Постанова № 33726916, 02.09.2013, Тернопільський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.09.2013
Номер справи
819/542/13-а
Номер документу
33726916
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

УКРАЇНА

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Справа № 819/542/13-a

"02" вересня 2013 р. м. Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Хрущ В. Л.,

за участю:

секретаря судового засідання Найко Н. І.,

представника позивача - Житник М. І.,

представника відповідача - Берлізева Я.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі справу за адміністративним позовом Тернопільського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності до Зборівської центральної районної комунальної лікарні про стягнення заподіяної шкоди, -

ВСТАНОВИВ :

Тернопільське обласне відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності звернулась до Тернопільського окружного адміністративного суду з позовом до Зборівської центральної районної комунальної лікарні про стягнення заподіяної шкоди в сумі 7335,25 грн.

В обґрунтування заявлених вимог позивач посилається на те, що 10-13 вересня 2012 року в ході перевірки обґрунтованості видачі, продовження та оформлення листків непрацездатності лікарями Зборівської центральної районної комунальної лікарні, встановлено факт порушення вимог чинного законодавства в частині видачі та оформлення документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, що підтверджується відповідним актом перевірки від 13.09.2012 року. Вказані порушення призвели до нанесення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності шкоди в сумі 7335,25 грн. Вподальшому, 25.12.2012 року, відповідачу було виставлено претензію за №08-02-964, яка залишена ним без відповіді та без задоволення. У зв'язку з цим, вказаний розмір коштів Фонду, які були виплачені за листками непрацездатності, оформленими з порушенням вимог закону, - позивач і просить суд стягнути з відповідача в судовому порядку, звернувшись до суду із даним позовом.

Представник позивача позовні вимоги підтримала повністю, надала суду додаткові доповнення до позовної заяви, а також заперечення (спростування) експертної оцінки медичних карт стаціонарних та амбулаторних хворих (поданої у ході розгляду справи відповідачем). У судових засіданнях надавала пояснення, аналогічні викладеним в позовній заяві та в запереченнях на експертну оцінку, просила позов задовольнити.

Представники відповідача позов не визнали, надавши письмові заперечення, до яких долучено, зокрема, експертну оцінку медичних карт стаціонарних та амбулаторних хворих, проведену експертною комісією лікарні на підставі наказу головного лікаря №20 від 12.03.2013 року, в якій відображено висновок, що перелічені у претензії Фонду листки непрацездатності видані хворим без порушень, а в ході аналізу медичних документів на хворих, встановлених в акті перевірки, комісія прийшла до висновку, що експертиза непрацездатності проводилися згідно діючого законодавства й видача листків непрацездатності була обґрунтованою, зазначені хворі одержували стаціонарне чи амбулаторне лікування згідно діючих клінічних протоколів затверджених МОЗ України, і грубих порушень при проведені експертизи непрацездатності не виявлено. В судових засіданнях представники відповідача надавали пояснення, аналогічні викладеним у поданих ними документах, просили суд в задоволенні позову відмовити.

Заслухавши пояснення представників сторін, суд дослідив матеріали справи та встановив наступні обставини.

Так, у період з 10 по 13 вересня 2012 року виконавчою дирекцією Тернопільського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності проведено перевірку Зборівської центральної районної комунальної лікарні щодо обґрунтованості видачі та продовження листків непрацездатності застрахованим особам.

За результатами перевірки складено відповідний акт від 13.09.2012 року, в якому відображено наступні порушення, зокрема:

- при закритті листків непрацездатності в порушення вимог пп. 5.1.5, 5.1.7 Положення про експертизу тимчасової непрацездатності, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров'я України від 09.04.2008 р. №189, не завжди описано об'єктивний стан пацієнта та зазначено діагноз при закритті листка непрацездатності, не завжди вказується дата явки на огляд до лікаря (ЛН №№ 824279, 824844, 824937, 753111, 824278, 753251, 753101, 824560, 753001 та ін.);

- в порушення вимог пп.3.5., 4.1 Інструкції про порядок заповнення бланка листка непрацездатності, затвердженої наказом Міністерства охорони здоров'я України від 03.11.2004 р. №532, не ставиться відмітка про порушення режиму в разі неявки пацієнта на прийом до лікаря (ЛН №824560);

- в порушення вимог пп. 1.3.1, 1.7, 2.2, Інструкції про порядок видачі документів, що посвідчують тимчасову непрацездатність громадян, затвердженої наказом Міністерства охорони здоров'я України від 13.11.2001р. №455, відсутні: обґрунтування тимчасової непрацездатності при видачі та продовженні листків непрацездатності застрахованим особам, записи про перебіг захворювання, дані клінічного огляду хворого, відмітки про проведене лікування та ін. (ЛН №№753150, 753126, 974941, 824179, 825157, 753074, 753153, 974658, 974883, 974880, 974837, 974835, 974954, 825160, 824949, 753132 та ін.).

- зокрема, необґрунтовано продовжено листки непрацездатності:

- ОСОБА_3, працівниці ПРАТ «Добра вода», листок непрацездатності №753074 з 21 по 31 травня 2012 року - сума 601,92 грн. та ЛН №753153 з 01 по 21 червня 2012 року - 936,32 грн.;

- ОСОБА_4, працівниці відділу освіти Зборівської РДА, ЛН № 753001 за 21 травня 2012 р. - сума 133,39 грн. та № 753152 з22.05.2012 р. по 15.06.2012 р. - сума 2401,02 грн.;

- ОСОБА_5, працівниці відділу освіти Зборівської РДА, ЛН № 825157 з 20 по 23 березня 2012 року - сума 558,72 грн.;

- ОСОБА_6, працівниці відділу освіти Зборівської РДА, ЛН №974883 за 30 листопада 2011 року - сума 73,06 грн.;

- ОСОБА_7, працівниці УДППЗ «Укрпошта», з 08 по 12 січня 2012 р. - сума 147,66 грн.;

- ОСОБА_8, працівниці Зборівської ЦРКЛ, ЛН №974658 з 09 по 16 вересня 2011 року - сума 151,10 грн.;

- ОСОБА_9, працівниці Залозецького дитсадка, ЛН №974837, з 04 по 05 листопада 2011 року - сума 66,73 грн.;

- ОСОБА_10, працівниці управління ПФУ в Зборівському районі, ЛН №974880 з 28 по 30 листопада 2011 року - сума 463,53 грн.;

- ОСОБА_11., працівниці Зборівської районної ради, ЛН №974835, з 29 жовтня 2011 по 04 листопада 2011 року - сума 606,15 грн.;

- ОСОБА_12, працівниці Козівської МДПІ, ЛН №974954, з 20 по 21 січня 2012 року - сума 155,23 грн.;

- ОСОБА_13, працівниці терцентру соціального обслуговування Зборівської РДА, ЛН №825160 з 21 по 26 березня 2012 року - сума 169,52 грн.;

- ОСОБА_14, працівниці терцентру соціального обслуговування Зборівської РДА, ЛН № 825269 з 15 по 21 травня 2012 року - сума 435,95 грн.

- ОСОБА_15, працівниці ПАТ «Тернопільський завод «Оріон», ЛН № 824949 з 09 квітня 2012р. по 04 травня 2012 року - сума 356,20 грн.

- не зроблено відмітку про порушення режиму «несвоєчасна явка на прийом до лікаря» в листку непрацездатності № 824560, виданому ОСОБА_16, за 16.12.2011 року - сума 78,75 грн.

Вищезазначений акт перевірки був підписаний відповідачем - без зауважень.

Всього по зазначених вище листках непрацездатності відповідачем - Зборівською центральною районною комунальною лікарнею нанесена шкода Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності - в сумі 7335 грн.25 коп.

25 грудня 2012 року Тернопільським обласним відділенням Фонду направлена відповідачу претензія за №08-02-964 про відшкодування заподіяної шкоди.

Проте, вищезазначена претензія залишена відповідачем без відповіді і задоволення, у зв'язку з чим позивач і звернувся до суду з даним позовом.

Перевіривши матеріали справи, розглянувши доводи, викладені в позові та запереченнях проти позову, заслухавши пояснення представників сторін, надавши їм належну правову оцінку, проаналізувавши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, у їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими, доведеними належним чином та підлягають задоволенню, - з огляду на наступне.

Спірні правовідносини регулюються вимогами Закону України від 18.01.2001 № 2240-ІІІ «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» (надалі по тексту - Закон №2240)

Згідно з статтею 1 Закону №2240 загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, передбачає матеріальне забезпечення громадян у зв'язку з втратою заробітної плати (доходу), внаслідок тимчасової втрати працездатності (включаючи догляд за хворою дитиною, дитиною-інвалідом, хворим членом сім'ї), вагітності та пологів, часткову компенсацію витрат, смерті застрахованої особи або членів її сім'ї, а також надання соціальних послуг за рахунок бюджету Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, що формується шляхом сплати страхових внесків власником або уповноваженим ним органом, громадянами, а також за рахунок інших джерел, передбаченим Законом.

Частиною 1 статті 9 Закону №2240 встановлено, що Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (далі Фонд) є органом, який здійснює керівництво та управління загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням, провадить збір і акумуляцію страхових внесків та інших коштів, призначених для фінансування матеріального забезпечення та соціальних послуг, види яких передбачені статтею 34 цього Закону, та забезпечує їх надання, а також здійснює контроль за використанням цих коштів. Фонд належить до цільових позабюджетних страхових фондів.

При цьому, відповідно до статті 28 Закону №2240 страховик (Фонд) має право здійснювати перевірку обґрунтованості видачі та продовження листків непрацездатності застрахованим особам, зобов'язаний стягувати надміру виплачені кошти з юридичних і фізичних осіб у встановленому Законом порядку.

За змістом частини 1 статті 34 вказаного Закону №2240 за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням, надаються, зокрема, такий вид матеріального забезпечення та соціальних послуг, як допомога по тимчасовій непрацездатності.

Відповідно до частини 1 статті 35 Закону №2240 - допомога по тимчасовій непрацездатності надається застрахованій особі у формі матеріального забезпечення, яке повністю або частково компенсує втрату заробітної плати (доходу), у разі настання в неї одного з таких страхових випадків: 1) тимчасової непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов'язаної з нещасним випадком на виробництві; 2) необхідності догляду за хворою дитиною; 3) необхідності догляду за хворим членом сім'ї; 4) догляду за дитиною віком до трьох років або дитиною-інвалідом віком до 18 років у разі хвороби матері або іншої особи, яка доглядає за цією дитиною; 5) карантину, накладеного органами санітарно-епідеміологічної служби; 6) тимчасового переведення застрахованої особи відповідно до медичного висновку на легшу, нижчеоплачувану роботу; 7) протезування з поміщенням у стаціонар протезно-ортопедичного підприємства; 8) санаторно-курортного лікування.

Згідно з частиною другою статті 35 Закону № 2240 допомога по тимчасовій непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов'язаної з нещасним випадком на виробництві та професійним захворюванням, виплачується Фондом застрахованим особам починаючи з шостого дня непрацездатності за весь період до відновлення працездатності або до встановлення медико-соціальною експертною комісією (далі - МСЕК) інвалідності (встановлення іншої групи, підтвердження раніше встановленої групи інвалідності), незалежно від звільнення застрахованої особи в період втрати працездатності у порядку та розмірах, встановлених законодавством.

Оплата перших п'яти днів тимчасової непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов'язаної з нещасним випадком на виробництві, здійснюється за рахунок коштів роботодавця у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

У відповідності до частини 1 статті 51 Закону України №2240 підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності є виданий у встановленому порядку листок непрацездатності. Порядок і умови видачі, продовження та обліку листків непрацездатності, здійснення контролю за правильністю їх видачі встановлюються спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері охорони здоров'я за погодженням з Фондом соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (далі - Фонд).

Із аналізу наведених норм чинного законодавства, слідує, що право на одержання допомоги у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю, вагітністю та пологами виникає у робітників за наявності листка непрацездатності, оформленого у відповідності до вимог чинного законодавства.

У зв'язку з наведеним, суд звертає увагу на наступне.

Згідно з частиною 1 статті 69 Основ законодавства України про охорону здоров'я, експертиза тимчасової непрацездатності громадян здійснюється у закладах охорони здоров'я лікарем або комісією лікарів, які встановлюють факт необхідності надання відпустки у зв'язку з хворобою, каліцтвом, вагітністю та пологами, для догляду за хворим членом сім'ї, у період карантину, для протезування, санаторно-курортного лікування, визначають необхідність і строки тимчасового переведення працівника у зв'язку з хворобою на іншу роботу у встановленому порядку, а також приймають рішення про направлення на медико-соціальну експертну комісію для визначення наявності та ступеня тривалої або стійкої втрати працездатності.

Єдиний порядок організації та проведення експертизи тимчасової непрацездатності, а також порядок оформлення і видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, регламентується Положенням про експертизу тимчасової непрацездатності, затвердженим наказом Міністерства охорони здоров'я України від 09 квітня 2008 року №189 та зареєстрованим в Міністерстві юстиції України № 589/15280 від 04.07.2008 року (надалі по тексту - Положення №189).

Підпунктами 2.1, 2.2 п. 2 цього наказу Міністерства охорони здоров'я України від 09 квітня 2008 року №189 зобов'язано керівників органів та закладів охорони здоров'я незалежно від форм власності при визначенні тимчасової непрацездатності застосовувати Положення про експертизу тимчасової непрацездатності та забезпечити неухильне його виконання.

Згідно з пунктом 3.2 Положення №189 організація експертизи тимчасової непрацездатності - здійснюється відповідно до вимог чинного законодавства, у тому числі Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, затвердженої наказом Міністерства охорони здоров'я України від 13 листопада 2001 р. №455 (надалі по тексту - Інструкція №455), та Інструкції про порядок заповнення листка непрацездатності, затвердженої спільним наказом Міністерства охорони здоров'я України, Міністерства праці та соціальної політики України, Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 03.11.2004 №532/274/136-ос/1406, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 17.11.2004 за N 1456/10055 (надалі по тексту - Інструкція №532).

Відповідно до пункту 1.1 Інструкції №455 тимчасова непрацездатність працівників засвідчується листком непрацездатності.

Згідно з пунктом 1.3.1 цієї ж Інструкції №455 - листок непрацездатності видається громадянам України, іноземцям, особам без громадянства, які проживають в Україні і працюють на умовах трудового договору (контракту) на підприємствах, в установах і організаціях незалежно від форм власності та господарювання або у фізичних осіб, у тому числі в іноземних дипломатичних представництвах та консульських установах.

Згідно з пунктом 1.4.1 Інструкції №455 право видачі листків непрацездатності надається лікуючим лікарям державних і комунальних закладів охорони здоров'я.

У відповідності до пункту 1.6 Інструкції №455 - видача документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність, здійснюється лікуючим лікарем (фельдшером) при пред'явленні паспорта чи іншого документа, який засвідчує особу непрацездатного, і не може бути платною послугою в закладах охорони здоров'я незалежно від форми власності.

Відповідно до пункту 1 Інструкції № 532 (далі - ЛН) - це багатофункціональний документ, який є підставою для звільнення від роботи у зв'язку з непрацездатністю та з матеріальним забезпеченням застрахованої особи в разі тимчасової непрацездатності, вагітності та пологів.

Лицьовий бік бланка ЛН заповнюється лікуючим лікарем або молодшим медичним працівником з медичною освітою. Зворотний бік бланка ЛН заповнюється за місцем роботи застрахованої особи. Записи в ЛН здійснюються розбірливим почерком, без помарок, синім, фіолетовим або чорним чорнилом.

Пунктами 2 - 3 вищевказаної інструкції визначено певний перелік вимог, які мають бути виконані при заповненні листка непрацездатності.

Зокрема, згідно з пунктом 3.1 Інструкції № 532 - листок непрацездатності підкреслюється слово "первинний" або "продовження" із зазначенням номера та серії попереднього ЛН у разі його продовження. Чітко вказуються: назва і місцезнаходження закладу охорони здоров'я (повністю), що підтверджуються штампом та печаткою закладу охорони здоров'я "Для листків непрацездатності"; дата видачі ЛН (цифрою вказується число, після чого літерами - назва місяця, цифрою вказується рік), прізвище, ім'я, по батькові непрацездатного (повністю); число повних років (цифрами); стать підкреслюється; місце роботи: назва і місцезнаходження підприємства, установи, організації (повністю).

Відповідно до пункту 3.12 Інструкції № 532 листок непрацездатності у графі "Звільнення від роботи" у першому стовпчику "З якого числа" дата видачі ЛН (число, місяць, рік) позначається арабськими цифрами; у другому стовпчику "До якого числа включно" дата продовження ЛН (число і місяць) позначається літерами; у четвертому стовпчику "Підпис та печатка лікаря" продовження або закриття ЛН підтверджується підписом та печаткою лікаря.

Якщо ЛН продовжується в амбулаторних умовах, запис терміну лікування здійснюється відповідно до п. 2.2 Інструкції №455. Продовження ЛН здійснюється з обов'язковим зазначенням посад та прізвищ лікаря, завідувача відділення або голови лікарсько-консультативної комісії, що засвідчується їх підписами.

У стаціонарному відділенні запис усього терміну лікування може бути вказаний в одному рядку з обов'язковим зазначенням посад та прізвищ лікаря і завідувача відділення, що засвідчується їх підписами та печатками.

Відповідно до підпункту 1.7 Інструкції №455 видача та продовження документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність, здійснюються тільки після особистого огляду хворого лікуючим лікарем (фельдшером), про що робиться відповідний запис у медичній карті амбулаторного чи стаціонарного хворого з обґрунтуванням тимчасової непрацездатності.

Згідно із підпунктом 2.2 Інструкції №455 - при втраті працездатності внаслідок захворювання або травми лікуючий лікар в амбулаторно-поліклінічних закладах може видавати листок непрацездатності особисто терміном до 5 календарних днів з наступним продовженням його, залежно від тяжкості захворювання, до 10 календарних днів. Якщо непрацездатність триває понад 10 календарних днів, продовження листка непрацездатності до 30 днів проводиться лікуючим лікарем спільно з завідувачем відділення, а надалі - ЛКК, яка призначається керівником лікувально-профілактичного закладу, після комісійного огляду хворого, з періодичністю не рідше 1 разу на 10 днів, але не більше терміну, встановленого для направлення до МСЕК. В окремих випадках, коли захворювання вимагає тривалого лікування, наприклад у разі важких травм та туберкульозу періодичність оглядів ЛКК з продовженням листка непрацездатності може бути не рідше 1 разу на 20 днів залежно від тяжкості перебігу захворювання.

Відповідно до підпункту 5.2.8 Положення №189, завідувач профільного відділення контролює, зокрема:

- дотримання лікарями порядку видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, відповідно до діючих нормативно-правових актів з питань ЕТН;

- якість оформлення записів у медичній карті амбулаторного (стаціонарного) хворого, а саме: повноту відображення скарг та відповідність їх визначеному діагнозу; якість зібраного страхового анамнезу хворого та анамнезу захворювання; відповідність записів об'єктивному стану хворого; достатнє обґрунтування діагнозу, який поставлено хворому; наявність плану обстеження та лікування хворого; наявність та правильність лікувальних та трудових рекомендацій; наявність записів про видачу листка непрацездатності, термін продовження (з якого числа до якого) та дати наступного відвідування лікаря, при закритті листка непрацездатності запис про його закриття із зазначенням дати, з якої необхідно стати до роботи; обґрунтування продовження листка непрацездатності в разі потреби продовження лікування в амбулаторних умовах після стаціонарного лікування у медичній карті стаціонарного хворого та витягу з неї; своєчасність направлення хворого до стаціонару при наявності медичних показань з урахуванням профілю захворювання; правильність оформлення медичної облікової документації; якість надання медичної допомоги з унесенням до медичної карти амбулаторного (стаціонарного) хворого записів щодо корекції діагнозу, плану обстеження, лікування, стану працездатності; якість ефективності диспансерного спостереження, оздоровлення хворих, які часто та тривало хворіють; унесення відміток про порушення хворим лікувального режиму до листка непрацездатності (довідки) та медичної карти амбулаторного (стаціонарного) хворого; дату закриття листка непрацездатності при встановленні групи інвалідності та проведенні реабілітаційних заходів.

Згідно з підпунктами 5.4.6 Положення №189 заступник головного лікаря з ЕТН або відповідальна особа з ЕТН забезпечує постійний контроль і перевірку щодо дотримання лікарями закладу охорони здоров'я діючого законодавства, інших нормативно-правових документів з ЕТН: правильності і своєчасності встановленого діагнозу, проведеного обстеження, призначеного лікування, обґрунтованості видачі та продовження документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність.

У відповідності до положень пункту 8 Інструкції №455 контроль за виконанням Інструкції закладами охорони здоров'я усіх відомств здійснюють у межах своєї компетенції Міністерство охорони здоров'я України, Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, Фонд соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, профспілки та їх об'єднання.

Відповідальність за стан організації та якості експертизи тимчасової непрацездатності, зберігання та облік документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, несе керівник закладу охорони здоров'я.

За порушення порядку видачі та заповнення документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, лікарі несуть відповідальність згідно з законодавством України.

Як вже було зазначено вище, за результатами проведеної період з 10 по 13 вересня 2012 року виконавчою дирекцією Тернопільського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності перевірки Зборівської центральної районної комунальної лікарні щодо обґрунтованості видачі та продовження листків непрацездатності застрахованим особам - складено відповідний акт від 13.09.2012 року, в якому відображено порушення, допущені відповідачем, та який відповідачем був підписаний без зауважень.

Суд зазначає, що у ході розгляду даної справи також встановлено, що після проведеної перевірки Тернопільським обласним відділенням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності надіслано Зборівській центральній районній комунальній лікарні листа від 14.09.2012р. за вих. №01-21-920/05, з проханням посилити контроль та неухильно дотримуватись вимог чинного законодавства, яке регламентує порядок видачі та продовження листків непрацездатності.

На вищевказаний лист Зборівською центральною районною комунальною лікарнею надано відповідь - лист №561 від 15.10.2012 року, що відображені в акті перевірки від 13.09.2012 року ряд порушень - детально проаналізовано.

Так, 18.09.2012 року на оперативній нараді Зборівської центральної районної комунальної лікарні повторно опрацьовано основні документи регламентуючі порядок звільнення від роботи застрахованих громадян, а також - акцентовано увагу на конкретних недоліках виявлених в ході перевірки:

- чітко не регламентовано право видачі л/н лікарями згідно списку;

- журнал реєстрації нещасних випадків невиробничого характеру вівся не за формою визначеною в додатку №2 затвердженою Постановою Кабінету Міністрів України №270 від 22.03.2001р.;

- у 5-ти випадках при закритті л/н не описано об'єктивний статус в картах амбулаторного хворого, або не вказано діагноз захворювання;

- без відмітки про порушення режиму зараховано до заліку на 7 днів в одному випадку;

- в одному випадку не вказано дату явки на прийом до лікаря;

- не представлена хвора на ЛКК після ЗО днів лікування в стаціонарі (з 31.05.-31.05.12р.) один випадок;

- видано листок непрацездатності осіб по догляду за здоровою дитиною у віці 23 доби, (по одному випадку);

- не представлено журнал реєстрації висновків ЛКК (роботи профільної ЛКК при Зборівській жіночій консультації);

- у 3-х випадках лікарями жіночої консультації продовжувалися л/н післяопераційним хворим на період реабілітації без належного динамічного спостереження та обґрунтування тривалого періоду реабілітації;

- в 3-х випадках у стаціонарі видано л/н «минулою» датою з дозволу головного лікаря, але не проведено через ЛКК;

- в 6-ти випадках відсутній огляд зав. відділенням після 10-ти денного перебування в стаціонарі;

- видано л/н непрацездатності в стаціонарі по догляду за дитиною віком 9 років 9 міс. без рішення ЛКК про необхідність індивідуального догляду;

- в двох випадках видано л/н працівникам, які проходили обстеження за направленням військкомату;

- в 12-випадках в первинній медичній документації відсутнє достатнє обґрунтування тимчасової непрацездатності.

Заступником головного лікаря з експертизи - систематизовано недоліки виявлені в ході перевірки, розроблено конкретні заходи по попередженню та усуненню недоліків при оформленні медичної документації на хворих, яким видаються документи, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, покращенню рівнів організації та контролю за обґрунтованістю видачі листків непрацездатності у ЛПЗ району.

Кожний випадок видачі листків непрацездатності з порушенням чинного законодавства аналізується.

Лікарі, які допустили порушення при оформленні медичної документації, будуть заслухані на засіданні рай КЕК 19.10.2012 року, після того буде визначено рівень дисциплінарної відповідальності.

Тобто, виходячи з обставин, викладених в вищевказаному листі, підписаного головним лікарем Зборівської центральної районної комунальної лікарні, відповідач не лише визнав та підтвердив наявність порушень, виявлених під час перевірки Фондом, але і систематизував виявлені недоліки, та, - з огляду на викладене у вищезазначеному листі, розробив конкретні заходи, спрямовані на попередження та усунення недоліків при оформленні та видачі листків непрацездатності, та покращення рівнів організації та контролю за обґрунтованістю їх видачі.

Більше того, виходячи з наведеного в листі, - 19.10.2012 року на засіданні рай КЕК мали бути заслухані лікарі, які допустили порушення (з подальшим визначенням рівня дисциплінарної відповідальності).

Водночас, у ході розгляду даної справи, доказів, які б підтверджували проведення 19.10.2012 року засідання рай КЕК, на якому б розглядалось вищезазначене питання та на якому б відповідні лікарі були заслухані, - суду не надано.

Так само, не надано суду і жодних належних та допустимих доказів, які б спростовували викладені в акті перевірки висновки Фонду про допущення відповідачем порушень вимог чинного законодавства в частині видачі та оформлення документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян.

Що ж стосується посилань відповідача на те, що відсутність порушень при видачі лікарняних листків, - підтверджується наданою у судовому засіданні 10.07.2013 року експертною оцінкою медичних карт стаціонарних та амбулаторних хворих, - то суд критично оцінює її в якості належного та допустимого доказу, з огляду на наступне.

Так, під час розгляду даної справи відповідачем не надано жодних доказів, які б підтверджували його незгоду із висновками, викладеними в акті перевірки (підписаному без заперечень), - до моменту виставлення йому з метою досудового врегулювання спору претензії №08-02-964 від 25.12.2012 року.

Натомість, як вже було зазначено вище, його лист №561 від 15.10.2012 року, адресований Тернопільському обласному відділенню Фонду (на лист від 14.09.2012р. за вих. №01-21-920/05, з проханням посилити контроль та неухильно дотримуватись вимог чинного законодавства, яке регламентує порядок видачі та продовження листків непрацездатності) - свідчать про аналіз допущених порушень.

За таких обставин, суд приходить до висновку, що для винесення претензії №08-02-964 від 25.12.2012 року у позивача були в наявності всі визначені законом підстави.

Однак, в добровільному порядку суму шкоди, визначеної в претензії, відповідач до Фонду - не перерахував.

В той же час, і після отримання вищевказаної претензії №08-02-964 від 25.12.2012 року та до моменту звернення позивача до суду із даним позовом, - відповідач до відома Фонду факту незгоди з висновками, відображеними в акті перевірки, - у встановленому законом не доводив.

При цьому, як вбачається безпосередньо із наказу головного лікаря Зборівської центральної районної комунальної лікарні №20 від 12.03.2013 року - експертна комісія, згідно з цим наказом, - була створена вже після отримання відповідачем вказаної претензії та ««з метою встановлення порушень нормативно - правових актів висвітлених в «претензії» Тернопільського обласного відділення ФССТВТ від 25.12.2012 р. №08.02-964 та з'ясування причин та наслідків, що могли спричинити «шкоду» нанесену ФССТВТ в сумі 7335,25 гривень, та недопущенню подібних порушень на майбутнє»».

Водночас, висновки, які містяться у складеній комісією експертній оцінці - не можна сприймати як об'єктивну та неупереджену точку зору, оскільки до таких висновків прийшли лише лікарі Зборівської центральної районної комунальної лікарні, в той час як представники Фонду чи інших уповноважених на те органів - у здійсненні такої експертної оцінки участі не приймали.

При цьому, факт наявності експертної оцінки - не був у встановленому законом порядку доведений і до відома Фонду.

Вищезазначене, в свою чергу, свідчить як про неналежне усвідомлення відповідачем обов'язку перерахувати заявлені у претензії кошти до Фонду, так і про його небажання вирішити існуючий спір в досудовому порядку.

При цьому, суд зазначає, що позивач лише у ході розгляду даної справи дізнався про існування вищезазначеної експертної оцінки, і виконуючи покладений на нього законом обов'язок по доказуванню своєї правової позиції, - надав суду заперечення на неї, в яких належним чином спростував висновки експертної комісії Зборівської центральної районної комунальної лікарні по кожному з фактів видачі лікарняних листків, які вподальшому стали підставою для направлення ним претензії та звернення до суду із даним позовом.

Інших належних та допустимих доказів, які б спростовували порушення, встановлені Тернопільським обласним відділенням Фонду соціального страхування з тимчасової працездатності при проведенні перевірки відповідача щодо видачі та продовження листків непрацездатності, відповідачем - не представлено, а судом - не здобуто.

Суд, вирішуючи спір по суті заявлених позовних вимог, виходить з того, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, що передбачено частиною 1 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України.

Частиною 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Згідно зі статтею 86 Кодексу адміністративного судочинства України - суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Частиною 4 статті 70 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин не виникає спору.

Обов'язок доказування слід розуміти як закріплену в процесуальному та матеріальному законодавстві міру належної поведінки особи, що бере участь у судовому процесі, із збирання та надання доказів для підтвердження свого суб'єктивного права, що має за мету усунення невизначеності, яка виникає в правовідносинах у разі неможливості достовірно з'ясувати обставини, які мають значення для справи.

Як вже було зазначено вище, - у ході розгляду даної справи відповідачем не було надано переконливих доказів в обґрунтування його заперечень проти позову, і доводи позивача щодо належного оформлення листків непрацездатності - відповідачем належним чином не спростовані.

При цьому, у ході розгляду даної справи спору щодо того, що за виданими відповідачем листками непрацездатності вподальшому було здійснено виплату допомоги по тимчасовій непрацездатності у формі матеріального забезпечення відповідним особам, в тому числі з коштів Фонду, - не виникало, вказані обставини сторонами - не заперечувались, а, відтак, доказування - не потребують.

Враховуючи те, що у відповідності до частини 1 статті 51 Закону України №2240 підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності є виданий у встановленому порядку листок непрацездатності, - суд приходить до висновку, що оскільки видача відповідачем документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, здійснювалась із порушенням вимог чинного законодавства, - то такі порушення призвели до безпідставного здійснення виплат за такими лікарняним листками за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (на суму 7335,25 грн.) у виді перевитрати коштів Фонду на виплату допомоги по тимчасовій непрацездатності, що і є шкодою.

У зв'язку з цим, суд зазначає, що частинами 1, 2 статті 1166 Цивільного кодексу України встановлено що майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо доведе, що шкоди завдано не з її вини.

Приписами частини 1 статті 1172 Цивільного кодексу України встановлено, що юридична або фізична особа відшкодовує шкоду, завдану їхнім працівником під час виконання ним своїх трудових (службових) обов'язків.

Оскільки Зборівська центральна районна комунальна лікарня - є юридичною особою, то з огляду на вимоги статті 1172 ЦК України, - саме лікарня повинна відшкодувати шкоду, завдану її працівниками під час виконання ними своїх трудових (службових) обов'язків.

Відповідачем не надано суду належних та допустимих доказів на підтвердження свої заперечень.

Обставини наведені у відповідачем - не спростовують заявлених до нього позовних вимог та не можуть бути підставою для відмови у позові.

Що ж стосується тверджень представників відповідача,

Відтак, беручи до уваги вищевикладене, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінюючи наявні у матеріалах справи письмові докази, які мають юридичне значення для її розгляду і вирішення спору по суті, в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги - є обґрунтованими, документально підтвердженими та відповідають чинному законодавству.

Таким чином, зважаючи на встановлені факти та вимоги вищезазначених правових норм, суд приходить до висновку, що позов Тернопільського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності підлягає задоволенню - шляхом стягнення зі Зборівської центральної районної комунальної лікарні на користь позивача заподіяної шкоди у виді перевитрати коштів Фонду на виплату допомоги по тимчасовій непрацездатності в заявленому в позові розмірі.

Керуючись статтями 2, 9, 10, 11, 69-71, 94, 128, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

П О С Т А Н О В И В:

1. Адміністративний позов Тернопільського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності - задовольнити.

2. Стягнути зі Зборівської центральної районної комунальної лікарні (ідентифікаційний код за ЄДРПОУ - 02000748, вул.Б.Хмельницького, 7, м Зборів, Зборівський район, Тернопільська область) на користь Тернопільського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (ідентифікаційний код за ЄДРПОУ - 21157645, вул. Танцорова, 51, м.Тернопіль) заподіяну шкоду (у виді перевитрати коштів Фонду на виплату допомоги по тимчасовій непрацездатності) в сумі 7335,25 грн. (сім тисяч триста тридцять п'ять гривень 25 копійок), - шляхом перерахування вказаних коштів за наступними реквізитами: рахунок №37176200900001 в ГУДКСУ Тернопільської області, МФО - 838012, отримувач коштів: виконавча дирекція Тернопільського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, ідентифікаційний код - 26024601.

Постанова набирає законної сили за правилами статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.

/ Постанова в повному обсязі складена 06.09.2013 року/.

Головуючий суддя Хрущ В. Л.

Копія вірна:

Суддя Хрущ В. Л.