суду першої інстанції залишити без змін.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, пояснення представників відповідача та третьої особи, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає за необхідне вимоги, викладені в апеляційній скарзі, залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції залишити без змін, з наступних підстав.

Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що Самбірська Житлово-експлуатаційна контора № 1 зареєстрована у встановленому законом порядку як юридична особа Виконавчим комітетом Самбірської міської ради Львівської області 06.05.1994 року, включена до ЄДРПОУ та присвоєно ідентифікаційний код 05452267, взята на облік платника податків ДПІ в Самбірському районі Львівської області ДПС 10.05.1994 року № 72.

Відповідно до довідки ДПІ у Самбірському районі Львівської області ДПС від 29.11.2012 року № 3812/10/19-009/1532 станом на 29.11.2012 року сума податкового боргу Самбірської ЖЕК № 1 становить 377 782,85 грн. (в т.ч. 357 785,06 грн. по податку на додану вартість, 19997,79 грн. - земельного податку).

Оскільки Самбірська Житлово-експлуатаційна контора № 1 є комунальним підприємством виконавчого комітету Самбірської міської ради, майно Самбірської Житлово-експлуатаційної контори № 1 перебуває у власності територіальної громади м. Самбора та передане йому Самбірською міською радою у володіння та користування, ДПІ у Самбірському районі Львівської області ДПС зверталась до Самбірського міського голови з подання щодо прийняття рішення згідно з п.1 ст. 96 Податкового кодексу України щодо погашення заборгованості Самбірської Житлово-експлуатаційної контори № 1 (лист від 11.01.2011 року № 414/10/24-009/56, від 18.02.2011 року № 2023/10/24-009/252, від 17.10.2011 року № 13944/24-009/1649, від 10.04.2012 року № 43/19-009/135, 15.08.2012 року № 238/9/19-009/914, від 28.11.2012 року № 3801/19-009/1522, від 16.01.2013 року № 18/9/19-009/92. Однак, Самбірською міською радою по суті жодного із рішень, передбачених п. 96.1 ст. 96 Податкового кодексу України, щодо Самбірської Житлово-експлуатаційна контори № 1 прийнято не було.

Відмовляючи в задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що сума податкового боргу в розмірі 377 782 грн. 85 коп. не підлягає стягненню з виконавчого комітету Самбірської міської ради у зв'язку з недотриманням позивачем процедури звернення стягнення боргу за рахунок коштів органу місцевого самоврядування.

Колегія суддів вважає такий висновок суду першої інстанції обґрунтованим, з огляду на наступне.

Відповідно до довідки ДПІ у Самбірському районі Львівської області ДПС від 29.11.2012 року № 3812/10/19-009/1532 станом на 29.11.2012 року сума податкового боргу Самбірської ЖЕК № 1 становить 377 782,85 грн. (в т.ч. 357 785,06 грн. по податку на додану вартість, 19997,79 грн. - земельного податку).

Вказана сума заборгованості на загальну суму 377782.85 грн. є узгодженим податковим зобов'язанням відповідача та відповідно до ПКУ, є податковим боргом відповідача.

Згідно з п. п. 95.1, 95.2, 95.3 ст. 95 Податкового кодексу України орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги. Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.

Орган державної податкової служби звертається до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.

Рішення суду щодо надання вказаного дозволу є підставою для прийняття органом державної податкової служби рішення про погашення усієї суми податкового боргу. Рішення органу державної податкової служби підписується його керівником та скріплюється гербовою печаткою органу державної податкової служби. Перелік відомостей, які зазначаються у такому рішенні, встановлюється центральним органом державної податкової служби.

З матеріалів справи вбачається, що позивач не звертався до суду з позовом про стягнення заборгованості з рахунків Самбірської Житлово-експлуатаційна контори № 1, відкритих у банківських установах, які обслуговують такого платника.

Відповідно до п. 96.1 ст. 96 Податкового кодексу України у разі якщо сума коштів, отримана від продажу внесеного в податкову заставу майна комунального підприємства, не покриває суму його податкового боргу і витрат, пов'язаних з організацією та проведенням публічних торгів, або у разі відсутності у такого боржника власного майна, що відповідно до законодавства України може бути внесено в податкову заставу та відчужено, орган державної податкової служби зобов'язаний звернутися до органу місцевого самоврядування чи органу виконавчої влади, до сфери управління якого належить майно такого платника податків, з поданням щодо прийняття рішення про:

- виділення коштів місцевого бюджету на сплату податкового боргу такого платника податків. Рішення про фінансування таких витрат розглядається на найближчій сесії відповідної ради;

- затвердження плану досудової санації такого платника податків, який передбачає погашення його податкового боргу;

- ліквідацію такого платника податків та призначення ліквідаційної комісії;

- прийняття сесією відповідної ради рішення щодо порушення справи про банкрутство платника податків.

Таким чином, орган державної податкової служби з метою стягнення податкового боргу платника податків діє у наступній послідовності: спершу звертає стягнення на кошти на рахунках у банках, що належать такому платнику податків, а також готівкові кошти, і лише в разі їх недостатності - на майно такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Згідно з нормою п.95.3 ст.95 Податкового кодексу України орган державної податкової служби повинен звернутися до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.

Як вбачається з матеріалів справи, згідно з витягом про реєстрацію в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна майно Самбірської Житлово-експлуатаційна контори № 1 перебуває в податковій заставі.

Однак в матеріалах справи відсутні докази звернення позивача до суду з позовом про надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу Самбірської Житлово-експлуатаційної контори № 1 за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.

Відтак, суд першої інстанції дійшов вірного висновку, з яким погоджується і колегія суддів апеляційного суду, що позивачем не дотримано встановлений Податковим кодексом України порядок погашення та стягнення податкового боргу Самбірської житлово-експлуатаційної контори № 1, отже, звернення податкового органу до суду з позовом про стягнення податкового боргу з ЖЕК № 1 шляхом стягнення коштів з рахунків у банках виконавчого комітету Самбірської міської ради Львівської області в сумі 377 782 грн. 85, є передчасним та необґрунтованим.

Відповідно до ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст.ст. 160, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, апеляційний суд -

у х в а л и в :

Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Самбірському районі Львівської області Державної податкової служби - залишити без задоволення, а постанову Львівського окружного адміністративного суду від 20.02.2013 року в справі №2а-10180/12/1370 - без змін.

Ухвала набирає законної сили негайно після проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом 20-ти днів після набрання нею законної сили, а уразі складення такої в порядку ч. 3 ст. 160 КАС України, протягом того ж строку з часу складення в повному обсязі.

Повний текст ухвали складено 23.09.2013 року.

Головуючий суддя : Костів М.В.

Судді: Шавель Р.М.

Запотічний І.І.