Ухвала суду № 33732027, 23.09.2013, Касаційний адміністративний суд Верховного Суду (до 15.12.2027 - Вищий адміністративний суд України)

Дата ухвалення
23.09.2013
Номер справи
к-21518/10-с
Номер документу
33732027
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

23 вересня 2013 року м. Київ К-21518/10

Вищий адміністративний суд України в складі колегії суддів:

головуючого Ланченко Л.В.

суддів Пилипчук Н.Г.

Степашка О.І.

розглянувши у попередньому судовому засіданні касаційну скаргу

Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків в м.Сімферополі Автономної Республіки Крим (правонаступника Державної податкової інспекції у м.Сімферополі)

на постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 28.09.2009 та ухвалу Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 20.04.2010

у справі №2-а-9669/09/12/0170

за позовом Відкритого акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Кримгаз»

до Державної податкової інспекції у м.Сімферополі

про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -

ВСТАНОВИВ:

Постановою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 28.09.2009, залишеною без змін ухвалою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 20.04.2010, позов задоволено повністю. Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення ДПІ у м.Сімферополі від 03.08.2009 №0006511503/0 про визначення суми податкового зобов'язання в розмірі 15620,18 грн.

У справі відкрито касаційне провадження за касаційною скаргою відповідача, у якій ставиться питання про скасування рішення суду першої та апеляційної інстанції та прийняття нового рішення про відмову в позові, з підстав порушення норм матеріального права.

Відповідно до ст.55 КАС України у справі проведено заміну сторони позивача Відкритого акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Кримгаз» на правонаступника Публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації «Кримгаз» та сторони відповідача Державної податкової інспекції у м.Сімферополі на правонаступника Спеціалізовану державну податкову інспекцію по роботі з великими платниками податків в м.Сімферополі Автономної Республіки Крим.

Перевіривши повноту встановлення обставин справи та правильність їх юридичної оцінки в судових рішеннях, в межах доводів касаційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з такого.

Відповідачем проведена камеральна перевірка уточнюючого податкового розрахунку щодо суми збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності, поданого позивачем за січень 2009 року, за результатами якої складено акт від 23.07.2009 №6876/15-3/03348117.

За висновками акта перевірки платником при поданні уточнюючого розрахунку податку самостійно нараховане податкове зобов'язання зі збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності, проте штрафна санкція у розмірі п'яти відсотків від такої суми, відповідно до п.17.2 ст.17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (далі - Закон № 2181), не нарахована.

На підставі акта перевірки відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення №00065115303 від 03.08.2009, яким визначено суму податкового зобов'язання в сумі 15620,18 грн. за платежем збір у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ.

За змістом статті 1 Закону України «Про систему оподаткування» розмір та механізм справляння збору у вигляді цільової надбавки до затвердженого тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Порядок внесення до спеціального фонду державного бюджету збору у вигляді цільової надбавки до тарифу на природний газ затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 11.06.2005 № 442.

Пунктом 1 цього Порядку встановлено розміри цього збору для окремих категорій споживачів. Зокрема, для бюджетних організацій та установ передбачалося справляння цього збору у розмірі 12% на обсяги природного газу (у редакції, що діяла до моменту набрання чинності Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2008 № 1161).

Відповідно до пункту 2 Порядку, платниками збору є суб'єкти господарювання та їх відокремлені підрозділи, які провадять діяльність з постачання природного газу споживачам на підставі укладених з ними договорів.

Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2008 № 1161 «Про внесення змін до пункту 1 Порядку внесення до спеціального фонду державного бюджету збору у вигляді цільової надбавки до тарифу на природний газ» до вказаного Порядку внесено зміни щодо розміру ставки збору, що справляється на обсяги природного газу, які постачаються для таких категорій споживачів, як бюджетні організації і установи, промислові та інші суб'єкти господарювання та їх відокремлені підрозділи, що використовують природний газ, шляхом запровадження для них нульової ставки.

З огляду на зазначення у пункті 2 цієї постанови дати набрання нею чинності 01.01.2009, позивачем було направлено запит до податкового органу для надання роз'яснення щодо дати застосування нульової ставки збору за використання природного газу.

У відповідь на вказаний запит державна податкова інспекція у м. Сімферополі Автономної Республіки Крим роз'ясненням від 05.03.2009 №10914/10/31-0 повідомила, що оскільки постанова Кабінету Міністрів України від 27.12.2008 № 1161 набуває чинності з 01.01.2009, то нульову ставку необхідно застосовувати також починаючи з вказаної дати.

Таким чином, при розрахунку суми збору по категорії споживачів бюджетні організації та установи та по категорії промислові споживачі позивачем у січні 2009 року застосовано нульову ставку збору відповідно до вимог постанова Кабінету Міністрів України від 27.12.2008 № 1161 та наведеного роз'яснення податкового органу.

У той же час, листом від 20.03.2009 №2289-0-4-09-20 Міністерство юстиції України роз'яснило порядок набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2008 № 1161 «Про внесення змін до пункту 1 Порядку внесення до спеціального фонду державного бюджету збору у вигляді цільової надбавки до тарифу на природний газ», згідно з яким цей нормативно-правовий акт набрав чинності з 12.01.2009, тобто з моменту опублікування.

Державна податкова адміністрація України листом №10817/7/15-0917 від 05.05.2009 «Щодо нарахування та сплати у 2009 році збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності» пояснила, що на підставі наданого Міністерством юстиції України роз'яснення з 1 січня по 12 січня 2009 року збір у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ на обсяги природного газу, що постачаються для бюджетних організацій та установ, промислових та інших суб'єктів господарювання та їх відокремлених підрозділів, що використовують природний газ (за винятком підприємств гірничо-металургійного та хімічного комплексу, перелік яких затверджується Кабінетом Міністрів України, що використовують природний газ для технологічних потреб), справляється у розмірі 12 %.

Згідно з підпунктом «д» підпункту 4.4.2 пункту 4.4 статті 4 Закону №2181 не може бути притягнутим до відповідальності платник податків, який діяв відповідно до наданого йому податкового роз'яснення (за відсутності податкових роз'яснень з цього питання, що мають пріоритет) або узагальнюючого податкового роз'яснення, тільки на підставі того, що у подальшому таке податкове роз'яснення чи узагальнююче податкове роз'яснення було змінено або скасовано, чи надано нове податкове роз'яснення такому платнику податків або узагальнююче податкове роз'яснення, що суперечить попередньому, яке не було скасовано (відкликано). При цьому при оцінці судом доказів, наданих органом стягнення, податкові роз'яснення не мають пріоритету над іншими доказами або іншими експертними оцінками.

За таких обставин, судова колегія погоджується з наданою судами правовою оцінкою обставин справи щодо незаконності притягнення позивача до відповідальності, передбаченої пунктом 17.2 статті 17 Закону №2181, оскільки позивач керувався наданим йому роз'ясненням податкового органу, та здійснив самостійне донарахування суми збору за січень 2009 року на підставі уточнюючого розрахунку.

Доводи касаційної скарги не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом першої та апеляційної інстанції норм матеріального чи процесуального права.

З огляду на викладене, судова колегія доходить висновку, що рішення суду першої та апеляційної інстанції постановлене з додержанням норм матеріального та процесуального права, правова оцінка обставинам у справі дана вірно, підстав для їх скасування з мотивів викладених в касаційній скарзі немає.

Керуючись ст. ст. 220-1, 223, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

УХВАЛИВ:

Касаційну скаргу Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків в м.Сімферополі Автономної Республіки Крим відхилити, а постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 28.09.2009 та ухвалу Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 20.04.2010 залишити без змін.

Ухвала вступає в законну силу з моменту проголошення. Заява про перегляд судового рішення в адміністративній справі Верховним Судом України може бути подана з підстав, в порядку та у строки встановлені ст.ст.236-238 КАС України.

Головуючий Л.В.Ланченко

Судді Н.Г.Пилипчук

О.І.Степашко