ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19 вересня 2013 р.Справа № 2а-5157/12/2170
Категорія: 5.1.1 Головуючий в 1 інстанції: Кисильова О.Й.
Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді: Романішина В.Л.,
суддів: Димерлія О.О., Єщенка О.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні суду в місті Одесі апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м. Херсоні Херсонської області Державної податкової служби на постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 14 березня 2013 року у справі за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «АМАТ ХЕРСОН» до Державної податкової інспекції у м. Херсоні Херсонської області Державної податкової служби, Відділу державної реєстрації виконавчого комітету Херсонської міської ради про визнання протиправними дій, скасування запису та рішення про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість,
ВСТАНОВИВ:
В грудні 2012р. ТОВ «АМАТ ХЕРСОН» звернулося до Херсонського окружного адміністративного суду з позовом до ДПІ у м. Херсоні Херсонської області ДПС, Відділу державної реєстрації виконавчого комітету Херсонської міської ради про: визнання незаконними дій Відділу державної реєстрації виконавчого комітету Херсонської міської ради щодо внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців інформації щодо відсутності юридичної особи ТОВ «АМАТ ХЕРСОН» за місцезнаходженням (запис №15, реєстраційна дія 30.10.2012р. за №14991430014008836); скасування реєстраційної дії №14991430014008836 від 30.10.2012р. щодо відсутності юридичної особи за місцезнаходженням; визнання незаконними дій ДПІ у м. Херсоні Херсонської області ДПС щодо анулювання реєстрації платника податку на додану вартість ТОВ «АМАТ ХЕРСОН»; скасування рішення №173/15-3 про анулювання реєстрації платника ПДВ ТОВ «АМАТ ХЕРСОН» від 01.11.2012р.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що для вчинення державним реєстратором дій щодо внесення до ЄДРПОУ відомостей про відсутність товариства за місцезнаходженням не було жодних підстав, оскільки позивач підтверджував відомості про юридичну особу протягом вересня-жовтня 2012 року шість разів. Відтак, анулювання реєстрації платника ПДВ, на підставі неправомірно внесеного запису про відсутність юридичної особи за місцезнаходженням, є незаконним.
Постановою Херсонського окружного адміністративного суду від 14.03.2013р. позов задоволено частково. Визнано протиправними дії Відділу державної реєстрації виконавчого комітету Херсонської міської ради щодо внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців інформації щодо відсутності юридичної особи ТОВ «АМАТ ХЕРСОН» за місцезнаходженням. Скасовано запис №14991430014008836 від 30.10.2012р. про відсутність юридичної особи ТОВ «АМАТ ХЕРСОН» за місцезнаходженням. Скасовано рішення ДПІ у м. Херсоні Херсонської області ДПС №173/15-3 від 01.11.2012р. про анулювання реєстрації платника ПДВ ТОВ «АМАТ ХЕРСОН». В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись з зазначеним судовим рішенням, ДПІ у м. Херсоні Херсонської області ДПС подала апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції як таку, що прийнята із порушенням норм матеріального та процесуального права, без повного з'ясування обставин справи, та прийняти нову постанову, якою позов ТОВ «АМАТ ХЕРСОН» залишити без задоволення.
Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.
З матеріалів справи вбачається, що ТОВ «АМАТ ХЕРСОН» є юридичною особою та зареєстровано ДПІ у м. Херсоні Херсонської області ДПС як платник податку на додану вартість 16.07.2010р., за номером свідоцтва 100293478. Відповідно до Витягу з Єдиного державного реєстру, місцезнаходженням позивача є: 73000, Херсонська обл., м.Херсон, Комсомольський район, вулиця Дорофеєва, будинок 34, квартира 54.
30.10.2012р. державним реєстратором відділу державної реєстрації виконавчого комітету Херсонської міської ради до Єдиного державного реєстру внесено запис №14991430014008836 про відсутність ТОВ «АМАТ ХЕРСОН» (код 35330301) за місцезнаходженням.
Рішенням ДПІ у м. Херсоні №173/15-3 від 01.11.2012р. реєстрацію платника податку на додану вартість ТОВ «АМАТ ХЕРСОН» анульовано на підставі пп. «ж» п.184.1 ст.184 Податкового кодексу України.
Задовольняючи частково позов ТОВ «АМАТ ХЕРСОН» суд першої інстанції прийшов до висновку, що відповідачами, як суб'єктами владних повноважень, не дотримано передбаченого чинним законодавством переліку дій для встановлення правових підстав щодо винесення рішення про анулювання свідоцтва платника ПДВ. Колегія суддів погоджується з таким висновком Херсонського окружного адміністративного суду.
Відповідно до абз.5 ст.1 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» (далі - Закон) місцезнаходженням юридичної особи є адреса органу або особи, які відповідно до установчих документів юридичної особи чи закону виступають від її імені.
Статтею 16 вказаного Закону передбачено, що з метою забезпечення органів державної влади та учасників цивільного обороту достовірною інформацією про юридичних осіб та фізичних осіб (підприємців) створюється Єдиний державний реєстр, який містить відомості щодо місцезнаходження юридичної особи, дати та номеру записів про проведення державної реєстрації юридичної особи, дати та номери записів про внесення змін до нього, дати видачі або заміни свідоцтва про державну реєстрацію, дані про установчі документи, дати та номери записів про внесення змін до них, про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням, тощо.
Згідно ч.11, ч.12 ст.19 Закону юридична особа зобов'язана подавати (надсилати) щороку протягом місяця, що настає за датою державної реєстрації, починаючи з наступного року, державному реєстратору для підтвердження відомостей про юридичну особу відповідну реєстраційну картку про підтвердження відомостей про юридичну особу. У разі ненадходження в установлений частиною одинадцятою цієї статті строк реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу державний реєстратор зобов'язаний надіслати рекомендованим листом протягом п'яти робочих днів з дати, встановленої для подання реєстраційної картки, юридичній особі повідомлення щодо необхідності подання державному реєстратору зазначеної реєстраційної картки. У разі надходження державному реєстратору від органу державної податкової служби повідомлення встановленого зразка про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням, державний реєстратор зобов'язаний надіслати рекомендованим листом протягом п'яти робочих днів з дати надходження зазначеного повідомлення юридичній особі повідомлення щодо необхідності подання державному реєстратору реєстраційної картки.
У разі неподання юридичною особою протягом місяця з дати надходження їй відповідного повідомлення реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу державний реєстратор повинен внести до Єдиного державного реєстру запис про відсутність підтвердження зазначених відомостей датою, яка встановлена для чергового подання реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу (ч.14 ст.19 Закону).
Відповідно до п.68.1 ст.68 розділу II ПК України орган державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців не пізніше наступного робочого дня з дати державної реєстрації такої особи, державної реєстрації припинення юридичної особи чи підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця, внесення будь-яких інших записів до ЄДР повинен передати відповідному органу державної податкової служби повідомлення та відомості з реєстраційної картки про вчинення реєстраційних дій, передбачених Законом.
Порядком обліку платників податків і зборів, затв. наказом ДПА України від 22.12.2010р. N979, передбачено, що у разі виявлення факту відсутності платника податків за його місцезнаходженням (місцем проживання) складається акт перевірки місцезнаходження (місця проживання) платника податків та проводиться робота із з'ясування фактичного місця розташування (місцезнаходження, місця проживання) платника податків, відповідальних та пов'язаних осіб. У разі неможливості вручення платнику податків довідки, свідоцтва, листа чи будь-якого іншого документа, направленого органом державної податкової служби, у зв'язку з відсутністю платника податків за місцезнаходженням (місцем проживання), замість акта перевірки місцезнаходження (місця проживання) платника податків оформляється довідка про неможливість вручення документа платнику податків із зазначенням причин та додаванням відповідних документів (за наявності). Якщо запит формується засобами АІС «РПП», то до Єдиного банку даних про платників податків - юридичних осіб та Реєстру самозайнятих осіб відповідного рівня автоматично вносяться дані про подання запиту (змінюється стан платника податків). Якщо запит формується без використання АІС «РПП», то копія запиту надається до підрозділу реєстрації та обліку платників податків для внесення відповідної відмітки до названих баз даних (змінюється стан платника податків).Запити на встановлення місцезнаходження (місця проживання) оформлюються на кожного платника податків окремо. Підрозділ реєстрації та обліку платників податків не пізніше наступного робочого дня після отримання від підрозділу податкової міліції інформації щодо встановлення місцезнаходження (місця проживання) платника податків готує та надає керівнику (заступнику керівника) органу державної податкової служби пропозиції щодо зміни стану платника податків у вигляді переліку для затвердження із зазначенням стану платника, який внесено до Єдиного банку даних про платників податків - юридичних осіб або Реєстру самозайнятих осіб, та нового стану. До переліку додаються надані підрозділом податкової міліції матеріали щодо встановлення місцезнаходження (місця проживання) платників податків, зазначених у переліку. На підставі затвердженого керівником (заступником керівника) переліку, підрозділ реєстрації та обліку платників податків вносить відповідні зміни щодо стану платника податків до Єдиного банку даних про платників податків - юридичних осіб або Реєстру самозайнятих осіб. Якщо за результатами заходів щодо встановлення фактичного місцезнаходження юридичної особи підрозділами податкової міліції буде підтверджено відсутність такої особи за місцем знаходження або встановлено, що фактичне місцезнаходження юридичної особи не відповідає зареєстрованому місцезнаходженню, структурні підрозділи органу державної податкової служби вносять пропозиції у вигляді висновку керівнику (заступнику керівника) органу державної податкової служби про доцільність/недоцільність направлення державному реєстратору повідомлення про відсутність юридичної особи її за місцезнаходженням. У разі прийняття керівником (заступником керівника) органу державної податкової служби рішення про направлення державному реєстратору повідомлення про відсутність платника податків за місцезнаходженням, підрозділ реєстрації та обліку платників податків формує та надсилає державному реєстратору повідомлення про відсутність юридичної особи за місцезнаходженням за формою № 18-ОПП.
Згідно п.п. 5.1, 5.2, 5.3, 5.4. 5.5 п.5 розділу V Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість, затв. Наказом ДПА України від 22.12.2010р. №978, податкові органи здійснюють постійний моніторинг платників ПДВ, включених до Реєстру, та приймають рішення про анулювання реєстрації платників ПДВ у разі існування відповідних підстав. Рішення про анулювання реєстрації за ініціативою податкового органу приймаються за наявності відповідних підтвердних документів (відомостей). Такими документами є: повідомлення державного реєстратора, відомості з Єдиного державного реєстру щодо наявності запису про відсутність юридичної особи або фізичної особи - підприємця за місцезнаходженням (місцем проживання) або запису про відсутність підтвердження відомостей про юридичну особу (підстава підпункт «ж» п.184.1 ст.184 розділу V Кодексу). За наявності зазначених підтвердних документів (відомостей) податковий орган приймає рішення про анулювання реєстрації особи - платника ПДВ незалежно від здійснення податковим органом документальних та камеральних перевірок такої особи і їх результатів, а також обов'язку такої особи бути зареєстрованою та/або нараховувати чи сплачувати податок на додану вартість відповідно до законодавства.
Відповідно до пп.«ж» п.184.1 ст.184 розділу V ПК України реєстрація діє до дати анулювання реєстрації платника податку, яка проводиться шляхом виключення з реєстру платників податку і відбувається у разі якщо в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб підприємців наявний запис про відсутність юридичної особи або фізичної особи за її місцезнаходженням (місцем проживання) або запис про відсутність підтвердження відомостей про юридичну особу.
Як вбачається з матеріалів справи, 30.08.2012р. на виконання вимог ч.11 ст.19 Закону, позивачем подано реєстраційну картку про підтвердження відомостей про юридичну особу, на підставі чого до Єдиного державного реєстру державним реєстратором 30.08.2012р. внесено запис №14991060008008836 про підтвердження відомостей про юридичну особу ТОВ «АМАТ ХЕРСОН». Також, записи про підтвердження відомостей про товариство державним реєстратором до Єдиного державного реєстру було внесено 07.09.2012р., 12.09.2012р., 19.09.2012р., 02.10.2012р. та 22.10.2012р. Підставою для внесення державним реєстратором таких записів було надходженням від ДПІ у м. Херсоні Херсонської області ДПС повідомлень про відсутність ТОВ «АМАТ ХЕРСОН» за місцезнаходженням.
Зокрема, з матеріалів справи вбачається, що 20.09.2012р. ДПІ у м. Херсоні Херсонської області ДПС до відділу державної реєстрації виконавчого комітету Херсонської міської ради надіслано повідомлення №682/18-438 про відсутність юридичної особи ТОВ «АМАТ ХЕРСОН» за її місцезнаходженням.
26.09.2012р. державним реєстратором відділу державної реєстрації виконавчого комітету Херсонської міської ради на адресу ТОВ «АМАТ ХЕРСОН» надіслано повідомлення за №02-321 щодо необхідності подання державному реєстратору реєстраційної картки у термін до 26.10.2012р. з підтвердженням реєстраційних відомостей щодо свого місцезнаходження. Дане повідомлення надіслано позивачу рекомендованою кореспонденцією та 27.10.2012р. повернуто до державного реєстратора із відміткою «за закінченням терміну зберігання», що сторонами не заперечується. Зазначене і стало підставою для внесення 30.10.2012р. державним реєстратором відділу державної реєстрації виконавчого комітету Херсонської міської ради до Єдиного державного реєстру запису №14991430014008836 про відсутність ТОВ «АМАТ ХЕРСОН» (код 35330301) за місцезнаходженням.
Однак, з матеріалів справи також вбачається, що починаючи з 26.09.2012р., керівник ТОВ «АМАТ ХЕРСОН» Метела Г.Є. особисто подавала державному реєстратору відділу державної реєстрації виконавчого комітету Херсонської міської ради реєстраційні картки про підтвердження відомостей про юридичну особу 02.10.2012р. та 22.10.2012р. Як правильно встановлено судом першої інстанції, з дати відправлення позивачу повідомлення щодо необхідності подання реєстраційної картки до Єдиного державного реєстру державним реєстратором двічі внесено записи щодо підтвердження відомостей про юридичну особу, що дає змогу дійти висновку, що до встановленого державним реєстратором терміну товариство двічі підтвердило відомості щодо свого місцезнаходження.
Незважаючи на підтвердження ТОВ «АМАТ ХЕРСОН» відомостей про його місцезнаходження, державним реєстратором безпідставно 30.10.2012р. внесено до Єдиного державного реєстру запис про відсутність юридичної особи ТОВ «АМАТ ХЕРСОН» (код 35330301) за її місцезнаходженням.
На підставі викладеного, колегія суддів вважає правильним висновок суду першої інстанції, що оскільки позбавлення ТОВ «АМАТ ХЕРСОН» статусу платника ПДВ відбулося на підставі протиправного внесення держреєстратором до Єдиного державного реєстру запису про відсутність позивача за місцезнаходженням, тому права останнього підлягають захисту шляхом скасування рішення ДПІ від 01.11.2012р. №173/15-3 про анулювання реєстрації платника ПДВ.
Слід зазначити, що як вбачається із запису у Єдиному державному реєстрі від 02.11.2012р. №14991060015008836 станом на 02.11.2012р. у Єдиному державному реєстрі знову наявний запис про підтвердження відомостей про позивача. Як наслідок, державний реєстратор виконкому Херсонської міськради навівши у реєстрі відомості щодо підтвердження місцезнаходження товариства фактично сам спростував раніше внесений запис щодо відсутності позивача за місцезнаходженням.
При розгляді справи судом першої інстанції правильно застосовано норми матеріального та процесуального права, вірно встановлено фактичні обставини справи та дана відповідна правова оцінка. Доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують, підстав для скасування рішення суду та задоволення апеляційної скарги не вбачається.
В силу ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст. ст. 185, 195, 197, 198 ч.1 п.1, 200, 205 ч.1 п.1, 206 КАС України, суд
УХВАЛИВ :
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м. Херсоні Херсонської області Державної податкової служби залишити без задоволення, а постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 14 березня 2013 року - без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів.
Головуючий суддя Романішин В.Л.
Судді Димерлій О.О.
Єщенко О.В.